Thonny - en to hy translation catalogue (413 entries)

en: File
hy: Նիշք

en: Edit
hy: Խմբագրել

en: View
hy: Տեսք

en: Run
hy: Գործարկել

en: Tools
hy: Գործիքներ

en: Help
hy: Օգնություն

en: Alternative Python 3 interpreter or virtual environment
hy: Python 3֊ի interpreter֊ի այլընտանքային վիրտուալ միջավայր

en: A special virtual environment (deprecated)
hy: Հատուկ վիրտուալ միջավայր (հնացած)

en: Exit
hy: Ելք

en: Decrease font size
hy: Փոքրացնել տառաչափը

en: Focus editor
hy: Կետնրոնացման խմբագիր

en: Focus shell
hy: Կենտրոնացման վահանակ

en: Maximize view
hy: Մեծացնել տեսքը

en: Full screen
hy: Ամբողջ էկրանով

en: Program arguments
hy: Ծրագրի արգումենտներ

en: About Thonny
hy: Thonny֊ի մասին

en: Made in
    University of Tartu, Estonia,
    with the help from
    open-source community,
    Raspberry Pi Foundation
    and Cybernetica AS
hy: Պատրաստված է
    Էստոնիայի Տարտու համալսարանում,
    բաց աղբյուրներով համայնքի,
    Raspberry Pi Foundation ֊ի
    և Cybernetica AS ֊ի
    աջակցությամբ

en: This program comes with
    ABSOLUTELY NO WARRANTY!
    It is free software, and you are welcome to
    redistribute it under certain conditions, see
    https://opensource.org/licenses/MIT
    for details
hy: Այս ծրագիրը թողարկվում է
    ԱՌԱՆՑ ՈՐԵՎԻՑԵ ԵՐԱՇԽԻՔԻ!
    Այն անվճար ծրագիր է, ողջունում ենք 
    եթե այն վերաբաշխեք հետևյալ արտոնագրի ներքո
    https://opensource.org/licenses/MIT

en: Version history
hy: Թողարկման պատմություն

en: Report problems
hy: Զեկուցել խնդիրները

en: Open Assistant automatically when program crashes with an exception
hy: Բացել Օգնականին ինքնաբերաբար, երբ ծրագիրը կախում է

en: Open Assistant automatically when it has warnings for your code
hy: Բացել Օգնականին ինքնաբերաբար, երբ առկա է զգուշացնումներ Ձեր կոդի համար

en: Perform selected Pylint checks
hy: Կատարել նշած Pylint ստուգումները

en: Perform MyPy checks
hy: Կատարել MyPy ստուգումները

en: Disabled checks (one id per line)
hy: Հանել ստուգումները (մեկ id մեկ գծում)

en: Assistant
hy: Օգնական

en: Auto-complete
hy: Ինքնալրացում

en: Which interpreter or device should Thonny use for running your code?
hy: Թոնիի ո՞ր interpreter֊ը կամ սարքը պետք է օգտագործի Ձեր կոդը գործարկելու համար։

en: Interpreter
hy: Թարգմանիչ

en: About Birdseye
hy: Թռչնի աչքի մասին

en: Birdseye is a Python debugger which needs to be installed separately.
    
    Do you want to open the help page and learn more?
hy: Թռչնի աչքը դա Python֊ի վրիպազերծիչը, որն անհրաժեշտ է տեղադրել առանձին։
    
    Ցանկանո՞ւմ եք բացել օգնության էջը և իմանալ ավելին։

en: Debug current script (birdseye)
hy: Վրիպազերծել ընթացիկ սցենարը  (թռչնի աչք)

en: Toggle comment
hy: Փոխարկել մեկնաբանությունը

en: Comment out
hy: թողնել մեկնաբանություն

en: Uncomment
hy: հեռացնել մեկնաբանությունը

en: Undo
hy: Հետ

en: Redo
hy: Առաջ

en: Cut
hy: Կտրել

en: Copy
hy: Պատճենել

en: Paste
hy: Զետեղել

en: Select all
hy: Ընտրել բոլորը

en: Run to cursor
hy: Բացել կուրսորը

en: Can't close yet
hy: Դեռ չի կարողանում փակել

en: Use "Stop" command if you want to cancel debugging
hy: Օգտագործեք «Դադար» հրամանը, եթե ցանկանում եք չեղարկել վրիպազերծումը

en: Dock user windows
hy: Dock օգտատիրոջ պատուհաններ

en: Highlight matching names
hy: Ընդգծել համընկնող անունները

en: Highlight local variables
hy: Ընդգծել տեղային փոփոխականները

en: Highlight parentheses
hy: Ընդգծել փակագծերը

en: Highlight syntax elements
hy: Ընդգծել տարրերի այլագիրը

en: Highlight current line (requires reopening the editor)
hy: Ընդգծել ընթացիկ տողը (պահանջում է վերագործարկել խմբագիրը)

