tepl master - en to pt_BR translation catalogue (84 entries)

note: action, icon, label, accel, tooltip File menu Why "file" and not "document"? "Document" is not the best word because the action is not always to create a new document. For example a LaTeX document can be composed of several _files_. Or for source code we do not really create a new "document".
en: _New
pt_BR: _Novo

en: New file
pt_BR: Novo arquivo

en: New _Window
pt_BR: Nova _janela

en: Create a new window
pt_BR: Cria uma nova janela

en: _Open
pt_BR: _Abrir

en: Open a file
pt_BR: Abre um arquivo

en: _Save
pt_BR: _Salvar

en: Save the current file
pt_BR: Salva o arquivo atual

en: Save _As
pt_BR: Salvar _como

en: Save the current file to a different location
pt_BR: Salva o arquivo atual em um local diferente

note: Edit menu
en: _Undo
pt_BR: _Desfazer

en: Undo the last action
pt_BR: Desfaz a última ação

en: _Redo
pt_BR: _Refazer

en: Redo the last undone action
pt_BR: Refaz a última ação desfeita

en: Cu_t
pt_BR: Recor_tar

en: Cut the selection
pt_BR: Recorta a seleção

en: _Copy
pt_BR: _Copiar

en: Copy the selection
pt_BR: Copia a seleção

en: _Paste
pt_BR: C_olar

en: Paste the clipboard
pt_BR: Cola conteúdo da área de transferência

en: _Delete
pt_BR: E_xcluir

en: Delete the selected text
pt_BR: Exclui o texto selecionado

en: Select _All
pt_BR: Selecionar _tudo

en: Select all the text
pt_BR: Seleciona todo o texto

en: _Indent
pt_BR: _Recuar

en: Indent the selected lines
pt_BR: Recua as linhas selecionadas

en: _Unindent
pt_BR: Re_tirar recuo

en: Unindent the selected lines
pt_BR: Retira recuo das linhas selecionadas

note: Search menu
en: _Go to Line…
pt_BR: _Ir para linha…

en: Go to a specific line
pt_BR: Vai para a linha específica

en: Read-Only
pt_BR: Apenas leitura

en: Save changes to file “%s” before closing?
pt_BR: Salvar alterações ao arquivo “%s” antes de fechar?

en: Close _without Saving
pt_BR: _Fechar sem salvar

en: _Cancel
pt_BR: _Cancelar

en: _Save As…
pt_BR: _Salvar como…

en: Untitled File %d
pt_BR: Arquivo sem título %d

en: The content must be encoded with the UTF-8 character encoding.
pt_BR: O conteúdo deve estar codificado com a codificação de caractere UTF-8.

en: Go to line:
pt_BR: Ir para a linha:

en: Close
pt_BR: Fechar

en: _Edit Anyway
pt_BR: _Editar mesmo assim

en: _Don’t Edit
pt_BR: _Não editar

en: This file “%s” is already open in another window.
pt_BR: Este arquivo “%s” já está aberto em outra janela.

en: Do you want to edit it anyway?
pt_BR: Deseja editá-lo mesmo assim?

en: S_ave Anyway
pt_BR: S_alvar mesmo assim

en: _Don’t Save
pt_BR: _Não salvar

en: Could not create a backup file while saving “%s”
pt_BR: Não foi possível criar um arquivo backup ao salvar “%s”

en: Could not back up the old copy of the file before saving the new one. You can ignore this warning and save the file anyway, but if an error occurs while saving, you could lose the old copy of the file. Save anyway?
pt_BR: Não foi possível fazer backup da cópia antiga do arquivo antes de salvar o novo. Você pode ignorar esse aviso e salvar o arquivo de qualquer maneira, mas se ocorrer um erro ao salvar, poderá perder a cópia antiga do arquivo. Salvar mesmo assim?

en: Error message: %s
pt_BR: Mensagem de erro: %s

en: The file “%s” changed on disk.
pt_BR: O arquivo “%s” foi alterado no disco.

en: Drop Changes and _Reload
pt_BR: Descartar alterações e _recarregar

en: _Reload
pt_BR: _Recarregar

en: Some invalid characters have been detected while saving “%s”.
pt_BR: Alguns caracteres inválidos foram detectados ao salvar “%s”.

en: If you continue saving this file you can corrupt the document. Save anyway?
pt_BR: Se você continuar salvando este arquivo, poderá corromper o documento. Salvar mesmo assim?

note: chooser_dialog config
en: Highlight Mode
pt_BR: Modo de realce

en: _Select
pt_BR: Se_lecionar

en: Plain Text
pt_BR: Texto simples

en: Search highlight mode…
pt_BR: Pesquisar modo de realce…

note: Translators: do not translate <metadata>.
en: The XML file must start with a <metadata> element, not “%s”.
pt_BR: O arquivo XML deve começar com um elemento <metadata>, não “%s”.

note: Translators: do not translate <document>.
en: Expected a <document> element, got “%s” instead.
pt_BR: Esperava um elemento <document>, obtido “%s”.

note: Translators: do not translate “atime”.
en: Failed to parse the “atime” attribute value “%s”.
pt_BR: Falha ao analisar o valor do atributo “atime” “%s”.

note: Translators: do not translate <document>, “uri” and “atime”.
en: The <document> element must contain the “uri” and “atime” attributes.
pt_BR: O elemento <document> deve conter os atributos “uri” e “atime”.

note: Translators: do not translate <entry>.
en: Expected an <entry> element, got “%s” instead.
pt_BR: Esperava um elemento <entry>, obtido “%s”.

note: Translators: do not translate <entry>, “key” and “value”.
en: The <entry> element is missing the “key” or “value” attribute.
pt_BR: O elemento <entry> deve carece dos atributos “key” e “value”.

en: Hide panel
pt_BR: Ocultar painel

en: Draw tabs
pt_BR: Desenhar abas

en: Draw spaces
pt_BR: Desenhar espaços

en: Draw new lines
pt_BR: Desenhar novas linhas

en: Leading Spaces
pt_BR: Espaços ao começo do texto

en: Spaces Inside Text
pt_BR: Espaços dentro do texto

en: Trailing Spaces
pt_BR: Espaços ao final do texto

en: Tab
pt_BR: Tabulação

en: Space
pt_BR: Espaço

en: No-Break Space
pt_BR: Espaço sem quebra

en: Narrow No-Break Space
pt_BR: Espaço estreito sem quebra

en: Result
pt_BR: Resultado

en: Information
pt_BR: Informação

en: When white space drawing is enabled, then non-breaking spaces are always drawn at all locations, to distinguish them from normal spaces.
pt_BR: Quando o desenho de espaços vazios está habilitado os espaços sem quebra são sempre desenhados, em todos os locais, para distingui-los de espaços normais.

note: Translators: "Ln" is an abbreviation for "Line", Col is an * abbreviation for "Column". Please, use abbreviations if possible.
en: Ln %d, Col %d
pt_BR: Lin %d, Col %d

note: Translators: location of a file.
en: Location:
pt_BR: Localização:

en: Close file
pt_BR: Fecha o arquivo

en: Error when loading the file.
pt_BR: Erro ao carregar o arquivo.

en: Error when saving the file.
pt_BR: Erro ao salvar o arquivo.

en: Save File
pt_BR: Salvar arquivo

note: Create a GtkFileChooserDialog, not a GtkFileChooserNative, because * with GtkFileChooserNative the GFile that we obtain (in flatpak) * doesn't have the real path to the file, so it would ruin some * features for text editors: * - showing the directory in parentheses in the window title, or in the * 
en: Open File
pt_BR: Abrir arquivo
