Thonny - en to el translation catalogue (417 entries)

en: File
el: Αρχείο

en: Edit
el: Επεξεργασία

en: View
el: Προβολή

en: Run
el: Εκτέλεση

en: Tools
el: Εργαλεία

en: Help
el: Βοήθεια

note: Ίσως ο διερμηνευτής να πρέπει να μείνει inerpreter σε παρένθεση
en: Alternative Python 3 interpreter or virtual environment
el: Εναλλακτικός διερμηνευτής Python 3 ή εικονικό περιβάλλον

note: Η έννοια του deprecated έχει να κάνει με στοιχεία / λειτουργικότητες που βαίνουν προς κατάργηση στις επόμενες εκδόσεις
en: A special virtual environment (deprecated)
el: Ένα ειδικό εικονικό περιβάλλον (προς κατάργηση)

en: Exit
el: Έξοδος

en: Decrease font size
el: Μείωση μεγέθους γραμματοσειράς

en: Focus editor
el: Εστίαση στον επεξεργαστή κειμένου

en: Focus shell
el: Εστίαση στο κέλυφος

en: Maximize view
el: Μεγιστοποίηση

en: Full screen
el: Πλήρης οθόνη

en: Program arguments
el: Παράμετροι προγράμματος

en: About Thonny
el: Σχετικά με το Thonny

en: Made in
    University of Tartu, Estonia,
    with the help from
    open-source community,
    Raspberry Pi Foundation
    and Cybernetica AS
el: Δημιουργήθηκε
    στο Πανεπιστήμιο Tartu της Εσθονίας
    με την βοήθεια της κοινότητας λογισμικού ανοιχτού κώδικα,
    του Raspberry Pi Foundation 
    και της Cybernetica AS

en: This program comes with
    ABSOLUTELY NO WARRANTY!
    It is free software, and you are welcome to
    redistribute it under certain conditions, see
    https://opensource.org/licenses/MIT
    for details
el: Αυτό το πρόγραμμα δεν παρέχει
    ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΜΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ!
    Είναι ελεύθερο λογισμικό και είστε ευπρόσδεκτοι
    να το αναδιανείμετε υπό ορισμένες προϋποθέσεις, βλ
    https://opensource.org/licenses/MIT
    για λεπτομέρειες

en: Version history
el: Ιστορικό έκδοσης

en: Report problems
el: Αναφορά προβλήματος

en: Open Assistant automatically when program crashes with an exception
el: Άνοιγμα του Βοηθού αυτόματα όταν το πρόγραμμα τερματιστεί με εξαίρεση

en: Open Assistant automatically when it has warnings for your code
el: Άνοιγμα του Βοηθού αυτόματα όταν υπάρχουν προειδοποιήσεις για τον κώδικα

en: Perform selected Pylint checks
el: Εκτέλεση των επιλεγμένων ελέγχων Pylint

en: Perform MyPy checks
el: Εκτέλεση ελέγχων MyPy

en: Disabled checks (one id per line)
el: Απενεργοποιημένοι έλεγχοι (μία ταυτότητα ανά γραμμή)

en: Assistant
el: Βοηθός

en: Auto-complete
el: Αυτόματη συμπλήρωση

en: Which interpreter or device should Thonny use for running your code?
el: Ποιον διερμηνευτή ή συσκευή να χρησιμοποιήσει το Thonny για να τρέξει τον κώδικά σου;

en: Interpreter
el: Διερμηνευτής

en: About Birdseye
el: Σχετικά με τo Birdseye

en: Birdseye is a Python debugger which needs to be installed separately.
    
    Do you want to open the help page and learn more?
el: Το Birdseye είναι ένας εκσφαλματωτής της Python που πρέπει να εγκατασταθεί ξεχωριστά.
    Θέλεις να ανοίξω τη σελίδα βοήθειας?

en: Debug current script (birdseye)
el: Αποσφαλμάτωση τρέχοντος προγράμματος (birdseye)

en: Toggle comment
el: Εναλλαγή σχολίου

en: Comment out
el: Προσθήκη σχολίου

en: Uncomment
el: Αφαίρεση σχολίου

en: Undo
el: Αναίρεση

en: Redo
el: Επανάληψη

en: Cut
el: Αποκοπή

en: Copy
el: Αντιγραφή

en: Paste
el: Επικόλληση

en: Select all
el: Επιλογή όλων

en: Run to cursor
el: Eκτέλεση μέχρι τον κέρσορα

en: Can't close yet
el: Δεν μπορεί να κλείσει ακόμη

en: Use "Stop" command if you want to cancel debugging
el: Χρησιμοποίηστε την εντολή "Stop" αν θέλετε να σταματήσετε την αποσφαλμάτωση

en: Dock user windows
el: Ενσωμάτωση παραθύρων χρήστη

en: Highlight matching names
el: Επισήμανε ονόματα που ταιριάζουν

en: Highlight local variables
el: Επισήμανε τοπικές μεταβλητές

en: Highlight parentheses
el: Επισήμανε παρανθέσεις

en: Highlight syntax elements
el: Επισήμανε στοιχεία συντακτικού

en: Highlight current line (requires reopening the editor)
el: Επισήμανε την τρέχουσα γραμμή (απαιτεί εκ νέου άνοιγμα του επεξεργαστή κειμένου)

