tellico - en to sv translation catalogue (1206 entries)

[ctx: Default XSL Template]
note: i18n: file: xslt/entry-templates/Default.xsl
en: Default
sv: Standard

[ctx: Fancy XSL Template]
note: i18n: file: xslt/entry-templates/Fancy.xsl
en: Fancy
sv: Snygg

[ctx: Compact XSL Template]
note: i18n: file: xslt/entry-templates/Compact.xsl
en: Compact
sv: Kompakt

[ctx: Title Listing (Vertical) XSL Template]
note: i18n: file: xslt/report-templates/Title_Listing_(Vertical).xsl
en: Title Listing (Vertical)
sv: Titellista (vertikal)

[ctx: Group View XSL Template]
note: i18n: file: xslt/report-templates/Group_View.xsl
en: Group View
sv: Gruppvy

[ctx: Loan View XSL Template]
note: i18n: file: xslt/report-templates/Loan_View.xsl
en: Loan View
sv: Lånevy

[ctx: Title Listing (Horizontal) XSL Template]
note: i18n: file: xslt/report-templates/Title_Listing_(Horizontal).xsl
en: Title Listing (Horizontal)
sv: Titellista (horisontell)

[ctx: Group Summary XSL Template]
note: i18n: file: xslt/report-templates/Group_Summary.xsl
en: Group Summary
sv: Gruppsummering

[ctx: Image List XSL Template]
note: i18n: file: xslt/report-templates/Image_List.xsl
en: Image List
sv: Bildlista

[ctx: Image Grid XSL Template]
note: i18n: file: xslt/report-templates/Image_Grid.xsl
en: Image Grid
sv: Bildrutnät

[ctx: Tri-Column XSL Template]
note: i18n: file: xslt/report-templates/Tri-Column.xsl
en: Tri-Column
sv: Tre-kolumn

[ctx: Group Statistics XSL Template]
note: i18n: file: xslt/report-templates/Group_Statistics.xsl
en: Group Statistics
sv: Gruppstatistik

[ctx: Column View XSL Template]
note: i18n: file: xslt/report-templates/Column_View.xsl
en: Column View
sv: Kolumnvy

en: Citation Key Manager
sv: Hantering av hänvisningsnycklar

en: Checking for entries with duplicate citation keys...
sv: Söker efter poster med duplicerade hänvisningsnycklar...

en: Check for duplicates
sv: Kontrollera dubbletter

en: Filter for duplicates
sv: Dubblettfilter

en: There are no duplicate citation keys.
sv: Det finns inga duplicerade hänvisningsnycklar.

en: There is %1 duplicate citation key. | There are %1 duplicate citation keys.
sv[0]: Det finns %1 duplicerad hänvisningsnyckel.
sv[1]: Det finns %1 duplicerade hänvisningsnycklar.

en: Select Borrower
sv: Välj låntagare

en: Name
sv: Namn

en: Collection Size
sv: Samlingsstorlek

en: Total entries: %1
sv: Totalt antal poster: %1

en: Collection Size Over Time
sv: Samlingsstorlek över tid

en: Group Summary: %1
sv: Gruppsummering: %1

en: Total number of entries: %1
sv: Totalt antal poster: %1

en: Top Values: %1
sv: Största värden: %1

en: Group Summary Report
sv: Gruppsummeringsrapport

en: Year Distribution
sv: Distribuerat år

[ctx: Distinct number of items]
en: Count
sv: Antal

en: <qt>Tellico is unable to write to the server pipe at <b>%1</b>.</qt>
sv: <qt>Tellico kan inte skriva till server-röret vid <b>%1</b>.</qt>

en: My Collection
sv: Min samling

en: Personal
sv: Personligt

en: Book Collection
sv: Boksamling

en: Bibliography
sv: Bibliografi

en: Comic Book Collection
sv: Seriesamling

en: Video Collection
sv: Videosamling

en: Music Collection
sv: Musiksamling

en: Coin Collection
sv: Myntsamling

en: Stamp Collection
sv: Frimärkssamling

en: Wine Collection
sv: Vinsamling

en: Card Collection
sv: Kortsamling

en: Game Collection
sv: Spelsamlingen

en: File Catalog
sv: Filkatalog

en: Board Game Collection
sv: Spelsamling

en: Custom Collection
sv: Egen samling

en: Collection Fields
sv: Samlingsfält

en: Current Fields
sv: Nuvarande fält

[ctx: New Field]
en: &New
sv: &Nytt

en: Add a new field to the collection
sv: Lägg till ett nytt fält till samlingen

[ctx: Delete Field]
en: Delete
sv: Ta bort

en: Remove a field from the collection
sv: Tag bort ett fält från samlingen

en: Move this field up in the list. The list order is important for the layout of the entry editor.
sv: Flytta detta fält upp i listan. Listordningen är viktig för layouten i posteditorn.

en: Move this field down in the list. The list order is important for the layout of the entry editor.
sv: Flytta ned detta fält i listan. Listordningen är viktig för layouten i posteditorn.

en: Field Properties
sv: Fältegenskaper

en: &Title:
sv: &Titel:

en: The title of the field
sv: Rubrik för fältet

en: T&ype:
sv: T&yp:

en: The type of the field determines what values may be used.
sv: Fältets typ bestämmer vilka värden som kan användas.

en: <i>Simple Text</i> is used for most fields.
sv: <i>Enkel Text</i> används till de flesta fält.

en: <i>Paragraph</i> is for large text blocks.
sv: <i>Stycke</i> är till för stora textblock.

en: <i>Choice</i> limits the field to certain values.
sv: <i>Val</i> begränsar fältet till vissa värden.

en: <i>Checkbox</i> is for a simple yes/no value.
sv: <i>Kryssruta</i> är till för enkla ja/nej-värden.

en: <i>Number</i> indicates that the field contains a numerical value.
sv: <i>Tal/</i> indikerar att fältet innehåller siffervärden.

en: <i>URL</i> is for fields which refer to URLs, including references to other files.
sv: <i>Webbadress</i> är till för fält, som refererar till webbadresser, inklusive referenser till andra filer.

en: A <i>Table</i> may hold one or more columns of values.
sv: En <i>Tabell</i> kan ha eller flera kolumner med värden.

en: An <i>Image</i> field holds a picture.
sv: Ett <i>bild</i> -fält innehåller en bild.

en: A <i>Date</i> field can be used for values with a day, month, and year.
sv: Ett <i>Datum</i> -fält kan användas för värden med dag, månad och år.

en: A <i>Rating</i> field uses stars to show a rating number.
sv: Ett <i>Omdömes</i>-fält utnyttjar stjärnor till att visa omdömesnivån.

en: Cate&gory:
sv: Kate&gori:

en: The field category determines where the field is placed in the editor.
sv: Fältkategorin bestämmer var fältet placeras i editorn.

en: Set &properties...
sv: Ställ in egenska&per...

en: Extended field properties are used to specify things such as the corresponding bibtex field.
sv: Utvidgande fältegenskaper används för att specificera företeelser såsom motsvarande bibtex-fält.

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: The description is a useful reminder of what information is contained in the field.
sv: Beskrivningen är en användbar påminnelse om vilken information som finns i ett fält.

en: Value Options
sv: Värdealternativ

en: Default value:
sv: Standardvärde:

en: <qt>A default value can be set for new entries.</qt>
sv: <qt>Ett standardvärde kan tilldelas för nya poster.</qt>

en: Value template:
sv: Värdemall:

en: Derived values are formed from the values of other fields according to the value template. Named fields, such as "%{year} %{title}", get substituted in the value.
sv: Beroende värden skapas av värden i andra fält enligt värdemallen. Namngivna fält, som "%{year} %{title}" ersätts i värdet.

en: Use derived value
sv: Använd beroende värden

en: A&llowed values:
sv: Ti&llåtna värden:

en: <qt>For <i>Choice</i>-type fields, these are the only values allowed. They are placed in a combo box. The possible values have to be separated by a semi-colon, for example: "dog; cat; mouse"</qt>
sv: <qt>För <i>Val</i>-fälttypen; det här är de enda tillåtna värden. De placeras i en kombinationsbox. Det möjliga värdet måste separeras av ett semikolon, till exempel: "hund; katt; mus"</qt>

en: Format options:
sv: Formateringsalternativ:

en: No formatting
sv: Ingen formatering

en: Allow auto-capitalization only
sv: Tillåt bara automatiskt stor bokstav

en: Format as a title
sv: Formatera som en rubrik

en: Format as a name
sv: Formatera som ett namn

en: Field Options
sv: Fältalternativ

en: Enable auto-completion
sv: Aktivera automatisk komplettering

en: If checked, KDE auto-completion will be enabled in the text edit box for this field.
sv: Om markerad, används KDE:s funktion för automatisk komplettering i redigeringsrutan för detta fält.

en: Allow multiple values
sv: Tillåt flera värden

en: If checked, Tellico will parse the values in the field for multiple values, separated by a semi-colon.
sv: Om markerad, kommer Tellico att tyda värdena i fältet som flera värden, åtskilda av semikolon.

en: Allow grouping
sv: Tillåt gruppering

en: If checked, this field may be used to group the entries in the group view.
sv: Om markerad, kan detta fält användas för att gruppera fält i en gruppvy.

en: Revert the selected field's properties to the default values.
sv: Återställ det valda fältets egenskaper till standardvärdena.

en: Modify Fields
sv: Ändra fält

en: <qt>Removing allowed values from the <i>%1</i> field which currently exist in the collection may cause data corruption. Do you want to keep your modified values or cancel and revert to the current ones?</qt>
sv: <qt>Borttagning av tillåtna värden från <i>%1</i> fältet, som finns nu i samlingen, kan åstadkomma dataförödelse. Vill du behålla dina modifierade värdena eller avbryta och återgå till de aktuella?</qt>

en: Keep modified values
sv: Behåll modifierade värden

en: New Field %1
sv: Nytt fält %1

en: Revert Field Properties
sv: Återställ fältegenskaper

en: <qt><p>Do you really want to revert the properties for the <em>%1</em> field back to their default values?</p></qt>
sv: <qt><p>Vill du verkligen låta egenskaperna för <em>%1</em> återgå till standardvärdena?</p></qt>

en: Revert
sv: Återställ

en: Extended Field Properties
sv: Utvidgade fältegenskaper

en: Property
sv: Egenskap

en: Value
sv: Värde

en: A field with this title already exists. Please enter a different title.
sv: Ett fält med denna rubrik finns redan. Byt rubrik.

en: <qt>The category may not be empty. Please enter a category.</qt>
sv: <qt>kategorin får ej vara tom. Vänligen skriv in en kategori.</qt>

en: <qt>A field may not be in the same category as a <em>Paragraph</em>, <em>Table</em> or <em>Image</em> field. Please enter a different category.</qt>
sv: <qt>Ett fält kan inte vara i samma kategori som ett <em>Stycke</em>, <em>Tabell</em> eller <em>Bild</em>-fält. Skriv in en annan kategori.</qt>

en: A field's title may not be the same as an existing category. Please enter a different title.
sv: Ett fält kan inte vara i samma kategori som ett befintlig kategori. Skriv in en annan rubrik.

en: The range for a rating field must be between 1 and 10, and the lower bound must be less than the higher bound. Please enter different low and high properties.
sv: Området för ett omdömesfält skall ligga mellan 1 och 10 och den undre gränsen måste vara mindre än den högre. Vänligen skriv in skilda lägre och högre omdömesgränser.

en: Tables are limited to a maximum of ten columns.
sv: Tabeller är begränsade till maximalt tio kolumner.

en: A field with a derived value must have a value template.
sv: Ett fält med beroende värde måste ha en värdemall.

en: General
sv: Allmänt

en: Publishing
sv: Publicering

en: Miscellaneous
sv: Diverse

en: Entry Type
sv: Posttyp

en: These entry types are specific to bibtex. See the bibtex documentation.
sv: Dessa posttyper är specifika för bibtex. Se bibtex dokumentation.

