texinfo 7.2.91 - en to sv translation catalogue (863 entries)

en: Dir files used for this node
sv: Ingen ”%s”-pekare för denna nod

en: Move forward a character
sv: Gå ett tecken framåt

en: Move backward a character
sv: Gå ett tecken bakåt

en: Move to the start of this line
sv: Gå till början på raden

en: Move to the end of this line
sv: Gå till slutet på raden

en: Move forward a word
sv: Gå ett ord framåt

en: Move backward a word
sv: Gå ett ord bakåt

en: Delete the character under the cursor
sv: Ta bort tecknet under markören

en: Delete the character behind the cursor
sv: Ta bort tecknet bakom markören

en: Cancel or quit operation
sv: Avbryt eller avsluta operation

en: Accept (or force completion of) this line
sv: Acceptera (eller tvinga komplettering av) denna rad

en: Insert next character verbatim
sv: Infoga nästa tecken ordagrant

en: Insert a TAB character
sv: Infoga ett TABULATOR-tecken

en: Transpose characters at point
sv: Transponera tecken vid punkt

en: Yank back the contents of the last kill
sv: Ryck tillbaka innehållet i det senaste dödandet

en: Kill ring is empty
sv: Dödsringen är tom

en: Yank back a previous kill
sv: Ryck tillbaka ett tidigare dödande

en: Kill to the end of the line
sv: Döda till slutet på raden

en: Kill to the beginning of the line
sv: Döda till början på raden

en: Kill the word following the cursor
sv: Döda ordet efter markören

en: Kill the word preceding the cursor
sv: Döda ordet före markören

en: No completions
sv: Inga kompletteringar

en: Not complete
sv: Inte fullständig

en: List possible completions
sv: Visa möjliga kompletteringar

en: Sole completion
sv: Enda komplettering

en: %d completion:
     | %d completions:
sv[0]: %d komplettering:
sv[1]: %d kompletteringar:

en: Insert completion
sv: Infoga komplettering

en: Building completions...
sv: Bygger kompletteringar...

en: Scroll the completions window
sv: Rulla kompletteringsfönstret

en: looking for file "%s"
sv: söker efter fil ”%s”

en: looking for file %s in %s
sv: söker efter fil %s i %s

en: found file %s
sv: hittade fil %s

en: Footnotes could not be displayed
sv: Fotnoter kunde inte visas

en: Show the footnotes associated with this node in another window
sv: Visa fotnoterna som är associerade med denna nod i ett annat fönster

en: No footnotes in this node
sv: Inga fotnoter i denna nod

en: ---------- Footnotes ----------
sv: ---------- Fotnoter -----------

en: Finding index entries...
sv: Söker indexposter...

en: Look up a string in the index for this file
sv: Slå upp en sträng i indexet för denna fil

en: No indices found
sv: Inga index hittades

en: Index entry:
sv: Indexpost:

en: No indices found.
sv: Inga index hittades.

en: Found '%s' in %s. ('\[next-index-match]' tries to find next.)
sv: Hittade ”%s” i %s. (”\[next-index-match]” försöker hitta nästa).

en: Go to the next matching index item from the last '\[index-search]' command
sv: Gå till nästa matchande indexpost från det senaste ”\[index-search]”-kommandot

en: No previous index search string
sv: Det finns ingen tidigare indexsöksträng

en: No more index entries containing '%s'
sv: Inga fler indexposter innehåller ”%s”

en: No index entries containing '%s'
sv: Inga indexposter innehåller ”%s”

en: Scanning indices of '%s'...
sv: Genomsöker index av ”%s”...

en: Grovel all known info file's indices for a string and build a menu
sv: Gräv i alla kända infofilers index efter en sträng och bygg en meny

en: Index apropos
sv: Index-apropos

en: Index entries containing '%s':
sv: Inga indexposter innehåller ”%s”:

en: Virtual Index
    *************
    
    Index entries that match '%s':
sv: Virtuellt index
    *************
    
    Indexposter som matchar ”%s”:

en: List all matches of a string in the index
sv: Lista alla matchningar för en sträng i indexet

en: Index topic
sv: Indexämne

en: No index entries containing '%s'.
sv: Inga indexposter innehåller ”%s”.

en: No available info files have '%s' in their indices
sv: Inga tillgängliga infofiler har ”%s” i deras index

en: No menu item '%s' in node '%s'
sv: Inget menyobjekt ”%s” i noden ”%s”

en: Cannot find node '%s'
sv: Kan inte hitta noden ”%s”

en: No program name given
sv: Inget programnamn angivet

en: invalid number: %s
sv: ogiltigt tal: %s

en: malformed variable assignment: %s
sv: felaktigt formaterad variabeltilldelning: %s

en: %s: no such variable
sv: %s: variabeln finns inte

en: value %s is not valid for variable %s
sv: värde %s är inte giltigt för variabel %s

en: Try --help for more information.
sv: Prova --help för mer information.

en: Copyright (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <https://gnu.org/licenses/gpl.html>
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
sv: Copyright © %s Free Software Foundation, Inc.
    Licens GPLv3+: GNU GPL version 3 eller senare <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
    Det här är fri programvara. Du kan fritt modifiera det och vidaredistribuera den.
    Det finns INGEN GARANTI, i den omfattning som medges av gällande lag.

en: no index entries found for '%s'
sv: inga indexposter för ”%s” hittades

en: Usage: %s [OPTION]... [MENU-ITEM...]
    
    Read documentation in Info format.
sv: Användning: %s [FLAGGA]... [MENYPOST...]
    
    Läs dokumentation i Info-format.

en: Frequently-used options:
sv: Ofta använda alternativ:

en:   -a, --all                    use all matching manuals
sv:   -a, --all                    använd alla matchande manualer

en:   -k, --apropos=STRING         look up STRING in all indices of all manuals
sv:   -k, --apropos=STRÄNG         slå upp STRÄNG i alla index i alla manualer

en:   -d, --directory=DIR          add DIR to INFOPATH
sv:   -d, --directory=KAT          lägg till KAT till INFOSÖKVÄG

en:   -f, --file=MANUAL            specify Info manual to visit
sv:   -f, --file=MANUAL            specificera informationsmanual att besöka

en:   -h, --help                   display this help and exit
sv:     --help                  visa denna hjälp och avsluta

en:       --index-search=STRING    go to node pointed by index entry STRING
sv:       --index-search=STRÄNG    gå till noden som pekas ut av indexpostens STRÄNG

en:   -n, --node=NODENAME          specify nodes in first visited Info file
sv:   -n, --node=NODNAMN          specificera noder i den första besökta infofilen

en:   -o, --output=FILE            output selected nodes to FILE
sv:   -o, --output=FIL            mata ut valda noder till FIL

en:   -b, --speech-friendly        be friendly to speech synthesizers
sv:   -b, --speech-friendly        var vänlig mot talsyntesprogram

en:       --subnodes               recursively output menu items
sv:       --subnodes               rekursivt mata ut menyalternativ

en:   -v, --variable VAR=VALUE     assign VALUE to Info variable VAR
sv:   -v, --variable VAR=VÄRDE     tilldela VÄRDE till infovariabeln VAR

en:       --version                display version information and exit
sv:     --version               visa versionsinformation och avsluta

en:   -w, --where, --location      print physical location of Info file
sv:   -w, --where, --location       skriv ut fysisk plats för informationsfilen

en: The first non-option argument, if present, is the menu entry to start from;
    it is searched for in all 'dir' files along INFOPATH.
    If it is not present, info merges all 'dir' files and shows the result.
    Any remaining arguments are treated as the names of menu
    items relative to the initial node visited.
sv: Det första argumentet som inte är en flagga är, om det finns, menyposten att börja från;
    Det söks efter i alla ”kat”-filer i INFOPATH.
    Om den inte finns slår info samman alla ”kat”-filer och visar resultatet.
    Alla återstående argument betraktas som namnen på
    menyposter relativa till den först besökta noden.

en: For a summary of key bindings, type H within Info.
sv: För en sammanfattning av tangentbindningar, tryck H i Info.

en:  Examples:
sv:  Exempel:

en:   info                         show top-level dir menu
sv:   info                         visa högsta-nivå katalog meny

en:   info info-stnd               show the manual for this Info program
sv:   info info-stnd                visa manualsidan för detta Info program

en:   info emacs                   start at emacs node from top-level dir
sv:   info emacs                   starta på emacs-nod från högsta-nivå katalog

en:   info emacs buffers           select buffers menu entry in emacs manual
sv:   info emacs buffers           välj buffertar menypost i emacs manualen

en:   info emacs -n Files          start at Files node within emacs manual
sv:   info emacs -n Files          starta på filer-nod inuti emacs manualen

en:   info '(emacs)Files'          alternative way to start at Files node
sv:  info '(emacs)Files''          alternativt sätt att börja vid filer-noden

en:   info --subnodes -o out.txt emacs
                                   dump entire emacs manual to out.txt
sv:   info --subnodes -o out.txt emacs
    dumpa hela emacs manualen till out.txt

en:   info -f ./foo.info           show file ./foo.info, not searching dir
sv:   info -f ./foo.info           visa fil ./foo.info, söker inte katalog

en: Cannot find node '(%s)%s'
sv: Kan inte hitta nod ”(%s)%s”

en: Point doesn't appear within this window's node!
sv: Punkten finns inte inom detta fönsters nod!

en: No menu in this node
sv: Ingen meny i denna nod

en: No cross references in this node
sv: Inga korsreferenser i denna nod

en: Only one window
sv: Endast ett fönster

en: Resulting window would be too small
sv: Resulterande fönstret skulle bli för litet

en: Basic Info command keys
sv: Grundläggande Info-kommandotangenter

en: \%-10[quit-help]  Close this help window.
sv: \%-10[quit-help]  Stäng detta hjälpfönster.

en: \%-10[quit]  Quit Info altogether.
sv: \%-10[quit]  Avsluta Info helt.

en: \%-10[get-info-help-node]  Invoke the Info tutorial.
sv: \%-10[get-info-help-node]  Starta Info-handboken.

en: \%-10[prev-line]  Move up one line.
sv: \%-10[prev-node]  Gå en rad uppåt.

en: \%-10[next-line]  Move down one line.
sv: \%-10[next-line]  Gå en rad nedåt.

en: \%-10[scroll-backward]  Scroll backward one screenful.
sv: \%-10[scroll-backward]  Rulla en skärmlängd bakåt.

en: \%-10[scroll-forward]  Scroll forward one screenful.
sv: \%-10[scroll-forward]  Rulla en skärmlängd framåt.

en: \%-10[beginning-of-node]  Go to the beginning of this node.
sv: \%-10[beginning-of-node]  Gå till början på denna nod.

en: \%-10[end-of-node]  Go to the end of this node.
sv: \%-10[end-of-node]  Gå till slutet på denna nod.

en: \%-10[move-to-next-xref]  Skip to the next hypertext link.
sv: \%-10[move-to-next-xref]  Hoppa till nästa hypertextlänk.

en: \%-10[select-reference-this-line]  Follow the hypertext link under the cursor.
sv: \%-10[select-reference-this-line]  Följ hypertextlänken under markören.

en: \%-10[history-node]  Go back to the last node seen in this window.
sv: \%-10[history-node]  Gå till den sista noden i detta fönster.

en: \%-10[global-prev-node]  Go to the previous node in the document.
sv: \%-10[global-prev-node]  Gå till föregående nod i dokumentet.

en: \%-10[global-next-node]  Go to the next node in the document.
sv: \%-10[global-next-node]  Gå till nästa nod i dokumentet.

en: \%-10[prev-node]  Go to the previous node on this level.
sv: \%-10[prev-node]  Gå till föregående nod på denna nivå.

en: \%-10[next-node]  Go to the next node on this level.
sv: \%-10[next-node]  Gå till nästa nod på denna nivå.

en: \%-10[up-node]  Go up one level.
sv: \%-10[up-node]  Gå en nivå uppåt.

en: \%-10[top-node]  Go to the top node of this document.
sv: \%-10[top-node]  Gå till den översta noden i detta dokument.

