terminology - en to uk translation catalogue (54 entries)

en: Copy '%s'
uk: Копіювати '%s'

en: Open
uk: Відкрити

en: YouTube channel
uk: Канал YouTube

en: <b>Terminology %s</b><br>Why should terminals be boring?<br><br>This terminal was written for Enlightenment, to use EFL and otherwise push the boundaries of what a modern terminal emulator should be. We hope you enjoy it.<br><br>Copyright © 2012-%d by:<br><br>%s<br><br>Distributed under the 2-clause BSD license detailed below:<br><br>%s
uk: <b>Terminology %s</b><br>Чому термінал має бути нудним?<br><br>Цей термал написано для Enlightement, використовуючи EFL, та розсуваючи межі того, чим має бути сучасний емулятор терміналу. Ми сподіваємось, що вам сподобається.<br><br>Copyright © 2012-%d by:<br><br>%s<br><br>Поширюється відповідно до ліцензії BSD із 2-ох пунктів, докладно описаної нижче:<br><br>%s

en: Terminology's developers
uk: Розробники Terminology

en: Controls
uk: Елементи керування

en: New
uk: Новий

en: Split V
uk: Розділити V

en: Split H
uk: Розділити H

en: Miniview
uk: Міні-вид

en: Set title
uk: Заголовок

en: Copy
uk: Копіювати

en: Paste
uk: Вставити

en: Settings
uk: Налаштування

en: About
uk: Про программу

en: Close Terminal
uk: Закрити термінал

en: Could not create logging domain '%s'
uk: Не вдалося створити домен реєстрації '%s'

en: Scrolling
uk: Прокрутка

en: Scroll one page up
uk: Прокрутити одну сторінку вгору

en: Scroll one page down
uk: Прокрутити одну сторінку вниз

en: Scroll one line up
uk: Прокрутити один рядок вгору

en: Scroll one line down
uk: Прокрутити один рядок вниз

en: Go to the top of the backlog
uk: Прокрутити на початок

en: Reset scroll
uk: Скинути прокрутку

en: Copy/Paste
uk: Копіювати/Вставити

en: Copy selection to Primary buffer
uk: Копіювати вибране у Основний буфер

en: Copy selection to Clipboard buffer
uk: Копіювати обране у Буфер обміну

en: Paste Primary buffer (highlight)
uk: Вставити з Основного буфера (вибране)

en: Paste Clipboard buffer (ctrl+c/v)
uk: Вставити з буфера обміну (ctrl+c/v)

en: Splits/Tabs
uk: Поділ/Вкладки

en: Focus the previous terminal
uk: Фокусувати попередній термінал

en: Focus the next terminal
uk: Фокусувати наступний термінал

en: Focus the terminal above
uk: Фокусувати термінал вище

en: Focus the terminal below
uk: Фокусувати термінал нижче

en: Focus the terminal on the left
uk: Фокусувати термінал зліва

en: Focus the terminal on the right
uk: Фокусувати термінал справа

en: Split horizontally (new below)
uk: Розділити по горизонталі (новий внизу)

en: Split vertically (new on right)
uk: Розділити по вертикалі (новий справа)

en: Create a new "tab"
uk: Стоврити нову «вкладку»

en: Close the focused terminal
uk: Закрити термінал у фокусі

en: Switch to terminal tab 1
uk: Перемкнутися на вкладку 1

en: Switch to terminal tab 2
uk: Перемкнутися на вкладку 2

en: Switch to terminal tab 3
uk: Перемкнутися на вкладку 3

en: Switch to terminal tab 4
uk: Перемкнутися на вкладку 4

en: Switch to terminal tab 5
uk: Перемкнутися на вкладку 5

en: Switch to terminal tab 6
uk: Перемкнутися на вкладку 6

en: Switch to terminal tab 7
uk: Перемкнутися на вкладку 7

en: Switch to terminal tab 8
uk: Перемкнутися на вкладку 8

en: Switch to terminal tab 9
uk: Перемкнутися на вкладку 9

en: Switch to terminal tab 10
uk: Перемкнутися на вкладку 10

en: Change title
uk: Змінити заголовок

en: Font size
uk: Розмір шрифту

en: Actions
uk: Дії

en: Open a new terminal window
uk: Відкрити нове вікно термінала