en: Allow code completion with Tab-key in editors
el: Να επιτρέπεται η συμπλήρωση κώδικα με το πλήκτρο Tab στον επεξεργαστή κειμένου

en: Allow code completion with Tab-key in Shell
el: Να επιτρέπεται η συμπλήρωση κώδικα με το πλήκτρο Tab στο κέλυφος

en: Show line numbers
el: Εμφάνιση αριθμού γραμμών

en: Recommended maximum line length
    (Set to 0 to turn off margin line)
el: Συνιστώμενο μέγιστο μήκος γραμμής
    (Ρυθμίστε στο 0 για να απενεργοποιήσετε τη γραμμή περιθωρίου)

en: Editor
el: Επεξεργαστής κειμένου

en: Export usage logs...
el: Εξαγωγή αρχείων καταγραφής χρήσης ...

en: Events
el: Γεγονότα

en: Files
el: Αρχεία

en: Find & Replace
el: Εύρεση & Αντικατάσταση

en: Find:
el: Εύρεση:

en: Replace with:
el: Αντικατάσταση με:

en: Case sensitive
el: Διάκριση πεζών-κεφαλαίων

en: Up
el: Επάνω

en: Down
el: Κάτω

en: Find
el: Εύρεση

en: Replace
el: Αντικατάσταση

en: Replace+Find
el: Αντικαταστάση+Εύρεση

en: Replace all
el: Αντικατάσταση όλων

en: Enter string to be replaced.
el: Εισάγετε συμβολοσειρά για αντικατάσταση

en: The specified text was not found!
el: Το ζητούμενο κειμενο δεν βρέθηκε!

en: Allow only single Thonny instance
el: Να επιτρέπεται μόνο μία εκτέλεση του Thonny

en: Reopen all files from previous session
el: Άνοιγμα όλων των αρχείων από προηγούμενη συνεδρία

en: Disable notification sound
el: Απενεργοποίηση ηχητικών ειδοποιήσεων

en: Font scaling mode
el: Λειτουργία κλιμάκωσης γραμματοσειρών

en: Heap mode is on.
    Close Heap view to turn it off.
el: Η λειτουργία Σωρού είναι ενεργοποιημένη.
    Κλείστε την προβολή Σωρού για να την απενεργοποιήσετε.

en: Heap
el: Σωρός

en: Language
el: Γλώσσα

en: This box is meant for your working notes -- assignment instructions, code snippets, whatever.
    
    Everything will be saved automatically and loaded when you open Thonny next time.
    
    Feel free to delete this text to make room for your own notes.
el: Αυτό το πλαίσιο προορίζεται για τις σημειώσεις εργασίας σας - οδηγίες , αποσπάσματα κώδικα, οτιδήποτε άλλο.
    
    Όλα θα αποθηκευτούν αυτόματα και θα φορτωθούν όταν ανοίξετε το Thonny την επόμενη φορά.
    
    Διαγράψτε ελεύθερα αυτό το κείμενο για να δημιουργήσετε χώρο για τις σημειώσεις σας.

en: Notes
el: Σημειώσεις

en: Previous object
el: Προηγούμενο αντικείμενο

en: Next object
el: Επόμενο αντικείμενο

en: Object inspector
el: Επιθεωρητής αντικειμένου

en: Outline
el: Περιεχόμενα

en: Pygame Zero mode
el: Λειτουργία Pygame Zero

en: Find package from PyPI
el: Εύρεση πακέτου από PyPl

en: Uninstall
el: Απεγκατάσταση

en: Close
el: Κλείσιμο

en: Click
el: Κλικ

en: here
el: Εδώ

en: Upgrade
el: Αναβάθμιση

en: Install
el: Εγκατάσταση

en: Could not find the package from PyPI.
el: Αδυναμία εύρεσης πακέτου από PyPl.

en: Latest stable version
el: Τελευταία σταθερή έκδοση

en: Latest version
el: Τελευταία έκδοση

en: Summary
el: Περίληψη

en: Author
el: Συντάκτης

en: Homepage
el: Αρχική σελίδα

en: Bugtracker
el: Ανιχνευτής σφαλμάτων

en: Documentation
el: Βιβλιογραφία

en: PyPI page
el: Σελίδα PyPl

en: Requires
el: Απαιτεί

en: Really uninstall?
el: Σίγουρα απεγκατάσταση;

en: Are you sure you want to uninstall it?
el: Είσαι σίγουρος ότι θέλεις να το απεγκαταστήσεις;

en: Back to
    current frame
el: Πίσω στο τρέχoν πλαίσιο

en: Variables
el: Μεταβλητές

en: This computer
el: Αυτός ο υπολογιστής

en: Refresh
el: Ανανέωση

en: Focus into
el: Εστίαση σε

en: Error
el: Σφάλμα

en: You need to select a file!
el: Πρέπει να επιλέξετε ενα αρχείο!