en: \%-10[dir-node]  Go to the main 'directory' node.
sv: \%-10[dir-node]  Gå till huvudkatalognoden.

en: 1...9       Pick the first...ninth item in this node's menu.
sv: 1...9       Välj första...nionde objektet i denna nods meny.

en: \%-10[last-menu-item]  Pick the last item in this node's menu.
sv: \%-10[last-menu-item]  Välj sista objektet i denna nods meny.

en: \%-10[menu-item]  Pick a menu item specified by name.
sv: \%-10[menu-item]  Välj den namngivna menyposten.

en: \%-10[xref-item]  Follow a cross reference specified by name.
sv: \%-10[xref-item]  Följ den namngivna korsreferensen.

en: \%-10[goto-node]  Go to a node specified by name.
sv: \%-10[goto-node]  Gå till den namngivna noden.

en: \%-10[search]  Search forward for a specified string.
sv: \%-10[search]  Sök framåt efter en angiven sträng.

en: \%-10[search-previous]  Search for previous occurrence.
sv: \%-10[search-previous]  Sök efter föregående förekomst.

en: \%-10[search-next]  Search for next occurrence.
sv: \%-10[search-next]  Sök efter nästa förekomst.

en: \%-10[index-search]  Search for a specified string in the index, and
                  select the node referenced by the first entry found.
sv: \%-10[index-search]  Sök efter en angiven sträng i indexet, och välj
                  noden som refereras av den första posten som hittas.

en: \%-10[virtual-index]  Synthesize menu of matching index entries.
sv: \%-10[virtual-index]  Skapa en meny av matchande indexposter.

en: \%-10[abort-key]  Cancel the current operation.
sv: \%-10[abort-key]  Avbryt pågående åtgärd.

en: This is GNU Info version %s.
sv: Detta är GNU Info version %s.

en: The current search path is:
sv: Den aktuella sökvägen är:

en: Commands available in Info windows:
sv: Kommandon som är tillgängliga i Info-fönster:

en: Commands available in the echo area:
sv: Kommandon som är tillgängliga i echo-området:

en: The following commands can only be invoked via %s:
sv: Följande kommandon kan endast startas via %s:

en: The following commands cannot be invoked at all:
sv: Följande kommandon kan inte startas alls:

en: Variables:
sv: Variabler:

en: Not enough room for a help window, please delete a window
sv: Inte tillräckligt med utrymme för ett hjälpfönster, ta bort ett fönster

en: Display help message
sv: Visa hjälpmeddelande

en: Visit Info node '(info)Help'
sv: Besök Info-noden ”(info)Help”

en: Print documentation for KEY
sv: Visa dokumentationen för NYCKEL

en: Describe key: %s
sv: Beskriv nyckel: %s

en: %s is undefined
sv: %s är odefinierad

en: Show what to type to execute a given command
sv: Visa vad som ska anges för att köra ett angivet kommando

en: Where is command:
sv: Var är kommando:

en: '%s' is not on any keys
sv: ”%s” finns inte på några tangenter

en: %s can only be invoked via %s
sv: %s kan endast startas via %s

en: %s can be invoked via %s
sv: %s kan startas via %s

en: There is no function named '%s'
sv: Det finns ingen funktion med namnet ”%s”

en: could not open init file %s
sv: kan inte öppna initfilen %s

en: key sequence too long
sv: nyckelsekvensen är för lång

en: missing key sequence
sv: nyckelsekvens saknas

en: NUL character (\000) not permitted
sv: NUL-tecknet (\000) är inte tillåtet

en: invalid octal sequence for byte value (\%o)
sv: ogiltig oktal sekvens för bytevärde (\%o)

en: NUL character (^%c) not permitted
sv: NUL-tecknet (^%c) är inte tillåtet

en: missing action name
sv: åtgärdsnamn saknas

en: cannot bind key sequence to menu-digit
sv: kan inte binda nyckelsekvens till menysiffra

en: unknown action `%s'
sv: okänd åtgärd ”%s”

en: action name too long
sv: åtgärdsnamnet är för långt

en: extra characters following action `%s'
sv: extra tecken följer på åtgärden ”%s”

en: missing variable name
sv: variabelnamn saknas

en: missing `=' immediately after variable name
sv: ”=” saknas direkt efter variabelnamnet

en: variable name too long
sv: variabelnamnet är för långt

en: value too long
sv: värdet är för långt

en: "%s", line %u:
sv: ”%s”, rad %u:

en: Read the name of an Info command and describe it
sv: Läs namnet på ett Info-kommando och beskriv det

en: Describe command:
sv: Beskriv kommando:

en: Read a command name in the echo area and execute it
sv: Läs ett kommandonamn i echo-området och kör det

en: Cannot execute an 'echo-area' command here
sv: Kan inte köra ett ”echo-area”-kommando här

en: Set the height of the displayed window
sv: Ställ in höjden på det visade fönstret

en: Set screen height to (%d):
sv: Ställ in skärmhöjden till (%d):

en:    Source files groveled to make this file include:
sv:    Källkodsfiler som grävdes igenom för att göra att denna fil inkluderar:

en: Couldn't manipulate the file %s.
sv: Kunde inte manipulera filen %s.

en:   (File)Node                        Lines   Size   Containing File
      ----------                        -----   ----   ---------------
sv:   (Fil)Nod                          Rader   Storl. Innehållande fil
      --------                          -----   ------ ----------------

en: Here is the menu of nodes you have recently visited.
    Select one from this menu, or use '\[history-node]' in another window.
sv: Här är menyn med de noder som du har besökt nyligen.
    Välj en från denna meny eller använd ”\[history-node]” i ett annat fönster.

en: Make a window containing a menu of all of the currently visited nodes
sv: Skapa ett fönster som innehåller en meny med alla nyligen besökta noder

en: Select a node which has been previously visited in a visible window
sv: Välj en nod som har besökts nyligen i ett synligt fönster

en: Select visited node:
sv: Välj besökt nod:

en: The reference disappeared! (%s).
sv: Referensen försvann! (%s).

en: Terminal cannot be initialized: %s
sv: Terminal kan inte initieras: %s

en: Error converting file character encoding
sv: Fel vid konvertering av teckenkodning för fil

en: regexp error: %s
sv: fel i reguljärt uttryck: %s

en: Cannot find a window!
sv: Kan inte hitta ett fönster!

note: TRANSLATORS: Try to keep this message (when "expanded") at most 79 characters; anything after the 79th character will not actually be displayed on an 80-column terminal.
en: Welcome to Info version %s.  Type \[get-help-window] for help, \[get-info-help-node] for tutorial.
sv: Välkommen till Info version %s. Skriv in \[get-help-window] för hjälp, \[get-info-help-node] för handledning.

en: Terminal type '%s' is not smart enough to run Info
sv: Terminaltypen ”%s” är inte tillräckligt smart för att köra Info

en: Unknown command (%s)
sv: Okänt kommando (%s)

en: "%s" is invalid
sv: ”%s” är ogiltigt

en: '%s' is invalid
sv: ”%s” är ogiltigt

en: Quit
sv: Avsluta

en: Could not create output file '%s'
sv: Kunde inte skapa utdatafilen ”%s”

en: error writing to %s: %s
sv: fel vid skrivning till %s: %s

en: closing %s
sv: stänger %s

en: writing node %s...
sv: skriver nod %s…

en: Show all matching files
sv: Visa alla matchande filer

en: No file index
sv: Inget filindex

en: Move down to the next line
sv: Gå ned till nästa rad

en: Move up to the previous line
sv: Gå upp till föregående rad

en: Move the cursor to a specific line of the window
sv: Flytta markören till en specifik rad i fönstret

en: Move to the end of the line
sv: Gå till slutet på raden

en: Move to the start of the line
sv: Gå till början på raden

en: Move to the start of this node
sv: Gå till början på denna nod

en: Move to the end of this node
sv: Gå till slutet på denna nod

en: Scroll forward in this window
sv: Rulla framåt i detta fönster

en: Scroll backward in this window
sv: Rulla bakåt i detta fönster

en: Scroll forward in this window and set default window size
sv: Rulla framåt i detta fönster och ställ in standardfönsterstorleken

en: Scroll backward in this window and set default window size
sv: Rulla bakåt i detta fönster och ställ in standardfönsterstorleken

en: Scroll forward in this window staying within node
sv: Rulla framåt i detta fönster och stanna inom noden

en: Scroll backward in this window staying within node
sv: Rulla bakåt i detta fönster och stanna inom noden

en: Scroll forward in this window staying within node and set default window size
sv: Rulla framåt i detta fönster och stanna inom noden och ställ in standardfönsterstorleken

en: Scroll backward in this window staying within node and set default window size
sv: Rulla bakåt i detta fönster och stanna inom noden och ställ in standardfönsterstorleken

en: Scroll down by lines
sv: Rulla nedåt radvis

en: Scroll up by lines
sv: Rulla uppåt radvis

en: Scroll down by half screen size
sv: Rulla nedåt med halva skärmstorleken

en: Scroll up by half screen size
sv: Rulla uppåt med halva skärmstorleken

en: Scroll the other window
sv: Rulla det andra fönstret

en: Scroll the other window backward
sv: Rulla det andra fönstret bakåt

en: Select the next window
sv: Välj nästa fönster

en: Select the previous window
sv: Välj föregående fönster

en: Split the current window
sv: Dela aktuellt fönster

en: Delete the current window
sv: Ta bort aktuellt fönster

en: Cannot delete the last window
sv: Kan inte ta bort det sista fönstret

en: Cannot delete a permanent window
sv: Kan inte ta bort ett permanent fönster

en: Delete all other windows
sv: Ta bort alla andra fönster

en: Grow (or shrink) this window
sv: Väx (eller krymp) detta fönster

en: Divide the available screen space among the visible windows
sv: Dela det tillgängliga skärmutrymmet mellan de synliga fönstren

en: Toggle the state of line wrapping in the current window
sv: Växla tillståndet för radbrytning i det aktuella fönstret

en: Select this menu item
sv: Välj denna menypost

en: There isn't %d item in this menu | There aren't %d items in this menu
sv[0]: Det finns inte %d poster i denna meny
sv[1]: Det finns inte %d poster i denna meny

en: Select the last item in this node's menu
sv: Välj det sista objektet i denna nods meny

en: Menu item (%s):
sv: Menypost (%s):

en: Menu item:
sv: Menypost:

en: Follow xref (%s):
sv: Följ xref (%s):

en: Follow xref:
sv: Följ xref:

en: The reference disappeared! (%s)
sv: Referensen försvann! (%s)

en: Read a menu item and select its node
sv: Läs en menypost och välj dess nod

en: Read a footnote or cross reference and select its node
sv: Läs en fotnot eller korsreferens och välj dess nod

en: Move to the start of this node's menu
sv: Gå till början på denna nods meny

en: Visit as many menu items at once as possible
sv: Besök så många menyposter som möjligt samtidigt

en: Move to the previous cross reference
sv: Gå till föregående korsreferens

en: Move to the next cross reference
sv: Gå till nästa korsreferens

en: Select reference or menu item appearing on this line
sv: Välj referens eller menypost som finns på denna rad

en: No menu in node '%s'
sv: Ingen meny i noden ”%s”

en: Unable to find node referenced by '%s' in '%s'
sv: Kan inte hitta noden som refereras av ”%s” i ”%s”

en: Read a list of menus starting from dir and follow them
sv: Läs en lista med menyer som börjar med katalog, och följ dem

en: Follow menus:
sv: Följ menyer:

en: No '%s' pointer for this node
sv: Ingen ”%s”-pekare för denna nod

en: Select the Next node
sv: Välj nästa nod

en: Select the Prev node
sv: Välj föregående nod

en: Select the Up node
sv: Välj uppnoden

en: Select the last node in this file
sv: Välj den sista noden i denna fil

en: This window has no additional nodes
sv: Detta fönster har inga ytterligare noder

en: Select the first node in this file
sv: Välj den första noden i denna fil

en: You are already at the last page of this node
sv: Du är redan på sista sidan för denna nod

