terminology 1.1.0 - en to da translation catalogue (218 entries)

en: Copy '%s'
da: Kopiér '%s'

en: Open
da: Åbn

en: YouTube channel
da: YouTube-kanal

en: <b>Terminology %s</b><br>Why should terminals be boring?<br><br>This terminal was written for Enlightenment, to use EFL and otherwise push the boundaries of what a modern terminal emulator should be. We hope you enjoy it.<br><br>Copyright © 2012-%d by:<br><br>%s<br><br>Distributed under the 2-clause BSD license detailed below:<br><br>%s
da: <b>Terminology %s</b><br>Hvorfor skal terminaler være kedelige?<br><br>Denne terminal blev skrevet til Enlightenment, til at bruge EFL og på andre måder at skubbe grænserne for hvad en moderne terminalemulator skal være. Vil håber at du får glæde af den.<br><br>Ophavsret © 2012-%d af:<br><br>%s<br><br>Distribueret under den 2.-klausul BSD-licens detaljeret nedenfor:<br><br>%s

en: Terminology's developers
da: Terminologys udviklere

en: Controls
da: Styringer

en: New
da: Ny

en: Split V
da: Opdel lodret

en: Split H
da: Opdel vandret

en: Miniview
da: Minivisning

en: Set title
da: Indstil titel

en: Copy
da: Kopiér

en: Paste
da: Indsæt

en: Settings
da: Indstillinger

en: About
da: Om

en: Grouped input
da: Grupperet input

en: Close Terminal
da: Luk terminal

en: Could not create logging domain '%s'
da: Kunne ikke oprette logningsdomænet '%s'

en: Scrolling
da: Rulning

en: Scroll one page up
da: Rul en side op

en: Scroll one page down
da: Rul en side ned

en: Scroll one line up
da: Rul en linje op

en: Scroll one line down
da: Rul en linje ned

en: Go to the top of the backlog
da: Gå til toppen af tilbage-loggen

en: Reset scroll
da: Nulstil rulning

en: Copy/Paste
da: Kopiér/indsæt

en: Copy selection to Primary buffer
da: Kopiér markering til primær buffer

en: Copy selection to Clipboard buffer
da: Kopiér markering til udklipsholderens buffer

en: Paste Primary buffer (highlight)
da: Indsæt primær buffer (fremhæv)

en: Paste Clipboard buffer (ctrl+c/v)
da: Indsæt udklipsholderens buffer (ctrl+c/v)

en: Splits/Tabs
da: Opdelinger/faneblade

en: Focus the previous terminal
da: Fokus til den forrige terminal

en: Focus the next terminal
da: Fokus til den næste terminal

en: Focus the terminal above
da: Fokus til terminalen ovenover

en: Focus the terminal below
da: Fokus til terminalen nedenunder

en: Focus the terminal on the left
da: Fokus til terminalen til venstre

en: Focus the terminal on the right
da: Fokus til terminalen til højre

en: Split horizontally (new below)
da: Opdel vandret (ny nedenfor)

en: Split vertically (new on right)
da: Opdel lodret (ny til højre)

en: Create a new "tab"
da: Opret et nyt "faneblad"

en: Close the focused terminal
da: Luk den fokuserede terminal

en: Bring up "tab" switcher
da: Frembring "faneblad"-skifter

en: Switch to terminal tab 1
da: Skift til terminal-faneblade 1

en: Switch to terminal tab 2
da: Skift til terminal-faneblade 2

en: Switch to terminal tab 3
da: Skift til terminal-faneblade 3

en: Switch to terminal tab 4
da: Skift til terminal-faneblade 4

en: Switch to terminal tab 5
da: Skift til terminal-faneblade 5

en: Switch to terminal tab 6
da: Skift til terminal-faneblade 6

en: Switch to terminal tab 7
da: Skift til terminal-faneblade 7

en: Switch to terminal tab 8
da: Skift til terminal-faneblade 8

en: Switch to terminal tab 9
da: Skift til terminal-faneblade 9

en: Switch to terminal tab 10
da: Skift til terminal-faneblade 10

en: Change title
da: Skift titel

en: Toggle whether input goes to all visible terminals
da: Skift om input sendes til alle synlige terminaler