en: Overwrite?
el: Αντικατάσταση;

en: Do you want to overwrite '%s' ?
el: Θέλετε να αντικαταστήσετε το '%s';

en: New
el: Νέο

en: Open...
el: Άνοιγμα

en: Load
el: Φόρτωση

en: Recent files
el: Πρόσφατα αρχεία

en: Close all
el: Κλείσιμο όλων

en: Save
el: Αποθήκευση

en: Save as...
el: Αποθήκευση ως...

en: Save copy...
el: Αποθήκευση αντιγράφου...

en: Rename...
el: Μετονομασία...

en: Thonny options
el: Επιλογές Thonny

en: Run current script
el: Εκτέλεση τρέχοντος προγράμματος

en: Run current script in terminal
el: Εκτέλεση τρέχοντος προγράμματος στο τερματικό

en: Stop/Restart backend
el: Σταμάτημα/Επανεκκίνηση backend

en: Stop
el: Σταμάτημα

en: Interrupt execution
el: Διακοπή εκτέλεσης

en: Send EOF / Soft reboot
el: Αποστολή Τέλους Αρχείου (EOF) / Επανεκκίνηση μέσω λογισμικού

en: Disconnect
el: Αποσύνδεση

en: Known interpreters
el: Γνωστοί διερμηνευτές

en: Your interpreter isn't in the list?
el: Ο διερμηνευτής σας δεν είναι στην λίστα;

en: NB! Thonny only supports Python 3.5 and later
el: Υπενθύμιση! Το Thonny υποστηρίζει μόνο Python 3.5 και νεότερη έκδοση

en: Create new virtual environment
el: Δημιουργία νέου εικονικού περιβάλλοντος

en: Select existing or create a new empty directory
el: Επιλογή υπάρχοντος ή δημιουργία νέου καταλόγου

en: Python interpreters
el: Διερμηνευτές Python

en: all files
el: όλα τα αρχεία

en: Select empty directory for new virtual environment
el: Επιλέξτε κενό κατάλογο για νέο εικονικό περιβάλλον

en: Bad directory
el: Προβληματικός κατάλογος

en: Selected directory is not empty.
    Select another or cancel.
el: Ο επιλεγμένος κατάλογος δεν είναι κενός.
    Επιλέξτε άλλο ή ακυρώστε.

en: Creating virtual environment
el: Δημιουργία εικονικού περιβάλλοντος

en: Clear shell
el: Καθάρισε το κέλυφος

en: Plotter
el: Σχεδιογράφος

en: Clear
el: Καθάρισμα

en: Show Plotter
el: Εμφάνιση σχεδιογράφου

en: For performance reasons, Shell avoids showing very long lines in full (see Tools => Options => Shell).
    Here you can interact with the original text fragment.
el: Για λόγους απόδοσης, το κέλυφος αποφεύγει να εμφανίζει πλήρως τις μεγάλες γραμμές (βλ. Εργαλεία=> Επιλογές=> Κέλυφος).
    Εδώ μπορείτε να αλληλεπιδράσετε με το αρχικό κειμένο.

en: Wrap text (may be slow)
el: Αναδίπλωση κειμένου (ενδέχεται να είναι αργή)

en: Copy to clipboard
el: Αντιγραφή στο πρόχειρο

en: Expand in Shell
el: Επέκτεινε στο Κέλυφος

en: Squeezed text (%d characters)
el: Συμπιεσμένο κείμενο (%d χαρακτήρες)

en: Plotter visualizes series of
    numbers printed to the Shell.
el: Ο σχεδιαστής απεικονίζει μια σειρά από
    αριθμούς που εκτυπώνονται στο κέλυφος.

en: See Help for details.
el: Ανατρέξτε στη Βοήθεια για λεπτομέρειες.

en: Close others
el: Κλείσε τα υπόλοιπα

en: Copying
el: Αντιγραφή

en: Copying
      %s
    to
      %s
el: Αντιγραφή από
      %s
    στο
      %s

en: Cancel
el: Ακύρωση

en: Cancel the process?
el: Ακύρωση της διαδικασίας;

en: The process is still running.
    Are you sure you want to cancel?
el: Η διεργασία είναι σε εξέλιξη.
    Είσαι σίγουρος ότι θέλεις να ακυρώσεις;

en: Select All
el: Επιλογή Όλων

en: Shell
el: Κέλυφος

en: The same interpreter which runs Thonny (default)
el: Τον ίδιο διερμηνευτή που χρησιμοποιεί τοThonny (προεπιλογή)

en: This virtual environment is automatically maintained by Thonny.
el: Αυτό το εικονικό περιβάλλον συντηρείται αυτόματα από το Thonny.

en: Location:
el: Τοποθεσία:

en: Options...
el: Επιλογές...

en: Increase font size
el: Αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς

en: Change font size
el: Αλλαγή μεγέθους γραμματοσειράς

en: Zoom
el: Μεγέθυνση

en: Exit Thonny
el: Έξοδος από το Thonny

en: Quit
el: Τερματισμός

en: Overwriting theme '%s'
el: Αντικατάσταση θέματος '%s'

en: Program arguments:
el: Παράμετροι προγράμματος:

en: Regular mode
el: Κανονική λειτουργία

en: Configuration has been updated. Restart Thonny to start working in regular mode.
    