en: Author
sv: Författare

en: Bibtex Key
sv: Bibtexnyckel

en: Book Title
sv: Boktitel

en: Editor
sv: Redaktör

en: Organization
sv: Organisation

note: i18n("Institution")); field->setProperty(QLatin1String("bibtex"), QLatin1String("institution")); field->setCategory(i18n(bibtex_general)); field->setFlags(Field::AllowDelete); field->setFormatType(FieldFormat::FormatTitle); list.append(field); ****************** Publishing **************************
en: Publisher
sv: Förlag

en: Address
sv: Adress

en: Edition
sv: Upplaga

en: Pages
sv: Sidor

en: Year
sv: År

en: Journal
sv: Tidskrift

en: Digital Object Identifier
sv: Digital objektidentifierare

en: Month
sv: Månad

en: Number
sv: Nummer

en: How Published
sv: Hur publicerad

note: i18n("School")); field->setProperty(QLatin1String("bibtex"), QLatin1String("school")); field->setCategory(i18n(bibtex_publishing)); field->setFlags(Field::AllowCompletion | Field::AllowGrouped); list.append(field); ****************** Classification ***************************
en: Chapter
sv: Kapitel

en: Series
sv: Serie

[ctx: A number field in a bibliography]
en: Volume
sv: Volym

en: Cross-Reference
sv: Korsreferens

note: i18n("Annotation")); field->setProperty(QLatin1String("bibtex"), QLatin1String("annote")); field->setCategory(i18n(bibtex_misc)); list.append(field);
en: Keywords
sv: Nyckelord

en: URL
sv: Webbadress

en: Abstract
sv: Sammandrag

en: Notes
sv: Anmärkning

en: Unknown
sv: Okänd

en: My Board Games
sv: Mina brädspel

en: Genre
sv: Stil

en: Mechanism
sv: Mekanism

en: Release Year
sv: Utgivningsår

en: Designer
sv: Konstruktör

en: Number of Players
sv: Antal spelare

en: Playing Time
sv: Spellängd

en: Minimum Age
sv: Minimal ålder

en: Description
sv: Beskrivning

en: Rating
sv: Omdöme

en: Purchase Date
sv: Inköpsdatum

en: Gift
sv: Gåva

en: Purchase Price
sv: Inköpspris

en: Loaned
sv: Utlånad

en: Cover
sv: Omslag

en: Comments
sv: Kommentarer

en: Classification
sv: Klassificering

en: My Books
sv: Mina böcker

en: Subtitle
sv: Undertitel

en: Hardback
sv: Inbunden

en: Paperback
sv: Pocket

en: Trade Paperback
sv: Seriebok

en: E-Book
sv: E-bok

en: Magazine
sv: Veckotidning

en: Binding
sv: Inbindning

en: Copyright Year
sv: Copyrightår

en: Publication Year
sv: Publiceringsår

en: Library of Congress Control Number
sv: Kongressbibliotekets kontrollnummer

en: Translator
sv: Översättare

en: Language
sv: Språk

en: Series Number
sv: Seriennummer

en: New
sv: Ny

en: Used
sv: Begagnad

en: Condition
sv: Skick

en: Signed
sv: Signerad

en: Read
sv: Läst

en: Front Cover
sv: Omslag

en: Plot Summary
sv: Handlingen i sammanfattning

en: My Cards
sv: Mina kort

en: Player
sv: Spelare

en: Team
sv: Lag

en: Brand
sv: Märke

en: Card Number
sv: Kortnummer

en: Card Type
sv: Korttyp

en: Location
sv: Placering

en: Quantity
sv: Mängd

en: Front Image
sv: Framsidesbild

en: Back Image
sv: Baksidesbild

en: My Coins
sv: Mina mynt

en: Type
sv: Typ

[ctx: monetary denomination]
en: Denomination
sv: Valör

en: Mint Mark
sv: Präglingsmärke

en: Country
sv: Land

en: Currency
sv: Valuta

en: Coin Set
sv: Myntsamling

[ctx: Coin grade levels - Proof-65,Proof-60,Mint State-65,Mint State-60,Almost Uncirculated-55,Almost Uncirculated-50,Extremely Fine-40,Very Fine-30,Very Fine-20,Fine-12,Very Good-8,Good-4,Fair]
en: Proof-65,Proof-60,Mint State-65,Mint State-60,Almost Uncirculated-55,Almost Uncirculated-50,Extremely Fine-40,Very Fine-30,Very Fine-20,Fine-12,Very Good-8,Good-4,Fair
sv: Prägling-65,Prägling-60,Nyskick-65,Nyskick-60,Nästan ocirkulerat-55,Nästan ocirkulerat-50,Ytterst fint-40,Mycket fint-30,Mycket fint-20,Fint-12,Mycket bra-8,Bra-4,Acceptabelt

en: Grade
sv: Kvalitet

en: Grading Service
sv: Klassningstjänst

en: Obverse
sv: Framsida

en: Reverse
sv: Baksida

en: My Comic Books
sv: Mina serietidningar

en: Writer
sv: Författare

en: Issue
sv: Utgåva

[ctx: Comic book grade levels - Mint,Near Mint,Very Fine,Fine,Very Good,Good,Fair,Poor]
en: Mint,Near Mint,Very Fine,Fine,Very Good,Good,Fair,Poor
sv: Nyskick,Nästan nyskick,Mycket fin, Fin, Mycket bra,Bra,Acceptabel,Dålig

en: My Files
sv: Mina filer

[ctx: File catalog]
en: Volume
sv: Volym

en: Folder
sv: Katalog

en: Mimetype
sv: Mime-typ

en: Size
sv: Storlek

en: Permissions
sv: Skydd

en: Owner
sv: Ägare

en: Group
sv: Grupp

en: Created
sv: Skapad

en: Modified
sv: Ändrad

en: Meta Info
sv: Metainformation

en: Icon
sv: Ikon

en: My Games
sv: Mina spel

en: Platform
sv: Plattform

[ctx: Games - Publisher]
en: Publisher
sv: Förlag

en: Developer
sv: Utvecklare

en: ESRB Rating
sv: ESRB-omdöme

en: Personal Rating
sv: Personligt omdöme

en: Completed
sv: Färdig

en: PlayStation4
sv: PlayStation 4

en: PlayStation5
sv: PlayStation 5

[ctx: Video game ratings - Unrated, Adults Only, Mature, Teen, Everyone 10+, Everyone, Early Childhood, Pending]
en: Unrated, Adults Only, Mature, Teen, Everyone 10+, Everyone, Early Childhood, Pending
sv: Saknar omdöme, Endast vuxna, Mogna, Tonåringar, Alla över tio, Alla, Mindre barn, Omdöme begärt

en: My Music
sv: Min musik

en: Compact Disc
sv: Cd-skiva

en: Cassette
sv: Kassett

en: Vinyl
sv: LP-skiva

en: Medium
sv: Media

en: Label
sv: Skivmärke

en: Tracks
sv: Spår

en: Title
sv: Titel

en: Length
sv: Speltid

en: My Stamps
sv: Mina frimärken

en: Issue Year
sv: Utgivningsår

en: Color
sv: Färg

en: Scott#
sv: Scott/FACIT-nummer

[ctx: Stamp grade levels - Superb,Extremely Fine,Very Fine,Fine,Average,Poor]
en: Superb,Extremely Fine,Very Fine,Fine,Average,Poor
sv: Enastående,Ytterst fint,Mycket fint,Fint,Medelgott,Dåligt

en: Cancelled
sv: Stämplat

en: Hinged
sv: Monterat

en: Centering
sv: Placering

en: Gummed
sv: Gummerat

en: Image
sv: Bild

en: Other People
sv: Andra personer

en: Features
sv: Kännetecken

en: My Videos
sv: Mina videofilmer

en: Production Year
sv: Produktionsår

en: Certification
sv: Åldersgräns

en: Nationality
sv: Land

en: Cast
sv: Rollista

en: Actor/Actress
sv: Skådespelare/skådespelerska

en: Role
sv: Roll

en: A table for the cast members, along with the roles they play
sv: En tabell med rolllistan och vilka skådespelare som har besatt rollerna

en: Director
sv: Regissör

en: Producer
sv: Producent

en: Composer
sv: Kompositör

en: Language Tracks
sv: Språkspår

en: Subtitle Languages
sv: Textningsspråk

en: Audio Tracks
sv: Ljudspår

en: Running Time
sv: Längd

en: The running time of the video (in minutes)
sv: Längden på videon (i minuter)

en: Aspect Ratio
sv: Bildformat

en: Widescreen
sv: Bredformat

en: Black & White
sv: Svartvit

en: Color Mode
sv: Färgläge

en: Director's Cut
sv: Regissörens klippning

en: My Wines
sv: Mina viner

[ctx: Wine Producer]
en: Producer
sv: Tillverkare

en: Appellation
sv: Beteckning

en: Varietal
sv: Druvsort

en: Vintage
sv: Årgång

en: Red Wine
sv: Rödvin

en: White Wine
sv: Vitvin

en: Sparkling Wine
sv: Mousserande vin

en: Drink By
sv: Dricks senast

en: Label Image
sv: Etikettbild

en: Add Entries
sv: Lägg till poster

[ctx: Add (Entry Title)]
en: Add %1
sv: Lägg till %1

en: Check-out Items
sv: Låna ut objekt

[ctx: Check-out (Entry Title)]
en: Check-out %1
sv: Låna ut %1

en: Append Collection
sv: Utöka samling

en: Merge Collection
sv: Sammanfoga samling

en: Replace Collection
sv: Byt ut samling

en: Add %1 Field
sv: Lägg till %1-fält

en: Modify %1 Field
sv: Ändra %1-fält

en: Delete %1 Field
sv: Ta bort %1-fält

en: Add Filter
sv: Lägg till filter

en: Modify Filter
sv: Ändra filter

en: Delete Filter
sv: Ta bort filter

en: Modify Entries
sv: Ändra poster

[ctx: Modify (Entry Title)]
en: Modify %1
sv: Ändra %1

en: Modify Loan
sv: Ändra lån

en: Delete Entries
sv: Tag bort poster

[ctx: Delete (Entry Title)]
en: Delete %1
sv: Ta bort %1

en: Check-in Entries
sv: Lämna tillbaka poster

[ctx: Check-in (Entry Title)]
en: Check-in %1
sv: Lämna tillbaka %1

en: Rename Collection
sv: Byt namn på samlingen

en: Reorder Fields
sv: Ordna om fält

[ctx: comma-separated list of words ignored by auto-capitalize]
en: a,an,and,as,at,but,by,for,from,in,into,nor,of,off,on,onto,or,out,over,the,to,up,with
sv: en,ett,och,som,vid,men,av,för,från,i,in,eller,på,ovanpå,ut,över,den,det,till,upp,med

[ctx: comma-separated list of articles ignored for title sorting]
en: the
sv: den

[ctx: comma-separated list of common surname suffixes, used for sorting]
en: jr.,jr,iii,iv
sv: d.y.,dy,iii,iv

[ctx: comma-separated list of common surname prefixes, used for sorting]
en: de,van,der,van der,von
sv: de,van,der,van der,von,af

note: i18n: ectx: label, entry (fontBook), group (Options - book) i18n: ectx: label, entry (fontVideo), group (Options - video) i18n: ectx: label, entry (fontAlbum), group (Options - album) i18n: ectx: label, entry (fontBibtex), group (Options - bibtex) i18n: ectx: label, entry (fontComicBook), group (Opt
en: Template font
sv: Mallens teckensnitt

note: i18n: ectx: label, entry (baseColorBook), group (Options - book) i18n: ectx: label, entry (baseColorVideo), group (Options - video) i18n: ectx: label, entry (baseColorAlbum), group (Options - album) i18n: ectx: label, entry (baseColorBibtex), group (Options - bibtex) i18n: ectx: label, entry (baseCo
en: Template background color
sv: Mallens bakgrundsfärg

note: i18n: ectx: label, entry (textColorBook), group (Options - book) i18n: ectx: label, entry (textColorVideo), group (Options - video) i18n: ectx: label, entry (textColorAlbum), group (Options - album) i18n: ectx: label, entry (textColorBibtex), group (Options - bibtex) i18n: ectx: label, entry (textCo
en: Template text color
sv: Mallens textfärg

note: i18n: ectx: label, entry (highlightedBaseColorBook), group (Options - book) i18n: ectx: label, entry (highlightedBaseColorVideo), group (Options - video) i18n: ectx: label, entry (highlightedBaseColorAlbum), group (Options - album) i18n: ectx: label, entry (highlightedBaseColorBibtex), group (Option
en: Template highlight color
sv: Mallens markeringsfärg

note: i18n: ectx: label, entry (highlightedTextColorBook), group (Options - book) i18n: ectx: label, entry (highlightedTextColorVideo), group (Options - video) i18n: ectx: label, entry (highlightedTextColorAlbum), group (Options - album) i18n: ectx: label, entry (highlightedTextColorBibtex), group (Option
en: Template highlighted text color
sv: Mallens markeringstextfärg

note: i18n: ectx: label, entry (linkColorBook), group (Options - book) i18n: ectx: label, entry (linkColorVideo), group (Options - video) i18n: ectx: label, entry (linkColorAlbum), group (Options - album) i18n: ectx: label, entry (linkColorBibtex), group (Options - bibtex) i18n: ectx: label, entry (linkCo
en: Template link color
sv: Mallens länkfärg

en: Configure Tellico
sv: Anpassa Tellico

en: Printing
sv: Utskrift

en: Templates
sv: Mallar

en: Data Sources
sv: Datakällor

en: General Options
sv: Allmänna alternativ

en: &Reopen file at startup
sv: Åte&röppna filen vid start

en: If checked, the file that was last open will be re-opened at program start-up.
sv: Om markerad, kommer filen som öppnades sist att återöppnas vid start av programmet.

