tepl master - en to hu translation catalogue (84 entries)

note: action, icon, label, accel, tooltip File menu Why "file" and not "document"? "Document" is not the best word because the action is not always to create a new document. For example a LaTeX document can be composed of several _files_. Or for source code we do not really create a new "document".
en: _New
hu: Ú_j

en: New file
hu: Új fájl

en: New _Window
hu: Új _ablak

en: Create a new window
hu: Új ablak létrehozása

en: _Open
hu: _Megnyitás

en: Open a file
hu: Fájl megnyitása

en: _Save
hu: M_entés

en: Save the current file
hu: Jelenlegi fájl mentése

en: Save _As
hu: Men_tés másként

en: Save the current file to a different location
hu: Jelenlegi fájl mentése egy másik helyre

note: Edit menu
en: _Undo
hu: V_isszavonás

en: Undo the last action
hu: Az utolsó művelet visszavonása

en: _Redo
hu: Új_ra

en: Redo the last undone action
hu: A visszavont művelet ismételt végrehajtása

en: Cu_t
hu: _Kivágás

en: Cut the selection
hu: A kijelölés kivágása

en: _Copy
hu: _Másolás

en: Copy the selection
hu: A kijelölés másolása

en: _Paste
hu: _Beillesztés

en: Paste the clipboard
hu: A vágólap tartalmának beillesztése

en: _Delete
hu: _Törlés

en: Delete the selected text
hu: A kijelölt szöveg törlése

en: Select _All
hu: Az össz_es kijelölése

en: Select all the text
hu: Az összes szöveg kijelölése

en: _Indent
hu: _Behúzás

en: Indent the selected lines
hu: A kijelölt sorok behúzása

en: _Unindent
hu: Behúzás _visszavonása

en: Unindent the selected lines
hu: A kijelölt sorok behúzásának visszavonása

note: Search menu
en: _Go to Line…
hu: _Ugrás sorra…

en: Go to a specific line
hu: Ugrás egy adott sorra

en: Read-Only
hu: Írásvédett

en: Save changes to file “%s” before closing?
hu: Menti a változtatásokat a(z) „%s” fájlba bezárás előtt?

en: Close _without Saving
hu: Bezárás mentés _nélkül

en: _Cancel
hu: _Mégse

en: _Save As…
hu: M_entés másként…

en: Untitled File %d
hu: %d. névtelen fájl

en: The content must be encoded with the UTF-8 character encoding.
hu: A tartalmat UTF-8 karakterkódolással kell kódolni.

en: Go to line:
hu: Ugrás sorra:

en: Close
hu: Bezárás

en: _Edit Anyway
hu: Sz_erkesztés mindenképp

en: _Don’t Edit
hu: _Ne szerkeszze

en: This file “%s” is already open in another window.
hu: Ez a(z) „%s” fájl már nyitva van egy másik ablakban.

en: Do you want to edit it anyway?
hu: Mindenképp szerkeszteni szeretné?

en: S_ave Anyway
hu: Men_tés mindenképp

en: _Don’t Save
hu: _Ne mentse

en: Could not create a backup file while saving “%s”
hu: Nem sikerült biztonsági mentés fájlt létrehozni a(z) „%s” mentésekor.

en: Could not back up the old copy of the file before saving the new one. You can ignore this warning and save the file anyway, but if an error occurs while saving, you could lose the old copy of the file. Save anyway?
hu: Nem sikerült a fájl régi másolatának biztonsági mentése az új mentése előtt. Figyelmen kívül hagyhatja ezt az üzenetet, és mindenképp mentheti a fájlt, de ha hiba történik mentéskor, akkor elvesztheti a fájl régi másolatát. Mindenképp menti?

en: Error message: %s
hu: Hibaüzenet: %s

en: The file “%s” changed on disk.
hu: A(z) „%s” fájl megváltozott a lemezen.

en: Drop Changes and _Reload
hu: Változások elvetése és új_ratöltés

en: _Reload
hu: Új_ratöltés

en: Some invalid characters have been detected while saving “%s”.
hu: Érvénytelen karakterek észlelve a(z) „%s” mentésekor.

en: If you continue saving this file you can corrupt the document. Save anyway?
hu: Ha folytatja a fájl mentését, akkor a dokumentum megsérülhet. Mindenképp menti?

note: chooser_dialog config
en: Highlight Mode
hu: Kiemelési mód

en: _Select
hu: _Kijelölés

en: Plain Text
hu: Egyszerű szöveg

en: Search highlight mode…
hu: Kereséskiemelési mód…

note: Translators: do not translate <metadata>.
en: The XML file must start with a <metadata> element, not “%s”.
hu: Az XML-fájlnak <metadata> elemmel kell kezdődni, nem ezzel: „%s”.

note: Translators: do not translate <document>.
en: Expected a <document> element, got “%s” instead.
hu: <document> elem várt, de „%s” érkezett.

note: Translators: do not translate “atime”.
en: Failed to parse the “atime” attribute value “%s”.
hu: Nem sikerült az „atime” attribútum „%s” értékének feldolgozása.

note: Translators: do not translate <document>, “uri” and “atime”.
en: The <document> element must contain the “uri” and “atime” attributes.
hu: A <document> elemnek tartalmaznia kell az „uri” és az „atime” attribútumokat.

note: Translators: do not translate <entry>.
en: Expected an <entry> element, got “%s” instead.
hu: <entry> elem várt, de „%s” érkezett.

note: Translators: do not translate <entry>, “key” and “value”.
en: The <entry> element is missing the “key” or “value” attribute.
hu: Az <entry> elemben hiányzik a „key” vagy a „value” attribútum.

en: Hide panel
hu: Panel elrejtése

en: Draw tabs
hu: Tabulátorok megjelenítése

en: Draw spaces
hu: Szóközök megjelenítése

en: Draw new lines
hu: Új sorok megjelenítése

en: Leading Spaces
hu: Kezdő szóközök

en: Spaces Inside Text
hu: Szövegen belüli szóközök

en: Trailing Spaces
hu: Lezáró szóközök

en: Tab
hu: Tabulátor

en: Space
hu: Szóköz

en: No-Break Space
hu: Nem törő szóköz

en: Narrow No-Break Space
hu: Keskeny nem törő szóköz

en: Result
hu: Eredmény

en: Information
hu: Információ

en: When white space drawing is enabled, then non-breaking spaces are always drawn at all locations, to distinguish them from normal spaces.
hu: Ha az üres karakterek megjelenítése engedélyezve van, akkor a nem törő szóközök mindig meg lesznek jelenítve az összes helyen, hogy meg legyenek különböztetve a normál szóközöktől.

note: Translators: "Ln" is an abbreviation for "Line", Col is an * abbreviation for "Column". Please, use abbreviations if possible.
en: Ln %d, Col %d
hu: S: %d, O: %d

note: Translators: location of a file.
en: Location:
hu: Hely:

en: Close file
hu: Fájl bezárása

en: Error when loading the file.
hu: Hiba a fájl betöltésekor.

en: Error when saving the file.
hu: Hiba a fájl mentésekor.

en: Save File
hu: Fájl mentése

note: Create a GtkFileChooserDialog, not a GtkFileChooserNative, because * with GtkFileChooserNative the GFile that we obtain (in flatpak) * doesn't have the real path to the file, so it would ruin some * features for text editors: * - showing the directory in parentheses in the window title, or in the * 
en: Open File
hu: Fájl megnyitása