    (See 'Tools → Options → General' if you change your mind later.)
el: Οι ρυθμίσεις έχουν ενημερωθεί. Κάντε επανεκκίνηση του Thonny για να αρχίσετε να εργάζεστε σε κανονική λειτουργία.
    
    (Δείτε 'Εργαλεία → Επιλογές → Γενικά' αν αλλάξετε γνώμη αργότερα.)

en: Program tree
el: Δέντρο Προγράμματος

en: Select interpreter
el: Επιλογή διερμηνευτή

en: Resume
el: Συνέχεια

en: Run / resume
el: Εκτέλεση / Συνέχεια

en: Debug current script
el: Αποσφαλμάτωση τρέχοντος προγράμματος

en: Debug
el: Αποσφαλμάτωση

en: Debug current script (nicer)
el: Αποσφαλμάτωση τρέχοντος προγράμματος (καλύτερη)

en: Debug current script (faster)
el: Αποσφαλμάτωση τρέχοντος προγράμματος (ταχύτερη)

en: Step over
el: Προσπέραση

en: Over
el: πάνω από

en: Step into
el: Είσοδος

en: Into
el: Πρός

en: Step out
el: Έξοδος

en: Out
el: Έξω

en: Step back
el: Οπισθοδρόμηση

en: Back
el: Πίσω

en: Stack
el: Στοίβα

en: Exception
el: Εξαίρεση

en: Log program usage events
el: Καταγραφή συμβάντων κατά την χρήση του προγράμματος

en: Debug mode (provides more detailed diagnostic logs)
el: Λειτουργία εντοπισμού σφαλμάτων (παρέχει πιο λεπτομερή καταγραφή διαγνωστικών)

en: UI mode
el: Λειτουργία περιβάλλοντος χρήστη (UI)

en: UI scaling factor
el: Παράγοντας κλιμάκωσης περιβάλλοντος χρήστη (UI)

en: NB! Restart Thonny after changing these options!
el: Yπενθύμιση! Επανεκκινήστε το Thonny μετά την αλλαγή αυτών των επιλογών!

note: αλλαγή 1/11
en: General
el: Γενικά

en: INSTALL
el: ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

en: Browse the packages
el: Περιήγηση στα πακέτα

en: With current interpreter you can only browse the packages here.
    Use 'Tools → Open system shell...' for installing, upgrading or uninstalling.
el: Με τον τρέχοντα διερμηνευή μπορείτε μόνο να περιηγηθείτε στα πακέτα.
    Μεταβείτε σε: 'Εργαλεία → Άνοιξε το κέλυφος συστήματος ...' για εγκατάσταση, αναβάθμιση ή απεγκατάσταση.

en: Packages' directory
el: Κατάλογος πακέτων

en: Install from PyPI
el: Εγκατάσταση από PyPI

en: If you don't know where to get the package from, then most likely you'll want to search the Python Package Index. Start by entering the name of the package in the search box above and pressing ENTER.
el: Εάν δεν γνωρίζετε από πού να κατεβάσετε το πακέτο, τότε κατά πάσα πιθανότητα  πρέπει να κάνετε αναζήτηση στον κατάλογο πακέτων Python. Ξεκινήστε εισάγοντας το όνομα του πακέτου στο πλαίσιο αναζήτησης παραπάνω και πατώντας ENTER.

en: to locate requirements.txt file and install the packages specified in it.
el: για να εντοπίσετε το αρχείο requirements.txt και να εγκαταστήσετε τα πακέτα που ορίζονται από αυτό.

en: Click
el: Κάντε κλικ

en: to locate and install the package file (usually with .whl, .tar.gz or .zip extension).
el: για να εντοπίσετε και να εγκαταστήσετε το πακέτου(συνήθως με επέκταση .whl, .tar.gz ή .zip).

en: Upgrade or uninstall
el: Αναβάθμιση ή απεγκατάσταση

en: Start by selecting the package from the left.
el: Ξεκινήστε επιλέγοντας το πακέτο από τα αριστερά.

en: Target:
el: Στόχος:

en: virtual environment
el: εικονικό περιβάλλον

en: user site packages
el: πακέτα ιστότοπου χρήστη

en: This dialog lists all available packages, but allows upgrading and uninstalling only packages from
el: Αυτό το παράθυρο διαλόγου εμφανίζει όλα τα διαθέσιμα πακέτα, αλλά επιτρέπει την αναβάθμιση και την απεγκατάσταση μόνο των πακέτων από

en: New packages will be also installed into this directory. Other locations must be managed by alternative means.
el: Νέα πακέτα θα εγκατασταθούν επίσης σε αυτόν τον κατάλογο. Οι άλλες τοποθεσίεςα διαχειρίζονται με εναλλακτικά μέσα.

en: Installed version:
el: Εγκατεστημένη έκδοση:

en: Installed to:
el: Εγκαταστήθηκε σε:

en: Please check your spelling!
el: Ελέγξτε την ορθογραφία σας!

en: You need to enter
el: Πρέπει να εισέλθετε

en: Could not find the package info from PyPI.
el: Δεν ήταν δυνατή η εύρεση των πληροφοριών πακέτου από PyPI.

