tepl master - en to es_ES translation catalogue (83 entries)

note: action, icon, label, accel, tooltip File menu Why "file" and not "document"? "Document" is not the best word because the action is not always to create a new document. For example a LaTeX document can be composed of several _files_. Or for source code we do not really create a new "document".
en: _New
es_ES: _Nuevo

en: New file
es_ES: Archivo nuevo

en: New _Window
es_ES: _Ventana nueva

en: Create a new window
es_ES: Crear una ventana nueva

en: _Open
es_ES: Ab_rir

en: Open a file
es_ES: Abrir un archivo

en: _Save
es_ES: _Guardar

en: Save the current file
es_ES: Guardar el archivo actual

en: Save _As
es_ES: Guardar _como

en: Save the current file to a different location
es_ES: Guarda el archivo actual en un lugar diferente

note: Edit menu
en: _Undo
es_ES: Des_hacer

en: Undo the last action
es_ES: Deshace la última acción

en: _Redo
es_ES: _Rehacer

en: Redo the last undone action
es_ES: Rehacer la última acción deshecha

en: Cu_t
es_ES: C_ortar

en: Cut the selection
es_ES: Cortar la selección

en: _Copy
es_ES: _Copiar

en: Copy the selection
es_ES: Copiar la selección

en: _Paste
es_ES: _Pegar

en: Paste the clipboard
es_ES: Pegar del portapapeles

en: _Delete
es_ES: _Eliminar

en: Delete the selected text
es_ES: Eliminar el texto seleccionado

en: Select _All
es_ES: Seleccionar _todo

en: Select all the text
es_ES: Seleccionar todo el texto

en: _Indent
es_ES: _Sangrar

en: Indent the selected lines
es_ES: Sangrar las líneas seleccionadas

en: _Unindent
es_ES: Qui_tar sangrado

en: Unindent the selected lines
es_ES: Quitar sangrado de las líneas seleccionadas

note: Search menu
en: _Go to Line…
es_ES: _Ir a la línea…

en: Go to a specific line
es_ES: Ir a una línea específica

en: Read-Only
es_ES: Sólo lectura

en: Save changes to file “%s” before closing?
es_ES: ¿Quiere guardar los cambios en el archivo «%s» antes de cerrar?

en: Close _without Saving
es_ES: Cerrar _sin guardar

en: _Cancel
es_ES: _Cancelar

en: _Save As…
es_ES: Guardar _como…

en: Untitled File %d
es_ES: Archivo sin título %d

en: The content must be encoded with the UTF-8 character encoding.
es_ES: El contenido se debe codificar con UTF-8.

en: Go to line:
es_ES: Ir a la línea:

en: Close
es_ES: Cerrar

en: _Edit Anyway
es_ES: _Editar de todas formas

en: _Don’t Edit
es_ES: _No editar

en: This file “%s” is already open in another window.
es_ES: Este archivo «%s» ya está abierto en otra ventana.

en: Do you want to edit it anyway?
es_ES: ¿Quiere editarlo de todas formas?

en: S_ave Anyway
es_ES: Gu_ardar de todos modos

en: _Don’t Save
es_ES: _No guardar

en: Could not create a backup file while saving “%s”
es_ES: No se pudo crear un archivo de respaldo al guardar «%s»

en: Could not back up the old copy of the file before saving the new one. You can ignore this warning and save the file anyway, but if an error occurs while saving, you could lose the old copy of the file. Save anyway?
es_ES: No se pudo respaldar la copia anterior del archivo ante de guardar el nuevo. Puede ignorar esta advertencia y guardar el archivo de todos modos, pero si ocurre un error al guardar perderá la copia anterior del archivo. ¿Quiere guardar de todas formas?

en: Error message: %s
es_ES: Mensaje de error: %s

en: The file “%s” changed on disk.
es_ES: El archivo «%s» ha cambiado en el disco.

en: Drop Changes and _Reload
es_ES: Descartar cambios y _recargar

en: _Reload
es_ES: _Recargar

en: Some invalid characters have been detected while saving “%s”.
es_ES: Se han detectado algunos caracteres no válidos al guardar «%s».

en: If you continue saving this file you can corrupt the document. Save anyway?
es_ES: Si continúa guardando el documento puede que llegue a corromperlo. ¿Quiere guardarlo de todas formas?

note: chooser_dialog config
en: Highlight Mode
es_ES: Modo de resaltado

en: _Select
es_ES: _Seleccionar

en: Plain Text
es_ES: Texto plano

en: Search highlight mode…
es_ES: Modo de resaltado de la búsqueda…

note: Translators: do not translate <metadata>.
en: The XML file must start with a <metadata> element, not “%s”.
es_ES: El archivo XML debe empezar con un elemento <metadata>, no con «%s».

note: Translators: do not translate <document>.
en: Expected a <document> element, got “%s” instead.
es_ES: Se esperaba un elemento <document>, se obtuvo «%s» en su lugar.

note: Translators: do not translate “atime”.
en: Failed to parse the “atime” attribute value “%s”.
es_ES: Falló al analizar el atributo «atime» del valor «%s».

note: Translators: do not translate <document>, “uri” and “atime”.
en: The <document> element must contain the “uri” and “atime” attributes.
es_ES: El elemento <document> debe contener los atributos «uri» y «atime».

note: Translators: do not translate <entry>.
en: Expected an <entry> element, got “%s” instead.
es_ES: Se esperaba un elemento <entry>, se obtuvo «%s» en su lugar.

note: Translators: do not translate <entry>, “key” and “value”.
en: The <entry> element is missing the “key” or “value” attribute.
es_ES: El elemento <entry> debe contener los atributos «key» o «value».

en: Hide panel
es_ES: Ocultar panel

en: Draw tabs
es_ES: Dibujar tabulaciones

en: Draw spaces
es_ES: Dibujar espacios

en: Draw new lines
es_ES: Dibujar líneas nuevas

en: Leading Spaces
es_ES: Espacios al principio

en: Spaces Inside Text
es_ES: Espacios en el texto

en: Trailing Spaces
es_ES: Espacios al final

en: Tab
es_ES: Tabulación

en: Space
es_ES: Espacio

en: No-Break Space
es_ES: Espacio no disruptivo

en: Narrow No-Break Space
es_ES: Espacio no disruptivo estrecho

en: Result
es_ES: Resultado

en: Information
es_ES: Información

en: When white space drawing is enabled, then non-breaking spaces are always drawn at all locations, to distinguish them from normal spaces.
es_ES: Cuando el dibujado de espacios en blanco está activado, los espacios no disruptivos se dibujan siempre en todas las ubicaciones, para distinguirlos de los espacios normales.

note: Translators: location of a file.
en: Location:
es_ES: Ubicación:

en: Close file
es_ES: Cerrar archivo

en: Error when loading the file.
es_ES: Error al cargar el archivo.

en: Error when saving the file.
es_ES: Error al guardar el archivo.

en: Save File
es_ES: Guardar archivo

note: Create a GtkFileChooserDialog, not a GtkFileChooserNative, because * with GtkFileChooserNative the GFile that we obtain (in flatpak) * doesn't have the real path to the file, so it would ruin some * features for text editors: * - showing the directory in parentheses in the window title, or in the * 
en: Open File
es_ES: Abrir archivo