en: Font size
da: Skriftstørrelse

en: Font size up 1
da: Skriftstørrelse 1 op

en: Font size down 1
da: Skriftstørrelse 1 ned

en: Display big font size
da: Vis stor skriftstørrelse

en: Reset font size
da: Nulstil skriftstørrelse

en: Actions
da: Handlinger

en: Open a new terminal window
da: Åbn et nyt terminalvindue

en: Toggle Fullscreen of the window
da: Fuldskærm for vinduet til/fra

en: Display the history miniview
da: Vis minivisning for historik

en: Display the command box
da: Vis kommandoboksen

en: Could not create window
da: Kunne ikke oprette vindue

en: Could not create terminal widget
da: Kunne ikke oprette terminal-widget

en: (C) 2012-%d Carsten Haitzler and others
da: (C) 2012-%d Carsten Haitzler og andre

en: Terminal emulator written with Enlightenment Foundation Libraries
da: Terminalemulator skrevet med Enlightenment Foundation Libraries

en: Use the named file as a background wallpaper
da: Brug den navngivne fil som et baggrundstapet

en: Change to directory for execution of terminal command
da: Skift til mappe for eksekvering af terminalkommando

en: Command to execute. Defaults to $SHELL (or passwd shell or /bin/sh)
da: Kommando skal som eksekveres. Bruger $SHELL som standard (eller passwd-skal eller /bin/sh)

en: Use the named edje theme or path to theme file
da: Brug det navngivne edje-tema eller sti til temafil

en: Use the named color scheme
da: Brug det navngivede farvetema

en: Terminal geometry to use (eg 80x24 or 80x24+50+20 etc.)
da: Terminalgeometrien som skal bruges (f.eks. 80x24 eller 80x24+50+20 osv.)

en: Set window name
da: Indstil vinduets navn

en: Set window role
da: Indstil vinduets rolle

en: Set window title
da: Indstil vinduets titel

en: Set icon name
da: Indstil ikonnavn

en: Set font (NAME/SIZE for scalable, NAME for bitmap)
da: Indstil skrifttype (NAVN/STØRRELSE for skalerbar, NAVN for bitmap)

en: Split the terminal window. 'v' for vertical and 'h' for horizontal. Can be used multiple times. eg -S vhvv or --split hv More description available on the man page
da: Opdel terminalvinduet. 'v' for lodret og 'h' og vandret. Kan bruges flere gange. F.eks. -S vhvv eller --split hv Der er mere beskrivelse på man-siden

en: Run the shell as a login shell
da: Kør skallen som en loginskal

en: Set mute mode for video playback
da: Indstil mutetilstand for videoafspilning

en: Set cursor blink mode
da: Indstil markørens blinktilstand

en: Set visual bell mode
da: Indstil visuel klokketilstand

en: Go into the fullscreen mode from the start
da: Gå i fuldskærmstilstand fra starten

en: Start iconified
da: Start som ikon

en: Start borderless
da: Start uden kant

en: Start as a override-redirect window
da: Start som et override-redirect-vindue

en: Start maximized
da: Start maksimeret

en: Terminology is run without a window manager
da: Terminology kører uden en vindueshåndtering

en: Do not exit when the command process exits
da: Afslut ikke når kommandoprocessen afslutter

en: Force single executable if multi-instance is enabled
da: Tving enkel eksekverbar hvis flere-instans er aktiveret

en: Set TERM to 'xterm-256color' instead of 'xterm'
da: Indstil TERM til 'xterm-256color' i stedet for 'xterm'

en: Set scaling factor
da: Indstil skaleringsfaktor

en: Highlight links
da: Fremhæv links

en: Do not display wizard on start up
da: Vis ikke assistent ved opstart

en: show program version
da: vis programversion

en: show copyright
da: vis ophavsret

en: show license
da: vis licens

en: show this message
da: vis denne meddelelse

en: invalid argument found for option -S/--split. See --help
da: ugyldigt argument fundet for tilvalget -S/--split. Se --help

en: Could not initialize key bindings
da: Kunne ikke initialisere tastebindinger

en: Could not parse command line options
da: Kunne ikke fortolke kommandolinjetilvalg

en: option %s requires an argument!
da: tilvalget %s kræver et argument!

