tepl master - en to sv translation catalogue (83 entries)

note: action, icon, label, accel, tooltip File menu Why "file" and not "document"? "Document" is not the best word because the action is not always to create a new document. For example a LaTeX document can be composed of several _files_. Or for source code we do not really create a new "document".
en: _New
sv: _Ny

en: New file
sv: Ny fil

en: New _Window
sv: Nytt _fönster

en: Create a new window
sv: Skapa ett nytt fönster

en: _Open
sv: Ö_ppna

en: Open a file
sv: Öppna en fil

en: _Save
sv: _Spara

en: Save the current file
sv: Spara aktuell fil

en: Save _As
sv: S_para som

en: Save the current file to a different location
sv: Spara den aktuella filen till en annan plats

note: Edit menu
en: _Undo
sv: Å_ngra

en: Undo the last action
sv: Ångra den senaste åtgärden

en: _Redo
sv: _Gör om

en: Redo the last undone action
sv: Gör om senaste ångrade åtgärden

en: Cu_t
sv: Klipp _ut

en: Cut the selection
sv: Klipp ut markering

en: _Copy
sv: _Kopiera

en: Copy the selection
sv: Kopiera markeringen

en: _Paste
sv: K_listra in

en: Paste the clipboard
sv: Klistra in urklipp

en: _Delete
sv: _Ta bort

en: Delete the selected text
sv: Ta bort den markerade texten

en: Select _All
sv: Markera _allt

en: Select all the text
sv: Markera all text

en: _Indent
sv: _Indentera

en: Indent the selected lines
sv: Indentera de markerade raderna

en: _Unindent
sv: _Avindentera

en: Unindent the selected lines
sv: Avindentera de markerade raderna

note: Search menu
en: _Go to Line…
sv: _Gå till rad…

en: Go to a specific line
sv: Gå till en specifik rad

en: Read-Only
sv: Skrivskyddad

en: Save changes to file “%s” before closing?
sv: Spara ändringar till filen ”%s” innan du stänger?

en: Close _without Saving
sv: Stäng _utan att spara

en: _Cancel
sv: A_vbryt

en: _Save As…
sv: _Spara som…

en: Untitled File %d
sv: Namnlös fil %d

en: The content must be encoded with the UTF-8 character encoding.
sv: Innehållet måste vara kodat med teckenkodningen UTF-8.

en: Go to line:
sv: Gå till rad:

en: Close
sv: Stäng

en: _Edit Anyway
sv: R_edigera ändå

en: _Don’t Edit
sv: Redigera _inte

en: This file “%s” is already open in another window.
sv: Denna fil ”%s” är redan öppnad i ett annat fönster.

en: Do you want to edit it anyway?
sv: Vill du redigera den ändå?

en: S_ave Anyway
sv: Sp_ara ändå

en: _Don’t Save
sv: Spara _inte

en: Could not create a backup file while saving “%s”
sv: Kunde inte skapa en säkerhetskopia när ”%s” sparades

en: Could not back up the old copy of the file before saving the new one. You can ignore this warning and save the file anyway, but if an error occurs while saving, you could lose the old copy of the file. Save anyway?
sv: Kunde inte säkerhetskopiera den gamla kopian av filen före den nya sparas. Du kan ignorera denna varning och spara filen ändå, men om ett fel inträffar när den sparas så kan du förlora den gamla kopian av filen. Spara ändå?

en: Error message: %s
sv: Felmeddelande: %s

en: The file “%s” changed on disk.
sv: Filen ”%s” har ändrats på disken.

en: Drop Changes and _Reload
sv: Förkasta ändringar och _läs om

en: _Reload
sv: _Läs om

en: Some invalid characters have been detected while saving “%s”.
sv: Några ogiltiga tecken har upptäckts under sparning av ”%s”.

en: If you continue saving this file you can corrupt the document. Save anyway?
sv: Om du fortsätter med att spara denna fil kan du skada dokumentet. Spara ändå?

note: chooser_dialog config
en: Highlight Mode
sv: Färgmarkeringsläge

en: _Select
sv: _Markera

en: Plain Text
sv: Vanlig text

en: Search highlight mode…
sv: Sök färgmarkeringsläge…

note: Translators: do not translate <metadata>.
en: The XML file must start with a <metadata> element, not “%s”.
sv: XML-filen måste starta med elementet <metadata>, inte ”%s”.

note: Translators: do not translate <document>.
en: Expected a <document> element, got “%s” instead.
sv: Förväntade elementet <document>, hittade ”%s” istället.

note: Translators: do not translate “atime”.
en: Failed to parse the “atime” attribute value “%s”.
sv: Misslyckades med att tolka attributvärdet ”%s” för ”atime”.

note: Translators: do not translate <document>, “uri” and “atime”.
en: The <document> element must contain the “uri” and “atime” attributes.
sv: Elementet <document> måste innehålla attributen ”uri” och ”atime”.

note: Translators: do not translate <entry>.
en: Expected an <entry> element, got “%s” instead.
sv: Förväntade elementet <entry>, hittade ”%s” istället.

note: Translators: do not translate <entry>, “key” and “value”.
en: The <entry> element is missing the “key” or “value” attribute.
sv: Elementet <entry> saknar attributet ”key” eller ”value”.

en: Hide panel
sv: Dölj panel

en: Draw tabs
sv: Rita ut tabulatorer

en: Draw spaces
sv: Rita ut blanksteg

en: Draw new lines
sv: Rita ut nya rader

en: Leading Spaces
sv: Inledande blanksteg

en: Spaces Inside Text
sv: Blanksteg inuti text

en: Trailing Spaces
sv: Eftersläpande blanksteg

en: Tab
sv: Tabulator

en: Space
sv: Blanksteg

en: No-Break Space
sv: Icke-brytande blanksteg

en: Narrow No-Break Space
sv: Smalt icke-brytande blanksteg

en: Result
sv: Resultat

en: When white space drawing is enabled, then non-breaking spaces are always drawn at all locations, to distinguish them from normal spaces.
sv: När utritning av blanksteg är aktiverad ritas icke-brytande blanksteg alltid ut på alla platser, för att skilja dem från vanliga blanksteg.

note: Translators: "Ln" is an abbreviation for "Line", Col is an * abbreviation for "Column". Please, use abbreviations if possible.
en: Ln %d, Col %d
sv: Rad %d, Kol %d

note: Translators: location of a file.
en: Location:
sv: Plats:

en: Close file
sv: Stäng fil

en: Error when loading the file.
sv: Fel vid inläsning av filen.

en: Error when saving the file.
sv: Fel vid sparande av filen.

en: Save File
sv: Spara fil

note: Create a GtkFileChooserDialog, not a GtkFileChooserNative, because * with GtkFileChooserNative the GFile that we obtain (in flatpak) * doesn't have the real path to the file, so it would ruin some * features for text editors: * - showing the directory in parentheses in the window title, or in the * 
en: Open File
sv: Öppna fil