en: Error code:
el: Κωδικός σφάλματος:

en: Can't find package name from the list:
el: Δεν βρέθηκε το όνομα πακέτου από τη λίστα:

en: Package '{}' is required for installing and uninstalling other packages.
el: Το πακέτο '{}' είναι απαραίτητο για την εγκατάσταση και την απεγκατάσταση άλλων πακέτων.

en: Package
el: Πακέτο

en: Manage packages for %s
el: Διαχείριση πακέτων για %s

en: Confirmation
el: Επιβεβαίωση

en: Looks like you are installing a Thonny-related package.
    If you meant to install a Thonny plugin, then you should
    choose 'Tools → Manage plugins...' instead
    
    Are you sure you want to install %s for the back-end?
el: Φαίνεται ότι εγκαθιστάτε ένα πακέτο που σχετίζεται με το Thonny.
    Εάν σκοπεύατε να εγκαταστήσετε ένα πρόσθετο στο Thonny, τότε 
    θα έπρεπε να επιλέξτε "Εργαλεία → Διαχείριση πρόσθετων ..."
    
    Είστε βέβαιοι ότι θέλετε να εγκαταστήσετε το %s για το back-end;

en: NB! There may be another version available which is compatible with current Thonny version. Click on '...' button to choose the version to install.
el: Υπενθύμιση! Μπορεί να υπάρχει άλλη διαθέσιμη έκδοση που είναι συμβατή με την τρέχουσα έκδοση του Thonny. Κάντε κλικ στο κουμπί '...' για να επιλέξετε την έκδοση που θα εγκατασταθεί.

en: Thonny plugin without requirements
el: Πρόσθετο του Thonny χωρίς προδιαγραφές

en: Looks like you are trying to install an outdated Thonny
    plug-in (it doesn't specify required Thonny version).
    
    If you still want it, then please install it from the command line.
el: Φαίνεται ότι προσπαθείτε να εγκαταστήσετε ένα ξεπερασμένο πρόσθετο
    του Thonny (δεν καθορίζει την απαιτούμενη έκδοση Thonny).
    
    Εάν το θέλετε ακόμα, τότε εγκαταστήστε το από τη γραμμή εντολών.

en: Unsuitable requirements
el: Ακατάλληλες προδιαγραφές

en: This package requires different Thonny version:
el: Αυτό το πακέτο απαιτεί διαφορετική έκδοση του Thonny:

en: If you still want it, then please install it from the command line.
el: Εάν το θέλετε ακόμα, τότε εγκαταστήστε το από τη γραμμή εντολών.

en: (In this case Thonny's back-end uses same interpreter, so both dialogs manage same packages.)
el: (Σε αυτήν την περίπτωση, το back-end του Thonny χρησιμοποιεί τον ίδιο διερμηνευτή, επομένως και τα δύο παράθυρα διαχειρίζονται τα ίδια πακέτα.)

en: NB! You need to restart Thonny after installing / upgrading / uninstalling a plug-in.
el: Υπενθύμιση! Πρέπει να κάνετε επανεκκίνηση του Thonny μετά την εγκατάσταση / αναβάθμιση / κατάργηση της εγκατάστασης ενός πρόσθετου.

en: Thonny plug-ins
el: Πρόσθετα του Thonny

en: Advanced install / upgrade / downgrade
el: Προχωρημένη εγκατάσταση / αναβάθμιση / υποβάθμιση

en: Desired version
el: Επιθυμητή έκδοση

en: Upgrade dependencies
el: Αναβάθμιση εξαρτήσεων

en: Requires:
el: Απαιτεί:

en: Error:
el: Σφάλμα:

en: Manage packages...
el: Διαχείριση πακέτων..

en: Manage plug-ins...
el: Διαχείριση προσθέτων...

en: Open replayer...
el: Άνοιγμα αναπαραγωγής...

en: Change working directory to script directory on Run / Debug
el: Αλλαγή από τον τρέχοντα κατάλογο εργασίας στον κατάλογο του προγράμματος κατά την Eκτέλεση/Αποσφαλμάτωση

en: Show function calls (frames) in separate windows
el: Εμφάνιση κλήσεων συναρτήσεων (πλαισίων) σε ξεχωριστά παράθυρα

en: Uncheck if you want more traditional experience.
el: Αποεπιλέξτε εάν θέλετε μια πιο παραδοσιακή εμπειρία.

en: Open and close Stack view automatically
el: Αυτόματο άνοιγμα και κλείσιμο της προβολής της Στοίβας

en: Opens the Stack view on first call and closes it when program returns to main frame.
el: Ανοίγει την προβολή στοίβας κατά την πρώτη κλήση και κλείνει όταν το πρόγραμμα επιστρέψει στο κυρίως πλαίσιο.

en: Allow stepping into libraries (ie. outside of main script directory)
el: Να επιτρέπεται η μετάβαση σε βιβλιοθήκες (π.χ. εκτός του καταλόγου του κύριου προγράμματος)

en: May make debugging slower.
el: Μπορεί να κάνει την αποσφαλμάτωση πιο αργή.