en: invalid options found. See --help
da: ugyldige tilvalg fundet. Se --help

en: Function %s failed: %s
da: Funktionen %s mislykkedes: %s

en: Media visualizing is not supported
da: Medievisualisering understøttes ikke

en: None
da: Ingen

en: Source file is target file
da: Kildefil er målfil

en: Picture imported
da: Billede importeret

en: Failed
da: Mislykkedes

en: Background
da: Baggrund

en: Translucent
da: Gennemsigtig

en: Select Path
da: Vælg sti

en: User
da: Bruger

en: Other
da: Anden

en: Click on a picture to use it as background
da: Dobbeltklik på et billede for at bruge det som baggrund

en: %'d lines
da: %'d linjer

en: Scrollback (current memory usage: %'.2f%cB):
da: Tilbagerulning (nuværende hukommelsesforbrug: %'.2f%cB):

en: Default cursor:
da: Standardmarkør:

en: Blinking Block
da: Blinkende blok

en: Steady Block
da: Fast blok

en: Blinking Underline
da: Blinkende understregning

en: Steady Underline
da: Fast understregning

en: Blinking Bar
da: Blinkende linje

en: Steady Bar
da: Fast linje

en: Behavior
da: Adfærd

en: Show tabs
da: Vis faneblade

en: Scroll to bottom on new content
da: Rul til bunden når der kommer nyt indhold

en: Scroll to bottom when a key is pressed
da: Rul til bunden når der trykkes på en tast

en: Audio Support for key presses <failure>DISABLED</failure>!
da: Lydunderstøttelse for tastetryk <failure>DEAKTIVERET</failure>!

en: Visual Bell
da: Visuel klokke

en: Bell rings
da: Klokke ringer

en: Urgent Bell
da: Hasterklokke

en: Multiple instances, one process
da: Flere instanser, én proces

en: Set TERM to xterm-256color
da: Indstil TERM til xterm-256color

en: BackArrow sends Del (instead of BackSpace)
da: Tilbage-pil sender Del (i stedet for BackSpace)

en: Start as login shell
da: Start som loginskal

en: Open new terminals in current working directory
da: Åbn nye terminaler i nuværende arbejdsmappe

en: Always show miniview
da: Vis altid minivisning

en: Enable special Terminology escape codes
da: Aktivér specielle Terminology-undvigekoder

en: Treat Emojis as double-width characters
da: Behandl Emojis som tegn med dobbelt bredde

en: When grouping input, do it on all terminals and not just the visible ones
da: Når input grupperes, så gør det på alle terminaler og ikke kun dem der er synlige

en: Always open at size:
da: Åbn altid med størrelse:

en: Set Current:
da: Indstil nuværende:

en: Width:
da: Bredde:

en: Height:
da: Højde:

en: Set the time of the animation that<br>takes places during tab switches,<br>be those done due to key bindings or <br>mouse wheel over the tabs panel
da: Indstil animationens tid som<br>sker når der skiftes faneblad,<br>hvad enten det er med tastebindinger eller <br>når musehjul flyttes over fanebladspanelet

en: Tab zoom/switch animation time:
da: Faneblades zoom/skift animationstid:

en: Options
da: Valgmuligheder

en: Mouse
da: Mus

en: Font
da: Skrifttype

en: Theme
da: Tema

en: Colors
da: Farver

en: Keys
da: Taster

en: Toolkit
da: Værktøjskit

en: Temporary
da: Midlertidig

en: Open website
da: Åbn websted

en: <b>Author: </b>%s<br/><b>Website: </b>%s<br/><b>License: </b>%s
da: <b>Forfatter: </b>%s<br/><b>Websted: </b>%s<br/><b>Licens: </b>%s

en: Color schemes
da: Farvetemaer

en: Using theme <hilight>%s</hilight>
da: Bruger temaet <hilight>%s</hilight>

en: <em>Terminology</em> uses the <hilight>elementary</hilight> toolkit.<br>The toolkit configuration settings can be accessed by running <keyword>%s</keyword>
da: <em>Terminology</em> bruger <hilight>elementary</hilight>-værktøjskittet.<br>Konfigurationsindstillingerne til værktøjskittet kan tilgås ved at køre <keyword>%s</keyword>