en: No more nodes within this document
sv: Inga fler noder inom detta dokument

en: You are already at the first page of this node
sv: Du är redan på första sidan för denna nod

en: No 'Prev' or 'Up' for this node within this document
sv: Inget ”Prev” eller ”Up” för denna nod inom detta dokument

en: Move forwards or down through node structure
sv: Gå framåt eller nedåt i nodstrukturen

en: Move backwards or up through node structure
sv: Gå bakåt eller upp i nodstrukturen

en: Read a node name and select it
sv: Läs ett nodnamn och välj det

en: Goto node:
sv: Gå till nod:

en: Find the node describing program invocation
sv: Hitta den nod som beskriver start av programmet

en: Find Invocation node of [%s]:
sv: Hitta programstartnod för [%s]:

en: Read a manpage reference and select it
sv: Läs en referens till manualsida och välj den

en: Get Manpage:
sv: Hämta manualsida:

en: Select the node 'Top' in this file
sv: Välj noden ”Top” i denna fil

en: Select the node '(dir)'
sv: Välj noden ”(dir)”

en: Show full file name of node being displayed
sv: Visa fullständigt filnamn för visad noden

en: Select the most recently selected node
sv: Välj den senast valda noden

en: No earlier node in history
sv: Ingen tidigare nod i historik

en: Read the name of a file and select it
sv: Läs namnet på en fil och välj den

en: Find file:
sv: Sök fil:

en: Cannot find '%s'
sv: Kan inte hitta ”%s”

en: Pipe the contents of this node through INFO_PRINT_COMMAND
sv: Skicka innehållet i denna nod i rör till INFO_PRINT_COMMAND

en: Cannot open pipe to '%s'
sv: Kan inte öppna rör till ”%s”

en: printing node %s...
sv: skriver ut nod %s…

en: finished printing node %s
sv: skrev ut nod %s

en: Toggle the usage of regular expressions in searches
sv: Växla användningen av reguljära uttryck i sökningar

en: Using regular expressions for searches
sv: Använder reguljära uttryck i sökningar

en: Using literal strings for searches
sv: Använder ordagranna strängar i sökningar

en: Search continued from the end of the document
sv: Sökningen fortsatte från slutet av dokumentet

en: Search continued from the beginning of the document
sv: Sökningen fortsatte från början av dokumentet

en: Searching subfile %s ...
sv: Söker i underfilen %s...

en: Search failed
sv: Sökningen misslyckades

en: Regexp search
sv: Sökning med reguljära uttryck

en: Search
sv: Sök

en:  case-sensitively
sv:  skiljandes på VERSALER/gemener

en:  backward
sv:  baklänges

en: Search string too short
sv: Söksträng för kort

en: Going back to last match from %s
sv: Gå tillbaka till senaste träff från %s

en: No more matches
sv: Inga fler träffar

en: Search this node and subnodes for a string
sv: Genomsök denna nod och undernoder efter en sträng

note: TRANSLATORS: %s is the title of a node.
en: Search under %s:
sv: Söker i under %s:

en: Go to next match in Info sub-tree
sv: Gå till nästa matchning i Info-underträd

en: No active search
sv: Ingen aktiv sökning

en: Go to previous match in Info sub-tree
sv: Gå till föregående matchning i Info-underträd

en: Read a string and search for it case-sensitively
sv: Läs en sträng och sök efter den skiftlägeskänsligt

en: Read a string and search for it
sv: Läs en sträng och sök efter den

en: Read a string and search backward for it
sv: Läs en sträng och sök baklänges efter den

en: Repeat last search in the same direction
sv: Upprepa den senaste sökningen i samma riktning

en: No previous search string
sv: Ingen tidigare söksträng

en: Repeat last search in the reverse direction
sv: Upprepa den senaste sökningen i omvänd riktning

en: Clear displayed search matches
sv: Töm visade sökträffar

en: Search interactively for a string as you type it
sv: Sök interaktivt efter en sträng allteftersom du skriver den

en: Regexp I-search backward:
sv: I-sök med reguljärt uttryck baklänges:

en: I-search backward:
sv: I-sök baklänges:

en: Regexp I-search:
sv: I-sök med reguljärt uttryck:

en: I-search:
sv: I-sök:

en: Failing
sv: Misslyckas

en: Cancel current operation
sv: Avbryt pågående åtgärd

en: Display version of Info being run
sv: Visa vilken version av Info som kör

en: Redraw the display
sv: Rita om displayen

en: Quit using Info
sv: Avsluta användandet av Info

en: Run command bound to this key's lowercase variant
sv: Kör kommando som är knutet till denna tangents gemena variant

en: Add this digit to the current numeric argument
sv: Lägg till denna siffra till det aktuella numeriska argumentet

en: Start (or multiply by 4) the current numeric argument
sv: Börja (eller multiplicera med 4) det numeriska argumentet

en: When "On", footnotes appear and disappear automatically
sv: När detta är ”On” visas och försvinner fotnoter automatiskt

en: When "On", creating or deleting a window resizes other windows
sv: När detta är ”On” ändrar skapande eller borttagande av ett fönster
    storleken på andra fönster

en: When "On", flash the screen instead of ringing the bell
sv: När detta är ”On” blinkar skärmen till istället för att klockan ringer

en: When "On", errors cause the bell to ring
sv: När detta är ”On” gör fel att klockan ringer

en: When "On", Info garbage collects files which had to be uncompressed
sv: När detta är ”On” skräpsamlar Info filer som behövde packas upp

en: When "On", the portion of the matched search string is highlighted
sv: När detta är ”On” markeras delen av den matchade söksträngen

en: Controls what happens when scrolling is requested at the end of a node
sv: Styr vad som händer då rullning begärs i slutet på en nod

en: Same as scroll-behaviour
sv: Samma som scroll-behaviour

en: The number lines to scroll when the cursor moves out of the window
sv: Antalet rader att rulla då markören flyttas utanför fönstret

en: Controls whether scroll-behavior affects cursor movement commands
sv: Styr huruvida ”scroll-behavior” påverkar flyttkommandon för markören

en: When "On", Info accepts and displays ISO Latin characters
sv: När detta är ”On” accepterar och visar Info ISO Latin-tecken

en: What to do when a scrolling command is issued at the end of the last node
sv: Vad som ska göras då ett rullningskommando ges i slutet på den sista noden

en: Minimal length of a search string
sv: Minsta längd på en söksträng

en: Skip current window when searching
sv: Hoppa över aktuellt fönster vid sökning

en: Exclude default directories from file search path
sv: Exkludera standardkataloger från filsökväg

en: Hide some Info file syntax in the text of nodes
sv: Göm viss Info-filsyntax i nodtexter

en: Length of time in milliseconds to wait for the next byte in a sequence indicating that a key has been pressed
sv: Tid i millisekunder att vänd på nästa byte i en sekvens som indikerar att en tangent tryckts ned

en: Method to use to track mouse events
sv: Metod att använda för att spåra mushändelser

en: How to follow a cross-reference
sv: Hur man följer en korsreferens

en: Highlight search matches
sv: Färgmarkera sökträffar

en: Styles for links
sv: Stilar för länkar

en: Styles for active links
sv: Stilar för aktiva länkar

en: Styles for search matches
sv: Stilar för sökträffar

en: How to print the information line at the start of a node
sv: Hur informationsraden i början på en nod ska skrivas ut

en: Always pass through non-ASCII UTF-8 bytes in files to terminal
sv: Skicka alltid icke-ASCII UTF-8 bytes i filer till terminalen

en: Explain the use of a variable
sv: Förklara användandet av en variabel

en: Describe variable:
sv: Beskriv variabel:

en: Set the value of an Info variable
sv: Ställ in värdet på en Info-variabel

en: Set variable:
sv: Ställ in variabel:

en: Set %s to value (%d):
sv: Ställ in %s till värdet (%d):

en: Set %s to value (%s):
sv: Ställ in %s till värdet (%s):

en: -----Info: (), lines ----,
sv: -----Info: (), rader ----,

en: %s: empty file
sv: %s: tom fil

en: %s for %s
sv: %s för %s

en: 	Try `%s --help' for a complete list of options.
sv: 	Prova ”%s --help” för en fullständig lista med flaggor.

en: Usage: %s [OPTION]... [INFO-FILE [DIR-FILE]]
sv: Användning: %s [FLAGGA]... [INFO-FIL [KATALOGFIL]]

en: Add or remove entries in INFO-FILE from the Info directory DIR-FILE.
sv: Lägg till eller ta bort poster i INFO-FIL från Info-katalogen KATALOGFIL.

en: INFO-FILE and DIR-FILE are required unless the --info-file
    or --dir-file (or --info-dir) options are given, respectively.
sv: INFO-FIL och KATFIL krävs om inte flaggorna --in-file
    eller --dir-fil (eller --info-dir) anges, respektive.

en: Options:
     --add-once          add only to first matching section, not all.
     --align=COL         start description of new entries at column COL.
     --calign=COL        format second and subsequent description lines to
                           start at column COL.
sv: Flaggor:
     --add-once          lägg endast till det första matchande avsnittet, inte alla.
     --align=KOL         börja beskrivning av nya poster vid kolumn KOL.
     --calign=KOL        formatera andra och efterföljande beskrivningsrader till att
                           börja på kolumn KOL.

en:  --debug             report what is being done.
     --delete            delete existing entries for INFO-FILE from DIR-FILE;
                          don't insert any new entries.
     --defsection=TEXT   like --section, but only use TEXT if no sections
                          are present in INFO-FILE (replacing "Miscellaneous").
     --description=TEXT  the description of the entry is TEXT; used with
                          the --name option to become synonymous with the
                          --entry option.
     --dir-file=NAME     specify file name of Info directory file;
                          equivalent to using the DIR-FILE argument.
     --dry-run           same as --test.
sv:  --debug             rapportera vad som görs.
     --delete            ta bort existerande poster för INFO-FIL från KATALOGFIL
                          och infoga inte några nya poster.
     --defsection=TEXT   som --section, men använd endast TEXT om inga
                          avsnitt finns i INFO-FILE (ersätter ”Diverse”).
     --description=TEXT  postens beskrivning är TEXT. Detta används tillsammans
                          med flaggan --name för att den ska bli likvärdig med
                          flaggan --entry.
     --dir-file=NAMN     ange filnamnet på Info-katalogfilen. Detta motsvarar
                          användning av argumentet KATALOGFIL.
     --dry-run           samma som --test.

en:  --entry=TEXT        insert TEXT as an Info directory entry,
                          overriding any corresponding entry from DIR-FILE.
                          TEXT is written as an Info menu item line followed
                           by zero or more extra lines starting with whitespace.
                          If you specify more than one entry, all are added.
                          If you don't specify any entries, they are determined
                           from information in the Info file itself.
sv:  --entry=TEXT        infoga TEXT som en Info-katalogpost,
                          vilket åsidosätter motsvarande poster från DIR-FIL.
                          TEXT skrivs som en Info-menypostrad som följs av
                          noll eller fler extra rader som börjar med tomrum.
                         Om du anger mer än en post kommer alla att läggas
                          till. Om du inte anger några poster kommer de att
                          avgöras från information i själva Info-filen.

en:  --help              display this help and exit.
     --info-dir=DIR      same as --dir-file=DIR/dir.
     --info-file=FILE    specify Info file to install in the directory;
                          equivalent to using the INFO-FILE argument.
     --item=TEXT         same as --entry=TEXT.
     --keep-old          do not replace entries, or remove empty sections.
sv:  --help              visa denna hjälptext och avsluta.
     --info-dir=KAT      samma som --dir-file=KAT/dir.
     --info-file=FIL     ange Info-fil att installera i katalogen.
                          Detta motsvarar användning av argumentet INFO-FIL.
     --item=TEXT         samma som --entry=TEXT.
     --keep-old          ersätt inte poster och ta inte bort tomma avsnitt.