en: Preferred debugger
el: Προτιμώμενο πρόγραμμα αποσφαλμάτωσης

en: (used when clicking Debug toolbar button)
el: (χρησιμοποιείται όταν κάνετε κλικ στο κουμπί Αποσφαλμάτωση)

en: Birdseye port
el: Θύρα Birdseye

en: (restart Thonny after changing this)
el: (επανεκιννήστε το Thonny μετά από αυτήν την αλλαγή)

en: Run & Debug
el: Εκτέλεση & Αποσφαλμάτωση

en: Terminal emulation
el: Προσομοίωση τερματικού

en: supports basic ANSI-colors and styles
el: υποστηρίζει βασικά χρώματα ANSI και στυλ

en: Maximum number of lines to keep.
el: Μέγιστος αριθμός διατηρητέων γραμμών

en: NB! Large values may cause poor performance!
el: Υπενθύμιση! Μεγάλες τιμές μπορεί να προκαλέσουν αργή απόδοση!

en: Maximum length of line fragments before squeezing
el: Μέγιστο μήκος τμήματων γραμμής πριν την συμπίεση

en: Running current script in terminal
el: Τρέχον εκτελέσιμο πρόγραμμα στο τερματικό

en: Present Python REPL after program ends
el: Παρουσίαση του Python REPL μετά το τέλος του προγράμματος

en: Keep terminal window open after Python process ends
el: Διατήρησε το τερματικό ανοικτό μετά την ολοκλήρωση της διεργασίας Python

en: Terminal
el: Τερματικό

en: UI theme
el: Θεματικό UI

en: Syntax theme
el: Θεματικό σύνταξης

en: Editor font
el: Γραμματοσειρά επεξεργαστή κειμένου

en: IO font
el: Γραμματοσειρά Ε/Ε (IO)

en: Preview
el: Προεπισκόπηση

en: This is a comment
el: Αυτό είναι ένα σχόλιο

en: The answer is
el: Η απάντηση είναι

en: unclosed_string
el: ανοιχτή_συμβολοσειρά

en: blah, blah
el: Μπλα, μπλα

en: NB! Some style elements change only after restarting Thonny!
el: Υπενθύμιση! Ορισμένα στοιχεία στυλ αλλάζουν μόνο μετά την επανεκκίνηση του Thonny!

en: Enter an integer
el: Εισάγετε έναν ακέραιο αριθμό

en: Theme & Font
el: Θέμα & Γραμματοσειρά

en: Open Thonny program folder...
el: Άνοιξε τον φάκελο προγραμμάτων του Thonny...

en: Open Thonny data folder...
el: Άνοιξε τον φάκελο δεδομένων του Thonny ...

en: Home
el: Αρχική

en: Help contents
el: Περιεχόμενα Βοήθειας

en: CircuitPython device
el: Συσκευή CircuitPython

en: MicroPython device
el: Συσκευή MicroPython

en: Connect your device to the computer and select corresponding port below
el: Συνδέστε τη συσκευή σας στον υπολογιστή και επιλέξτε την αντίστοιχη θύρα παρακάτω

en: look for your device name, "USB Serial" or "UART"
el: αναζητήστε το όνομα της συσκευής σας, "USB Serial" ή "UART"

en: If you can't find it, you may need to install proper USB driver first.
el: Αν δεν μπορείτε να το βρείτε, ίσως χρειαστεί να εγκαταστήσετε πρώτα τον κατάλληλο οδηγό USB.

en: Port
el: Θύρα

en: Try to detect port automatically
el: Προσπαθήστε να εντοπίσετε αυτόματα τη θύρα

en: MicroPython (generic)
el: MicroPython (γενόσημο)

en: Print...
el: Εκτύπωση...

en: Open system shell...
el: Άνοιξε το κέλυφος συστήματος

en: Details
el: Λεπτομέρειες

en: Install from requirements file
el: Εγκατάσταση από το αρχείο προδιαγραφών

en: Install from local file
el: Εγκατάσταση από τοπικό αρχείο

en: This dialog is for managing Thonny plug-ins and their dependencies.
    If you want to install packages for your own programs then choose 'Tools → Manage packages...'
el: Αυτός ο διάλογος είναι για τη διαχείριση των πρόσθετων του Thonny και των εξαρτήσεων τους.
    Αν θέλετε να εγκαταστήσετε πακέτα για τα δικά σας προγράμματα, επιλέξτε "Εργαλεία → Διαχείριση πακέτων ..."

en: CircuitPython (generic)
el: CircuitPython (γενόσημο)

en: Indent selected lines
el: Αύξηση εσοχής επιλεγμένων γραμμών

en: Dedent selected lines
el: Μείωση εσοχής επιλεγμένων γραμμών

en: Switch to
    regular
    mode
el: Αλλαγή σε
    κανονική
    λειτουργία

en: Make sure MicroPython has been installed to your micro:bit.
el: Βεβαιωθείτε ότι το MicroPython έχει εγκατασταθεί στο micro:bit σας.

en: Don't forget that main.py only works without embedded main script.
el: Μην ξεχνάτε ότι το main.py λειτουργεί μόνο χωρίς ενσωματωμένο κύριο πρόγραμμα.

en: please wait
el: Παρακαλώ περιμένετε

en: Done!
el: Ολοκληρώθηκε!