en: &Enable regular expressions in quick filter
sv: Aktiv&era reguljära uttryck i snabbfilter

en: If checked, the quick filter will interpret text as a regular expression.
sv: Om markerad, tolkar snabbfiltret text som ett reguljärt uttryck.

en: &Show "Tip of the Day" at startup
sv: Vi&sa "Dagens tips" vid start

en: If checked, the "Tip of the Day" will be shown at program start-up.
sv: Om markerad, kommer "Dagens tips" att visas vid programstart.

en: &Enable webcam for barcode scanning
sv: Aktiv&era webbkamera för inläsning av streckkod

en: If checked, the input from a webcam will be used to scan barcodes for searching.
sv: Om markerad, används data från en webbkamera för att läsa in streckkoder för sökning.

en: Image Storage Options
sv: Bildlagringsalternativ

en: Store images in data file
sv: Lagra bilder i en datafil

en: Store images in common application directory
sv: Lagra bilder i allmän programkatalog

en: Store images in directory relative to data file
sv: Lagra bilder i en katalog relativt datafilen

en: Images may be saved in the data file itself, which can cause Tellico to run slowly, stored in the Tellico application directory, or stored in a directory in the same location as the data file.
sv: Bilder kan sparas i datafilen själv, vilket gör att Tellico går långsamt, lagras i Tellicos programkatalog eller lagras i katalogen på samma ställe som datafilen.

en: Formatting Options
sv: Formateringsalternativ

en: Auto capitalize &titles and names
sv: Automatisk stor första bokstav på &titlar och namn

en: If checked, titles and names will be automatically capitalized.
sv: Om markerad, kommer boktitlar och namn att få stor bokstav automatiskt.

en: Auto &format titles and names
sv: Automat&formatera titlar och namn

en: If checked, titles and names will be automatically formatted.
sv: Om markerad, kommer boktitlar och namn att bli automatformaterade.

en: No capitali&zation:
sv: Ingen automatiskt stor &bokstav:

en: <qt>A list of words which should not be capitalized. Multiple values should be separated by a semi-colon.</qt>
sv: <qt>En lista med ord, som inte bör omvandlas att inledas med stor bokstav.  Flera värden separeras med ett semikolon.</qt>

en: Artic&les:
sv: Artik&lar:

en: <qt>A list of words which should be considered as articles if they are the first word in a title. Multiple values should be separated by a semi-colon.</qt>
sv: <qt>En lista med ord som kan betraktas som artiklar om de finns i  första ordet i titeln. Flera värden skall separeras med ett semi-kolon.</qt>

en: Personal suffi&xes:
sv: Ändelser för &personnamn:

en: <qt>A list of suffixes which might be used in personal names. Multiple values should be separated by a semi-colon.</qt>
sv: <qt>En lista med ändelser som kan användas i personnamn. Flera värden skall separeras med ett semikolon.</qt>

en: Surname &prefixes:
sv: Efternamn&prefix:

en: <qt>A list of prefixes which might be used in surnames. Multiple values should be separated by a semi-colon.</qt>
sv: <qt>En lista med prefix, som kan användas i efternamn. Flera värden separeras med ett semikolon.</qt>

en: Printing Options
sv: Utskriftsalternativ

en: &Format titles and names
sv: &Formatera titlar och namn

en: &Print field headers
sv: &Skriv ut fältöverskrifter

en: If checked, the field names will be printed as table headers.
sv: Om markerad, skrivs fältnamn ut som tabellöverskrifter.

en: Grouping Options
sv: Grupperingsalternativ

en: &Group the entries
sv: &Gruppera posterna

en: If checked, the entries will be grouped by the selected field.
sv: Om markerad, kommer posterna att grupperas under utvalt fält.

en: Image Options
sv: Bildalternativ

en: Maximum image &width:
sv: Maximal bild&bredd:

en: The maximum width of the images in the printout. The aspect ratio is preserved.
sv: Den maximala bredden hos bilderna på utskriften. Höjd/bredd-förhållandet behålls.

en: &Maximum image height:
sv: &Maximal bildhöjd:

en: The maximum height of the images in the printout. The aspect ratio is preserved.
sv: Den maximala höjden hos bilderna på utskriften. Höjd/bredd-förhållandet behålls.

en: Template Options
sv: Mallalternativ

note: i18n string, a plain label can't have an '&'
en: Collection &type:
sv: Samlings&typ:

en: Template:
sv: Mall:

en: Select the template to use for the current type of collections. Not all templates will use the font and color settings.
sv: Välj den mall, som används för aktuell typ av samling. Alla mallar kommer inte att använda teckensnitts- och färginställningarna.

en: &Preview...
sv: &Granskning...

en: Show a preview of the template
sv: Visa en granskning av mallen

note: i18n("The options below will be passed to the template, but not " "all templates will use them. Some fonts and colors may be " "specified directly in the template."), frame); l1->setTextFormat(Qt::RichText); l->addWidget(l1);
en: Font Options
sv: Teckensnittsalternativ

en: Font:
sv: Teckensnitt:

en: This font is passed to the template used in the Entry View.
sv: Detta teckensnitt är anpassat till den mall, som används i postvyn.

en: Size:
sv: Storlek:

en: Color Options
sv: Färgalternativ

en: Background color:
sv: Bakgrunsfärg:

en: This color is passed to the template used in the Entry View.
sv: Denna färg är anpassat till den mall, som används i postvyn.

en: Text color:
sv: Textfärg:

en: Highlight color:
sv: Markeringsfärg:

en: Highlighted text color:
sv: Markeringstextfärg:

en: Link color:
sv: Länkfärg:

en: Manage Templates
sv: Mallhantering

en: Install...
sv: Installera...

en: Click to install a new template directly.
sv: Klicka för att installera en ny mall direkt.

en: Download...
sv: Ladda ner...

en: Click to download additional templates.
sv: Klicka för att ladda ner ytterligare mallar.

en: Delete...
sv: Ta bort...

en: Click to select and remove installed templates.
sv: Klicka för att markera och ta bort installerade mallar.

en: Data Sources Options
sv: Alternativ för datakällor

en: Move &Up
sv: Flytta &upp

en: The order of the data sources sets the order that Tellico uses when entries are automatically updated.
sv: Datakällornas ordning anger den ordning Tellico använder när poster uppdateras automatiskt.

en: Move &Down
sv: Flytta &ner

en: Filter by type:
sv: Filtrera enligt typ:

en: &New...
sv: &Ny...

en: Click to add a new data source.
sv: Klicka för att lägga till en ny datakälla.

en: &Modify...
sv: Ä&ndra...

en: Click to modify the selected data source.
sv: Klicka för att ändra den valda datakällan.

en: &Delete
sv: &Ta bort

en: Click to delete the selected data source.
sv: Klicka för att ta bort den valda datakällan.

en: XSL Files
sv: XSL-filer

en: Template Packages
sv: Mallpaket

en: All Files
sv: Alla filer

en: Delete Template
sv: Ta bort mall

en: Select template to delete:
sv: Välj mall som skall tas bort:

en: Ready.
sv: Klar.

en: Do you really want to delete this entry?
sv: Vill du verkligen ta bort denna post?

en: Delete Entry
sv: Ta bort post

en: Do you really want to delete these entries?
sv: Vill du verkligen ta bort dessa poster?

en: Delete Multiple Entries
sv: Ta bort flera poster

en: &Sort By
sv: &Sortera enligt

en: &Edit Entry...
sv: &Redigera post...

en: D&uplicate Entry
sv: D&uplicera post

en: &Update Entry
sv: &Uppdatera post

en: &Delete Entry
sv: &Ta bort post

en: &Edit Entries...
sv: &Redigera poster...

en: D&uplicate Entries
sv: D&uplicera poster

en: &Update Entries
sv: &Uppdatera poster

en: &Delete Entries
sv: &Tag bort poster

en: The following items are already loaned, but Tellico does not currently support lending an item multiple times. They will be removed from the list of items to lend.
sv: Följande är redan utlånade, men Tellico stöder f. n. inte utlåning av samma flera gånger. De kommer att tas bort från listan av utlåningsbart.

en: There is an XML parsing error in line %1, column %2.
sv: Fel i XML, rad %1, kolumn %2.

en: The error message from Qt is:
sv: Felmeddelandet från Qt är:

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
sv: En fil med namn "%1" existerar redan. Är du säker på att du vill skriva över den?

en: Overwrite File?
sv: Skriv över fil?

en: Tellico is unable to open the file - %1.
sv: Tellico kan inte öppna filen - %1.

en: Tellico is unable to load the file - %1.
sv: Tellico kan inte ladda fil - %1.

en: Tellico is unable to write the file - %1.
sv: Tellico kan inte skriva fil - %1.

en: Tellico is unable to upload the file - %1.
sv: Tellico kan inte ladda upp fil - %1.

en: Only collections with the same type of entries as the current one can be appended. No changes are being made to the current collection.
sv: Endast samlingar med samma typ av poster som den nuvarande kan läggas till. Inga ändringar görs av nuvarande samling.

en: Only collections with the same type of entries as the current one can be merged. No changes are being made to the current collection.
sv: Endast samlingar med samma typ av poster som den nuvarande kan sammanfogas. Inga ändringar görs av nuvarande samling.

en: Tellico is unable to load an image from the file - %1.
sv: Tellico kan inte ladda en bild från filen - %1.

en: Untitled
sv: Namnlös

en: This information was freely provided by <a href="%1">%2</a>.
sv: Informationen tillhandahålls fritt av <a href="%1">%2</a>.

en: View Columns
sv: Visa kolumner

[ctx: Noun, Menu name]
en: Columns
sv: Kolumner

en: Hide This Column
sv: Dölj kolumnen

en: Resize to Content
sv: Ändra storlek till innehåll

en: Show All Columns
sv: Visa alla kolumner

en: Hide All Columns
sv: Dölj alla kolumner

en: Saving file...
sv: Sparar fil...

en: Edit Entry
sv: Redigera post

en: &New Entry
sv: &Ny post

en: Sa&ve Entry
sv: &Spara post

en: Do you really want to modify these entries?
sv: Vill du verkligen ändra dessa poster?

en: Modify Multiple Entries
sv: Ändra flera poster

en: A value is required for the following fields. Do you want to continue?
sv: Ett värde krävs för följande fält. Vill du fortsätta?

en: Edit Entries
sv: Redigera poster

en: Sa&ve Entries
sv: &Spara poster

en: The current entry has been modified.
    Do you want to enter the changes?
sv: Den aktuella posten har ändrats.
    Vill du spara ändringarna?

en: Save Entry
sv: Spara post

en: Unsaved Changes
sv: Osparade ändringar

en: (Empty)
sv: (tom)

en: <qt>The <i>Icon View</i> shows each entry in the collection or group using an icon, which may be an image in the entry.</qt>
sv: <qt><i>Ikonvyn</i> visar varje post i samlingen eller gruppen genom att använda en ikon, som kan vara en bild i posten.</qt>

[ctx: Open URL]
en: Open %1
sv: Öppna %1

en: Select Match
sv: Välj matchning

en: <qt><b>%1</b> returned multiple results which could match <b>%2</b>, the entry currently in the collection. Please select the correct match.</qt>
sv: <qt><b>%1</b> returnerade flera resultat, vilket kunder matcha <b>%2</b>, aktuell post i samlingen. Välj riktig matchning.</qt>

en: Merge Entries
sv: Sammanfoga poster

en: Merging entries...
sv: Sammanfogar poster...

en: Total merged/scanned entries: %1/%2
sv: Totalt antal sammanfogade/avsökta poster: %1/%2

en: Updating %1...
sv: Uppdaterar %1...

en: Updating entries...
sv: Uppdaterar poster...

en: Update Entries
sv: Uppdatera poster

en: Updating <b>%1</b>...
sv: Uppdaterar <b>%1</b>...

en: Tellico is unable to locate the default entry stylesheet.
sv: Tellico kan inte hitta standardpostens stilmall.

en: Please check your installation.
sv: Kontrollera installationen.

en: Export Options
sv: Exportalternativ

en: Formatting
sv: Formatering

en: Format all fields
sv: Formatera alla fält

en: If checked, the values of the fields will be automatically formatted according to their format type.
sv: Om markerad, blir boktitlar och namn automatformaterade beroende på deras formattyp.

