tepl master - en to ja translation catalogue (84 entries)

note: action, icon, label, accel, tooltip File menu Why "file" and not "document"? "Document" is not the best word because the action is not always to create a new document. For example a LaTeX document can be composed of several _files_. Or for source code we do not really create a new "document".
en: _New
ja: 新規(_N)

en: New file
ja: 新規ファイル

en: New _Window
ja: 新規ウィンドウ(_W)

en: Create a new window
ja: 新しいウィンドウを作成します

en: _Open
ja: 開く(_O)

en: Open a file
ja: ファイルを開きます

en: _Save
ja: 保存(_S)

en: Save the current file
ja: 現在のファイルを保存します

en: Save _As
ja: 名前を付けて保存(_A)

en: Save the current file to a different location
ja: 現在のファイルを別の場所に保存します

note: Edit menu
en: _Undo
ja: 元に戻す(_U)

en: Undo the last action
ja: 最後の操作に戻します

en: _Redo
ja: やり直す(_R)

en: Redo the last undone action
ja: 最後の操作をやり直します

en: Cu_t
ja: 切り取り(_T)

en: Cut the selection
ja: 選択範囲を切り取ります

en: _Copy
ja: コピー(_C)

en: Copy the selection
ja: 選択範囲をコピーします

en: _Paste
ja: 貼り付け(_P)

en: Paste the clipboard
ja: クリップボードから貼り付けます

en: _Delete
ja: 削除(_D)

en: Delete the selected text
ja: 選択したテキストを削除します

en: Select _All
ja: すべて選択(_A)

en: Select all the text
ja: すべてのテキストを選択します

en: _Indent
ja: インデント(_I)

en: Indent the selected lines
ja: 選択した行をインデントします

en: _Unindent
ja: インデント解除(_U)

en: Unindent the selected lines
ja: 選択した行のインデントを解除します

note: Search menu
en: _Go to Line…
ja: 指定行へ移動(_G)…

en: Go to a specific line
ja: 指定した行へ移動します

en: Read-Only
ja: 読み取り専用

en: Save changes to file “%s” before closing?
ja: 閉じる前に“%s”への変更を保存しますか?

en: Close _without Saving
ja: 保存せずに閉じる(_W)

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: _Save As…
ja: 名前を付けて保存(_S)…

en: Untitled File %d
ja: 無題のファイル %d

en: The content must be encoded with the UTF-8 character encoding.
ja: ファイルの内容は UTF-8 文字エンコーディングである必要があります。

en: Go to line:
ja: 移動先の行:

en: Close
ja: 閉じる

en: _Edit Anyway
ja: とにかく編集する(_E)

en: _Don’t Edit
ja: 編集しない(_D)

en: This file “%s” is already open in another window.
ja: “%s”はすでに別のウィンドウで開いています。

en: Do you want to edit it anyway?
ja: とにかく編集しますか?

en: S_ave Anyway
ja: とにかく保存する(_A)

en: _Don’t Save
ja: 保存しない(_D)

en: Could not create a backup file while saving “%s”
ja: “%s”を保存するときにバックアップファイルを作成できませんでした

en: Could not back up the old copy of the file before saving the new one. You can ignore this warning and save the file anyway, but if an error occurs while saving, you could lose the old copy of the file. Save anyway?
ja: 新しいファイルを保存する前に古いファイルのバックアップファイルを作成することはできません。この警告を無視してファイルを強制的に保存することは可能ですが、保存中にエラーが発生すると古いファイルの内容を失う可能性があります。とにかく保存しますか?

en: Error message: %s
ja: エラーメッセージ: %s

en: The file “%s” changed on disk.
ja: “%s”の内容がアプリケーションの外部で書き換えられました。

en: Drop Changes and _Reload
ja: 手元の編集内容を破棄して再読み込み(_R)

en: _Reload
ja: 再読み込み(_R)

en: Some invalid characters have been detected while saving “%s”.
ja: “%s”を保存するときに不正な文字を検出しました。

en: If you continue saving this file you can corrupt the document. Save anyway?
ja: このファイルの保存を続行すると、文書が壊れてしまうかもしれません。とにかく保存しますか?

note: chooser_dialog config
en: Highlight Mode
ja: ハイライトモード

en: _Select
ja: 選択(_S)

en: Plain Text
ja: プレーンテキスト

en: Search highlight mode…
ja: ハイライトモードを検索します…

note: Translators: do not translate <metadata>.
en: The XML file must start with a <metadata> element, not “%s”.
ja: XML ファイルは“%s”ではなく <metadata> 要素で始まる必要があります。

note: Translators: do not translate <document>.
en: Expected a <document> element, got “%s” instead.
ja: <document> 要素を想定していましたが“%s”を取得しました。

note: Translators: do not translate “atime”.
en: Failed to parse the “atime” attribute value “%s”.
ja: “atime”属性値“%s”の解析に失敗しました。

note: Translators: do not translate <document>, “uri” and “atime”.
en: The <document> element must contain the “uri” and “atime” attributes.
ja: <document> 要素は“uri”属性と“atime”属性を含む必要があります。

note: Translators: do not translate <entry>.
en: Expected an <entry> element, got “%s” instead.
ja: <entry> 要素を想定していましたが“%s”を取得しました。

note: Translators: do not translate <entry>, “key” and “value”.
en: The <entry> element is missing the “key” or “value” attribute.
ja: <entry> 要素に“key”属性または“value”属性がありません。

en: Hide panel
ja: パネルを隠します

en: Draw tabs
ja: タブを表示する

en: Draw spaces
ja: スペースを表示する

en: Draw new lines
ja: 改行を表示する

en: Leading Spaces
ja: 行頭のスペース

en: Spaces Inside Text
ja: テキスト内のスペース

en: Trailing Spaces
ja: 行末のスペース

en: Tab
ja: タブ

en: Space
ja: スペース

en: No-Break Space
ja: ノーブレークスペース

en: Narrow No-Break Space
ja: 狭いノーブレークスペース

en: Result
ja: 結果

en: Information
ja: 情報

en: When white space drawing is enabled, then non-breaking spaces are always drawn at all locations, to distinguish them from normal spaces.
ja: ホワイトスペースの表示を有効にしている場合、普通のスペースと区別するために、ノーブレークスペースはどの位置にあっても常に表示します。

note: Translators: "Ln" is an abbreviation for "Line", Col is an * abbreviation for "Column". Please, use abbreviations if possible.
en: Ln %d, Col %d
ja: %d 行、%d 列

note: Translators: location of a file.
en: Location:
ja: 場所:

en: Close file
ja: ファイルを閉じます

en: Error when loading the file.
ja: ファイルを読み込むときにエラーが発生しました。

en: Error when saving the file.
ja: ファイルを保存するときにエラーが発生しました。

en: Save File
ja: ファイルを保存

note: Create a GtkFileChooserDialog, not a GtkFileChooserNative, because * with GtkFileChooserNative the GFile that we obtain (in flatpak) * doesn't have the real path to the file, so it would ruin some * features for text editors: * - showing the directory in parentheses in the window title, or in the * 
en: Open File
ja: ファイルを開く
