terminology 0.7.99 - en to hi translation catalogue (102 entries)

en: Open
hi: ओपन

en: <b>Terminology %s</b><br>Why should terminals be boring?<br><br>This terminal was written for Enlightenment, to use EFL and otherwise push the boundaries of what a modern terminal emulator should be. We hope you enjoy it.<br><br>Copyright © 2012-%d by:<br><br>%s<br><br>Distributed under the 2-clause BSD license detailed below:<br><br>%s
hi: टेर्मिनोलजी %s</b><br>. टर्मिनल बोरिंग क्यों होना चाहिए? </b><br>इस टर्मिनल एक आधुनिक टर्मिनल एमुलेटर की सीमाओं को बढ़ाने अन्यथा EFL का उपयोग करने के लिए लिखा गया है. हम आशा करते हैं आप इसे का आनंद ले. <br><br>कॉपीराइट © 2012-%d:<br><br>%s<br><br>नीचे विस्तृत 2-खंड BSD लाइसेंस के तहत वितरित: <br><br>%s

en: Controls
hi: नियंत्रण

en: New
hi: नया टर्मिनल

en: Split V
hi: लम्बवत में विभाजन

en: Split H
hi: क्षैतिज में विभाजन

en: Miniview
hi: मिनी व्यू

en: Copy
hi: कॉपी

en: Paste
hi: पेस्ट

en: Settings
hi: सेटिंग्स

en: About
hi: के बारे में

en: Close Terminal
hi: टर्मिनल बंद

en: Scrolling
hi: स्क्रॉलिंग

en: Scroll one page up
hi: एक पेज ऊपर स्क्रॉल

en: Scroll one page down
hi: एक पेज नीचे स्क्रॉल

en: Scroll one line up
hi: एक लाइन ऊपर स्क्रॉल

en: Scroll one line down
hi: एक लाइन नीचे स्क्रॉल

en: Copy/Paste
hi: कॉपी/पेस्ट

en: Copy selection to Primary buffer
hi: सेलेक्शन की कॉपी प्राइमरी बफर में करें

en: Copy selection to Clipboard buffer
hi: सेलेक्शन की कॉपी क्लिपबोर्ड बफर में करें

en: Paste Primary buffer (highlight)
hi: प्राइमरी बफर पेस्ट करें (highlight)

en: Paste Clipboard buffer (ctrl+c/v)
hi: क्लिपबोर्ड बफर पेस्ट करें (ctrl+v/c)

en: Splits/Tabs
hi: विभाजन/टैब्स

en: Split horizontally (new below)
hi: क्षैतिज में विभाजन(नीचे नया टर्मिनल)

en: Split vertically (new on right)
hi: लम्बवत में विभाजन(दाएँ पर नया टर्मिनल)

en: Create a new "tab"
hi: एक नया टैब बनाएँ

en: Close the focused terminal
hi: केंद्रित टर्मिनल बंद

en: Bring up "tab" switcher
hi: टैब स्विचर ऊपर लाओ

en: Switch to terminal tab 1
hi: टर्मिनल टैब 1 पर स्विच करें

en: Switch to terminal tab 2
hi: टर्मिनल टैब 2 पर स्विच करें

en: Switch to terminal tab 3
hi: टर्मिनल टैब 3 पर स्विच करें

en: Switch to terminal tab 4
hi: टर्मिनल टैब 4 पर स्विच करें

en: Switch to terminal tab 5
hi: टर्मिनल टैब 5 पर स्विच करें

en: Switch to terminal tab 6
hi: टर्मिनल टैब 6 पर स्विच करें

en: Switch to terminal tab 7
hi: टर्मिनल टैब 7 पर स्विच करें

en: Switch to terminal tab 8
hi: टर्मिनल टैब 8 पर स्विच करें

en: Switch to terminal tab 9
hi: टर्मिनल टैब 9 पर स्विच करें

en: Switch to terminal tab 10
hi: टर्मिनल टैब 10 पर स्विच करें

en: Font size
hi: फ़ॉन्ट का आकार

en: Font size up 1
hi: फ़ॉन्ट आकार को में 1 वृद्धि

en: Font size down 1
hi: फ़ॉन्ट आकार को में 1 नीचे

en: Display big font size
hi: बड़े फ़ॉन्ट आकार के प्रदर्शन

en: Reset font size
hi: फ़ॉन्ट आकार रीसेट

en: Actions
hi: क्रियाएं

en: Display the history miniview
hi: मिनी व्यू  इतिहास प्रदर्शित करें

en: Display the command box
hi: कमांड बॉक्स को दिखाने

en: (C) 2012-%d Carsten Haitzler and others
hi: (C) 2012-%d कार्स्टन हाइट्ज़लर और अन्य लोग

