tepl master - en to de translation catalogue (82 entries)

note: action, icon, label, accel, tooltip File menu Why "file" and not "document"? "Document" is not the best word because the action is not always to create a new document. For example a LaTeX document can be composed of several _files_. Or for source code we do not really create a new "document".
en: _New
de: _Neu

en: New file
de: Neue Datei

en: New _Window
de: Neues _Fenster

en: Create a new window
de: Ein neues Fenster öffnen

en: _Open
de: Ö_ffnen

en: Open a file
de: Eine Datei öffnen

en: _Save
de: _Speichern

en: Save the current file
de: Aktuelle Datei speichern

en: Save _As
de: Speichern _unter

en: Save the current file to a different location
de: Datei an einem anderen Ort speichern

note: Edit menu
en: _Undo
de: _Rückgängig

en: Undo the last action
de: Letzte Aktion rückgängig machen

en: _Redo
de: _Wiederholen

en: Redo the last undone action
de: Die letzte zurückgenommene Aktion wiederholen

en: Cu_t
de: _Ausschneiden

en: Cut the selection
de: Die Auswahl ausschneiden

en: _Copy
de: _Kopieren

en: Copy the selection
de: Die Auswahl kopieren

en: _Paste
de: _Einfügen

en: Paste the clipboard
de: Den Inhalt der Zwischenablage einfügen

en: _Delete
de: _Löschen

en: Delete the selected text
de: Ausgewählten Text löschen

en: Select _All
de: Alles au_swählen

en: Select all the text
de: Den gesamten Text auswählen

en: _Indent
de: Ein_rücken

en: Indent the selected lines
de: Die ausgewählten Zeilen einrücken

en: _Unindent
de: A_usrücken

en: Unindent the selected lines
de: Die ausgewählten Zeilen ausrücken

note: Search menu
en: _Go to Line…
de: _Gehe zu Zeile …

en: Go to a specific line
de: Gehe zu einer spezifischen Zeile

en: Read-Only
de: Schreibgeschützt

en: Save changes to file “%s” before closing?
de: Änderungen an der Datei »%s« vor dem Schließen speichern?

en: Close _without Saving
de: Ohne Speichern s_chließen

en: _Cancel
de: A_bbrechen

en: _Save As…
de: Speichern _unter …

en: Untitled File %d
de: Unbenannte Datei %d

en: The content must be encoded with the UTF-8 character encoding.
de: Der Inhalt muss mit UTF-8-Zeichenkodierung kodiert sein.

en: Go to line:
de: Gehe zu Zeile:

en: Close
de: Schließen

en: _Edit Anyway
de: _Trotzdem bearbeiten

en: _Don’t Edit
de: _Nicht bearbeiten

en: This file “%s” is already open in another window.
de: Diese Datei »%s« ist bereits in einem anderen Fenster geöffnet.

en: Do you want to edit it anyway?
de: Möchten Sie sie dennoch bearbeiten?

en: S_ave Anyway
de: _Trotzdem speichern

en: _Don’t Save
de: _Nicht speichern

en: Could not create a backup file while saving “%s”
de: Sicherungsdatei konnte während des Speicherns von »%s« nicht erstellt werden

en: Could not back up the old copy of the file before saving the new one. You can ignore this warning and save the file anyway, but if an error occurs while saving, you could lose the old copy of the file. Save anyway?
de: Es konnte keine Sicherung der alten Kopie der Datei erstellt werden, bevor die neue gespeichert wird. Sie können diese Warnung ignorieren und die Datei trotzdem speichern, aber bei einem Fehler während des Speichervorgangs könnte die alte Kopie der Datei verloren gehen. Trotzdem speichern?

en: Error message: %s
de: Fehlermeldung: %s

en: The file “%s” changed on disk.
de: Die Datei »%s« wurde auf dem Datenträger geändert.

en: Drop Changes and _Reload
de: Änderungen verwerfen und _neu laden

en: _Reload
de: _Neu laden

en: Some invalid characters have been detected while saving “%s”.
de: Beim Speichern von »%s« wurden einige ungültige Zeichen gefunden.

en: If you continue saving this file you can corrupt the document. Save anyway?
de: Wenn Sie diese Datei speichern, könnten Sie das Dokument beschädigen. Trotzdem speichern?

note: chooser_dialog config
en: Highlight Mode
de: Hervorhebungsmodus

en: _Select
de: A_uswählen

en: Plain Text
de: Reiner Text

note: Translators: do not translate <metadata>.
en: The XML file must start with a <metadata> element, not “%s”.
de: Die XML-Datei muss mit einem »<metadata>«-Element beginnen, nicht mit »%s«.

note: Translators: do not translate <document>.
en: Expected a <document> element, got “%s” instead.
de: »<document>«-Element erwartet, aber »%s« vorgefunden.

note: Translators: do not translate “atime”.
en: Failed to parse the “atime” attribute value “%s”.
de: Der »atime«-Attributswert »%s« konnte nicht verarbeitet werden.

note: Translators: do not translate <document>, “uri” and “atime”.
en: The <document> element must contain the “uri” and “atime” attributes.
de: Das »<document>«-Element muss die Attribute »uri« und »atime« enthalten.

note: Translators: do not translate <entry>.
en: Expected an <entry> element, got “%s” instead.
de: »<entry>«-Element erwartet, aber »%s« vorgefunden.

note: Translators: do not translate <entry>, “key” and “value”.
en: The <entry> element is missing the “key” or “value” attribute.
de: Dem »<entry>»-Element fehlt das »key«- oder »value«-Attribut.

en: Hide panel
de: Leiste verbergen

en: Draw tabs
de: Tabulatoren darstellen

en: Draw spaces
de: Leerzeichen darstellen

en: Draw new lines
de: Neue Zeilen darstellen

en: Leading Spaces
de: Führende Leerzeichen

en: Spaces Inside Text
de: Leerzeichen im Text

en: Trailing Spaces
de: Nachlaufende Leerzeichen

en: Tab
de: Tabulator

en: Space
de: Leerzeichen

en: No-Break Space
de: Geschütztes Leerzeichen

en: Narrow No-Break Space
de: Schmales geschütztes Leerzeichen

en: Result
de: Ergebnis

en: When white space drawing is enabled, then non-breaking spaces are always drawn at all locations, to distinguish them from normal spaces.
de: Wenn das Darstellen von Leerzeichen aktiviert ist, werden geschützte Leerzeichen an jeder Stelle dargestellt, um sie von regulären Leerzeichen zu unterscheiden.

note: Translators: "Ln" is an abbreviation for "Line", Col is an * abbreviation for "Column". Please, use abbreviations if possible.
en: Ln %d, Col %d
de: Z. %d, Sp. %d

note: Translators: location of a file.
en: Location:
de: Ort:

en: Close file
de: Datei schließen

en: Error when loading the file.
de: Beim Laden der Datei trat ein Fehler auf.

en: Error when saving the file.
de: Beim Speichern der Datei trat ein Fehler auf.

en: Save File
de: Datei speichern

note: Create a GtkFileChooserDialog, not a GtkFileChooserNative, because * with GtkFileChooserNative the GFile that we obtain (in flatpak) * doesn't have the real path to the file, so it would ruin some * features for text editors: * - showing the directory in parentheses in the window title, or in the * 
en: Open File
de: Datei öffnen