en:  --maxwidth, --max-width=COL  wrap description at column COL.
     --menuentry=TEXT    same as --name=TEXT.
     --name=TEXT         the name of the entry is TEXT; used with --description
                          to become synonymous with the --entry option.
     --no-indent         do not format new entries in the DIR file.
     --quiet             suppress warnings.
sv:  --maxwidth, --max-width=KOL  radbryt beskrvining vid kolumn KOL.
     --menuentry=TEXT    samma som --name=TEXT.
     --name=TEXT         namnet på posten är TEXT. Används tillsammans med
                          --description för att bli likvärdigt med flaggan
                          --entry.
     --no-indent         formatera inte nya poster i filen KAT.
     --quiet             undertryck varningar.

en:  --regex=R           put this file's entries in all sections that match the
                          regular expression R (ignoring case).
     --remove            same as --delete.
     --remove-exactly    only remove if the info file name matches exactly;
                          suffixes such as .info and .gz are not ignored.
     --section=SEC       put entries in section SEC of the directory.
                          If you specify more than one section, all the entries
                           are added in each of the sections.
                          If you don't specify any sections, they are determined
                           from information in the Info file itself;
                           if nothing is available there, the --defsection
                           value is used; if that is not specified, the
                           final default is "Miscellaneous".
     --section R SEC     equivalent to --regex=R --section=SEC --add-once.
sv:  --regex=R           placera denna fils poster i alla avsnitt som matchar
                          det reguljära uttrycket R (och ignorera skiftläge).
     --remove            samma som --delete.
     --remove-exactly    ta endast bort om Info-filnamnet matchar exakt.
                          Filändelser som till exempel .info- och .gz ignoreras
                          inte.
     --section=AVSNITT   placera poster i avsnittet AVSNITT i katalogen. Om du
                          anger mer än ett avsnitt kommer alla poster att läggas
                          till i varje avsnitt. Om du inte anger några avsnitt
                          kommer de att bestämmas utifrån information i själva
                          Info-filen; om inget finns tillgängligt där används
                          värdet från --defsection; om det inte är angivet
                          är det slutgiltiga standardvärdet ”Diverse”.
     --section R AVSNITT likvärdigt med --regex=R --section=AVSNITT --add-once.

en:  --silent            suppress warnings.
     --test              suppress updating of DIR-FILE.
     --version           display version information and exit.
sv:  --silent            undertryck varningar.
     --test              undertryck uppdatering av KATALOGFIL.
     --version           visa versionsinformation och avsluta.

en: Email bug reports to bug-texinfo@gnu.org,
    general questions and discussion to help-texinfo@gnu.org.
    Texinfo home page: https://www.gnu.org/software/texinfo/
sv: Skicka felrapporter till bug-texinfo@gnu.org,
    Allmänna frågor och diskussion till help-texinfo@gnu.org
    Hemsida för texinfo: http://www.gnu.org/software/texinfo/

en: This is the file .../info/dir, which contains the
    topmost node of the Info hierarchy, called (dir)Top.
    The first time you invoke Info you start off looking at this node.
    %c
    %s	This is the top of the INFO tree
    
      This (the Directory node) gives a menu of major topics.
      Typing "q" exits, "H" lists all Info commands, "d" returns here,
      "h" gives a primer for first-timers,
      "mEmacs<Return>" visits the Emacs manual, etc.
    
      In Emacs, you can click mouse button 2 on a menu item or cross reference
      to select it.
    
    %s
sv: Detta är filen .../info/dir som innehåller den översta noden i
    Info-hierarkin som kallas (kat)Top.
    Första gången du använder Info börjar du med denna nod.
    %c
    %s	Detta är översta noden i INFO-trädet
    
      Denna nod (katalognoden) erbjuder en meny med huvudrubriker.
      Att skriva ”q” avslutar, ”H” visar alla Info-kommandon, ”d”
      återvänder hit, ”h” visar en hjälp för förstagångsanvändare,
      ”mEmacs<Retur>” besöker Emacs-manualen, osv.
    
      I Emacs kan du klicka med musknapp 2 på en menypost eller korsreferens
      för att välja den.
    
    %s

en: %s: could not read (%s) and could not create (%s)
sv: %s: kunde inte läsa (%s) och kunde inte skapa (%s)

en: START-INFO-DIR-ENTRY without matching END-INFO-DIR-ENTRY
sv: START-INFO-DIR-ENTRY utan matchande END-INFO-DIR-ENTRY

en: END-INFO-DIR-ENTRY without matching START-INFO-DIR-ENTRY
sv: END-INFO-DIR-ENTRY utan matchande START-INFO-DIR-ENTRY

en: %s: already have dir file: %s
sv: %s: har redan katalogfilen: %s

en: %s: Specify the Info file only once.
sv: %s: Ange Info-filen endast en gång.

en: Extra regular expression specified, ignoring `%s'
sv: Extra reguljärt uttryck angivet, ignorerar ”%s”

en: Error in regular expression `%s': %s
sv: Fel i reguljära uttrycket ”%s”: %s

en: excess command line argument `%s'
sv: för många kommandoradsargument ”%s”

en: No input file specified; try --help for more information.
sv: Ingen indatafil angiven; prova --help för mer information.

en: No dir file specified; try --help for more information.
sv: Ingen katalogfil angiven; prova --help för mer information.

en: Could not read %s.
sv: Kunde inte läsa %s.

en: no info dir entry in `%s'
sv: ingen info-katalogpost i ”%s”

en: no entries found for `%s'; nothing deleted
sv: inga poster hittades för ”%s”; ingenting togs bort

en: Usage: pod2texi [OPTION]... POD...
sv: Användning: pod2texi [FLAGGA]... POD...

en: Translate Perl Pod documentation file(s) to Texinfo.  There are two
    basic modes of operation.  First, by default, each Pod is translated to
    a standalone Texinfo manual.
    
    Second, if --base-level is set higher than 0, each Pod is translated
    to a file suitable for @include, and one more file with a main menu
    and all the @include is generated.
sv: Översätt Perl Pod dokumentationsfiler till Texinfo. Det finns två
    grundläggande arbetssätt. Först är varje Pod som standard översatt till
    en fristående Texinfo-manual.
    
    Det andra sättet är om --base-level är högre än 0, översätts varje Pod
    till en fil som lämpar sig för @include, och ytterligare en fil med en huvudmeny
    och alla @include genereras.

en: Options:
        --appendix-sections     use appendix-like sections
sv: Alternativ:
        --appendix-sections     använd bilagaliknande sektioner

en:     --base-level=NUM|NAME   level of the head1 commands; default 0
sv:     --base-level=NUM|NAME    nivå för head1-kommandona; standard 0

en:     --debug=NUM             set debugging level
sv:     --debug=NUM              ange felsökningsnivå

en:     --generate-setfilename  generate @setfilename for standalone
                                  manuals
sv:     --generate-setfilename  generera @setfilename för fristående
                                  manualer

en:     --headings-as-sections  no structuring command for sections
sv:     --headings-as-sections  inget struktureringskommando för sektioner

en:     --help                  display this help and exit
sv:     --help                  visa denna hjälptext och avsluta

en:     --no-fill-section-gaps  do not fill sectioning gaps
sv:     --no-fill-section-gaps  fyll inte sektioneringsluckor

en:     --no-section-nodes      use anchors for sections instead of nodes
sv:     --no-section-nodes      använd ankare för sektioner istället för noder

en:     --menus                 generate node menus
sv:     --menus                 generera nod-menyer

en:     --outdir=NAME           output included files in NAME;
                                  defaults to --subdir
sv:     --outdir=NAMN           UTDATA inkluderar filer i NAMN;
                                                        Standard är --subdir

en:     --output=NAME           output to NAME for the first or main manual
                                  instead of standard output
sv:     --output=NAME           utdata till NAMN för den första eller huvudmanualen
                                istället för standard utdata

en:     --preamble=STR          insert STR as beginning boilerplate;
                                  defaults to a minimal Texinfo document beginning
sv:     --preamble=STR          infoga STR som början till boilerplate;
                                Standard är ett minimalt Texinfo-dokuments början

en:     --setfilename           @setfilename for the main manual
sv:     --setfilename           @setfilename för huvudmanualen

en:     --subdir=NAME           include files from NAME in the main manual
sv:     --subdir=NAMN           inkluderar filer från NAMN i huvudmanualen

en:     --top                   top for the main manual
sv:     --top                   högst upp på huvudmanualen

en:     --unnumbered-sections   do not number sections
sv:     --unnumbered-sections   numrera inte sektioner

en:     --version               display version information and exit
sv:     --version               visa versionsinformation och avsluta

en: Copyright (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <https://gnu.org/licenses/gpl.html>
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
sv: Copyright © %s Free Software Foundation, Inc.
    Licens GPLv3+: GNU GPL version 3 eller senare <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
    Det här är fri programvara. Du kan fritt modifiera det och vidaredistribuera det.
    Det finns INGEN GARANTI, i den omfattning som medges av gällande lag.

en: %s: wrong argument for --base-level
sv: %s: fel argument för --base-level

en: %s: could not create directory %s: %s
sv: %s: kunde inte skapa katalog %s: %s

en: %s: missing file argument
sv: %s: filargument saknas

en: Try `%s --help' for more information.
sv: Prova ”%s --help” för mer information.

en: %s: warning: %s without content
sv: %s: varning: %s utan innehåll

en: %s: same manual name `%s' for different files: %s and %s
sv: %s: samma manualnamn `%s' för olika filer: %s och %s

en: %s: could not open %s for writing: %s
sv: %s: kunde inte öppna %s för skrivning: %s

en: %s: could not open %s: %s
sv: %s: kunde inte öppna %s: %s

en: %s: error on closing %s: %s
sv: %s: fel vid stängning %s: %s

en: %s: removing %s as input file %s has no content
sv: %s: tar bort %s som indatafil %s har inget innehåll

en: %s: rename %s failed: %s
sv: %s: byta namn på %s misslyckades: %s

en: %s: error on closing stdout: %s
sv: %s: fel vid stängning av stdout %s

en: %s is not a valid language code
sv: %s är inte en giltig landskod

en: %s is not a valid region code
sv: %s är inte en giltig regionkod

[ctx: program name: warning: warning_message]
en: %s: warning: %s
sv: %s: varning: %s

en: error parsing %s: %s
sv: fel vid inläsning %s: %s

en: error reading %s: %s
sv: fel vid inläsning %s: %s

[ctx: init file: warning: warning_message]
en: %s: warning: %s
sv: %s: varning: %s

en: obsolete option: %s
sv: föråldradat alternativ: %s

en: %s: unknown variable %s
sv: %s: okänd variabel %s

en: unknown variable from command line: %s
sv: okänd variabel från kommandorad: %s

en: %s: unknown formatting context %s
sv: %s: okänt formateringskontext %s

en: %s: unknown special element information type %s
sv: %s: okänd specialelementinformationstyp %s

en: @%s `%s' previously defined
sv: @%s ”%s” är redan definierat

en: here is the previous definition as @%s
sv: här är den tidigare definitionen av @%s

en: could not open %s for writing: %s
sv: kunde inte öppna %s för skrivning: %s

en: error on closing %s: %s
sv: fel vid stängning av %s: %s

en: unknown customization variable: %s
sv: okänd anpassningsvariabel: %s

en: could not create directory `%s': %s
sv: kunde inte skapa katalogen ”%s”: %s

en: error on closing image text file %s: %s
sv: fel vid stängning av bildtextfil %s: %s

en: @image file `%s' unreadable: %s
sv: @image-filen ”%s” är oläslig: %s

en: @image file `%s' not found, using `%s'
sv: @image-filen ”%s” hittades inte, använder ”%s”

en: not setting an unknown direction: %s
sv: anger inte en okänd riktning: %s

en: @image file `%s' (for HTML) not found, using `%s'
sv: @image-filen ”%s” (för HTML) hittades inte, använder ”%s”

en: raw format %s is not converted
sv: rått format %s konverterades inte

en: entry for index `%s' for @printindex %s outside of any node
sv: post för index `%s' för @printindex %s utanför valfri nod

en: entry for index `%s' for @printindex %s outside of any section
sv: post för index `%s' för @printindex %s utanför valfri sektion

en: could not open html refs config file %s: %s
sv: kunde inte öppna konfigurationsfil för html-refs %s: %s