en: Command to execute. Defaults to $SHELL (or passwd shell or /bin/sh)
hi: अमल करने के कमांड.  (passwd shell या /bin/sh)  में मूलभूत

en: None
hi: कोई नहीं

en: Source file is target file
hi: सोर्स फ़ाइल लक्ष्य फ़ाइल है

en: Picture imported
hi: आयात किया चित्र.

en: Failed
hi: विफल

en: Background
hi: पृष्ठभूमि

en: Translucent
hi: पारदर्शी

en: Select Path
hi: पथ चुनना

en: System
hi: सिस्टम

en: User
hi: पयोगकर्ता

en: Other
hi: अन्य

en: %'d lines
hi: %'d पंक्तियां

en: Behavior
hi: व्यवहार

en: Scroll to bottom on new content
hi: नई सामग्री पर नीचे स्क्रॉल

en: Scroll to bottom when a key is pressed
hi: की दबाया जाता है जब नीचे स्क्रॉल

en: Visual Bell
hi: विशुवल बेल

en: Bell rings
hi: बेल रिंग

en: Urgent Bell
hi: तत्काल बेल

en: Multiple instances, one process
hi: अधिक इंस्टेंस, एक प्रक्रिया

en: Set TERM to xterm-256color
hi: xterm-256color로 TERM 설정

en: BackArrow sends Del (instead of BackSpace)
hi: BackArrow डेल भेजता (बजाय बैकस्पेस)

en: Start as login shell
hi: लॉगिन शेल के रूप में प्रारंभ

en: Always open at size:
hi: इस size में हमेशा खुले:

en: Width:
hi: चौड़ाई:

en: Height:
hi: ऊंचाई:

en: Tab zoom/switch animation time:
hi: टैब ज़ूम / स्विच एनीमेशन समय:

en: Options
hi: विकल्प

en: Font
hi: फ़ॉन्ट

en: Theme
hi: थीम

en: Colors
hi: रंग

en: Keys
hi: चाबियाँ

en: Toolkit
hi: टूलकिट

en: Temporary
hi: टेम्पररी

en: Bitmap
hi: बिटमैप

en: Standard
hi: स्टैंडर्ड

en: Delete
hi: हटाएँ

en: Please press key sequence
hi: की अनुक्रम प्रेस करें.

en: Focus split under the Mouse
hi: माउस के अंतर्गत विभाजित फोकस

en: Drag & drop links
hi: ड्रैग एंड ड्रॉप लिंक

en: Inline if possible
hi: संभव हो तो इनलाइन

en: E-mail:
hi: ई-मेल:

en: URL (Images):
hi: URL(चित्र):

en: URL (Video):
hi: URL (वीडियो):

en: URL (All):
hi: URL (सब):

en: Local (Images):
hi: लोकल (चित्र):

en: Local (Video):
hi: लोकल (वीडियो):

en: Local (All):
hi: लोकल (सब):

en: Unknown font command: %s
hi: अज्ञात फ़ॉन्ट कमांड: %s

en: Unknown grid size command: %s
hi: अज्ञात ग्रिड आकार कमांड: %s

en: Background file could not be read: %s
hi: पृष्ठभूमि फ़ाइल पढ़ा नहीं जा सका: %s

en: Unknown command: %s
hi: अज्ञात कमांड: %s

en: unsupported selection format '%s'
hi: '%s' असमर्थित चयन प्रारूप.

en: Preview
hi: पूर्वावलोकन

en: memerr: %s
hi: मेमोरी त्रुटि: %s

en: Couldn't find terminology theme! Forgot 'ninja install'?
hi: टेर्मिनोलजी थीम नहीं मिल सका!  'ninja install' भूल गए ?
