tepl master - en to tr translation catalogue (75 entries)

note: action, icon, label, accel, tooltip File menu Why "file" and not "document"? "Document" is not the best word because the action is not always to create a new document. For example a LaTeX document can be composed of several _files_. Or for source code we do not really create a new "document".
en: _New
tr: _Yeni

en: New file
tr: Yeni dosya

en: New _Window
tr: Yeni _Pencere

en: Create a new window
tr: Yeni pencere oluştur

en: _Open
tr: _Aç

en: Open a file
tr: Dosya aç

en: _Save
tr: _Kaydet

en: Save the current file
tr: Geçerli dosyayı kaydet

en: Save _As
tr: _Farklı Kaydet

en: Save the current file to a different location
tr: Geçerli dosyayı farklı konuma kaydet

note: Edit menu
en: _Undo
tr: Geri _Al

en: Undo the last action
tr: Son işlemi geri al

en: _Redo
tr: _Yeniden Yap

en: Redo the last undone action
tr: Geri alınmış işlemi yeniden yap

en: Cu_t
tr: Ke_s

en: Cut the selection
tr: Seçimi kes

en: _Copy
tr: _Kopyala

en: Copy the selection
tr: Seçimi kopyala

en: _Paste
tr: _Yapıştır

en: Paste the clipboard
tr: Panodan yapıştır

en: _Delete
tr: _Sil

en: Delete the selected text
tr: Seçili metni sil

en: Select _All
tr: _Tümünü seç

en: Select all the text
tr: Tüm metni seç

en: _Indent
tr: _Girinti

en: Indent the selected lines
tr: Seçili çizgileri girintile

en: _Unindent
tr: _Çıkıntı

en: Unindent the selected lines
tr: Seçili çizgileri geri al

note: Search menu
en: _Go to Line…
tr: Satıra _Git…

en: Go to a specific line
tr: Belirli bir satıra git

en: Read-Only
tr: Salt Okunur

en: Save changes to file “%s” before closing?
tr: “%s” dosyasını kapatmadan önce değişiklikler kaydedilsin mi?

en: Close _without Saving
tr: _Kaydetmeden Kapat

en: _Cancel
tr: _İptal

en: _Save As…
tr: _Farklı Kaydet…

en: Untitled File %d
tr: Adsız Dosya %d

en: The content must be encoded with the UTF-8 character encoding.
tr: İçerik, UTF-8 karakter kodlaması ile kodlanmalıdır.

en: Go to line:
tr: Satıra git:

en: Close
tr: Kapat

en: _Edit Anyway
tr: Yine De Düz_enle

en: _Don’t Edit
tr: _Düzenleme

en: This file “%s” is already open in another window.
tr: “%s” dosyası başka pencerede açık.

en: Do you want to edit it anyway?
tr: Yine de düzenlemek istiyor musunuz?

en: S_ave Anyway
tr: Yine De K_aydet

en: _Don’t Save
tr: Kay_detme

en: Could not create a backup file while saving “%s”
tr: “%s” kaydedilirken yedek dosya oluşturulamadı

en: Could not back up the old copy of the file before saving the new one. You can ignore this warning and save the file anyway, but if an error occurs while saving, you could lose the old copy of the file. Save anyway?
tr: Dosyanın eski kopyası, yenisini kaydetmeden önce yedeklenemedi. Bu uyarıyı görmezden gelip yine de dosyayı kaydedebilirsiniz, ama eğer kaydederken hata oluşursa dosyanın eski kopyasını kaybedebilirsiniz. Yine de kaydedilsin mi?

en: Error message: %s
tr: Hata iletisi: %s

en: The file “%s” changed on disk.
tr: “%s” dosyası diskte değiştirildi.

en: Drop Changes and _Reload
tr: Değişiklikleri At ve _Yeniden Yükle

en: _Reload
tr: _Yeniden Yükle

en: Some invalid characters have been detected while saving “%s”.
tr: “%s” kaydedilirken bazı geçersiz karakterler saptandı.

en: If you continue saving this file you can corrupt the document. Save anyway?
tr: Bu dosyayı kaydetmeyi sürdürürseniz belgeyi bozabilirsiniz. Yine de kaydedilsin mi?

note: chooser_dialog config
en: Highlight Mode
tr: Vurgu Kipi

en: _Select
tr: _Seç

en: Plain Text
tr: Düz Metin

en: Search highlight mode…
tr: Arama vurgulama kipi…

note: Translators: do not translate <metadata>.
en: The XML file must start with a <metadata> element, not “%s”.
tr: XML dosyası <metadata> ögesiyle başlamalıdır, “%s” ile değil.

note: Translators: do not translate <document>.
en: Expected a <document> element, got “%s” instead.
tr: <document> ögesi beklendi ama “%s” alındı.

note: Translators: do not translate “atime”.
en: Failed to parse the “atime” attribute value “%s”.
tr: “atime” öznitelik değeri “%s” ayrıştırması başarısız.

note: Translators: do not translate <document>, “uri” and “atime”.
en: The <document> element must contain the “uri” and “atime” attributes.
tr: <document> ögesi “uri” ve “atime” özniteliklerini içermelidir.

note: Translators: do not translate <entry>.
en: Expected an <entry> element, got “%s” instead.
tr: <entry> ögesi beklendi ama “%s” alındı.

note: Translators: do not translate <entry>, “key” and “value”.
en: The <entry> element is missing the “key” or “value” attribute.
tr: <entry> ögesinin “key” veya “value” özniteliği eksik.

en: Hide panel
tr: Paneli gizle

en: Tab
tr: Sekme

en: Space
tr: Boşluk

en: Result
tr: Sonuç

en: Information
tr: Bilgi

note: Translators: "Ln" is an abbreviation for "Line", Col is an * abbreviation for "Column". Please, use abbreviations if possible.
en: Ln %d, Col %d
tr: Sat %d, Süt %d

note: Translators: location of a file.
en: Location:
tr: Konum:

en: Close file
tr: Dosyayı kapat

en: Error when loading the file.
tr: Dosya yüklenirken hata oldu.

en: Error when saving the file.
tr: Dosya kaydedilirken hata oldu.

en: Save File
tr: Dosyayı Kaydet

note: Create a GtkFileChooserDialog, not a GtkFileChooserNative, because * with GtkFileChooserNative the GFile that we obtain (in flatpak) * doesn't have the real path to the file, so it would ruin some * features for text editors: * - showing the directory in parentheses in the window title, or in the * 
en: Open File
tr: Dosyayı Aç