en: Launch %s
da: Start %s

en: Scale
da: Skalering

en: Select preferred size so that this text is readable
da: Vælg den foretrukne størrelse så teksten er læsbar

en: The scale configuration can also be changed through <hilight>elementary</hilight>'s configuration panel
da: Skaleringskonfigurationen kan også ændres gennem <hilight>elementarys</hilight> konfigurationspanel

en: Search font
da: Søg efter skrifttype

en: Display bold and italic in the terminal
da: Vis fed og kursiv i terminalen

en: Shift+
da: Skift+

en: Delete
da: Slet

en: Please press key sequence
da: Tryk venligst tastesekvens

en: Key Bindings
da: Tastebindinger

en: Reset bindings
da: Nulstil bindinger

en: Focus split under the Mouse
da: Fokus opdeler under musen

en: Focus-related visuals
da: Fokus-relaterede visuelle

en: Auto hide the mouse cursor when idle:
da: Skjul automatisk musemarkøren når inaktiv:

en: Active Links:
da: Aktive links:

en: On emails
da: Ved e-mails

en: On file paths
da: Ved filstier

en: On URLs
da: Ved URL'er

en: On colors
da: Ved farver

en: Based on escape codes
da: Baseret på undvigekoder

en: Gravatar integration
da: Gravatar-integration

en: Drag & drop links
da: Træk-og-slip links

en: Inline if possible
da: Inline hvis det er muligt

en: URL (Images):
da: URL (billeder):

en: URL (Video):
da: URL (video):

en: URL (All):
da: URL (alle):

en: Local (Images):
da: Lokale (billeder):

en: Local (Video):
da: Lokale (video):

en: Local (All):
da: Lokale (alle):

en: Using colorscheme <hilight>%s</hilight>
da: Bruger farvetemaet <hilight>%s</hilight>

en: Unknown font command: %s
da: Ukendt skrifttypekommando: %s

en: Unknown grid size command: %s
da: Ukendt gitterstørrelsekommando: %s

en: Background file could not be read: %s
da: Baggrundsfil kunne ikke læses: %s

en: Unknown command: %s
da: Ukendt kommando: %s

en: Could not get working directory of pid %i: %s
da: Kunne ikke hente arbejdsmappe af pid %i: %s

en: Could not load working directory %s: %s
da: Kunne ikke indlæse arbejdsmappe %s: %s

en: unsupported selection format '%s'
da: ikke-understøttet markeringsformat '%s'

en: Preview
da: Forhåndsvis

en: Copy relative path
da: Kopiér relativ sti

en: Copy full path
da: Kopiér fuld sti

en: Open as URL
da: Åbn som URL

en: Could not allocate termpty
da: Kunne ikke allokere termpty

en: Size set ioctl failed: %s
da: Størrelse indstil ioctl mislykkedes: %s

en: Could not write to file descriptor %d: %s
da: Kunne ikke skrive til fildeskriptor %d: %s

en: Could not find shell, falling back to %s
da: Kunne ikke finde skal, falder tilbage til %s

en: open() of pty '%s' failed: %s
da: open() af pty '%s' mislykkedes: %s

en: fcntl() on pty '%s' failed: %s
da: fcntl() på pty '%s' mislykkedes: %s

en: ioctl() on pty '%s' failed: %s
da: ioctl() på pty '%s' mislykkedes: %s

en: Could not change current directory to '%s': %s
da: Kunne ikke skifte nuværende mappe til '%s': %s

en: Could not load any theme for group=%s: %s
da: Kunne ikke indlæse noget tema for gruppe=%s: %s

en: Done
da: Færdig

en: The scale configuration can be changed in the Settings (right click on the terminal) →  Toolkit, or by starting the command <keyword>elementary_config</keyword>
da: Skaleringskonfigurationen kan ændres i Indstillinger (højreklik på terminalen) →  Værktøjskit, eller ved at starte kommandoen <keyword>elementary_config</keyword>

en: Ecore IMF failed
da: Ecore-IMF mislykkedes

en: Ok
da: OK

en: Cancel
da: Annuller

en: Couldn't find terminology theme! Forgot 'ninja install'?
da: Kunne ikke finde terminology-tema! Glemte du 'ninja install'?
