tellico 1.2 - en to ro translation catalogue (55 entries)

en: Author
ro: Autor

note: i18n("Institution")); field->setProperty(QLatin1String("bibtex"), QLatin1String("institution")); field->setCategory(i18n(bibtex_general)); field->setFlags(Field::AllowDelete); field->setFormatType(FieldFormat::FormatTitle); list.append(field); ****************** Publishing **************************
en: Publisher
ro: Editură

en: Edition
ro: Ediție

en: Pages
ro: Pagini

en: Year
ro: An

en: Journal
ro: Jurnal

en: Series
ro: Serie

note: i18n("Annotation")); field->setProperty(QLatin1String("bibtex"), QLatin1String("annote")); field->setCategory(i18n(bibtex_misc)); list.append(field);
en: Keywords
ro: Cuvinte cheie

en: Unknown
ro: necunoscut

en: Genre
ro: Gen

en: Rating
ro: Calificativ

en: Purchase Date
ro: Data achiziționării

en: Gift
ro: Cadou

en: Purchase Price
ro: Preț achiziție

en: Loaned
ro: Împrumutată

en: Comments
ro: Comentarii

en: My Books
ro: Cărțile mele

en: Subtitle
ro: Subtitlu

en: Magazine
ro: Revistă

en: Binding
ro: Legare

en: Copyright Year
ro: An copyright

en: Publication Year
ro: An apariție

en: LCCN#
ro: Nr. LCCN

en: Language
ro: Limbă

en: Series Number
ro: Nr. în serie

en: New
ro: Nouă

en: Used
ro: Folosită

en: Condition
ro: Stare

en: Signed
ro: Semnată

en: Read
ro: Citită

en: Cassette
ro: Casetă

en: Medium
ro: Suport

en: Title
ro: Titlu

en: My Videos
ro: Filmele mele

en: General Options
ro: Opțiuni generale

en: If checked, the file that was last open will be re-opened at program start-up.
ro: Dacă bifați, ultimul fișier deschis va fi deschis din nou la pornirea programului.

en: Ready.
ro: Gata.

en: Saving file...
ro: Salvez fișierul...

en: (Empty)
ro: (gol)

en: ISBN#
ro: Nr. ISBN

en: Date
ro: Data

en: Expand All Groups
ro: Desfă toate grupurile

en: Collapse All Groups
ro: Pliază toate grupurile

en: File to open
ro: Fișierul de deschis

en: Open an existing document
ro: Deschide un document existent

en: Open a recently used file
ro: Deschide un fișier utilizat recent

en: Quit the application
ro: Părăsește aplicația

en: Change the grouping of the collection
ro: Schimbă modul de grupare a colecției

en: The current file has been modified.
    Do you want to save it?
ro: Fișierul curent a fost modificat.
    Doriți să îl salvați?

en: Opening file...
ro: Deschid fișierul...

en: Saving file with a new filename...
ro: Salvez fișierul sub un nou nume...

en: Printing...
ro: Imprim...

en: Exiting...
ro: Ies...

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ro: &Fișier

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ro: Bara de unelte principală
