tepl master - en to da translation catalogue (83 entries)

note: action, icon, label, accel, tooltip File menu Why "file" and not "document"? "Document" is not the best word because the action is not always to create a new document. For example a LaTeX document can be composed of several _files_. Or for source code we do not really create a new "document".
en: _New
da: _Ny

en: New file
da: Ny fil

en: New _Window
da: Nyt _vindue

en: Create a new window
da: Opret et nyt vindue

en: _Open
da: _Åbn

en: Open a file
da: Åbn en fil

en: _Save
da: _Gem

en: Save the current file
da: Gem den nuværende fil

en: Save _As
da: Gem _som

en: Save the current file to a different location
da: Gem den nuværende fil til en anden placering

note: Edit menu
en: _Undo
da: _Fortryd

en: Undo the last action
da: Fortryd den sidste handling

en: _Redo
da: _Omgør

en: Redo the last undone action
da: Omgør den sidste fortrudte handling

en: Cu_t
da: K_lip

en: Cut the selection
da: Klip markeringen

en: _Copy
da: _Kopiér

en: Copy the selection
da: Kopiér markeringen

en: _Paste
da: _Indsæt

en: Paste the clipboard
da: Indsæt udklipsholderen

en: _Delete
da: _Slet

en: Delete the selected text
da: Slet den markerede tekst

en: Select _All
da: Markér _alt

en: Select all the text
da: Markér al teksten

en: _Indent
da: Indr_yk

en: Indent the selected lines
da: Indryk de markerede linjer

en: _Unindent
da: _Fjern indryk

en: Unindent the selected lines
da: Fjern indrykning af de markerede linjer

note: Search menu
en: _Go to Line…
da: _Gå til linje …

en: Go to a specific line
da: Gå til en bestemt linje

en: Read-Only
da: Skrivebeskyttet

en: Save changes to file “%s” before closing?
da: Gem ændringer til filen “%s” inden lukning?

en: Close _without Saving
da: Luk _uden at gemme

en: _Cancel
da: _Annullér

en: _Save As…
da: _Gem som …

en: Untitled File %d
da: Unavngivet fil %d

en: The content must be encoded with the UTF-8 character encoding.
da: Indholdet skal være kodet med tegnkodningen UTF-8.

en: Go to line:
da: Gå til linje:

en: Close
da: Luk

en: _Edit Anyway
da: _Rediger alligevel

en: _Don’t Edit
da: Rediger _ikke

en: This file “%s” is already open in another window.
da: Filen “%s” er allerede åben i et andet vindue.

en: Do you want to edit it anyway?
da: Vil du redigere den alligevel?

en: S_ave Anyway
da: Gem _alligevel

en: _Don’t Save
da: Gem _ikke

en: Could not create a backup file while saving “%s”
da: Kunne ikke oprette en sikkerhedskopi, mens “%s” blev gemt

en: Could not back up the old copy of the file before saving the new one. You can ignore this warning and save the file anyway, but if an error occurs while saving, you could lose the old copy of the file. Save anyway?
da: Kunne ikke sikkerhedskopiere den gamle kopi af filen, inden den nye blev gemt. Du kan ignorere advarslen og gemme filen alligevel, men hvis der opstår en fejl, mens der gemmes, kan du miste den gamle kopi af filen. Gem alligevel?

en: Error message: %s
da: Fejlmeddelelse: %s

en: The file “%s” changed on disk.
da: Filen “%s” blev ændret på disken.

en: Drop Changes and _Reload
da: Drop ændringer og _genindlæs

en: _Reload
da: _Genindlæs

en: Some invalid characters have been detected while saving “%s”.
da: Der blev registreret ugyldige tegn, mens “%s” blev gemt.

en: If you continue saving this file you can corrupt the document. Save anyway?
da: Hvis du fortsætter med at gemme filen kan du ødelægge dokumentet. Gem alligevel?

note: chooser_dialog config
en: Highlight Mode
da: Fremhævningstilstand

en: _Select
da: _Vælg

en: Plain Text
da: Klartekst

en: Search highlight mode…
da: Søg efter fremhævningstilstand …

note: Translators: do not translate <metadata>.
en: The XML file must start with a <metadata> element, not “%s”.
da: XML-filen skal begynde med et <metadata>-element, ikke “%s”.

note: Translators: do not translate <document>.
en: Expected a <document> element, got “%s” instead.
da: Ventede et <document>-element, fik i stedet “%s”.

note: Translators: do not translate “atime”.
en: Failed to parse the “atime” attribute value “%s”.
da: Kunne ikke fortolke “atime”-attributtens værdi “%s”.

note: Translators: do not translate <document>, “uri” and “atime”.
en: The <document> element must contain the “uri” and “atime” attributes.
da: <document>-elementet skal indeholde attributterne “uri” og “atime”.

note: Translators: do not translate <entry>.
en: Expected an <entry> element, got “%s” instead.
da: Ventede et <entry>-element, fik i stedet “%s”.

note: Translators: do not translate <entry>, “key” and “value”.
en: The <entry> element is missing the “key” or “value” attribute.
da: <entry>-elementet mangler attributten “key” eller “value”.

en: Hide panel
da: Skjul panel

en: Draw tabs
da: Tegn tabulatorer

en: Draw spaces
da: Tegn mellemrum

en: Draw new lines
da: Tegn linjeskift

en: Leading Spaces
da: Foranstillede mellemrum

en: Spaces Inside Text
da: Mellemrum i tekst

en: Trailing Spaces
da: Efterstillede mellemrum

en: Tab
da: Tabulator

en: Space
da: Mellemrum

en: No-Break Space
da: Hårdt mellemrum

en: Narrow No-Break Space
da: Smalt hårdt mellemrum

en: Result
da: Resultat

en: When white space drawing is enabled, then non-breaking spaces are always drawn at all locations, to distinguish them from normal spaces.
da: Når tegning af blanktegn er aktiveret, så tegnes ikkeombrydende mellemrum altid på alle placeringer, for at skelne dem fra normale mellemrum.

note: Translators: "Ln" is an abbreviation for "Line", Col is an * abbreviation for "Column". Please, use abbreviations if possible.
en: Ln %d, Col %d
da: Ln %d, kol %d

note: Translators: location of a file.
en: Location:
da: Placering:

en: Close file
da: Luk fil

en: Error when loading the file.
da: Fejl under indlæsning af filen.

en: Error when saving the file.
da: Der opstod en fejl, da filen blev gemt.

en: Save File
da: Gem fil

note: Create a GtkFileChooserDialog, not a GtkFileChooserNative, because * with GtkFileChooserNative the GFile that we obtain (in flatpak) * doesn't have the real path to the file, so it would ruin some * features for text editors: * - showing the directory in parentheses in the window title, or in the * 
en: Open File
da: Åbn fil