en: missing type
sv: saknar typ

en: unrecognized type: %s
sv: okänd typ: %s

en: error on closing html refs config file %s: %s
sv: fel vid stängning av html-referenskonfigurationsfil %s: %s

en: could not find html refs config file %s
sv: kunde inte hitta konfigurationsfil för html-refs %s

en: %s directory is deprecated. Use %s instead
sv: %s katalogen är föråldrad. Använd %s istället

en: Unknown file and id setting function: %s
sv: Okänd fil och id-inställningsfunktion: %s

en: Unknown formatting function: %s
sv: Okänd formateringsfunktion: %s

en: string not closed in css file
sv: sträng stängs inte i css-fil

en: --css-include ended in comment
sv: --css-include slutade med kommentar

en: @import not finished in css file
sv: @import avslutades inte i css-fil

en: CSS file %s not found
sv: CSS-fil %s hittades inte

en: could not open --include-file %s: %s
sv: kunde inte öppna --include-fil %s: %s

en: error on closing CSS file %s: %s
sv: fel vid stängning av CSS-fil %s: %s

en: user-defined node file name not set for `%s'
sv: användardefinierat nodfilnamn har inte angetts för `%s'

en: resetting %s file path %s to %s
sv: återställer %s filsökväg %s till %s

en: resetting %s file path from a relative path to %s
sv: återställer %s filsökväg från en relativ sökväg till %s

en: resetting %s file path from %s to a relative path
sv: återställer %s filsökväg från %s till en relativ sökväg

en: could not find %s node `%s'
sv: kunde inte hitta %s nod `%s'

en: do not set %s suffix in reference for manual `%s'
sv: ställ inte in %s suffix som referens för manual `%s'

en: no HTML cross-references entry found for `%s'
sv: ingen HTML-korsreferenspost hittades för `%s'

en: %s not meaningful for non-split output
sv: %s inte meningsfullt för icke-delad utdata

en: cannot use absolute path or URL `%s' for JS_WEBLABELS_FILE when generating web labels file
sv: kan inte använda absolut sökväg eller URL `%s' för JS_WEBLABELS_FIL vid generering av webbetikettsfil

en: overwriting output file with js licences: %s
sv: skriver över utdatafil med js-licenser: %s

en: handler %d of stage %s priority %s: non-numeric status
sv: hanterare %d av steg %s prioritet %s: icke-numerisk status

en: handler %d of stage %s priority %s failed
sv: hanterare %d av steg %s prioritet %s misslyckades

en: error on copying %s into %s
sv: fel vid kopiering av %s till %s

en: error on creating empty %s: %s
sv: fel vid skapande av tom %s: %s

en: error on closing empty %s: %s
sv: fel vid stängning av tom %s: %s

en: must specify a title with a title command or @top
sv: måste ange en titel med ett titelkommando eller @top

en: @%s `%s' file %s for redirection exists
sv: @%s `%s' fil %s för omdirigering finns

en: conflict with whole document file
sv: konflikt med hela dokumentfilen

en: conflict with Top file
sv: konflikt med Top-fil

en: conflict with user-defined file
sv: konflikt med användardefinierad fil

en: conflict with unknown node file
sv: konflikt med okänd nodfil

en: conflict with file without known source
sv: konflikt med fil utan känd källa

[ctx: conflict of redirection file with file based on node name]
en: conflict with @%s `%s' file
sv: konflikt med @%s `%s'-fil

en: conflict with @%s `%s' redirection file
sv: konflikt med @%s `%s' omdirigeringsfil

[ctx: conflict of redirection file with file based on section name]
en: conflict with @%s `%s' file
sv: konflikt med @%s `%s'-fil

en: conflict with %s special element
sv: konflikt med %s specialelement

en: error on closing redirection node file %s: %s
sv: fel vid stängning av omdirigeringsnodsfil %s: %s

en: document without nodes
sv: dokument utan noder

en: document without Top node
sv: dokument utan Top-nod

en: rename %s failed: %s
sv: misslyckades med att byta namn på %s: %s

en: @%s output more than once: %s
sv: @%s utmatat mer än en gång: %s

en: @%s outside of any node
sv: @%s utanför alla noder

en: @%s cross-reference name should not contain `:'
sv: @%s korsreferensnamn bör inte innehålla ”:”

en: @%s node name should not contain `%s'
sv: @%s nodnamn bör inte innehålla ”%s”

en: `.' or `,' must follow @xref, not %s
sv: ”.” eller ”,” måste följa på @xref, inte %s

en: `.' or `,' must follow @xref
sv: ”.” eller ”,” måste följa på @xref

en: @node name should not contain `,': %s
sv: @node-namn borde innehålla ”,”: %s

en: @node %s name should not contain `,': %s
sv: @nod %s namn får inte innehålla `,': %s

en: \verb delimiter `%s' (for LaTeX) used in text `%s'
sv: \verb avgränsare `%s' (för LaTeX) används i texten `%s'

en: @image file `%s' (for LaTeX) not found
sv: @image fil `%s' (för LaTeX) hittades inte

en: math to images: could not open %s: %s
sv: matematik till bilder: kunde inte öppna %s: %s

en: math to images: chdir %s failed: %s
sv: matematik till bilder: chdir %s misslyckades: %s

en: math to images: output file missing: %s
sv: matematik till bilder: utdatafil saknas: %s

en: math to images: command failed: %s
sv: matematik till bilder: kommando misslyckades: %s

en: math to images: closing communication failed: %s: %s
sv: matematik till bilder: avslutande kommunikation misslyckades: %s: %s

en: math to images: dvi file missing: %s
sv: matematik till bilder: utdatafil saknas: %s

en: math to images: system `%s' failed: %d
sv: matematik till bilder: system `%s' misslyckades %d

en: math to images: unable to return to initial directory: %s
sv: matematik till bilder: kan inte återgå till tidigare katalog: %s

en: %s: output incompatible with split
sv: %s: utmatning inkompatibel med delning

en: Index entry in @%s with : produces invalid Info: %s
sv: Indexpost i @%s med : producerar ogiltig Info: %s

en: entry for index `%s' outside of any node
sv: post för index ”%s” är utanför alla noder

en: node name with index entries should not contain `%s'
sv: nodnamn med indexposter får inte innehålla `%s'

en: could not find @image file `%s.txt' nor alternate text
sv: kunde inte hitta @image-fil ”%s.txt” eller alternativ text

en: @strong{Note...} produces a spurious cross-reference in Info; reword to avoid that
sv: @strong{Note...} skapar en falsk korsreferens i Info; formulera om för att undvika detta

en: menu entry node name should not contain `%s'
sv: nodnamn för menyobjekt borde inte innehålla ”%s”

en: menu entry node name should not contain `:'
sv: nodnamn för menyobjekt borde inte innehålla ”:”

en: menu entry name should not contain `:'
sv: namn för menyobjekt borde inte innehålla ”:”

en: could not read %s: %s
sv: kunde inte läsa %s: %s

en: error on closing @verbatiminclude file %s: %s
sv: fel vid stängning av @verbatiminclude-fil %s: %s

en: @%s: could not find %s
sv: %s: kunde inte hitta %s

en: empty index key in @%s
sv: tom indexnyckel i @%s

en: empty index sub entry %d key in @%s
sv: tom indexunderpost %d nyckel i @%s

en: could not open %s: %s
sv: kunde inte öppna %s: %s

en: multiple %s (@%s)
sv: multipla %s (@%s)

en: multiple @%s
sv: multipla @%s

en: @%s requires a name
sv: @%s kräver ett namn

en: bad name for @%s
sv: felaktigt namn för @%s

en: bad or empty @%s formal argument: %s
sv: felaktigt eller tomt formellt argument till @%s: %s

en: bad syntax for @%s argument: %s
sv: felaktig argumentsyntax till @%s: %s

en: @end %s seen before @%s closing brace
sv: @end %s anträffades innan @%s avslutningsparentes

en: @%s seen before @%s closing brace
sv: @%s anträffades innan @%s avslutningsparentes

en: @%s missing closing brace
sv: @%s saknar avslutande klammer

en: @%s missing closing delimiter sequence: %s}
sv: @%s saknar avslutande avskiljarsekvens: %s}

en: @itemx should not begin @%s
sv: @itemx borde inte inleda @%s

en: @itemx must follow @item
sv: @itemx måste följa på @item

en: @%s has text but no @item
sv: @%s har text men inte @item

en: `@end' expected `%s', but saw `%s'
sv: ”@end” förväntade ”%s”, men såg ”%s”

en: @%s seen before @end %s
sv: @%s anträffades före @end %s

en: no matching `@end %s'
sv: inget matchande ”@end %s”

en: misplaced {
sv: felplacerat {

en: @%s expected braces
sv: @%s förväntade klamrar

en: unmatched `%c%s'
sv: omatchat ”%c%s”

en: use %s instead of %s in macro arg
sv: använd %s istället för %s i makro argument

en: macro `%s' called with too many args
sv: makro ”%s” anropades med för många argument

en: macro `%s' declared without argument called with an argument
sv: makro ”%s” deklarerat utan argument, anropades med ett argument

en: \ in @%s expansion followed `%s' instead of parameter name or \
sv: \ i @%sa-expansion följdes av ”%s” istället för parameternamn eller \

en: @%s missing argument
sv: @%s saknar argument

en: unknown @end %s
sv: okänd @end %s

en: bad argument to @%s: %s
sv: felaktigt argument till @%s: %s

en: @%s: could not open %s: %s
sv: @%s: kunde inte öppna %s: %s

en: bad encoding name `%s'
sv: dåligt kodningsnamn `%s'

en: encoding `%s' is not a canonical texinfo encoding
sv: kodningen ”%s” är inte en kanonisk texinfo-kodning

en: unhandled encoding name `%s'
sv: ohanterat kodningsnamn `%s'

en: empty argument in @%s
sv: tomt argument i @%s

en: ignoring multiple @%s
sv: hoppar över multipla @%s

en: @%s after the first element
sv: @%s efter första elementet

en: @%s only meaningful on a @multitable line
sv: @%s är inte meningsfullt utanför @multitabell-rad

en: @node precedes @%s, but parts may not be associated with nodes
sv: @node föregår @%s, men delar kanske inte associeras med noder

en: missing category for @%s
sv: saknar kategori för @%s

en: missing name for @%s
sv: saknar namn för @%s

en: unexpected argument on @%s line: %s
sv: oväntat argument på @%s-rad: %s

en: empty multitable
sv: tom multitabell

en: superfluous argument to @%s
sv: överflödigt argument till @%s

en: bad argument to @%s
sv: felaktigt argument till @%s

en: accent command `@%s' not allowed as @%s argument
sv: accentkommando ”@%s” inte tillåtet som @%s-argument

en: missing @%s argument
sv: saknar @%s argument

en: command @%s not accepting argument in brace should not be on @%s line
sv: kommando @%s som inte accepterar något argument i klammerparenteser borde inte finnas på @%s-rad

en: syntax for an external node used for `%s'
sv: syntax för en extern nod använd för ”%s”

en: empty node name after expansion `%s'
sv: tomt nodnamn efter expansion ”%s”

en: empty menu entry name in `%s'
sv: tomt namn för menyobjekt i ”%s”

en: empty node name in menu entry
sv: tomt nodnamn i menyobjekt

en: @%s should not appear in @%s
sv: @%s borde inte förekomma i @%s

en: @%s should not appear anywhere inside caption
sv: @%s ska inte visas någonstans i bildtexten

en: @%s should not appear anywhere inside @%s
sv: @%s ska inte visas någonstans inuti @%s

en: @%s should not appear on @%s line
sv: @%s ska inte visas på @%s rad

en: @%s should not appear in @%s block
sv: @%s ska inte visas i @%s block

en: macro call nested too deeply (set MAX_MACRO_CALL_NESTING to override; current value %d)
sv: makroanrop kapslat för djupt (ställ in MAX_MACRO_CALL_NESTING för att åsidosätta; aktuellt värde %d)