en: Firmware
el: Yλικολογισμικό

en: Could not find disk '%s'. Do you want to locate it yourself?
el: Δεν ήταν δυνατή η εύρεση του δίσκου '%s'. Θέλετε να τον εντοπίσετε μόνοι σας;

en: Found several '%s' disks. Do you want to choose one yourself?
el: Βρέθηκαν διάφοροι δίσκοι '%s'. Θέλετε να επιλέξετε έναν εσείς;

en: Can't find suitable disk
el: Δεν είναι δυνατή η εύρεση κατάλληλου δίσκου

en: %d items
el: %d στοιχεία

en: Move to Recycle Bin
el: Μετακίνηση στον Κάδο Ανακύκλωσης

en: Move to Trash
el: Μετακίνηση στα Άχρηστα

en: Delete
el: Διαγραφή

en: New directory
el: Νέος κατάλογος

en: Properties
el: Ιδιότητες

en: Storage space
el: Χώρος αποθήκευσης

en: Path
el: Μονοπάτι

en: Directory properties
el: Ιδιότητες καταλόγου

en: File properties
el: Ιδιότητες αρχείου

en: Size
el: Μεγέθος

en: Modified
el: Τροποποιήθηκε

en: Deleting %s
el: Διαγραφή %s

en: Moving %s to %s
el: Μετακίνηση του %s στο %s

en: Loading
el: Φόρτωση

en: Saving
el: Αποθήκευση

en: Working...
el: Επεξεργάζεται...

en: Uploading %s to %s
el: Ανέβασμα του %s στο  %s

en: Upload to %s
el: Ανέβασμα στο %s

en: Downloading %s to %s
el: Λήψη του %s στο %s

en: Download to %s
el: Μεταφόρτωση στο %s

en: Open in system file manager
el: Άνοιγμα στο διαχειριστή αρχείων του συστήματος

en: Hide hidden files
el: Απόκρυψη κρυφών αρχείων

en: Show hidden files
el: Εμφάνιση κρυφών αρχείων

en: Open in Thonny
el: Άνοιγμα στο Thonny

en: Open in system default app
el: Άνοιγμα στην προεπιλεγμένη εφαρμογή του συστήματος

en: Configure %s files
el: Διαμόρφωση %s αρχείων

en: What to do with a %s file when you double-click it in Thonny's file browser?
el: Τι να κάνω με ένα %s αρχείο όταν γίνεται διπλό κλικ στον προβολέα αρχείων του Thonny?

en: Deleting
el: Διαγραφή

en: Creating directory
el: Δημιουργία φακέλου

en: Loading %s
el: Φόρτωση %s

en: Saving to %s
el: Αποθήκευση στο %s

en: Save All files
el: Αποθήκευση Όλων των αρχείων

en: Configure interpreter...
el: Ρύθμιση διερμηνέα...

en: Device
el: Συσκευή

en: Cancelling
el: Ακύρωση

en: Starting
el: Έναρξη

en: Authentication
el: Ταυτοποίηση

en: Enter the passphrase of your private key for
    {}
el: Εισαγωγή συνθηματικού για τα προσωπικο κλειδί για το 
    {}

en: Enter your password for
    {}
el: Εισαγωγή κωδικού για
    {}

en: The representation above is an approximate value of this float. The exact stored value is %s which is about %s
el: Η παραπάνω αναπαράσταση είναι μια κατά προσέγγιση τιμή αυτού του float. Η ακριβής αποθηκευμένη τιμή είναι %s που είναι περίπου %s

en: Search results
el: Αναζήτησε αποτελέσματα

en: Searching
el: Αναζήτηση

en: Installing '%s'
el: Εγκατάσταση ‘%s’

en: Upgrading '%s'
el: Αναβάθμιση ‘%s’

en: Uninstalling '%s'
el: Απεγκατάσταση ‘%s’

en: Installing
el: Εγκατάσταση

en: Package manager is not available for this interpreter
el: Ο διαχειριστής πακέτων δεν είναι διαθέσιμος για αυτόν τον διερμηνέα

en: Not supported
el: Δεν υποστηρίζεται

en: Not available
el: Δεν διατίθεται

en: You need to stop your program before launching the package manager.
el: Πρέπει να σταματήσει το πρόγραμμά σου πριν την έναρξη του διαχειριστή πακέτων

en: Open evaluated values in Object inspector
el: Άνοιξε τις εκτιμημένες τιμές στον επιθεωρητή Αντικειμένου

en: Python executable
el: Εκτελέσιμο της python

en: NB! File selection button may not work properly when selecting executables
    from a virtual environment. In this case choose the 'activate' script instead
    of the interpreter (or enter the path directly to the box)!
el: Σημείωση! Το κουμπί επιλογής αρχείου μπορεί να μην λειτουργεί σωστά όταν επιλέγονται εκτελέσιμα
    από εικονικό περιβάλλον. Σε αυτή την περίπτωση να επιλεγεί το σενάριο "ενεργοποίησης" (activate script)
    αντί για το διερμηνέα (η καταχώρησε το μονοπάτι απευθείας στο πεδίο)!

