tepl master - en to uk translation catalogue (84 entries)

note: action, icon, label, accel, tooltip File menu Why "file" and not "document"? "Document" is not the best word because the action is not always to create a new document. For example a LaTeX document can be composed of several _files_. Or for source code we do not really create a new "document".
en: _New
uk: С_творити

en: New file
uk: Новий файл

en: New _Window
uk: Створити _вікно

en: Create a new window
uk: Створити нове вікно

en: _Open
uk: _Відкрити

en: Open a file
uk: Відкрити файл

en: _Save
uk: З_берегти

en: Save the current file
uk: Зберегти поточний файл

en: Save _As
uk: Зберегти _як

en: Save the current file to a different location
uk: Зберегти поточний файл до іншого місця

note: Edit menu
en: _Undo
uk: _Скасувати

en: Undo the last action
uk: Скасувати останню дію

en: _Redo
uk: _Повторити

en: Redo the last undone action
uk: Повторити останню скасовану дію

en: Cu_t
uk: Ви_різати

en: Cut the selection
uk: Вирізати вибране

en: _Copy
uk: _Копіювати

en: Copy the selection
uk: Копіювати вибране

en: _Paste
uk: Вст_авити

en: Paste the clipboard
uk: Вставити з буфера обміну

en: _Delete
uk: Ви_лучити

en: Delete the selected text
uk: Вилучити вибраний текст

en: Select _All
uk: Вибрати _все

en: Select all the text
uk: Позначити увесь текст

en: _Indent
uk: В_ідступ

en: Indent the selected lines
uk: Додати відступ у вибраних рядках

en: _Unindent
uk: С_касувати відступ

en: Unindent the selected lines
uk: Скасувати додавання відступу у вибраних рядках

note: Search menu
en: _Go to Line…
uk: _Перейти до рядка…

en: Go to a specific line
uk: Перейти до вказаного рядка

en: Read-Only
uk: Лише читання

en: Save changes to file “%s” before closing?
uk: Зберегти зміни до файла «%s» до закриття?

en: Close _without Saving
uk: _Не зберігати

en: _Cancel
uk: _Скасувати

en: _Save As…
uk: Зберегти _як…

en: Untitled File %d
uk: Файл без назви %d

en: The content must be encoded with the UTF-8 character encoding.
uk: Дані має бути закодовано із використанням кодування UTF-8.

en: Go to line:
uk: Перейти до рядка:

en: Close
uk: Закрити

en: _Edit Anyway
uk: _Редагувати попри це

en: _Don’t Edit
uk: _Не редагувати

en: This file “%s” is already open in another window.
uk: Файл «%s» вже відкрито в іншому вікні.

en: Do you want to edit it anyway?
uk: Однаково редагувати?

en: S_ave Anyway
uk: З_берегти попри все

en: _Don’t Save
uk: _Не зберігати

en: Could not create a backup file while saving “%s”
uk: Неможливо створити копію файла під час зберігання «%s»

en: Could not back up the old copy of the file before saving the new one. You can ignore this warning and save the file anyway, but if an error occurs while saving, you could lose the old copy of the file. Save anyway?
uk: Неможливо створити резервну копію старого файла до збереження нового. Ви можете проігнорувати це попередження та зберегти попри все, але якщо під час збереження виникне помилка, ви втратите стару копію файла. Однаково зберегти?

en: Error message: %s
uk: Повідомлення про помилку: %s

en: The file “%s” changed on disk.
uk: Файл %s змінено на диску.

en: Drop Changes and _Reload
uk: Відкинути зміни і _оновити

en: _Reload
uk: Перезаванта_жити

en: Some invalid characters have been detected while saving “%s”.
uk: Деякі неприпустимі символи виявлено під час збереження «%s».

en: If you continue saving this file you can corrupt the document. Save anyway?
uk: Ви зіпсуєте цей документ, якщо продовжите зберігання. Зберегти попри це?

note: chooser_dialog config
en: Highlight Mode
uk: Підкреслення синтаксису

en: _Select
uk: _Вибрати

en: Plain Text
uk: Звичайний текст

en: Search highlight mode…
uk: Пошук підкреслення синтаксису…

note: Translators: do not translate <metadata>.
en: The XML file must start with a <metadata> element, not “%s”.
uk: Файл XML має починатися із елемента <metadata>, а не з «%s».

note: Translators: do not translate <document>.
en: Expected a <document> element, got “%s” instead.
uk: Мало бути використано елемент <document>, маємо ж «%s».

note: Translators: do not translate “atime”.
en: Failed to parse the “atime” attribute value “%s”.
uk: Не вдалося обробити значення атрибута «atime» «%s».

note: Translators: do not translate <document>, “uri” and “atime”.
en: The <document> element must contain the “uri” and “atime” attributes.
uk: Елемент <document> має містити атрибути «uri» і «atime».

note: Translators: do not translate <entry>.
en: Expected an <entry> element, got “%s” instead.
uk: Мало бути використано елемент <entry>, маємо ж «%s».

note: Translators: do not translate <entry>, “key” and “value”.
en: The <entry> element is missing the “key” or “value” attribute.
uk: Елемент <entry> не містити атрибута «key» або «value».

en: Hide panel
uk: Сховати панель

en: Draw tabs
uk: Візуалізація табуляцій

en: Draw spaces
uk: Візуалізація пробілів

en: Draw new lines
uk: Візуалізація розривів рядків

en: Leading Spaces
uk: Початкові пробіли

en: Spaces Inside Text
uk: Пропуск всередині тексту

en: Trailing Spaces
uk: Кінцеві пробіли

en: Tab
uk: Табуляція

en: Space
uk: Пробіл

en: No-Break Space
uk: Нерозривний пробіл

en: Narrow No-Break Space
uk: Вузький нерозривний пробіл

en: Result
uk: Результат

en: Information
uk: Відомості

en: When white space drawing is enabled, then non-breaking spaces are always drawn at all locations, to distinguish them from normal spaces.
uk: Якщо увімкнено візуалізацію пробілів, нерозривні пробіли буде візуалізовано всюди, щоб ви могли відрізнити їх від звичайних пробілів.

note: Translators: "Ln" is an abbreviation for "Line", Col is an * abbreviation for "Column". Please, use abbreviations if possible.
en: Ln %d, Col %d
uk:  Ряд. %d, Ст. %d

note: Translators: location of a file.
en: Location:
uk: Розташування:

en: Close file
uk: Закрити файл

en: Error when loading the file.
uk: Помилка під час завантаження файла.

en: Error when saving the file.
uk: Помилка під час збереження файла.

en: Save File
uk: Збереження файла

note: Create a GtkFileChooserDialog, not a GtkFileChooserNative, because * with GtkFileChooserNative the GFile that we obtain (in flatpak) * doesn't have the real path to the file, so it would ruin some * features for text editors: * - showing the directory in parentheses in the window title, or in the * 
en: Open File
uk: Відкрити файл