en: Export selected entries only
sv: Exportera endast valda poster

en: If checked, only the currently selected entries will be exported.
sv: Om markerad, kommer bara poster som för närvarande är valda att exporteras.

en: Export visible fields only
sv: Exportera endast synliga poster

en: If checked, only the fields currently visible in the view will be exported.
sv: Om markerad, kommer bara poster som för närvarande är synliga i vyn att exporteras.

en: Encoding
sv: Kodning

en: Encode in Unicode (UTF-8)
sv: Koda i Unicode (UTF-8)

en: Encode the exported file in Unicode (UTF-8).
sv: Koda den exporterade filen i Unicode (UTF-8).

en: Encode in user locale (%1)
sv: Koda med användarvald språkkod (%1)

en: Encode the exported file in the local encoding.
sv: Koda den exporterade filen i lokal språkkod.

en: SAO/NASA Astrophysics Data System
sv: SAO/NASA astrofysiska datasystem

en: Registration is required for accessing this data source. If you agree to the terms and conditions, <a href='%1'>sign up for an account</a>, and enter your information below.
sv: Registrering krävs för att komma åt datakällan. Om du accepterar förutsättningar och villkor, <a href='%1'>registrera dig för ett konto</a>, och skriv din information nedan.

en: Access key:
sv: Åtkomstnyckel:

en: The default Tellico key may be used, but searching may fail due to reaching access limits.
sv: Tellicos standardnyckel kan användas, men sökningar kan misslyckas på grund av att åtkomstgränser nås.

en: The cover image could not be loaded.
sv: Omslagsbilden kunde inte laddas.

en: Allocine Link
sv: Allocine-länk

en: Original Title
sv: Originaltitel

en: &Maximum cast:
sv: &Maximal rollbesättning:

en: The list of cast members may include many people. Set the maximum number returned from the search.
sv: Listan med rollinnehavare kan ta med många personer. Sätt maxtalet erhållet från sökningen.

en: Amazon (US)
sv: Amazon (USA)

en: United States
sv: Förenta Staterna

en: Amazon (UK)
sv: Amazon (Storbritannien)

en: United Kingdom
sv: Storbritannien

en: Amazon (Germany)
sv: Amazon (Tyskland)

en: Germany
sv: Tyskland

en: Amazon (France)
sv: Amazon (Frankrike)

en: France
sv: Frankrike

en: Amazon (Canada)
sv: Amazon (Kanada)

en: Canada
sv: Kanada

en: Amazon (China)
sv: Amazon (Kina)

en: China
sv: Kina

en: Amazon (Spain)
sv: Amazon (Spanien)

en: Spain
sv: Spanien

en: Amazon (Italy)
sv: Amazon (Italien)

en: Italy
sv: Italien

en: Amazon (Brazil)
sv: Amazon (Brasilien)

en: Brazil
sv: Brasilien

en: Amazon (Australia)
sv: Amazon (Australien)

en: Australia
sv: Australien

en: Amazon (India)
sv: Amazon (Indien)

en: India
sv: Indien

en: Amazon (Turkey)
sv: Amazon (Turkiet)

en: Turkey
sv: Turkiet

en: Amazon (UAE)
sv: Amazon (Förenade Arabemiraten)

en: United Arab Emirates
sv: Förenade Arabemiraten

en: This data is licensed under <a href=%1>specific terms</a>.
sv: Data licensieras enligt <a href=%1>specifika villkor</a>.

en: Access to data from Amazon.com requires an AWS Access Key ID and a Secret Key.
sv: Åtkomst av data från Amazon.com kräver en nyckelidentifierare för AWS-åtkomst och en hemlig nyckel.

en: Those values must be entered in the data source settings.
sv: Dessa värden måste skrivas in i datakällans inställningar.

en: Results from %1: %2/%3
sv: Resultat från %1: %2/%3

en: Amazon Link
sv: Länk till Amazon

en: Amazon.com Web Services
sv: Amazon.com:s webbtjänster

en: Secret key:
sv: Hemlig nyckel:

en: Country:
sv: Land:

en: Amazon.com provides data from several different localized sites. Choose the one you wish to use for this data source.
sv: Amazon.com tillhandahåller data från flera olika översatta platser. Välj den som du önskar utnyttja för denna datakälla.

en: &Image size:
sv: &Bildstorlek:

en: Small Image
sv: Liten bild

en: Medium Image
sv: Medelstor bild

note: i18n("Medium Image"), MediumImage); // no medium right now, either thumbnail (small) or large
en: Large Image
sv: Stor bild

en: No Image
sv: Ingen bild

en: The cover image may be downloaded as well. However, too many large images in the collection may degrade performance.
sv: Omslagsbilden kan även laddas ner. Emellertid kan prestanda försämras av för många stora bilder i samlingen.

en: &Associate's ID:
sv: &Partneridentifikation:

en: The associate's id identifies the person accessing the Amazon.com Web Services, and is included in any links to the Amazon.com site.
sv: Kompanjonens id identifierar den person som får tillgång till Amazon.com:s Webbtjänster, och ingår i alla länkar till Amazon.com.

en: Alternative Titles
sv: Alternativa titlar

en: Distributor
sv: Distributör

en: Episodes
sv: Avsnitt

en: AnimeNfo Link
sv: Länk till AnimeNfo

en: AnimeNfo Rating
sv: Betyg i AnimeNfo

en: This source has no options.
sv: Denna källa har inga alternativ.

en: Colorist
sv: Färgsättare

en: Bedetheque Link
sv: Länk till Bedetheque

en: BoardGameGeek Link
sv: Länk till BoardGameGeek

en: Colnect Link
sv: Länk till Colnect

en: Mintage
sv: Mynt

en: PEGI Rating
sv: PEGI-omdöme

en: Language:
sv: Språk:

note: i18n("Colorist");
en: Comic Vine Link
sv: Comic Vine-länk

en: Source Options
sv: Källalternativ

en: Available Fields
sv: Tillgängliga fält

en: %1 requires a username and password.
sv: %1 kräver ett användarnamn och lösenord.

en: &Username:
sv: &Användarnamn:

en: A username and password is required to access the CrossRef service.
sv: Ett användarnamn och ett lösenord krävs för att få tillgång till CressRef-tjänsten.

en: &Password:
sv: Lösen&ord:

en: For some accounts, only an email address is required.
sv: För vissa konton krävs bara en e-postadress

en: Email:
sv: E-post:

en: Danish Bibliographic Center (DBC.dk)
sv: Dansk Bibliotekscenter (DBC.dk)

en: An access key is required to use this data source.
sv: En åtkomstnyckel krävs för att använda datakällan.

en: Discogs Link
sv: Länk till Discogs

note: i18n("Nationality");
en: Barcode
sv: Streckkod

en: Catalog Number
sv: Katalognummer

en: The Discogs.com server reports a token error.
sv: Discogs.com server rapporterar ett symbolfel.

en: Discogs Audio Search
sv: Discogs ljudsökning

en: User token:
sv: Användarsymbol:

en: Douban Link
sv: Länk till Douban

en: DVDFr Link
sv: Länk till DVDFr

en: Entrez Database
sv: Entrez databas

en: External Application
sv: Externt program

en: Set the collection type of the data returned from the external application.
sv: Bestäm samlingstyp för data som lämnas av det externa programmet.

en: &Result type:
sv: &Resultattyp:

en: Set the result type of the data returned from the external application.
sv: Bestäm resultattyp för data som lämnas av det externa programmet.

en: Application &path:
sv: Tillämpnings&sökväg:

en: Set the path of the application to run that should output a valid Tellico data file.
sv: Ställ in sökvägen för den tillämpning, som skall köras och som skall leverera en för Tellico giltig datafil.

en: Select the search keys supported by the data source.
sv: Välj de söknycklar, som stöds av datakällan.

en: Add any arguments that may be needed. <b>%1</b> will be replaced by the search term.
sv: Lägg till alla nödvändiga argument. <b>%1</b> kommer att bytas ut av söktermerna.

note: i18ncheckarg
en: Arguments
sv: Argument

en: Update
sv: Uppdatera

en: <p>Enter the arguments which should be used to search for available updates to an entry.</p><p>The format is the same as for fields with derived values, where field names are contained inside braces, such as <i>%{author}</i>. See the documentation for details.</p>
sv: <p>Mata in de argument, som skall användas vid sökning efter tillgängliga uppdateringar av en post.</p><p>Formatet är detsamma som för fält med beroende värden, där fältnamnet finns inom klammer, såsom i <i>%{author}</i>. Se dokumentation för detaljer.</p>

en: %1 does not allow searching for this collection type.
sv: %1 tillåter ej sökning för denna samlingstyp.

en: Keyword
sv: Nyckelord

en: PubMed ID
sv: Pubmed-identifikation

en: Raw Query
sv: Obehandlad förfrågan

en: FilmAffinity Link
sv: Länk till FilmAffinity

[ctx: Country]
en: Spain
sv: Spanien

en: Filmaster Link
sv: Länk till Filmaster

en: Gaming History Link
sv: Länk till Gaming History

en: GCstar Plugin
sv: GCstar-insticksprogram

en: Set the collection type of the data returned from the plugin.
sv: Bestäm samlingstypen för de data, som lämnats av insticksprogrammet.

en: &Plugin:
sv: Insticks&program:

en: Select the GCstar plugin used for the data source.
sv: Välj det GCstar-insticksprogram, som används för datakällan.

en: Author:
sv: Författare:

en: GiantBomb Link
sv: Länk till GiantBomb

en: Google Book Link
sv: Google boklänk

en: Google Book Search
sv: Google boksökning

en: Illustrator
sv: Illustratör

[ctx: Dewey Decimal classification system]
en: Dewey Decimal
sv: Dewey decimalklassificering

[ctx: Library of Congress classification system]
en: LoC Classification
sv: Kongressbibliotekets klassificering

en: Internet Bookshop (ibs.it)
sv: Internet-bokhandel (ibs.it)

en: IGDB Link
sv: Länk till IGDB

en: Internet Game Database (IGDB.com)
sv: Internetspeldatabas (IGDB.com)

en: Screenshot
sv: Skärmbild

en: Internet Movie Database
sv: Internetfilmdatabas

en: Internet Movie Database (French)
sv: Internetfilmdatabas (franska)

en: Internet Movie Database (Spanish)
sv: Internetfilmdatabas (spanska)

en: Internet Movie Database (German)
sv: Internetfilmdatabas (tyska)

en: Internet Movie Database (Italian)
sv: Internetfilmdatabas (italienska)

en: Internet Movie Database (Portuguese)
sv: Internetfilmdatabas (portugisiska)

en: IMDb Rating
sv: IMDB-omdöme

en: Certifications
sv: Bevis

en: IMDb Link
sv: Länk till IMDB

en: Download cover &image
sv: Ladda ner omslagsb&ild

en: Dewey Decimal
sv: Dewey decimalklassificering

en: Enable batch ISBN searching (requires Premium or Pro plan)
sv: Aktivera ISBN-sökning i bakgrunden (kräver Premium eller Pro avtal)

en: Batch searching for ISBN values is faster but only available for Premium or Pro plans.
sv: Sökning efter ISBN-värden i bakgrunden går snabbare men är bara tillgängligt med Premium eller Pro avtal.

en: iTunes Link
sv: Länk till iTunes

en: KinoPoisk Link
sv: Länk till KinoPoisk

en: Kino-Teatr Link
sv: Länk till Kino-Teatr

en: MobyGames Link
sv: Länk till MobyGames

en: MovieMeter Link
sv: Länk till Moviemeter

en: Multiple Sources
sv: Flera källor

en: Data source:
sv: Datakälla:

en: Numista Link
sv: Länk till Numista

[ctx: Language]
en: English
sv: Engelska

[ctx: Language]
en: French
sv: Franska

en: Tellico is unable to read the search description in the OPDS catalog.
sv: Tellico kunde inte läsa sökbeskrivningen i OPDS-katalogen.

en: OPDS Catalog
sv: OPDS-katalog

en: Catalog:
sv: Katalog:

en: Enter the link to the OPDS server.
sv: Skriv in länken till OPDS-servern.

en: &Verify Catalog
sv: &Verfiera katalog

en: OpenLibrary Link
sv: Länk till OpenLibrary

en: RPGGeek Link
sv: Länk till RPGGeek

en: Library of Congress (US)
sv: USA's Kongressbibliotek(US)

en: Scheme:
sv: Schema:

en: Enter the path to the database used by the server.
sv: Skriv in sökvägen till den databas använd av servern.

en: Hos&t:
sv: V&ärddator:

en: Enter the host name of the server.
sv: Skriv in serverns värddatornamn.