en: recursive call of macro %s is not allowed; use @rmacro if needed
sv: rekursivt anrop av makro %s är inte tillåtet; använd @rmacro om det behövs

en: @%s defined with zero or more than one argument should be invoked with {}
sv: @%s definierat med noll eller fler än ett argument bör anropas med {}

en: @%s should only appear in heading or footing
sv: @%s borde endast förekomma i rubriker eller fotnoter

en: @%s should only appear in math context
sv: @%s borde endast förekomma i matematikkontext

en: @%s not meaningful inside `@%s' block
sv: @%s är inte meningsfullt inuti ”@%s”-block

en: @%s in empty multitable
sv: @%s i tom multitabell

en: @tab before @item
sv: @tab före @item

en: too many columns in multitable item (max %d)
sv: för många kolumner i multitabellsobjekt (max %d)

en: ignoring @tab outside of multitable
sv: ignorerar @tab utanför multitabell

en: @%s outside of table or list
sv: @%s utanför tabell eller lista

en: @%s is useless inside of a paragraph
sv: @%s är värdelös inuti ett stycke

en: @%s not allowed inside `@copying' block
sv: @%s är inte tillåtet inuti ”@copying”-block

en: remaining argument on @%s line: %s
sv: återstående argument på @%s-rad: %s

en: multiple node @nodedescription
sv: multipel nod @nodedescription

en: @nodedescription outside of any node
sv: @nodedescription utanför valfri nod

en: @%s should only appear in an index entry
sv: @%s borde endast förekomma i en indexpost

en: no more than two levels of index subentry are allowed
sv: fler än två nivåer av index underposter tillåts

en: must be after `@%s' to use `@%s'
sv: måste vara efter ”@%s” för att använda ”@%s”

en: @author not meaningful outside `@titlepage', `@documentinfo' and `@quotation' environments
sv: @author är inte meningsfullt utanför miljöerna `@titlepage', `@documentinfo' och `@quotation'

en: @dircategory after first node
sv: @dircategory efter första noden

en: @direntry after first node
sv: @direntry efter första noden

en: @menu in invalid context
sv: @menu i ogiltig kontext

en: multiple node @nodedescriptionblock
sv: multipel nod @nodedescriptionblock

en: @nodedescriptionblock outside of any node
sv: @nodedescriptionblock utanför valfri nod

en: @verb without associated character
sv: @verb utan associerat tecken

en: @%s is not meaningful outside `@float' environment
sv: @%s är inte meningsfullt utanför ”@float”-omgivning

en: @%s should be right below `@float'
sv: @%s borde vara direkt under ”@float”

en: command @%s missing a node or external manual argument
sv: kommando @%s saknar nod- eller extern manual-argument

en: in @%s empty cross reference name after expansion `%s'
sv: i @%s finns ett tomt korsreferensnamn efter expansion ”%s”

en: in @%s empty cross reference title after expansion `%s'
sv: i @%s finns en tom korsreferenstitel efter expansion ”%s”

en: @image missing filename argument
sv: @image saknar filnamnsargument

en: @dotless expects `i' or `j' as argument, not `%s'
sv: @dotless förväntar sig ”i” eller ”j” som argument, inte ”%s”

en: @%s missing first argument
sv: %s: saknar första argumentet

en: no argument specified for @U
sv: inget argument angivet för @U

en: non-hex digits in argument for @U: %s
sv: icke-hexsiffror i argument till @U: %s

en: fewer than four hex digits in argument for @U: %s
sv: färre än fyra hexsiffror i argument till @U: %s

en: argument for @U exceeds Unicode maximum 0x10FFFF: %s
sv: argument till @U överstiger största Unicode 0x10FFFF: %s

en: command @%s does not accept arguments
sv: kommando @%s accepterar inga argument

en: misplaced }
sv: felplacerat }

en: expected @end %s
sv: förväntade @end %s

en: @end %s should only appear at the beginning of a line
sv: @end %s ska bara uppträda vid böjran på en rad

en: macro `%s' previously defined
sv: makrot ”%s” är redan definierat

en: here is the previous definition of `%s'
sv: här är den tidigare definitionen av ”%s”

en: redefining Texinfo language command: @%s
sv: omdefinierar Texinfo-språkkommando: @%s

en: unexpected @
sv: oväntat @

en: value call nested too deeply (set MAX_MACRO_CALL_NESTING to override; current value %d)
sv: värdeanrop kapslat för djupt (ställ in MAX_MACRO_CALL_NESTING för att åsidosätta; aktuellt värde %d)

en: unknown command `%s'
sv: okänt kommando ”%s”

en: command `@%s' must not be followed by new line
sv: kommandot `@%s' får inte följas av en ny rad

en: undefined flag: %s
sv: odefinierad flagga: %s

en: bad syntax for @%s
sv: dålig syntax för @%s

en: @%s is obsolete
sv: @%s är föråldrat

en: @%s should only appear at the beginning of a line
sv: @%s borde enbart uppträda vid början på en rad

en: superfluous arguments for node
sv: överflödiga argument för nod

en: @set requires a name
sv: @set kräver ett namn

en: @clear requires a name
sv: @clear kräver ett namn

en: @unmacro requires a name
sv: @unmacro kräver ett namn

en: @clickstyle should only accept an @-command as argument, not `%s'
sv: @clickstyle borde endast acceptera ett @-kommando som argument, inte ”%s”

en: environment command %s as argument to @alias
sv: miljökommando %s som argument till @alias

en: recursive alias definition of %s through %s ignored
sv: rekursiv aliasdefinition av %s till %s ignoreras

en: cannot redefine with @definfoenclose: %s
sv: kan inte omdefiniera med @definfoenclose: %s

en: bad argument to @definfoenclose
sv: felaktigt argument till @definfoenclose

en: empty @columnfractions
sv: tom @columnfractions

en: column fraction not a number: %s
sv: kolumndecimal inte ett nummer: %s

en: @sp arg must be numeric, not `%s'
sv: @sp argument måste vara numeriskt, inte ”%s”

en: reserved index name %s
sv: reserverat indexnamn %s

en: unknown source index in @%s: %s
sv: okänt källindex i @%s: %s

en: unknown destination index in @%s: %s
sv: okänt destinationsindex i @%s: %s

en: @%s leads to a merging of %s in itself, ignoring
sv: @%s leder till en sammanfogning av %s med sig själv, hoppar över

en: unknown index `%s' in @printindex
sv: okänt index ”%s” i @printindex

en: printing an index `%s' merged in another one, `%s'
sv: skriver ut ett index ”%s” sammanfogat med et annat, ”%s”

en: printindex before document beginning: @printindex %s
sv: prindindex före dokument börjar: @printindex %s

en: Only @fonttextsize 10 or 11 is supported, not `%s'
sv: Endast @fonttextsize 10 eller 11 stöds, inte ”%s”

en: @footnotestyle arg must be `separate' or `end', not `%s'
sv: @footnotestyle-argument måste vara ”separate” eller ”end”, inte ”%s”

en: @setchapternewpage arg must be `on', `off' or `odd', not `%s'
sv: @setchapternewpage argument måste vara ”on”, ”off” eller ”odd”, inte ”%s”

en: bad argument to @need: %s
sv: felaktigt argument till @need: %s

en: @paragraphindent arg must be numeric/`none'/`asis', not `%s'
sv: @paragraphindent-argument måste vara numeriskt/”none”/”asis” inte, ”%s”

en: @firstparagraphindent arg must be `none' or `insert', not `%s'
sv: @firstparagraphindent-argument måste vara ”none” eller ”insert”, inte ”%s”

en: @exampleindent arg must be numeric/`asis', not `%s'
sv: @exampleindent-argument måste vara numeriskt/”asis”, inte ”%s”

en: expected @%s on or off, not `%s'
sv: förväntade @%s on eller off, inte ”%s”

en: @kbdinputstyle arg must be `code'/`example'/`distinct', not `%s'
sv: @kbdinputstyle-argument måste vara ”code”/”example”/”distinct”, inte ”%s”

en: @allowcodebreaks arg must be `true' or `false', not `%s'
sv: @allowcodebreaks-argument måste vara ”true” eller ”false”, inte ”%s”

en: @urefbreakstyle arg must be `after'/`before'/`none', not `%s'
sv: @urefbreakstyle-argument måste vara ”after”/”before”/”none”, inte ”%s”

en: @%s arg must be `top' or `bottom', not `%s'
sv: @%s argument måste vara ”top” eller ”bottom”, inte ”%s”

[ctx: Texinfo source file warning in macro]
en: warning: %s (possibly involving @%s)
sv: varning: %s (möjligen involverar @%s)

[ctx: Texinfo source file error in macro]
en: %s (possibly involving @%s)
sv: %s (möjligen involverar @%s)

[ctx: Texinfo source file warning]
en: warning: %s
sv: varning: %s

[ctx: whole document warning]
en: %s: warning: %s
sv: %s: varning: %s

[ctx: whole document warning]
en: warning: %s
sv: varning: %s

en: raising the section level of @%s which is too low
sv: höjer avsnittsnivån för @%s, vilken är för låg

en: no chapter-level command before @%s
sv: inget kapitelnivåkommando före @%s

en: lowering the section level of @%s appearing after a lower element
sv: sänker avsnittsnivån för @%s då det förekommer efter ett lägre element

en: no sectioning command associated with @%s
sv: inget avsnittskommando associerat med @%s

en: @%s not empty
sv: @%s inte tomt

en: @%s reference to nonexistent node `%s'
sv: @%s-referens till icke-existerande node ”%s”

en: @%s entry node name `%s' different from %s name `%s'
sv: @%s postnodsnamn ”%s” skiljer sig från %s namn ”%s”

en: node `%s' unreferenced
sv: nod `%s' saknar referens

en: node `%s' not in menu
sv: nod `%s' finns inte i menyn

en: node `%s' in menu in `%s' but not under it in sectioning
sv: nod ”%s” är i meny vid %s men inte avsnittsuppdelning

en: node `%s' in menu in `%s' but under `%s' in sectioning
sv: nod `%s' är i menyn vid `%s' men inte under `%s' i avsnittsuppdelning

en: node `%s' in menu where `%s' expected
sv: nod `%s' är i menyn där `%s' förväntades

en: unexpected node `%s' in menu
sv: oväntad nod `%s' i menyn

en: node `%s' lacks menu item for `%s' but is above it in sectioning
sv: nod `%s' saknar menyalternativ för `%s' men är ovanför det i avsnittsuppdelning

en: node %s pointer for `%s' is `%s' but %s is `%s' in menu
sv: nod %s pekare för `%s' är `%s' men %s är `%s' i menyn

en: %s pointer `%s' (for node `%s') different from %s name `%s'
sv: %s-pekare ”%s” (för nod ”%s”) skiljer sig från %s namn ”%s”

en: %s reference to nonexistent `%s'
sv: %s-referens till icke-existerande ”%s”

en: @%s to `%s', different from %s name `%s'
sv: @%s till ”%s”, skiljer sig från %s namn ”%s”

en: node `%s' appears in its own menus
sv: nod `%s' visas i sina egna menyer

en: could not protect hash character in @%s
sv: kunde inte skydda hashtecken i @%s

en: Cannot switch to a locale compatible with document strings translations
sv: Det går inte att byta till en språkinställning som är kompatibel med översättningar av dokumentsträngar

en: Cannot find a locale compatible with document strings translations
sv: Kan inte hitta en språkinställning som är kompatibel med översättningar av dokumentsträngar

en: chm.pm: could not open %s for writing: %s
sv: chm.pm: kunde inte öppna %s för skrivning: %s

en: chm.pm: error on closing %s: %s
sv: chm.pm: fel vid stängning %s: %s

en: @image file `%s' can not be copied
sv: @image fil `%s' kan inte kopieras

en: could not create images directory `%s': %s
sv: kunde inte skapa bildkatalogen `%s': %s

en: could not copy `%s' to `%s': %s
sv: kunde inte kopiera `%s' till `%s': %s

en: error removing directory: %s: %s
sv: fel vid borttagning av katalog: %s: %s

en: error removing directory: %s: unlinking %s: %s
sv: fel vid borttagning av katalog: %s: avlänkar %s: %s