en: Remote Python 3 (SSH)
el: Απομακρυσμένη Python 2 (SSH)

en: Not connected
el: Δεν υπάρχει σύνδεση

en: Advanced options
el: Προχωρημένες επιλογές

en: Install or update firmware
el: Εγκατάσταση ή ενημέρωση υλικολογισμικού

en: MicroPython (local)
el: MicroPython (τοπική)

note: Module μεταφράζεται επίσημα δομοστοιχείο αλλά φοβάμαι κανένας δεν καταλαβαίνει τι σημαίνει αυτή η λέξη. Νομίζω ενότητα είναι πιο κατανοητό σαν λέξη
en: Module
el: Ενότητα

en: Shadowed items (not importable):
el: Σκιασμένα στοιχεία (με εισακτέα):

en: Package is not available at micropython.org. Version at PyPI will be installed.
el: Το πακέτο δεν είναι διαθέσιμο στο micropython.org. Θα εγκατασταθεί η έκδοση στο PyPI.

en: NB! micropython.org has published version %s of this package and this will be installed by default.
el: Σημείωση! Το micropython.org έχει δημοσιεύσει την έκδοση %s αυτού του πακέτου και αυτό θα εγκατασταθεί από προεπιλογή.

en: For upgrading simply install the package again.
el: Για αναβάθμιση απλώς να εγκατασταθεί ξανά το πακέτο

en: For uninstalling delete corresponding files.
el: Για απεγκατάσταση να διαγραφούν τα αντίστοιχα αρχεία

en: Scope
el: Πεδίο εφαρμογής

en: This dialog lists top-level modules from following directories:
el: Αυτός ο διάλογος αναγράφει τις κορυφαίες ενότητες από τα ακόλουθα ευρετήρια:

en: New packages will be installed to
el: Τα Νέα πακέτα θα εγκατασταθούν στο/στη

en: no absolute lib directory in sys.path
el: δεν υπάρχει απόλυτη βιβλιοθήκη ευρετηρίου στο sys.path

en: Version to be installed
el: Έκδοση προς εγκατάσταση

en: Target device location
el: Στόχευσε την τοποθεσία της συσκευής

en: Target device model
el: Στόχευσε το μοντέλο της συσκευής

en: Please wait
el: Παρακαλώ περιμένετε

en: Search on PyPI
el: Αναζήτηση στο PyPI

en: Delete selected
el: Επιλέχθηκε Διαγραφή

en: Open in Thonny's text editor
el: Άνοιγμα στο επεξεργαστή κειμένου του Thonny

en: Storage space on this drive or filesystem
el: Μέσα αποθήκευσης στον οδηγό ή στο σύστημα αρχείων

en: total space
el: συνολικός χώρος

en: used space
el: χρησιμοποιούμενος χώρος

en: free space
el: ελεύθερος χώρος

en: Storage info
el: Πληροφορίες μέσων αποθήκευσης

en: Replace tabs with spaces
el: Αντικατάσταση στηλοθετών(tabs) με κενά

en: Highlight tab characters
el: Επισήμανση στηλοθετών (tabs)

en: Indent with tab characters (not recommended for Python)
el: Εσοχές με στηλοθέτες (tabs) (δεν συνίσταται για την Python)

en: Name
el: Όνομα

en: Size (bytes)
el: Μέγεθος (bytes)

en: Enter name for new directory under
    %s
el: Εισαγωγή ονόματος για νέο ευρετήριο υπό το 
    %s

en: Nothing selected
el: Καμία επιλογή

en: Select an item and try again!
el: Επέλεξε ένα αντικείμενο και προσπάθησε ξανά!

en: Open from %s
el: Άνοιγμα από %s

en: Save to %s
el: Αποθήκευση στο %s

en: File name:
el: Όνομα αρχείου:

en: Value ID
el: Ταυτότητα τιμής

en: Value
el: Τιμή

en: Save password
el: Αποθήκευση κωδικού

en: Function call at %s
el: Κλήση συνάρτησης στο %s

en: Local variables
el: Τοπικές μεταβλητές

en: Function
el: Συνάρτηση

en: Location
el: Τοποθεσία

en: If last command raised an exception then this view will show the stacktrace.
el: Αν η τελευταία εντολή δημιούργησε εξαίρεση, τότε αυτή η προβολή θα δείξει πληροφορίες στοίβας (stacktrace)

en: ID
el: Ταυτότητα

en: Data
el: Δεδομένα

en: Attributes
el: Χαρακτηριστικά

en: Index
el: Ευρετήριο

en: Key ID
el: Ταυτότητα κλειδιού

en: Key
el: Κλειδί

en: Back to
    %s
el: Επιστροφή στο 
    %s

en: Port or WebREPL
el: Θύρα η WebREPL

en: Password
el: Κωδικός

en: Source code
el: Πηγαίος κώδικας

en: Use Tk file dialogs instead of Zenity
el: Χρήση διαλόγων αρχείου Tk αντί για Zenity

en: Select if the file dialogs end up behind the main window
el: Επέλεξε αν ο διάλογος αρχείου καταλήγει πίσω από το κυρίως παράθυρο

en: Environment variables (one KEY=VALUE per line)
el: Παράμετροι περιβάλλοντος (ένα KEY=VALUE ανά γραμμή)
