tepl master - en to id translation catalogue (83 entries)

note: action, icon, label, accel, tooltip File menu Why "file" and not "document"? "Document" is not the best word because the action is not always to create a new document. For example a LaTeX document can be composed of several _files_. Or for source code we do not really create a new "document".
en: _New
id: _Baru

en: New file
id: Berkas baru

en: New _Window
id: _Jendela Baru

en: Create a new window
id: Membuat jendela baru

en: _Open
id: _Buka

en: Open a file
id: Buka suatu berkas

en: _Save
id: _Simpan

en: Save the current file
id: Simpan berkas saat ini

en: Save _As
id: Simp_an Sebagai

en: Save the current file to a different location
id: Simpan berkas saat ini ke lokasi yang berbeda

note: Edit menu
en: _Undo
id: Tak _Jadi

en: Undo the last action
id: Batalkan aksi terakhir

en: _Redo
id: _Jadi Lagi

en: Redo the last undone action
id: Jadikan lagi aksi terakhir yang dibatalkan

en: Cu_t
id: Po_tong

en: Cut the selection
id: Potong bagian yang dipilih

en: _Copy
id: Sali_n

en: Copy the selection
id: Salin bagian yang dipilih

en: _Paste
id: Tem_pel

en: Paste the clipboard
id: Tempel papan klip

en: _Delete
id: _Hapus

en: Delete the selected text
id: Hapus teks yang dipilih

en: Select _All
id: Pilih Semu_a

en: Select all the text
id: Pilih semua teks

en: _Indent
id: _Indentasi

en: Indent the selected lines
id: Indentasi baris yang dipilih

en: _Unindent
id: Hap_us indentasi

en: Unindent the selected lines
id: Hapus indentasi baris yang dipilih

note: Search menu
en: _Go to Line…
id: Ke _Baris…

en: Go to a specific line
id: Pergi ke baris tertentu

en: Read-Only
id: Hanya-Baca

en: Save changes to file “%s” before closing?
id: Simpan perubahan ke berkas "%s" sebelum ditutup?

en: Close _without Saving
id: Tutup _tanpa Menyimpan

en: _Cancel
id: Ba_tal

en: _Save As…
id: _Simpan Sebagai…

en: Untitled File %d
id: Berkas Tanpa Nama %d

en: The content must be encoded with the UTF-8 character encoding.
id: Konten harus dikodekan dengan pengkodean karakter UTF-8.

en: Go to line:
id: Ke baris:

en: Close
id: Tutup

en: _Edit Anyway
id: Sunt_ing Saja

en: _Don’t Edit
id: _Jangan Sunting

en: This file “%s” is already open in another window.
id: Berkas "%s" sudah dibuka pada jendela lain.

en: Do you want to edit it anyway?
id: Apakah Anda ingin tetap menyuntingnya?

en: S_ave Anyway
id: Simp_an Saja

en: _Don’t Save
id: _Jangan Simpan

en: Could not create a backup file while saving “%s”
id: Tidak bisa membuat berkas cadangan ketika menyimpan "%s".

en: Could not back up the old copy of the file before saving the new one. You can ignore this warning and save the file anyway, but if an error occurs while saving, you could lose the old copy of the file. Save anyway?
id: Tidak dapat mencadangkan salinan berkas lama sebelum menyimpan yang baru. Anda bisa mengabaikan peringatan ini dan tetap menyimpan berkas, tetapi jika terjadi kesalahan saat menyimpan, Anda bisa kehilangan salinan berkas yang lama. Tetap simpan?

en: Error message: %s
id: Pesan galat: %s

en: The file “%s” changed on disk.
id: Berkas "%s" berubah pada diska.

en: Drop Changes and _Reload
id: Buang Pe_rubahan dan Muat Ulang

en: _Reload
id: _Muat Ulang

en: Some invalid characters have been detected while saving “%s”.
id: Beberapa karakter yang tidak valid terdeteksi saat menyimpan "%s".

en: If you continue saving this file you can corrupt the document. Save anyway?
id: Jika Anda terus menyimpan berkas ini, Anda dapat merusak dokumen. Tetap simpan?

note: chooser_dialog config
en: Highlight Mode
id: Moda Penyorotan

en: _Select
id: _Pilih

en: Plain Text
id: Teks Polos

en: Search highlight mode…
id: Mode sorot pencarian…

note: Translators: do not translate <metadata>.
en: The XML file must start with a <metadata> element, not “%s”.
id: Berkas XML harus dimulai dengan elemen <metadata>, bukan "%s".

note: Translators: do not translate <document>.
en: Expected a <document> element, got “%s” instead.
id: Yang diharapkan elemen <document>, malah mendapat "%s".

note: Translators: do not translate “atime”.
en: Failed to parse the “atime” attribute value “%s”.
id: Gagal menguraikan nilai atribut "atime" "%s".

note: Translators: do not translate <document>, “uri” and “atime”.
en: The <document> element must contain the “uri” and “atime” attributes.
id: Elemen <document> harus mengandung atribut "uri" dan "atime".

note: Translators: do not translate <entry>.
en: Expected an <entry> element, got “%s” instead.
id: Yang diharapkan elemen <entry>, malah mendapatkan "%s".

note: Translators: do not translate <entry>, “key” and “value”.
en: The <entry> element is missing the “key” or “value” attribute.
id: Elemen <entry> harus mengandung atribut "key" dan "value".

en: Hide panel
id: Sembunyikan panel

en: Draw tabs
id: Menggambar tab

en: Draw spaces
id: Menggambar spasi

en: Draw new lines
id: Menggambar baris baru

en: Leading Spaces
id: Spasi Terdepan

en: Spaces Inside Text
id: Spasi di Dalam Teks

en: Trailing Spaces
id: Spasi di Belakang

en: Space
id: Spasi

en: No-Break Space
id: Spasi Tak Putus

en: Narrow No-Break Space
id: Spasi Tak Putus Sempit

en: Result
id: Hasil

en: Information
id: Informasi

en: When white space drawing is enabled, then non-breaking spaces are always drawn at all locations, to distinguish them from normal spaces.
id: Saat menggambar spasi putih diaktifkan, maka spasi tak putus selalu digambar di semua lokasi, untuk membedakannya dari ruang normal.

note: Translators: "Ln" is an abbreviation for "Line", Col is an * abbreviation for "Column". Please, use abbreviations if possible.
en: Ln %d, Col %d
id: Brs %d, Kol %d

note: Translators: location of a file.
en: Location:
id: Lokasi:

en: Close file
id: Tutup berkas

en: Error when loading the file.
id: Galat saat memuat berkas.

en: Error when saving the file.
id: Galat saat menyimpan berkas.

en: Save File
id: Simpan Berkas

note: Create a GtkFileChooserDialog, not a GtkFileChooserNative, because * with GtkFileChooserNative the GFile that we obtain (in flatpak) * doesn't have the real path to the file, so it would ruin some * features for text editors: * - showing the directory in parentheses in the window title, or in the * 
en: Open File
id: Buka Berkas