en: Enter the port number of the server. The default is %1.
sv: Skriv in portnummer på servern. Standardvärdet är %1.

en: Path:
sv: Sökväg:

en: Enter the result format used by the server.
sv: Skriv in det resultatformatet, som används av servern.

en: Field
sv: Fält

en: TMDb Link
sv: Länk till TMDb

en: Network
sv: Nätverk

[ctx: Language]
en: Chinese
sv: Kinesiska

[ctx: Language]
en: German
sv: Tyska

[ctx: Language]
en: Spanish
sv: Spanska

[ctx: Language]
en: Russian
sv: Ryska

en: TheTVDB Link
sv: Länk till TheTVDB

en: Subscriber PIN:
sv: Abonnentens PIN-kod:

en: VGCollect Link
sv: Länk till VGCollect

en: VideoGameGeek Link
sv: Länk till VideoGameGeek

en: Visual Novel
sv: Seriebok

en: Query error!
sv: Förfrågningsfel.

en: Connection search error %1: %2
sv: Anslutningssökfel %1: %2

en: Record syntax error
sv: Syntaxfel i post

en: Connection error %1: %2
sv: Anslutningsfel %1: %2

en: z39.50 Server
sv: z39.50-server

en: Use preset &server:
sv: Använd förinställd &server:

en: &Database:
sv: &Databas:

en: Enter the database name used by the server.
sv: Skriv in det databasnamn, som servern använder.

en: Query character set:
sv: Teckenuppsättning för frågor:

en: Enter the character set encoding used for queries by the z39.50 server. The most likely choice is MARC-8, although ISO-8859-1 is common as well.
sv: Skriv in den teckenuppsättningskod, som används för frågor av z39.50-servern. Det mest lämpliga valet är MARC-8, även om ISO-8859.1 också är vanligt.

en: Results character set:
sv: Teckenuppsättning för resultat:

en: Enter the character set encoding used for responses by the z39.50 server. The most likely choice is MARC-8, although ISO-8859-1 is common as well.
sv: Skriv in den teckenuppsättningskod, som används svar av z39.50-servern. Det mest lämpliga valet är MARC-8, även om ISO-8859.1 också är vanligt.

en: Auto-detect
sv: Automatisk upptäckt

en: Enter the data format used by the z39.50 server. Tellico will attempt to automatically detect the best setting if <i>auto-detect</i> is selected.
sv: Skriv in det dataformat, som används av z39.50-servern. Tellico kommer att försöka hitta den bästa inställningen automatiskt om <i>automatisk upptäckt</i> är valt.

en: &User:
sv: &Användare:

en: Optional
sv: Valfritt

en: Enter the authentication user name used by the z39.50 database. Most servers do not need one.
sv: Skriv in användarnamn för behörighetskontroll, som används av z39.50-databasen. De flesta servrar behöver inte något.

en: Pass&word:
sv: Lösen&ord:

en: Enter the authentication password used by the z39.50 database. Most servers do not need one. The password will be saved in plain text in the Tellico configuration file.
sv: Skriv in lösenordet för behörighetskontroll, som används av z39.50-databasen. De flesta servrar behöver inte något. Lösenordet kommer att sparas som vanlig text i Tellicos konfigurationsfil.

en: &Search
sv: &Sök

en: &Stop
sv: &Stanna

en: Internet Search
sv: Internetsökning

en: Search Query
sv: Sökförfrågan

[ctx: Start the search]
en: S&earch:
sv: &Sök

en: Enter a search value. An ISBN search must include the full ISBN.
sv: Mata in ett sökvärde. En ISBN-sökning måste inkludera ett komplett ISBN.

en: Choose the type of search
sv: Välj typ av sökning

en: Click to start or stop the search
sv: Klicka för att starta eller stanna sökningen

en: &Multiple ISBN/UPC search
sv: Sökning &med flera ISBN/UPC

en: Check this box to search for multiple ISBN or UPC values.
sv: Kryssa i denna ruta för att söka på flera ISBN- eller UPC-värden.

en: Edit ISBN/UPC values...
sv: Redigera ISBN/UPC-värden...

en: Click to open a text edit box for entering or editing multiple ISBN or UPC values.
sv: Klicka för att öppna en textredigeringsruta till att mata in eller redigera flera ISBN- eller UPC-värden.

en: Search s&ource:
sv: Sökkä&lla:

en: Select the database to search
sv: Välj databas att söka i

en: Source
sv: Källa

en: As results are found, they are added to this list. Selecting one will fetch the complete entry and show it in the view below.
sv: När resultat erhålles läggs de till denna lista. Genom att välja en kommer en fullständiga post att hämtas och visas i vyn nedan.

en: An entry may be shown here before adding it to the current collection by selecting it in the list above
sv: En post kan visas här innan den läggs till i den aktuella samlingen genom att välja den i listan ovan

en: &Add Entry
sv: &Lägg till post

en: Add the selected entry to the current collection
sv: Lägg till den valda posten till aktuell samling

en: Get More Results
sv: Hämta fler resultat

en: Fetch more results from the current data source
sv: Hämta fler resultat från den aktuella datakällan

en: Clear all search fields and results
sv: Rensa alla sök- och resultatfält

en: Cancelling the search...
sv: Avbryter sökningen...

en: Searching...
sv: Söker...

en: The search returned no items.
sv: Sökningen lämnade inga värden.

en: The search returned 1 item. | The search returned %1 items.
sv[0]: Sökningen hittade 1 objekt.
sv[1]: Sökningen hittade %1 objekt.

en: No results were found for the following ISBN values:
sv: Några resultat hittades inte för följande ISBN-värden:

en: No Results
sv: Inga resultat

en: Fetching %1...
sv: Hämtar %1...

en: Attribution
sv: Tillskrivning

en: No Internet sources are available for your current collection type.
sv: Inga Internetkällor är tillgängliga för din aktuella samlingstyp.

en: Edit ISBN/UPC Values
sv: Redigera ISBN/UPC-värden

en: <qt>Enter the ISBN or UPC values, one per line.</qt>
sv: <qt>Mata in ISBN- eller UPC-värden, ett per rad.</qt>

en: &Load From File...
sv: &Ladda från fil...

en: <qt>Load the list from a text file.</qt>
sv: <qt>Ladda listan från en text fil.</qt>

en: <qt>An ISBN search can contain a maximum of 100 ISBN values. Only the first 100 values in your list will be used.</qt>
sv: <qt>En ISBN-sökning kan innehålla maximalt 100 ISBN-värden. Endast de första 100 värdena i din lista kommer att användas.</qt>

en: Data Source Properties
sv: Datakällsegenskaper

en: &Source name:
sv: &Källnamn:

en: The name identifies the data source and should be unique and informative.
sv: Namnet identifierar datakällan och bör vara unik och beskrivande.

en: Source &type:
sv: Käll&typ:

en: Tellico supports several different data sources.
sv: Tellico stöder flera olika datakällor.

en: Updating from source should overwrite user data
sv: Uppdatering från källa kommer att skriva över användardata

en: If checked, updating entries will overwrite any existing information.
sv: Om markerad, kommer uppdaterade poster att skriva över all befintlig information.

en: Simple Text
sv: Enkel text

en: Paragraph
sv: Stycke

en: Choice
sv: Val

en: Checkbox
sv: Kryssruta

en: Table
sv: Tabell

en: Date
sv: Datum

[ctx: ID # of the entry]
en: ID
sv: Id

en: Date Created
sv: Skapad datum

en: Date Modified
sv: Ändrad datum

en: International Standard Book Number
sv: Internationellt standardboknummer

[ctx: TV Season]
en: Season
sv: Säsong

[ctx: TV Episode]
en: Episode
sv: Avsnitt

en: Advanced Filter
sv: Avancerat filter

en: Filter Criteria
sv: Filterkriteria

en: Match a&ll of the following
sv: Matcha a&lla följande

en: Match an&y of the following
sv: Matcha n&ågon av följande

en: Filter name:
sv: Filternamn:

en: &Save Filter
sv: &Spara filter

en: Filter (Sort by Count)
sv: Filter (sortera enligt antal)

en: Expand All Groups
sv: Expandera alla grupper

en: Collapse All Groups
sv: Drag ihop alla grupper

en: Filter by Group
sv: Filtrera genom grupp

en: %1 (Sort by Count)
sv: %1 (Sorterat på antal)

[ctx: Group Name Header]
en: Group
sv: Grupp

en: People
sv: Personer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelName)
en: Template Name:
sv: Mallnamn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelComment)
en: Comment:
sv: Kommentar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelIcon)
en: Icon:
sv: Ikon:

en: Save As Collection Template
sv: Spara som samlingsmall

en: Any Field
sv: Vilket fält som helst

en: equals
sv: är lika med

en: does not equal
sv: är inte lika med

en: matches regular expression
sv: matchar reguljärt uttryck

en: does not match regular expression
sv: matchar inte reguljärt uttryck

[ctx: is before a date]
en: is before
sv: är före

[ctx: is after a date]
en: is after
sv: är efter

[ctx: is less than a number]
en: is less than
sv: är mindre än

[ctx: is greater than a number]
en: is greater than
sv: är större än

en: image size equals
sv: bildstorlek är lika med

en: image size does not equal
sv: bildstorlek är inte lika med

[ctx: image size is less than a number]
en: image size is less than
sv: bildstorlek är mindre än

[ctx: image size is greater than a number]
en: image size is greater than
sv: bildstorlek är större än

en: contains
sv: innehåller

en: does not contain
sv: innehåller inte

en: Select Image...
sv: Välj bild...

en: Scan Image...
sv: Läs in bild...

en: Open With...
sv: Öppna med...

[ctx: Clear image]
en: Clear
sv: Rensa

en: Save link only
sv: Spara endast länk

en: All Images (%1)
sv: Alla bilder (%1)

en: Opening the selected scanner failed.
sv: Misslyckades öppna den valda bildläsaren.

en: Opening image in %1...
sv: Öppnar bild i %1...

en: Saving a link is only possible for newly added images.
sv: Att spar länk är bara möjligt för nytillagda bilder.

[ctx: more widgets]
en: More
sv: Fler

[ctx: fewer widgets]
en: Fewer
sv: Färre

en: Template Preview
sv: Mallgranskning

en: Cancel
sv: Avbryt

[ctx: set a value]
en: &Set
sv: &Ställ in

[ctx: delete a value]
en: &Delete
sv: &Ta bort

en: Rename Column
sv: Byt namn på kolumn

en: New column name:
sv: Nytt kolumnnamn:

en: Column %1
sv: Kolumn %1

en: Rename Column...
sv: Byt namn på kolumn...

en: Clear Table
sv: Rensa tabell

en: Insert Row
sv: Skjut in rad

en: Remove Row
sv: Tabort rad

en: Move Row Up
sv: Flytta rad uppåt

en: Move Row Down
sv: Flytta rad nedåt

en: Tellico is unable to load the image - %1.
sv: Tellico kan inte ladda bilden - %1.

en: Import Options
sv: Importalternativ

en: &Replace current collection
sv: &Byt ut nuvarande samling

en: Replace the current collection with the contents of the imported file.
sv: Byt nuvarande samling med innehållet i den importerade filen.

en: A&ppend to current collection
sv: &Lägg till i slutet av nuvarande samling

en: Append the contents of the imported file to the current collection. This is only possible when the collection types match.
sv: Lägg till innehållet i den importerade filen till nuvarande samling. Detta är endast möjligt då samlingstyperna är lika.

en: &Merge with current collection
sv: Sa&mmanfoga med nuvarande samling

en: Merge the contents of the imported file to the current collection. This is only possible when the collection types match. Entries must match exactly in order to be merged.
sv: Sammanfoga innehållet i den importerade filen med nuvarande samling. Detta är endast möjligt då samlingstyperna är lika. Poster måste motsvara varandra exakt för att kunna sammanfogas.

en: &Import
sv: &Importera

en: Tellico Files
sv: Tellico-filer

en: XML Files
sv: XML-filer

en: Bibtex Files
sv: Bibtex-filer

en: CSV Files
sv: CSV-filer

en: RIS Files
sv: RIS-filer

en: GCstar Data Files
sv: GCstar-datafiler

en: AMC Data Files
sv: AMC-datafiler

en: PDF Files
sv: PDF-filer

en: Referencer Files
sv: Referencer-filer

en: CIW Files
sv: CIW-filer

en: VinoXML Data Files
sv: VinoXML-data filer

en: eBook Files
sv: eBook-filer

en: Loan Dialog
sv: Lånedialog

en: The following items are being checked out:
sv: Följande utlånas:

en: The following item is on-loan:
sv: Följande är till låns:

en: &Lend to:
sv: Ut&lånat till:

en: Enter the name of the person borrowing the items from you. Clicking the button allows you to select from your address book.
sv: Skriv namnet på den person, som lånar av dig. Om du klickar på knappen kan du välja från din adressbok.