en: Archive::Zip is required for EPUB file output
sv: Arkiv::Zip krävs för EPUB-filutmatning

en: error creating directory: %s: %s
sv: fel vid skapande av katalog: %s: %s

en: error creating directory: %s: creating %s: %s
sv: fel vid skapande av katalog: %s: skapar %s: %s

en: epub: no filename output
sv: epub: ingen filnamnsutmatning

en: could not create meta informations directory `%s': %s
sv: kunde inte skapa metainformationskatalog `%s': %s

en: epub3.pm: could not open %s for writing: %s
sv: epub3.pm: kunde inte öppna %s för skrivning: %s

en: epub3.pm: error on closing %s: %s
sv: epub3.pm: fel vid stängning %s: %s

en: epub3.pm: readdir %s error: %s
sv: epub3.pm: fel vid läsning av katalog %s fel: %s

en: epub3.pm: error adding %s to archive
sv: epub3.pm: fel när %s skulle läggas till i arkivet

en: epub3.pm: error writing archive %s
sv: epub3.pm: fel vid skrivning av arkiv %s

en: %s: %s: cannot parse language line
sv: %s: %s: kunde inte tolka språkraden

en: %s: no highlighted language found
sv: %s: inget markerat språk hittades

en: %s: error closing input: %s
sv: %s: fel vid stängning av ingång: %s

en: %s: error closing output: %s
sv: %s: fel vid stängning av utgång: %s

en: %s: error closing errors: %s
sv: %s: fel vid stängning: %s

en: %s: errors: %s
sv: %s: fel: %s

en: highlight_syntax.pm: could not make directory %s: %s
sv: highlight_syntax.pm: kunde inte skapa katalog %s: %s

en: highlight_syntax.pm: could not open %s: %s
sv: highlight_syntax.pm: kunde inte öppna %s: %s

en: highlight_syntax.pm: error on closing %s: %s
sv: highlight_syntax.pm: fel vid stängning av %s: %s

en: highlight_syntax.pm: command did not succeed: %s
sv: highlight_syntax.pm: kommandot lyckades inte: %s

en: highlight_syntax.pm: %s: %d separators; expected %d, the number of fragments +1
sv: highlight_syntax.pm: %s: %d separatorer; förväntat %d, antalet fragment +1

en: highlight_syntax.pm: %s: end of @%s item %d not found
sv: highlight_syntax.pm: %s: slut på @%s-objekt %d hittades inte

en: highlight_syntax.pm: %s: retrieved %d items in HTML; expected %d
sv: highlight_syntax.pm: %s: hämtade %d objekt i HTML; förväntade %d

en: highlight_syntax.pm: output has HTML item for @%s but no language %s
sv: highlight_syntax.pm: utdata har inget HTML-objekt för @%s men inget språk %s

en: highlight_syntax.pm: output has no HTML item for @%s %s %s
sv: highlight_syntax.pm: utdata har inget HTML-objekt för @%s %s %s

en: l2h: could not open latex file %s for writing: %s
sv: l2h: kunde inte öppna latexfil %s för skrivning: %s

en: l2h: error on closing latex file %s: %s
sv: l2h: fel vid stängning av latexfil %s: %s

en: latex2html.pm: processing produced %d items in HTML; expected %d
sv: latex2html.pm: bearbetning producerade %d objekt i HTML; förväntade %d

en: l2h: L2H_TMP directory contains a dot
sv: l2h: L2H_TMP-katalog innehåller en punkt

en: l2h: current directory contains a dot
sv: l2h: aktuell katalog innehåller en punkt

en: l2h: command not set
sv: l2h: kommando inte inställt

en: l2h: command did not succeed: %s
sv: l2h: kommando misslyckades: %s

en: l2h: could not open %s: %s
sv: l2h: kunde inte öppna %s: %s

en: latex2html.pm: end of @%s text %d not found
sv: latex2html.pm: slut på @%s text %d hittades inte

en: l2h: error on closing html file %s: %s
sv: l2h: fel vid stängning av htmlfil %s: %s

en: l2h: could not extract the fragment %d for @%s, text %d, from HTML
sv: l2h: kunde inte extrahera fragmentet %d för @%s, text %d, från HTML

en: l2h: could not unlink file %s: %s
sv: l2h: kunde inte koppla bort länken till fil %s: %s

en: l2h: could not compile %s: %s
sv: l2h: kunde inte kompilera %s: %s

en: l2h: could not load %s: %s
sv: l2h: kunde inte läsa in %s: %s

en: l2h: error loading %s
sv: l2h: fel vid inläsning av %s

en: l2h: could not open %s for writing: %s
sv: l2h: kunde inte öppna %s för skrivning: %s

en: l2h: error on closing cache file %s: %s
sv: l2h: fel vid stängning av cachefil %s: %s

en: tex4ht.pm: unknown conversion type for math: %s
sv: tex4ht.pm: okänd konverteringstyp för matematik: %s

en: tex4ht.pm: unknown conversion type for @tex: %s
sv: tex4ht.pm: okänd konverteringstyp för @tex: %s

en: tex4ht.pm: unknown conversion type for @latex: %s
sv: tex4ht.pm: okänd konverteringstyp för @latex: %s

en: tex4ht.pm: could not open %s: %s
sv: tex4ht.pm: kunde inte öppna %s: %s

en: tex4ht.pm: error on closing %s: %s
sv: tex4ht.pm: fel vid stängning %s: %s

en: tex4ht.pm: chdir %s failed: %s
sv: tex4ht.pm: chdir %s misslyckades: %s

en: tex4ht.pm: unable to return to initial directory: %s
sv: tex4ht.pm: kan inte återgå till tidigare katalog: %s

en: tex4ht.pm: output file missing: %s
sv: tex4ht.pm: utdatafil saknas: %s

en: tex4ht.pm: command failed: %s
sv: tex4ht.pm: kommando misslyckades: %s

en: tex4ht.pm: closing communication failed: %s: %s
sv: tex4ht.pm: avslutande kommunikation misslyckades: %s: %s

en: tex4ht.pm: end of %s item %d for @%s not found
sv: tex4ht.pm: slut på %s objekt %d för @%s hittades inte

en: tex4ht.pm: processing produced %d items in HTML; expected %d for format %s
sv: tex4ht.pm: bearbetning producerade %d objekt i HTML; förväntade %d för format %s

en: tex4ht.pm: output has no HTML item for @%s %s
sv: tex4ht.pm: utdata har inget HTML-objekt för @%s %s

en: tex4ht.pm: output counter UNDEF; expected %d for @%s
sv: tex4ht.pm: utgångsräknare UNDEF; förväntade %d för @%s

en: tex4ht.pm: no expected items in the document for @%s
sv: tex4ht.pm: inga förväntade objekt i dokumentet för @%s

en: tex4ht.pm: processing retrieved %d items in HTML; collected %d for @%s
sv: tex4ht.pm: bearbetar hämtade %d objekt i HTML; samlade %d för @%s

en: could not read init file %s
sv: kunde inte läsa initfil %s

en: could not read extension file %s
sv: kunde inte läsa tilläggsfil %s

en: ignoring unrecognized TEXINFO_OUTPUT_FORMAT value `%s'
sv: ignorerar okänt TEXINFO_OUTPUT_FORMAT värde `%s'

en: Usage: %s [OPTION]... TEXINFO-FILE...
sv: Användning: %s [FLAGGA]... TEXINFO-FIL...

en: Translate Texinfo source documentation to various other formats, by default
    Info files suitable for reading online with Emacs or standalone GNU Info.
    
    This program is commonly installed as both `makeinfo' and `texi2any';
    the behavior is identical, and does not depend on the installed name.
sv: Översätt Texinfo-källdokumentation till diverse andra format, som standard
    infofiler som är lämpliga för läsning med Emacs eller fristående GNU Info.
    
    Detta program installerars vanligen som både ”makeinfo” och ”texi2any”;
    beteende är identiskt och beror inte på namnet det installeras under.

en: General options:
sv: Allmänna alternativ:

en:       --document-language=STR locale to use in translating Texinfo keywords
                                    for the output document (default C)
sv:       --document-language=STR-språk att använda vid översättning av Texinfo-nyckelord
                                    för utdatadokumentet (standard C).

en:       --error-limit=NUM       quit after NUM errors (default %d)
sv:       --error-limit=NUM       avsluta efter NUM fel (standard %d)

en:       --force                 preserve output even if errors
sv:       --force                 preservera utdata även om det uppstår fel

en:       --help                  display this help and exit
sv:     --help                  visa denna hjälptext och avsluta

en:       --no-validate           suppress node cross-reference validation
sv:       --no-validate          dämpa validering av nodkorsreferens

en:       --no-warn               suppress warnings (but not errors)
sv:       --no-warn               dämpa varningar (men inte fel)

en:       --conf-dir=DIR          search also for initialization files in DIR
sv:       --conf-dir=KAT          sök också efter initialiseringsfiler i KAT

en:       --init-file=FILE        load FILE to modify the default behavior
sv:       --init-file=FIL        ladda FIL för att modifiera standardbeteendet

en:   -c, --set-customization-variable VAR=VAL  set customization variable VAR
                                    to value VAL
sv:   -c, --set-customization-variable VAR=VAL  ställ in anpassningsvariabel VAR
                                    till värde VAL

en:       --trace-includes        print names of included files
sv:       --trace-includes        skriv ut namnen på inkluderade filer

en:   -v, --verbose               explain what is being done
sv:   -v, --verbose               förklara vad som görs

en:       --version               display version information and exit
sv:     --version               visa versionsinformation och avsluta

en: Output format selection (default is to produce Info):
sv: Val av utdataformat (standard är att producera info):

en:       --docbook               output Docbook XML
sv:       --docbook               utdata Docbook XML

en:       --html                  output HTML
sv:       --html               utdata HTML

en:       --epub3                 output EPUB 3
sv:       --epub3               utdata EPUB 3

en:       --latex                 output LaTeX
sv:       --latex               utdata LaTeX

en:       --plaintext             output plain text rather than Info
sv:       --plaintext             utdata vanlig text istället för Info

en:       --xml                   output Texinfo XML
sv:       --xml               utdata Texinfo XML

en:       --dvi, --dvipdf, --ps, --pdf  call texi2dvi to generate given output,
                                    after checking validity of TEXINFO-FILE
sv:       --dvi, --dvipdf, --ps, --pdf  anropa texi2dvi för att generera given utdata,
                                    efter att ha kontrollerat giltigheten av TEXINFO-FIL

en: General output options:
sv: Allmänna utdataalternativ:

en:   -E, --macro-expand=FILE     output macro-expanded source to FILE,
                                    ignoring any @setfilename
sv:   -E, --macro-expand=FILE     utdata makro-expanderad källkod till FIL,
                                   ignorerar alla @setfilename

en:       --no-headers            suppress node separators, Node: lines, and menus
                                    from Info output (thus producing plain text)
                                    or from HTML (thus producing shorter output).
                                    Also, if producing Info, write to
                                    standard output by default.
sv:       --no-headers            dämpa nodseparatorer, Nod: linjer och menyer
                                    från Info utdata (vilket producerar vanlig text)
                                    eller från HTML (vilket ger kortare utdata.
                                   Dessutom, om du producerar info, skriv till
                                    standard utdata som standard.

en:       --no-split              suppress any splitting of the output;
                                    generate only one output file
sv:       --no-split              dämpa eventuell uppdelning av utdatan;
                                    generera endast en utdatafil

en:       --[no-]number-sections  output chapter and sectioning numbers;
                                    default is on
sv:       --[no-]number-sections  utdata kapter och sektionsnummer;
                                    standard är på

en:       --[no-]number-footnotes  number footnotes sequentially; default is on
sv:       --[no-]number-footnotes  numrera fotnoter sekventiellt; standard är på

en:   -o, --output=DEST           output to DEST.
                                    With split output, create DEST as a directory
                                    and put the output files there.
                                    With non-split output, if DEST is already
                                    a directory or ends with a /,
                                    put the output file there.
                                    Otherwise, DEST names the output file.
sv:   -o, --output=DEST           utdata till DEST.
                                    Med uppdeladutdata, skapa DEST som en katalog
                                    och stoppa utdata filerna där.
                                    Med icke uppdeladutdata, om DEST redan finns
                                    som en katalog eller slutar med ett a/,
                                    stoppa utdata filerna där.
                                    Annars, så är DEST namnen utdata filen.

