tepl master - en to sr translation catalogue (84 entries)

note: action, icon, label, accel, tooltip File menu Why "file" and not "document"? "Document" is not the best word because the action is not always to create a new document. For example a LaTeX document can be composed of several _files_. Or for source code we do not really create a new "document".
en: _New
sr: _Нова

en: New file
sr: Нова датотека

en: New _Window
sr: Нови _прозор

en: Create a new window
sr: Направите нови прозор

en: _Open
sr: _Отвори

en: Open a file
sr: Отворите датотеку

en: _Save
sr: _Сачувај

en: Save the current file
sr: Сачувајте текућу датотеку

en: Save _As
sr: Сачувај _као

en: Save the current file to a different location
sr: Сачувајте текућу датотеку на другом месту

note: Edit menu
en: _Undo
sr: _Опозови

en: Undo the last action
sr: Опозовите последњу радњу

en: _Redo
sr: _Понови

en: Redo the last undone action
sr: Поништите последњу раду опозива

en: Cu_t
sr: _Исеци

en: Cut the selection
sr: Исеците избор

en: _Copy
sr: У_множи

en: Copy the selection
sr: Умножите избор

en: _Paste
sr: У_баци

en: Paste the clipboard
sr: Убаците из оставе

en: _Delete
sr: _Обриши

en: Delete the selected text
sr: Обришите изабрани текст

en: Select _All
sr: Изабери _све

en: Select all the text
sr: Изаберите сав текст

en: _Indent
sr: _Увуци

en: Indent the selected lines
sr: Увуците изабране редове

en: _Unindent
sr: _Поништи увлачење

en: Unindent the selected lines
sr: Поништите увлачење изабраних редова

note: Search menu
en: _Go to Line…
sr: _Иди на ред…

en: Go to a specific line
sr: Идите на одређени ред

en: Read-Only
sr: Само за читање

en: Save changes to file “%s” before closing?
sr: Да сачувам измене у датотеку „%s“ пре затварања?

en: Close _without Saving
sr: Затвори _без чувања

en: _Cancel
sr: _Откажи

en: _Save As…
sr: _Сачувај као…

en: Untitled File %d
sr: Неименована датотека %d

en: The content must be encoded with the UTF-8 character encoding.
sr: Садржај мора бити кодиран у УТФ-8 кодирању знакова.

en: Go to line:
sr: Иди на ред:

en: Close
sr: Затвори

en: _Edit Anyway
sr: Уреди _ипак

en: _Don’t Edit
sr: Не _уређуј

en: This file “%s” is already open in another window.
sr: Ова датотека „%s“ је већ отворена у другом прозору.

en: Do you want to edit it anyway?
sr: Да ли ипак желите д је уређујете?

en: S_ave Anyway
sr: Ипак _сачувај

en: _Don’t Save
sr: _Не чувај

en: Could not create a backup file while saving “%s”
sr: Не могу да направим резервну датотеку приликом чувања „%s“

en: Could not back up the old copy of the file before saving the new one. You can ignore this warning and save the file anyway, but if an error occurs while saving, you could lose the old copy of the file. Save anyway?
sr: Не могу да направим резерву старог примерка датотеке пре чувања нове. Можете занемарити ово упозорење и сачувати датотеку и поред тога, али ако дође до грешке приликом чувања, можете да изгубите стари примерак датотеке. Да је ипак сачувам?

en: Error message: %s
sr: Порука грешке: %s

en: The file “%s” changed on disk.
sr: Датотека „%s“ је измењена на диску.

en: Drop Changes and _Reload
sr: Одбаци измене и _освежи

en: _Reload
sr: _Освежи

en: Some invalid characters have been detected while saving “%s”.
sr: Неки неисправни знакови су откривени приликом чувања „%s“.

en: If you continue saving this file you can corrupt the document. Save anyway?
sr: Ако наставите чување ове датотеке можете да оштетите документ. Да ипак сачувам?

note: chooser_dialog config
en: Highlight Mode
sr: Режим истицања

en: _Select
sr: _Изабери

en: Plain Text
sr: Обичан текст

en: Search highlight mode…
sr: Режим истицања претраге…

note: Translators: do not translate <metadata>.
en: The XML file must start with a <metadata> element, not “%s”.
sr: XML датотека мора почети елементом <метаподатака>, а не са „%s“.

note: Translators: do not translate <document>.
en: Expected a <document> element, got “%s” instead.
sr: Очекивах елемент <документ>, добих „%s“.

note: Translators: do not translate “atime”.
en: Failed to parse the “atime” attribute value “%s”.
sr: Нисам успео да обрадим „atime“ атрибут вредности „%s“.

note: Translators: do not translate <document>, “uri” and “atime”.
en: The <document> element must contain the “uri” and “atime” attributes.
sr: Елемент <документ> мора да садржи атрибуте „uri“ и „atime“.

note: Translators: do not translate <entry>.
en: Expected an <entry> element, got “%s” instead.
sr: Очекивах елемент <унос>, добих „%s“.

note: Translators: do not translate <entry>, “key” and “value”.
en: The <entry> element is missing the “key” or “value” attribute.
sr: Елементу <унос> недостаје атрибут „key“ или „value“.

en: Hide panel
sr: Сакриј панел

en: Draw tabs
sr: Исцртај табулаторе

en: Draw spaces
sr: Исцртај размаке

en: Draw new lines
sr: Исцртај нове редове

en: Leading Spaces
sr: Водећи размаци

en: Spaces Inside Text
sr: Ратмаци унутар текста

en: Trailing Spaces
sr: Пратећи размаци

en: Tab
sr: Таб

en: Space
sr: Размак

en: No-Break Space
sr: Непрекидни размак

en: Narrow No-Break Space
sr: Скупи непрекидни размак

en: Result
sr: Резултат

en: Information
sr: Информације

en: When white space drawing is enabled, then non-breaking spaces are always drawn at all locations, to distinguish them from normal spaces.
sr: Када је исцртавање празнина укључено, тада се непрекидни размаци увек исцртавају на свим местима, да би се разликовали од обичних размака.

note: Translators: "Ln" is an abbreviation for "Line", Col is an * abbreviation for "Column". Please, use abbreviations if possible.
en: Ln %d, Col %d
sr: Ред %d, колона %d

note: Translators: location of a file.
en: Location:
sr: Место:

en: Close file
sr: Затвори датотеку

en: Error when loading the file.
sr: Грешка приликом учитавања датотеке.

en: Error when saving the file.
sr: Грешка приликом чувања датотеке.

en: Save File
sr: Сачувај датотеку

note: Create a GtkFileChooserDialog, not a GtkFileChooserNative, because * with GtkFileChooserNative the GFile that we obtain (in flatpak) * doesn't have the real path to the file, so it would ruin some * features for text editors: * - showing the directory in parentheses in the window title, or in the * 
en: Open File
sr: Отвори датотеку