en: &Loan date:
sv: &Lånedatum:

en: The check-out date is the date that you lent the items. By default, today's date is used.
sv: Utlåningsdatum är det datum som du lånade ut något. Som standard används dagens datum.

en: D&ue date:
sv: Återlämningsdat&um:

en: The due date is when the items are due to be returned. The due date is not required, unless you want to add the loan to your active calendar.
sv: Återlämningsdatumet är det datum då återlämning skall ske. Detta datum krävs inte, såvida du inte vill lägga till lånet till din aktiva kalender.

en: &Note:
sv: &Noteringar:

en: You can add notes about the loan.
sv: Du kan lägga till noteringar om lånet.

en: &Add a reminder to the active calendar
sv: Lägg till en påminnelse i den &aktiva kalendern

en: <qt>Checking this box will add a <em>To-do</em> item to your active calendar, which can be viewed using KOrganizer. The box is only active if you set a due date.</qt>
sv: <qt>Markering av denna ruta kommer att lägga till en <em>uppgift</em> i din aktiva kalender, vilken kan betraktas via Korganizer. Rutan aktiveras bara om du anger ett återlämningsdatum.</qt>

en: Check-in
sv: Lämna tillbaka

en: Modify Loan...
sv: Ändra lån...

en: Borrower
sv: Låntagare

en: Borrower (Sort by Count)
sv: Låntager (sorterade på antal)

en: Tellico - collection management software, free and simple
sv: Tellico - ett samlingshanterarprogram, fritt och enkelt

en: (c) 2001-2024, Robby Stephenson
sv: © 2001-2024, Robby Stephenson

en: Data source scripts
sv: Datakällsskript

en: Icons
sv: Ikoner

en: Code examples and general inspiration
sv: Kodexempel och allmän inspiration

en: Author of btparse library
sv: Upphovsman till btparse-biblioteket

en: Author of libcsv library
sv: Upphovsman till libcsv-biblioteket

en: Author of rtf2html library
sv: Upphovsman till rtf2html-biblioteket

en: Do not reopen the last open file
sv: Återöppna inte sist öppnade fil

en: Import <filename> as a bibtex file
sv: Importera <filename> som en bibtex-fil

en: Import <filename> as a MODS file
sv: Importera <filename> som en MODS-fil

en: Import <filename> as a RIS file
sv: Importera <filename> som en RIS-fil

en: Import <filename> as a PDF file
sv: Importera <filename> som en PDF-fil

en: File to open
sv: Fil att öppna

en: New Collection
sv: Ny samling

en: Create a new collection
sv: Skapa en ny samling

en: New &Book Collection
sv: Ny &Boksamling

en: Create a new book collection
sv: Skapa en ny boksamling

en: New B&ibliography
sv: Ny B&ibliografi

en: Create a new bibtex bibliography
sv: Skapa en ny bibtexbibliografi

en: New &Comic Book Collection
sv: Ny &Serietidningsamling

en: Create a new comic book collection
sv: Skapa en ny serietidningssamling

en: New &Video Collection
sv: Ny &Videosamling

en: Create a new video collection
sv: Skapa en ny videosamling

en: New &Music Collection
sv: Ny &Musiksamling

en: Create a new music collection
sv: Skapa en ny musiksamling

en: New C&oin Collection
sv: Ny M&yntsamling

en: Create a new coin collection
sv: Skapa en ny myntsamling

en: New &Stamp Collection
sv: Ny &Frimärksamling

en: Create a new stamp collection
sv: Skapa en ny frimärksamling

en: New C&ard Collection
sv: Ny K&ortsamling

en: Create a new trading card collection
sv: Skapa en ny kortsamling

en: New &Wine Collection
sv: Ny Vi&nsamling

en: Create a new wine collection
sv: Skapa en ny vinsamling

en: New &Game Collection
sv: Ny S&pelsamling

en: Create a new game collection
sv: Skapa en ny spelsamling

en: New Boa&rd Game Collection
sv: Ny S&pelsamling

en: Create a new board game collection
sv: Skapa en ny spelsamling

en: New &File Catalog
sv: Ny &Filkatalog

en: Create a new file catalog
sv: Skapa en ny filkatalog

en: New C&ustom Collection
sv: Ny &Egensamling

en: Create a new custom collection
sv: Skapa en ny egensamling

en: Open an existing document
sv: Öppna befintligt dokument

en: Open a recently used file
sv: Öppna senaste använda fil

en: Save the document
sv: Spara själva dokumentet

en: Save the document as a different file...
sv: Spara dokumentet som en annan fil...

en: Save As Template...
sv: Spara som mall...

en: Save as a collection template
sv: Spara som samlingsmall

en: Print the contents of the collection...
sv: Skriv ut samlingens innehåll...

en: Preview the contents of the collection...
sv: Förhandsgranska samlingens innehåll...

en: Quit the application
sv: Avsluta programmet

en: Import the collection data from other formats
sv: Importera samlingsdata från andra format

en: Import Tellico Data...
sv: Importerar Tellico-data...

en: Import another Tellico data file
sv: Importera en annan Tellico-datafil

en: Import CSV Data...
sv: Importerar CSV-data...

en: Import a CSV file
sv: Importera en CSV-fil

en: Import MODS Data...
sv: Importerar MODS-data...

en: Import a MODS data file
sv: Importera en MODS-fil

en: Import Alexandria Data...
sv: Importerar Alexandria-data...

en: Import data from the Alexandria book collection manager
sv: Importera data från Alexandiaboksamling

en: Import Delicious Library Data...
sv: Importerar Delicious-biblioteksdata...

en: Import data from Delicious Library
sv: Importera data från Delicous-bibliotek

en: Import Collectorz Data...
sv: Importerar Collectorz-data...

en: Import data from Collectorz
sv: Importera data från Collectorz

en: Import Data Crow Data...
sv: Importerar Data Crow-data...

en: Import data from Data Crow
sv: Importera data från Data Crow

en: Import Referencer Data...
sv: Importerar Referencer-data...

en: Import data from Referencer
sv: Importera data från Referencer

en: Import Bibtex Data...
sv: Importerar Bibtex-data...

en: Import a bibtex bibliography file
sv: Importera en Bibtex-bibliografifil

en: Import Bibtexml Data...
sv: Importerar Bibtexml-data...

en: Import a Bibtexml bibliography file
sv: Importera en Bibtexml-bibliografifil

en: Import RIS Data...
sv: Importerar RIS-data...

en: Import an RIS reference file
sv: Importera en RIS-referensfil

en: Import MARC Data...
sv: Importerar MARC-data...

en: Import MARC data
sv: Importera MARC-data

en: Import Goodreads Collection...
sv: Importera Goodreads-samling...

en: Import a collection from Goodreads.com
sv: Importera en samling från Goodreads.com

en: Import LibraryThing Collection...
sv: Importerar LibraryThing-samling...

en: Import a collection from LibraryThing.com
sv: Importera en samling från LibraryThing.com

en: Import PDF File...
sv: Importerar PDF-fil...

en: Import a PDF file
sv: Importera en PDF-fil

en: Import Audio File Metadata...
sv: Importerar ljudfilsmetadata...

en: Import meta-data from audio files
sv: Importera metadata från ljudfiler

en: Import Audio CD Data...
sv: Importerar ljud-CD-data...

en: Import audio CD information
sv: Importera ljud-CD-information

en: Import Discogs Collection...
sv: Importera Discogs-samling...

en: Import a collection from Discogs.com
sv: Importera en samling från Discogs.com

en: Import GCstar Data...
sv: Importerar GCstar-data...

en: Import a GCstar data file
sv: Importera en GCstar-datafil

en: Import Griffith Data...
sv: Importerar Griffith-data...

en: Import a Griffith database
sv: Importera en Griffith-databas

en: Import Ant Movie Catalog Data...
sv: Importerar Ant Movie-katalogdata...

en: Import an Ant Movie Catalog data file
sv: Importera en Ant Movie-katalogdatafil

en: Import BoardGameGeek Collection...
sv: Importerar BoardGameGeek-samling...

en: Import a collection from BoardGameGeek.com
sv: Importera en samling från BoardGameGeek.com

en: Import VinoXML...
sv: Importerar VinoXML...

en: Import VinoXML data
sv: Importera VinoXML-data

en: Import File Listing...
sv: Importerar fillista...

en: Import information about files in a folder
sv: Importera information om filer i en katalog

en: Import XSL Transform...
sv: Importerar XSL-transformering...

en: Import using an XSL Transform
sv: Importera med hjälp av en XSL-transformering

en: &Export
sv: E&xportera

en: Export the collection data to other formats
sv: Exportera samlingensdata till andra format

en: Export to XML...
sv: Exportera till XML...

en: Export to a Tellico XML file
sv: Exportera till en Tellico-XML-fil

en: Export to Zip...
sv: Exportera till Zip...

en: Export to a Tellico Zip file
sv: Exportera till en Tellico-Zip-fil

en: Export to HTML...
sv: Exporterar till HTML...

en: Export to an HTML file
sv: Exportera till HTML-fil

en: Export to CSV...
sv: Exporterar till CSV...

en: Export to a comma-separated values file
sv: Exportera till en kommaseparerad fil

en: Export to Alexandria...
sv: Exporterar till Alexandria...

en: Export to an Alexandria library
sv: Exportera till ett Alexandriabibliotek

en: Export to Bibtex...
sv: Exporterar till Bibtex...

en: Export to a bibtex file
sv: Exportera till en Bibtex-fil

en: Export to Bibtexml...
sv: Exporterar till Bibtexml...

en: Export to a Bibtexml file
sv: Exportera till en Bibtexml-fil

en: Export to ONIX...
sv: Exporterar till ONIX...

en: Export to an ONIX file
sv: Exportera till en ONIX-fil

en: Export to GCstar...
sv: Exportera till GCstar...

en: Export to a GCstar data file
sv: Exportera till en GCstar-datafil

en: Export XSL Transform...
sv: Exporterar XSL-transformering...

en: Export using an XSL Transform
sv: Exportera med hjälp av en XSL-transformering

en: Cut the selected text and puts it in the clipboard
sv: Tar bort vald text och lägger i klippbord

en: Copy the selected text to the clipboard
sv: Kopierar vald text till klippbord

en: Paste the clipboard contents
sv: Infogar klippbordets innehåll

en: Select all the entries in the collection
sv: Markera alla poster i samlingen

en: Deselect all the entries in the collection
sv: Avmarkera alla poster i samlingen

en: Advanced &Filter...
sv: Avancerat &filter...

en: Filter the collection
sv: Filtrera samlingen

en: &New Entry...
sv: &Ny post...

en: New Entry
sv: Ny post

en: Create a new entry
sv: Skapa en ny post

en: Add Entry
sv: Lägg till post

en: Internet Search...
sv: Sökning på Internet...

en: Search the internet...
sv: Sök på Internet...

en: Edit the selected entries
sv: Redigera valda poster

en: Copy the selected entries
sv: Kopiera valda poster

en: Delete the selected entries
sv: Ta bort valda poster

en: &Merge Entries
sv: &Sammanfoga poster

en: Merge the selected entries
sv: Sammanfoga valda poster

en: Check-&out...
sv: &Låna ut...

en: Check-out the selected items
sv: Låna ut markerade objekt

en: Check-&in
sv: Lämna t&illbaka

en: Check-in the selected items
sv: Lämna tillbaka markerade objekt

en: &Rename Collection...
sv: &Byt namn på samling...

en: Rename the collection
sv: Byt namn på samlingen

en: Collection &Fields...
sv: Samlings&fält...

en: Fields
sv: Fält

en: Modify the collection fields
sv: Ändra samlingsfälten

en: &Generate Reports...
sv: &Generera rapporter...

en: Reports
sv: Rapporter

en: Generate collection reports
sv: Generera samlingsrapporter

en: Convert to &Bibliography
sv: K&onvertera till bibliografi

en: Convert a book collection to a bibliography
sv: Konvertera en boksamling till en bibliografi

en: String &Macros...
sv: Sträng&makron...

en: Edit the bibtex string macros
sv: Redigera Bibtex strängmakron

en: Check for Duplicate Keys...
sv: Kontrollera duplicerade nycklar...

en: Check for duplicate citation keys
sv: Kontrollera poster med duplicerade hänvisningsnycklar

en: Copy Bibtex to Cli&pboard
sv: Kopiera Bibtex till kli&ppbord

en: Copy bibtex citations to the clipboard
sv: Kopiera Bibtex-hänvisningar till klippbord

en: Cite Entry in &LyX
sv: Hänvisa till post i &Lyx

en: Cite the selected entries in LyX
sv: Hänvisa till markerade poster i LyX

[ctx: Update Entry]
en: Update
sv: Uppdatera

en: All Sources
sv: Alla källor

en: Update entry data from all available sources
sv: Uppdatera postdata från alla tillgängliga källor

en: Unlock Layout
sv: Lås upp layout

en: Unlock the window's layout
sv: Lås upp fönstrets layout

en: Lock Layout
sv: Lås layout

en: Lock the window's layout
sv: Lås fönstrets layout

en: Reset Layout
sv: Återställ layout

en: Reset the window's layout
sv: Återställ fönstrets layout

en: Entry &Editor
sv: Post&editor

en: Enable/disable the editor
sv: Slå på/av editorn

en: Change Grouping
sv: Ändra gruppering

en: &Group Selection
sv: &Gruppurval

en: Change the grouping of the collection
sv: Ändra gruppering i samlingen

en: Filter here...
sv: Filter här...

en: <qt>The <i>Entry View</i> shows a formatted view of the entry's contents.</qt>
sv: <qt> <i>Postvyn</i> visar en formatterad vy av postens innehållet.</qt>

en: Collection View
sv: Samlingsvy

en: <qt>The <i>Column View</i> shows the value of multiple fields for each entry.</qt>
sv: <qt> <i>Kolumnvyn</i> visar värdena av flera fält för varje post.</qt>

en: Group View
sv: Gruppvy

en: Groups
sv: Grupper

en: <qt>The <i>Group View</i> sorts the entries into groupings based on a selected field.</qt>
sv: <qt> <i>Gruppvyn</i> sorterar posterna i grupperingar baserat på ett valt fält.</qt>

en: Welcome to the Tellico Collection Manager
sv: Välkommen till Tellico - samlingshanteraren

en: <h3>Tellico is a tool for managing collections of books, videos, music, and whatever else you want to catalog.</h3><h3>New entries can be added to your collection by <a href="tc:///coll_new_entry">entering data manually</a> or by <a href="tc:///edit_search_internet">downloading data</a> from various Internet sources.</h3>
sv: <h3>Tellico är ett verktyg som hanterar samlingar av böcker, video, musik, eller vadhelst du vill katalogisera.</h3><h3>Nya poster kan läggas till din samling genom <a href="tc:///coll_new_entry">skriva in data manuellt</a> eller genom <a href="tc:///edit_search_internet">nerladding av data</a> från olika Internetkällor.</h3>

en: The current file has been modified.
    Do you want to save it?
sv: Den aktuella filen har ändrats.
    Vill du spara den?

en: Creating new collection...
sv: Skapar ny samling...

en: Opening file...
sv: Öppnar fil...

en: Open File
sv: Öppna fil

en: <qt><p>You are saving a file with many images, which causes Tellico to slow down significantly. Do you want to save the images separately in Tellico's data directory to improve performance?</p><p>Your choice can always be changed in the configuration dialog.</p></qt>
sv: <qt><p>Du sparar en fil med många bilder, vilket orsakar Tellico att gå påtagligt långsamt. Vill du spara bilderna i Tellicos datakatalog för att förbättra egenskaperna?</p><p>Ditt val kan alltid ändras i inställningsdialogrutan.</p></qt>

en: Save Images Separately
sv: Spara bilder separat

en: Save Images in File
sv: Spara bilder i fil

en: Saving file with a new filename...
sv: Sparar fil med ett nytt namn...

en: Save As
sv: Spara som

en: Printing...
sv: Skriver ut...

en: The collection is currently being filtered to show a limited subset of the entries. Only the visible entries will be printed. Continue?
sv: Samlingen är filtrerad att visa endast en begränsad delmängd av alla poster. Endast synliga posterna kommer att skrivas ut. Fortsätt?

en: Exiting...
sv: Avslutar...

en: (%1 filtered; %2 selected)
sv: (%1 filtrerade, %2 valda)

en: (%1 filtered)
sv: (%1 filtrerade)

en: (%1 selected)
sv: (%1 valda)

en: Tellico encountered an error in XSLT processing.
sv: Tellico upptäckte ett fel vid behandlingen av XSLT.

en: Importing data...
sv: Importera data...

en: Import File
sv: Importera fil

en: Import Directory
sv: Importkatalog

en: Exporting data...
sv: Exporterar data...

en: Export As
sv: Exportera som

en: String Macros
sv: Strängmakron

en: Macro
sv: Makro

en: String
sv: Sträng

en: Creating citations...
sv: Skapar hänvisningar...

en: Filters
sv: Filter

en: <qt>The <i>Filter View</i> shows the entries which meet certain filter rules.</qt>
sv: <qt> <i>Filtervyn</i> visar de poster som motsvarar vissa filterregler.</qt>

en: Loans
sv: Lån

en: <qt>The <i>Loan View</i> shows a list of all the people who have borrowed items from your collection.</qt>
sv: <qt> <i>Lånevyn</i> visar en lista på alla personer, som har lånat från din samling.</qt>

en: Some images are not saved in the configured location. The current file must be saved and the images will be transferred to the new location.
sv: Vissa bilder har inte sparats på den inställda platsen. Den aktuella filen måste sparas och bilderna kommer att överföras till den nya platsen.

en: Update entry data from %1
sv: Uppdatera postdata från %1

en: Tellico can only import one file of this type at a time. Only %1 will be imported.
sv: Tellico kan bara importera en fil av denna typ åt gången. Endast %1 kommer att importeras.

en: Collection Report
sv: Samlingsrapport

en: &Report template:
sv: &Rapportmall:

en: One Entry Per Page
sv: En post per sida

en: &Generate
sv: &Generera

en: Select a report template and click <em>Generate</em>.
sv: Välj en rapportmall ock klicka på <em>Generera</em>.

en: Some reports may take several seconds to generate for large collections.
sv: Vissa rapporter kan ta flera sekunder att skapa för stora samlingar.

en: PNG Files
sv: PNG-filer

en: HTML Files
sv: HTML-filer

en: Do you really want to delete this filter?
sv: Vill du verkligen ta bort detta filter?

en: Delete Filter?
sv: Ta bort filter?

en: New collection name:
sv: Nytt samlingsnamn:

en: Entry 1
sv: Post 1

en: Entry 2
sv: Post 2

en: Conflicting values for %1 were found while merging entries.
sv: Värden i %1 var i konflikt då poster sammanfogades.

en: Please choose which value to keep.
sv: Välj vilket värde, som skall behållas.

en: Select value from %1
sv: Välj värde från %1

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
sv: &Arkiv

note: i18n: ectx: Menu (file_new_collection)
en: &New Collection
sv: Ny samling

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (file_import)
en: &Import
sv: &Importera

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (file_export)
en: &Export
sv: &Exportera

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (collection)
en: &Collection
sv: &Samling

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (coll_update_entry)
en: &Update Entry
sv: &Uppdatera post

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (coll_bibliography)
en: &Bibliography
sv: &Bibliografi

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (dockers)
en: &Show Views
sv: Vi&sa vyer

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sv: Huvudverktygsrad

note: i18n: ectx: ToolBar (collectionToolBar)
en: Collection Toolbar
sv: Samlingsverktygsrad

en: <qt>An Alexandria library called <i>%1</i> already exists. Any existing books in that library could be overwritten.</qt>
sv: <qt>Ett Alexandria-bibliotek kallat <i>%1</i> finns redan. Vilken som helst av befintliga böcker i det biblioteket kan bli överskrivna.</qt>

en: Alexandria Options
sv: Alexandriaalternativ

en: &Library:
sv: &Bibliotek:

en: Scanning audio files...
sv: Avsöker ljudfiler...

en: Files
sv: Filer

en: Bitrate
sv: Bithastighet

en: Tracks (Disc %1)
sv: Spår (Skiva %1)

en: (Various)
sv: (Blandat)

en: Audio File Options
sv: Ljudfilsalternativ

en: Recursive &folder search
sv: Rekursiv &katalogsökning

en: If checked, folders are recursively searched for audio files.
sv: Om markerad, kommer kataloger att sökas rekursivt för ljudfiler.

en: Include file &location
sv: &Inkludera fillagringsplats

en: If checked, the file names for each track are added to the entries.
sv: Om markerad, läggs filnamnen, för varje spår, till posterna.

en: Include &bitrate
sv: Inkludera &bithastighet

en: If checked, the bitrate for each track is added to the entries.
sv: Om markerad, läggs bithastigheten, för varje spår, till posterna.

en: Bibtex Options
sv: Bibtex-alternativ

en: Expand string macros
sv: Expandera strängmakron

en: If checked, the string macros will be expanded and no @string{} entries will be written.
sv: Om markerad, kommer strängmakrona att expanderas och inga @string{}-konstruktioner kommer att skrivas ut.

en: Use URL package
sv: Använd webbadress-paket

en: If checked, any URL fields will be wrapped in a \url declaration.
sv: Om markerad, kommer webbadressfält att skrivas om som en \url-deklaration.

en: Skip entries with empty citation keys
sv: Hoppa över poster med tomma hänvisningsnycklar

en: If checked, any entries without a bibtex citation key will be skipped.
sv: Om markerad, kommer alla poster med bibtex hänvisningsnycklar att hoppas över.

en: Bibtex quotation style:
sv: Bibtex-citeringstyp:

en: Braces
sv: Parenteser

en: Quotes
sv: Citationstecken

en: <qt>The quotation style used when exporting bibtex. All field values will be escaped with either braces or quotation marks.</qt>
sv: <qt>Citatstilen, som används vid export av bibtex. Alla fältvärden kommer att omges av antingen parenteser eller citationstecken.</qt>

en: No valid bibtex entries were found
sv: Några giltiga bibtex-poster hittades inte

en: No valid bibtex entries were found in file - %1
sv: Några giltiga bibtex-poster hittades inte i filen - %1

en: Use Unicode (UTF-8) encoding
sv: Koda i Unicode (UTF-8)

en: Read the imported file in Unicode (UTF-8).
sv: Läs den importerade filen i Unicode (UTF-8).

en: Use user locale (%1) encoding
sv: Används lokalisering (%1)-kodning

en: Read the imported file in the local encoding.
sv: Läs den importerade filen i lokal språkkod.

en: Bibtexml Files
sv: Bibtexml-filer

en: A valid XSLT file is needed to import the file.
sv: En korrekt XSLT-fil behövs för att importera filen.

en: A valid user ID must be entered.
sv: En giltig användaridentitet måste anges.

en: BoardGameGeek Options
sv: Alternativ för BoardGameGeek

en: Import owned items only
sv: Importera endast ägda objekt

en: User ID:
sv: Användaridentitet:

en: CSV Options
sv: CSV-alternativ

en: Include field titles as column headers
sv: Inkludera fälttitlar som kolumnnamn

en: If checked, a header row will be added with the field titles.
sv: Om markerad, kommer en radöverskrift att läggas till med fältnamnen.

en: Delimiter
sv: Avskiljare

en: In addition to a comma, other characters may be used as a delimiter, separating each value in the file.
sv: Förutom komma, kan andra tecken användas som avskiljare, som separerar värdena i filen.

en: Comma
sv: Komma

en: Use a comma as the delimiter.
sv: Använd komma som avskiljare.

en: Semicolon
sv: Semikolon

en: Use a semi-colon as the delimiter.
sv: Använd semikolon som avskiljare.

en: Tab
sv: Tabulator

en: Use a tab as the delimiter.
sv: Använd tabulator som avskiljare.

en: Other
sv: Övriga

en: Use a custom string as the delimiter.
sv: Använd en sträng som avskiljare.

en: A custom string, such as a colon, may be used as a delimiter.
sv: Vilken sträng som helst, som t. ex. ett kolon, kan användas som avskiljare.

en: Table column delimiter:
sv: Tabellkolumnavskiljare:

en: The column delimiter separates values in each column of a <i>Table</i> field.
sv: Kolumnavskiljaren skiljer värden i varje kolumn av ett <i>tabellfält</i>.

en: Table row delimiter:
sv: Tabellradavskiljare:

en: The row delimiter separates values in each row of a <i>Table</i> field.
sv: Radavskiljaren skiljer värden i varje rad av ett <i>tabellfält</i>.

en: Select the type of collection being imported.
sv: Välj typ av samling som ska importeras.

en: &First row contains field titles
sv: &Första raden innehåller fälttitlar

en: If checked, the first row is used as field titles.
sv: Om markerad, används första raden som fälttitlar.

en: Delimiter:
sv: Avskiljare:

en: &Comma
sv: &Komma

en: &Semicolon
sv: &Semikolon

en: Ta&b
sv: Ta&bulator

en: Ot&her:
sv: &Övriga:

en: The table shows up to the first five lines of the CSV file.
sv: Tabellen ger de första fem raderna i CSV-filen.