en:       --disable-encoding      do not output accented and special characters
                                    in Info and plain text output based on document
                                    encoding
sv:       ---disable-encoding       matar inte ut accenter och specialtecken
                                     i Info och oformaterad text baserat på dokument
                                     kodning

en:       --enable-encoding       override --disable-encoding (default)
sv:       --enable-encoding       åsidosätta --disable-encoding (standard)

en: Options for Info and plain text:
sv: Alternativ för info och vanlig text:

en:       --fill-column=NUM       break Info lines at NUM columns (default %d)
sv:       --fill-column=NUM       bryt informationsrader vid NUM kolumner (standard %d)

en:       --footnote-style=STYLE  output footnotes in Info according to STYLE:
                                    `separate' to put them in their own node;
                                    `end' to put them at the end of the node, in
                                    which they are defined (this is the default)
sv:       --footnote-style=STYLE  utdata fotnoter i Info enligt STIL:
                                    `separate' för att placera dem i sin egen nod;
                                    `end' för att placera dom vid slutet av nod;
                                    som de är definierade (detta är standard)

en:       --paragraph-indent=VAL  indent Info paragraphs by VAL spaces (default %d).
                                    If VAL is `none', do not indent; if VAL is
                                    `asis', preserve existing indentation.
sv:       --paragraph-indent=VAL dra in Info-stycken med VÄR-mellanslag (standard %d)
                                    Om VAL är `none', indrag inte; om VAL är
                                    `asis', bevara befintlig indragning.

en:       --split-size=NUM        split Info files at size NUM (default %d)
sv:       --split-size=NUM        dela upp informationsfiler vid storlek NUM (standard %d)

en: Options for HTML:
sv: Alternativ för HTML:

en:       --css-include=FILE      include FILE in HTML <style> output;
                                    read stdin if FILE is -
sv:       --css-include=FIL      inkludera FIL i HTML <style> utdata;
                                    läs stdin om FIL är -

en:       --css-ref=URL           generate CSS reference to URL
sv:       --css-ref=URL           generera CSS-referens till URL

en:       --internal-links=FILE   produce list of internal links in FILE
sv:       --internal-links=FIL   producera lista av interna länkar i FIL

en:       --split=SPLIT           split at SPLIT, where SPLIT may be `chapter',
                                    `section' or `node'
sv:       --split=DELA           dela vid DELA där, DEL, kan vara antingen `kapitel',
                                    `sektion' eller `nod'

en:       --transliterate-file-names  use file names in ASCII transliteration
sv:       --transliterate-file-names  använd filnamn i ASCII-translitteration

en:       --node-files            produce redirection files for nodes and
                                    anchors; default is set only if split
sv:       --node-files            producera omdirigeringsfiler för noder och
                                    ankare; standard är endast inställd vid delning

en: Options for DVI/PS/PDF:
sv: Alternativ för DVI/PS/PDF:

en:       --Xopt=OPT              pass OPT to texi2dvi; can be repeated
sv:       --Xopt=FLG              skicka FLG till texi2dvi; får repeteras

en: Input file options:
sv: Inmatningsfilalternativ:

en:  -D VAR                       define the variable VAR, as with @set
sv:  -D VAR                       definiera variabeln VAR, som med @set

en:  -D 'VAR VAL'                 define VAR to VAL (one shell argument)
sv:  -D 'VAR VAL'                 definiera VAR till VAL (ett skal-argument)

en:  -I DIR                       append DIR to the @include search path
sv:  -I KAT                       lägg till KAT till @include-sökvägen

en:  -P DIR                       prepend DIR to the @include search path
sv:  -P KAT                       lägg KAT till @include-sökvägen

en:  -U VAR                       undefine the variable VAR, as with @clear
sv:  -U VAR                       odefiniera variabeln VAR, som med @clear

en: Conditional processing in input:
sv: Villkorlig bearbetning i indata:

en:       --ifdocbook       process @ifdocbook and @docbook
sv:   --no-ifdocbook    bearbeta inte @ifdocbook och @docbook text

en:       --ifhtml          process @ifhtml and @html
sv:   --ifxml           bearbeta @ifxml och @xml

en:       --ifinfo          process @ifinfo
sv:   --no-ifinfo       bearbeta inte @ifinfo-text

en:       --iflatex         process @iflatex and @latex
sv:   --iflatex         bearbeta @iflatex och @latex

en:       --ifplaintext     process @ifplaintext
sv:   --no-ifplaintext  bearbeta inte @ifplaintext-text

en:       --iftex           process @iftex and @tex
sv:   --iftex           bearbeta @iftex och @tex

en:       --ifxml           process @ifxml and @xml
sv:   --ifxml           bearbeta @ifxml och @xml

en:   By default, an --ifFORMAT setting is on only when the output format
      is FORMAT; for example, --ifhtml is on when outputting HTML.
      Also, when --ifFORMAT is on, @ifnotFORMAT text is not processed.
sv:   Som standard är en --ifFORMAT-inställning endast aktiverad när utdataformatet
      är FORMAT; till exempel, --ifhtml är aktiverat vid utmatning av HTML
      Också, när --ifFORMAT är på, @ifnotFORMAT text bearbetas inte.

en:   Each --ifFORMAT option may be prefixed with `--no-' to negate it;
      for example, --no-ifhtml means not to process @ifhtml or @html text,
      and to process @ifnothtml text.
sv:   Varje --ifFORMAT alternativ kan prefixas med `--no-' för att negera det;
      till exempel, --no-ifhtml betyder att inte bearbeta @ifhtml eller @html text,
      och att bearbeta @ifnothtml text.

en: Examples:
sv: Exempel:

en:   %s foo.texi                      write Info
sv:   %s foo.texi                      skriv Info

en:   %s --html foo.texi               write HTML
sv:   %s --html foo.texi               skriv HTML

en:   %s --xml foo.texi                write Texinfo XML
sv:   %s --xml foo.texi                skriv Texinfo XML

en:   %s --docbook foo.texi            write Docbook XML
sv:   %s --docbook foo.texi            skriv Docbook XML

en:   %s --plaintext foo.texi          write plain text to standard output
sv:   %s --plaintext foo.texi          skriv vanlig text till standard utdata

en:   %s --pdf foo.texi                write PDF using texi2dvi
sv:   %s --pdf foo.texi                skriv PDF genom att använda texi2dvi

en:   %s --html --no-headers foo.texi  write html without node lines, menus
sv:   %s --html --no-headers foo.texi  skriv html utan nodrader, menyer

en:   %s --number-sections foo.texi    write Info with numbered sections
sv:   %s --number-sections foo.texi    skriv Info med numrerade avsnitt

en:   %s --no-split foo.texi           write one Info file however big
sv:   %s --no-split foo.texi           skriv en infofil, hur stor den än är

en: %s: --footnote-style arg must be `separate' or `end', not `%s'.
sv: %s: --footnote-style argumentet måste vara `separate' eller `end', inte `%s'.

en: %s is not a valid split possibility
sv: %s är inte en giltig delningsmöjlighet

en: %s: --paragraph-indent arg must be numeric/`none'/`asis', not `%s'.
sv: %s: --paragraph-indent argumentet måste vara numeriskt/`none'/`asis', inte `%s'.

en: overwriting file: %s
sv: skriver över fil: %s

en: unknown tree transformation %s
sv: okänd trädtransformation %s

en: ignoring splitting for converted format %s (for %s)
sv: ignorerar delning för konverterat format %s (för %s)

en: ignoring splitting for format %s
sv: hoppar över uppdelning för format %s

en: %s: when generating %s, only one input FILE may be specified with -o
sv: %s: vid generering av %s kan endast en indata-FIL anges med -o

en: --Xopt option without printed output
sv: --Xopt flagga utan utskrift

en: error loading %s: %s
sv: fel vid inläsning %s: %s

en: %s: missing file argument.
sv: %s: filargument saknas.

en: input file %s; did you mean %s?
sv: inmatningsfil %s; menade du %s?

en: error on closing tree dump file %s: %s
sv: fel vid stängning av träddumpfil %s: %s

en: error on closing macro expand file %s: %s
sv: fel vid stängning av makroexpansionsfil %s: %s

en: error on closing structure dump file %s: %s
sv: fel vid stängning av strukturdumpfil %s: %s

en: %s: error on closing internal links file %s: %s
sv: %s: fel vid stängning av intern länkfil %s: %s

en: %s: error on closing elements size file %s: %s
sv: %s: fel vid stängning av elementstorlek fil %s: %s

en: %s: value "%s" invalid for option %s (number expected)
sv: %s: värde "%s" ogiltigt för alternativ %s (förväntade sig ett tal)

en: %s: value "%s" invalid for option %c (number expected)
sv: %s: värde "%s" ogiltigt för alternativ %c (förväntade sig ett tal)

en: %s:  --paragraph-indent arg must be numeric/`none'/`asis', not `%s'.
sv: %s: argumentet --paragraph-indent måste vara numeriskt/`none'/`asis', inte `%s'.

en: %s: %zu registered opened sections not closed
sv: %s: %zu registrerade öppnade sektioner inte stängda

en: %zu registered inline contents: %s
sv: %zu registrerat inlineinnehåll: %s

en: left inline content associated to %s: '%s'
sv: vänster inline innehåll kopplat till %s: '%s'

en: left inline content of %p: '%s'
sv: vänster inline innehåll av %p: '%s'

en: left inline content associated: '%s'
sv: vänster inline innehåll associerat med '%s'

en: %zu pending footnotes
sv: %zu väntande fotnoter

en: error while opening %s for reading: %s
sv: fel vid öppning av %s för läsning: %s

en: cannot open %s for writing: %s
sv: kan inte öppna %s för skrivning: %s

en: error writing %s: %s
sv: fel vid skrivning till %s: %s

en: error closing %s: %s
sv: fel vid stängning av %s: %s

en: error on closing CSS file  %s: %s
sv: fel vid stängning av CSS-fil   %s: %s

en: %s: error on closing io %s: %s
sv: %s: fel vid stängning av io %s: %s

en: empty index sub entry %zu key in @%s
sv: tom indexunderpost för %zu nyckel i @%s

en: collation locale not found: %s
sv: samlingslokal hittades inte: %s

en: unmatched `@end %s'
sv: omatchat ”@end %s”

en: bad argument to @alias
sv: felaktigt argument till @alias

en: bad argument to @printindex: %s
sv: felaktigt argument till @printindex: %s

en: bad argument to @headings: %s
sv: felaktigt argument till @headings: %s

en: bad argument to @end: %s
sv: felaktigt argument till @end: %s

en: @include: could not find %s
sv: @include: kunde inte hitta %s

en: @include: could not open %s: %s
sv: @include: kunde inte öppna %s: %s

en: @setfilename after the first element
sv: @setfilename efter första elementet

en: @columnfractions only meaningful on a @multitable line
sv: @columnfractions är inte meningsfullt utanför @multitabell-rad

en: @part should not be associated with @top
sv: @part borde inte associeras med @top

en: @node precedes @part, but parts may not be associated with nodes
sv: @node föregår @part, men delar kanske inte associeras med noder

en: bad name for @set
sv: felaktigt namn för @set

en: bad name for @clear
sv: felaktigt namn för @clear

en: bad name for @unmacro
sv: felaktigt namn för @unmacro

en: @\ should only appear in math context
sv: @\ borde endast förekomma i matematikkontext

en: @ should not occur at end of argument to line command
sv: @ bör inte förekomma i slutet av argument för rad kommando

en: @subentry should only occur in an index entry
sv: @subentry borde endast förekomma i en indexpost

en: bad or empty @%s formal argument:
sv: felaktigt eller tomt @%s formellt argument:
