terminology - en to he translation catalogue (72 entries)

en: Copy '%s'
he: העתקת "%s"

en: Open
he: פתיחה

en: Twitter: @_Terminology_
he: טוויטר: @_Terminology_

en: YouTube channel
he: הערוץ ב־YouTube

en: Terminology's developers
he: המפתחים של Terminology

en: Controls
he: פקדים

en: New
he: חדש

en: Miniview
he: תצוגה ממוזערת

en: Set title
he: ערוך כותרת

en: Copy
he: העתקה

en: Paste
he: הדבקה

en: Settings
he: הגדרות

en: About
he: על אודות

en: Close Terminal
he: סגירת המסוף

en: Scrolling
he: גלילה

en: Reset scroll
he: איפוס הגלילה

en: Copy/Paste
he: העתקה/הדבקה

en: Focus the previous terminal
he: התמקדות במסוף הקודם

en: Focus the next terminal
he: התמקדות במסוף הבא

en: Focus the terminal above
he: התמקדות במסוף למעלה

en: Focus the terminal below
he: התמקדות במסוף למטה

en: Focus the terminal on the left
he: התמקדות במסוף השמאלי

en: Focus the terminal on the right
he: התמקדות במסוף הימני

en: Create a new "tab"
he: יצירת "לשונית" חדשה

en: Close the focused terminal
he: סגירת המסוף עם הממוקד

en: Font size
he: גודל גופן

en: Reset font size
he: איפוס גודל הגופן

en: Actions
he: פעולות

en: None
he: ללא

en: Source file is target file
he: קובץ המקור הוא קובץ היעד

en: Failed
he: כשל

en: Background
he: רקע

en: Select Path
he: בחירת נתיב

en: System
he: מערכת

en: User
he: משתמש

en: Other
he: שונות

en: Behavior
he: התנהגות

en: Show tabs
he: הצגת לשוניות

en: Visual Bell
he: פעמון חזותי

en: Always open at size:
he: תמיד לפתוח בגודל:

en: Width:
he: רוחב:

en: Height:
he: גובה:

en: Options
he: אפשרויות

en: Mouse
he: עכבר

en: Font
he: גופן

en: Theme
he: ערכת נושא

en: Colors
he: צבעים

en: Keys
he: מקשים

en: Temporary
he: זמני

en: Open website
he: פתיחת האתר

en: <b>Author: </b>%s<br/><b>Website: </b>%s<br/><b>License: </b>%s
he: <b>יוצר/ת: </b>%s<br/><b>אתר: </b>%s<br/><b>רישיון: </b>%s

en: Color schemes
he: ערכות צבעים

en: Launch %s
he: הפעלת %s

en: Scale
he: קנה מידה

en: Search font
he: חיפוש גופן

en: Active Links:
he: קישורים פעילים:

en: On emails
he: בדוא״ל

en: On file paths
he: בנתיבים לקבצים

en: On URLs
he: בכתובות

en: On colors
he: בצבעים

en: E-mail:
he: דוא״ל:

en: URL (Images):
he: כתובת (תמונות):

en: URL (Video):
he: כתובת (וידאו):

en: URL (All):
he: כתובת (הכול):

en: Local (Images):
he: מקומי (תמונות):

en: Local (Video):
he: מקומי (וידאו):

en: Local (All):
he: מקומי (הכול):

en: Preview
he: תצוגה מקדימה

en: Open as URL
he: פתיחה ככתובת

en: Done
he: סיום

en: Ok
he: אישור

en: Cancel
he: ביטול