en: <qt>Set each column to correspond to a field in the collection by choosing a column, selecting the field, then clicking the <i>Assign Field</i> button.</qt>
sv: <qt>Ställ in varje kolumn att motsvara ett fält i samlingen genom att markera en kolumn, välja ett fält och sedan klicka på knappen <i>Tilldela fält</i>.</qt>

en: Co&lumn:
sv: Ko&lumn:

en: &Data field in this column:
sv: &Datafält i denna kolumn:

en: &Assign Field
sv: &Tilldela fält

en: At least one column must be assigned to a field. Only assigned columns will be imported.
sv: Åtminstone en kolumn måste tilldelas ett fält. Endast tilldelade kolumner kommer att importeras.

en: Review
sv: Granska

en: <New Field>
sv: <Nytt fält>

en: Discogs Options
sv: Alternativ för Discogs

en: Scanning files...
sv: Avsöker filer...

en: File Listing Options
sv: Fillistningsalternativ

en: Recursive folder search
sv: Rekursiv katalogsökning

en: If checked, folders are recursively searched for all files.
sv: Om markerad, kommer kataloger att sökas igenom rekursivt efter alla filer.

en: Generate file previews
sv: Generera filförhandsgranskningar

en: If checked, previews of the file contents are generated, which can slow down the folder listing.
sv: Om markerad, genereras förhandsgranskning av filinnehåll, vilket kan slöa ner kataloglistningen.

en: <qt>Tellico was unable to access the CD-ROM device - <i>%1</i>.</qt>
sv: <qt>Tellico kunde inte komma åt CD-ROM enheten - <i>%1</i>.</qt>

en: Select CDDB Entry
sv: Välj CDDB-post

en: Select a CDDB entry:
sv: Välj en CDDB-post:

en: <qt>No records were found to match the CD.</qt>
sv: <qt>Inga poster funna, som passade CD:n.</qt>

en: <qt>Tellico was unable to complete the CD lookup.</qt>
sv: <qt>Tellico kunde inte slutföra CD uppslagningen.</qt>

en: Various
sv: Blandat

en: Audio CD Options
sv: Ljud-CD-alternativ

en: Read data from CD-ROM device
sv: Läser data från CD-ROM-enhet

en: Select or input the CD-ROM device location.
sv: Välj eller mata in CD-ROM-enhetens plats.

en: Read all CDDB cache files only
sv: Läs endast alla CDDB cache-filer

en: Read data recursively from all the CDDB cache files contained in the default cache folders.
sv: Läs data rekursivt från alla CDDB cache-filer som finns i cache-standardkataloger.

en: <qt>The file is not a valid GCstar data file.</qt>
sv: <qt>Denna fil är ej en giltig GCstar datafil.</qt>

en: Goodreads Options
sv: Goodreads-alternativ

en: (grouped by %1)
sv: (grupperad på %1)

en: HTML Options
sv: HTML-alternativ

en: Print field headers
sv: Skriv ut fältöverskrifter

en: Group the entries
sv: Gruppera posterna

en: Export individual entry files
sv: Exportera enskilda poster som filer

en: If checked, individual files will be created for each entry.
sv: Om markerad, kommer enskilda filer att skapas för varje post.

en: Loading data...
sv: Laddar data...

en: Loading %1...
sv: Laddar %1...

en: LibraryThing Options
sv: LibraryThing-alternativ

en: Export your LibraryThing collection in <a href="https://www.librarything.com/export.php?export_type=json">JSON format</a>.
sv: Exportera din LibraryThing-samling med <a href="https://www.librarything.com/export.php?export_type=json">JSON-format</a>.

en: JSON Files
sv: JSON-filer

en: LibraryThing file:
sv: LibraryThing-fil:

en: Tellico was unable to read any data.
sv: Tellico kunde inte läsa någon data.

en: MARC Options
sv: MARC-alternativ

en: Character set:
sv: Teckenuppsättning:

en: MARC Format:
sv: MARC-format:

en: ONIX Archive
sv: ONIX Arkiv

en: Zip Files
sv: Zip-filer

en: ONIX Archive Options
sv: ONIX arkivalternativ

en: Include images in archive
sv: Inkludera bilder i arkivet

en: If checked, the images in the document will be included in the zipped ONIX archive.
sv: Om markerad, kommer bilderna i dokumentet att inkluderas i det komprimerade ONIX-arkivet.

en: Tellico was unable to read any metadata from the PDF file.
sv: Tellico kunde inte läsa några metadata från PDF-filen.

en: Tellico is able to download information about entries with a DOI from CrossRef.org. However, you must create an CrossRef account and add a new data source with your account information.
sv: Tellico kan ladda ner information om poster med digital objektidentifikation (DOI) från CrossRef.org. Du måste emellertid skapa ett  CrossRef-konto och lägga till en ny datakälla med din kontoinformation.

en: The file is empty.
sv: Filen är tom.

en: The file contains no collection data.
sv: Filen innehåller inga samlingsdata.

en: Tellico XML Options
sv: Tellico XML-alternativ

en: Include images in XML document
sv: Inkludera bilder i XML-dokument

en: If checked, the images in the document will be included in the XML stream as base64 encoded elements.
sv: Om markerad, kommer bilderna i dokumentet att inkluderas i XML-strömmen som base64-kodade element.

en: Tellico Zip File
sv: Tellico-Zip-fil

en: It is from a future version of Tellico.
sv: Det är från en framtida version av Tellico.

en: XSLT Options
sv: XSLT-alternativ

en: XSLT file:
sv: XSLT-fil:

en: Choose the XSLT file used to transform the data.
sv: Välj den XSLT-fil som ska användas för att transformera data.

en: Decrease the maximum icon size in the icon list view
sv: Minska maximala ikonstorleken i ikonlistans vy

en: The current maximum icon size is %1.
    Move the slider to change it.
sv: Den nuvarande maximala ikonstorleken är %1.
    Flytta skjutreglaget för att ändra den.

en: Increase the maximum icon size in the icon list view
sv: Öka maximala ikonstorleken i ikonlistans vy

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that if a book has more than one author, you should separate
    their names by a semi-colon, so that Tellico will know how to split them
    and use them separately.</p>
    <p>Any other field which allows multiple values should be entered the
    same way, with a semi-colon (;) separating each value.</p>
sv: <p>...att om en bok har mer än en författare ska du separera de olika
    författarnamnen med semikolon, så att Tellico kan förstå namnen
    och använda dem separat</p>
    <p>Vilket annat fält som tillåter multipla värden ska matas in på samma
    sätt, med semikolon (;) som separerar mellan värdena.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can change which fields are shown in the column view by
    right-clicking on the column header.
sv: <p>...att du kan ändra vilka fält som visas i kolumnvyn genom att
    högerklicka på kolumnrubriken.

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can add, edit, or modify the fields in the collection using
    the Field Editor. The arrow buttons below the field list can be used to change the
    position of the field in the list, which affects the placement in the entry
    editor.</p>
sv: <p>...att du kan lägga till, redigera eller ändra fält i samlingen genom att
    använda fälteditorn. Piltangenterna nedanför fältlistan kan användas för
    att ändra positionen på fälten i listan, vilket ändrar placeringen i posteditorn.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that if you want to filter by a Checkbox field, a value of
    "true" should be used. If you'd like to filter to
    show only the science fiction books which you've not read, for
    example, check the <em>Match all of the
    following</em> button, set the first rule to have "Genre"
    "contains" "Science Fiction" (no quotes) and the second rule to
    have "Read" "does not contain" "true" (no quotes).</p>
sv: <p>...att om du vill filtrera på värdet i en kryssruta ska du
    använda värdet "true". Om du till exempel vill filtrera för
    att visa endast science-fiction böcker som du inte har läst,
    ska du markera knappen <em>Matcha alla följande</em>, sätta
    första rutan till "Genre" "innehåller" "Science fiction"
    (inga citationstecken) och den andra regeln till "Läst"
    "innehåller inte" "true" (inga citationstecken).</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that if a non-word character is used in the Quick Filter, the text is
    interpreted as a regular expression.</p>
    <p>To show only books which are by Weber or Bujold, for example, then
    type "weber|bujold" (no quotes) in the filter box.</p>
sv: <p>...att om något annat än en bokstav används i Snabbfiltret, kommer
    texten att tolkas som ett reguljärt uttryck.</p>
    <p>För att visa böcker som är av Weber eller Bujold, till exempel, kan man
    söka på "weber|bujold" (inga citationstecken) i filterrutan.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can edit more than one entry at a time, by holding down
    the Shift or Ctrl key and selecting multiple entries.</p>
sv: <p>...att du kan redigera mer än en post samtidigt, genom att trycka ner
    Skift- eller Ctrl-tangenten och välja flera poster.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can convert an existing book collection to a bibliography,
    which can then be exported to bibtex or Bibtexml format.</p>
sv: <p>...att du kan konvertera en existerande boksamling till en bibliografi,
    som sedan kan exporteras till Bibtex eller Bibtexml-format.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can add, edit, and delete string macros for bibliographies.</p>
sv: <p>...att du kan lägga till, redigera eller ta bort strängmakron för bibliografier.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that if more than one field is formatted as a name, then an additional
    group named "People" is added to the collection, allowing authors and editors
    to be sorted or printed together, for example.</p>
sv: <p>...att om mer än ett fält är formaterad som ett namn, kommer en extra
    grupp med namnet "Personer" att läggas till samlingen, vilket tillåter att
    exempelvis författare och redaktörer sorteras och skrivs ut tillsammans.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can modify the appearance of the printed output by modifying
    the <tt>tellico-printing.xsl</tt> file. The file generates HTML, and the CSS
    within the stylesheet governs things like the font, the margins, etc.</p>
sv: <p>...att du kan ändra utseendet på utskriften genom att ändra filen
    <tt>tellico-printing.xsl</tt>. Filen genererar HTML och CSS i stilmallen
    bestämmer saker som teckensnitt, marginaler etc.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can import using any generic XSL stylesheet which
    outputs a valid Tellico XML file.</p>
sv: <p>...att du kan importera och exportera med hjälp av en generellt XSL typmall som ger en korrekt Tellico XML-fil</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that double-clicking an entry item opens the Entry Editor.</p>
sv: <p>...att dubbelklicka på en post öppnar posteditorn.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can add HTML tags to any Paragraph field for formatting, such as
    &lt;b&gt;bold&lt;/b&gt; or &lt;i&gt;italic&lt;/i&gt;.</p>
sv: <p>...att du kan lägga till HTML-taggar till godtyckligt styckefält för formatering, såsom
    &lt;b&gt;bold&lt;/b&gt; eller &lt;i&gt;italic&lt;/i&gt;.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that when the Column View is focused, you can press a letter on the
    keyboard to scroll to the next entry that starts with that letter.</p>
sv: <p>...att när kolumnvyn har fokus, kan du trycka på en bokstav på
     tangentbordet för att hoppa till nästa post som börjar med den bokstaven.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can use a field with a derived value to combine multiple separated fields
    into a single field. Use a derived value template
    similar to "Value: %{fielda}%{fieldb}" where %{...} gets replaced with the
    appropriate field value. This is useful to collect multiple values in a
    single field, e.g. for better grouping, and to combine fields of different
    types by respecting proper sorting at the same time. Consider for example
    a number field followed by a text subfield with entries 3b, 14a.</p>
sv: <p>...att du kan använda fält med ett beroende värde för att kombinera
    flera skilda fält till ett enda fält. Välj en mall för beroende värden
    som liknar "Värde: %{fält-a}%{fält-b}" där %{...} byts ut mot
    riktiga fältvärden. Det är användbart för att samla flera värden i ett
    enda fält, t. ex. för bättre gruppering och för att kombinera fält av olika
    typer och samtidigt följa riktig sortering. Betrakta till exempel
    ett numeriskt fält följt av ett textdelfält med posterna 3b, 14a.</p>

en: This template is meant for music collections only.
sv: Denna mall är endast till för musiksamlingar.

en: Total:
sv: Totalt:

en: This template is meant for video collections only.
sv: Denna mall är endast till för videosamlingar.

en: : Group Summary
sv: : Gruppsummering

en: Total number of fields:
sv: Totalt antal fält:

en: Total number of entries:
sv: Totalt antal poster:

en: Generated by Tellico
sv: Genererad av Tellico

en: Distinct values:
sv: Enskilda värden:

en: Loan Date
sv: Lånedatum

en: Note
sv: Anmärkning

en: Due Date
sv: Återlämningsdatum

en: Search
sv: Sök

en: Clear
sv: Rensa