en: Allow code completion with Tab-key in editors
hy: Թույլատրել խմբագրիչում կոդի ավարտը Tab կոճակով

en: Allow code completion with Tab-key in Shell
hy: Թույլատրել վահանակում կոդի ավարտը Tab կոճակով

en: Show line numbers
hy: Ցույց տալ տողի համարները

en: Recommended maximum line length
    (Set to 0 to turn off margin line)
hy: Խորհուրդ է տրվում առավելագույն տողի երկարություն
    (սահմանել 0 սահմանային տողը անջատելու համար)

en: Editor
hy: Խմբագիր

en: Export usage logs...
hy: Արտահանել տեղեկամատյանները․․․

en: Events
hy: Իրադարձություններ

en: Files
hy: Նիշքեր

en: Find & Replace
hy: Փնտրել և փոխարինել

en: Find:
hy: Փնտրել ՝

en: Replace with:
hy: Փոխարինել՝

en: Case sensitive
hy: Տառից կախված զգայուն

en: Up
hy: Վեր

en: Down
hy: Վար

en: Find
hy: Որոնել

en: Replace
hy: Փոխարինել

en: Replace+Find
hy: Փոխարինել+Փնտրել

en: Replace all
hy: Փոխարինել բոլորը

en: Enter string to be replaced.
hy: Մուտքագրեք տողը փոխարինելու համար:

en: The specified text was not found!
hy: Նշված տեքստը չի գտնվել:

en: Allow only single Thonny instance
hy: Թույլատրել միայն մեկ Thonny֊ի օրինակ

en: Reopen all files from previous session
hy: Վերաբացել բոլո նիշքերը նախորդ սեսիայից

en: Disable notification sound
hy: Անջատել ծանուցման ձայնը

en: Font scaling mode
hy: Տառատեսակի մասշտաբի ռեժիմ

en: Heap mode is on.
    Close Heap view to turn it off.
hy: Ծառի ռեժիմը միացված է։
    Փակել ծառի տեսքն անջատելու համար։

en: Heap
hy: Ծառ

en: Language
hy: Լեզու

en: This box is meant for your working notes -- assignment instructions, code snippets, whatever.
    
    Everything will be saved automatically and loaded when you open Thonny next time.
    
    Feel free to delete this text to make room for your own notes.
hy: Այս տուփը նախատեսված է ձեր աշխատանքային գրառումների համար՝ հանձնարարականների ցուցումներ, կոդերի հատվածներ, ինչ էլ որ լինի։
    Ամեն ինչ կպահպանվի ինքնաբերաբար և կբեռնվի, երբ հաջորդ անգամ բացեք Thonny- ն:
    Ազատորեն ջնջեք այս տեքստը՝ ձեր սեփական գրառումների համար տեղ ստեղծելու համար:

en: Notes
hy: Նշումներ

en: Previous object
hy: Նախորդ առարկան

en: Next object
hy: Հաջորդ առարկան

en: Object inspector
hy: Առարկայի տեսուչ

en: Outline
hy: Եզրագիծ

en: Pygame Zero mode
hy: Pygame Zero ռեժիմ

en: Find package from PyPI
hy: Փնտրել PyPI֊ի փաթեթ

en: Uninstall
hy: Ապատեղադրել

en: Close
hy: Փակել

en: Click
hy: Սեղմել

en: here
hy: ասյտեղ

en: Upgrade
hy: Վերազինել

en: Install
hy: Տեղադրել

en: Could not find the package from PyPI.
hy: PyPI ֊ում չի գտնվել նման փաթեթ

en: Latest stable version
hy: Վերջին կայուն տարբերակը

en: Latest version
hy: Վերջին տարբերակը

en: Summary
hy: Ամփոփում

en: Author
hy: Հեղինակ

en: Homepage
hy: Հիմնական էջ

en: Bugtracker
hy: Վրիպակ հետևող

en: Documentation
hy: Փաստաթղթավորում

en: PyPI page
hy: PyPI էջ

en: Requires
hy: Պահանջում է

en: Really uninstall?
hy: Իրո՞ք հեռացնել։

en: Are you sure you want to uninstall it?
hy: Իրո՞ք ցանկանում եք հեռացնել այն։

en: Back to
    current frame
hy: Հետ գնալ
    ընթացիկ շրջանակին

en: Variables
hy: Փոփոխականներ

en: This computer
hy: Այս համակարգիչը

en: Refresh
hy: Թարմացնել

en: Focus into
hy: Կենտրոնանալ

en: Error
hy: Սխալ

en: You need to select a file!
hy: Դուք պետք է ընտրեք նիշքը

en: Overwrite?
hy: Վերագրանցե՞լ

en: Do you want to overwrite '%s' ?
hy: Ցանկանո՞ւմ եք վերագրանցել '%s'

en: New
hy: Նոր

en: Open...
hy: Բացել

en: Load
hy: Բեռնել

en: Recent files
hy: Վերջին նիշքերը

en: Close all
hy: Փակել բոլորը

en: Save
hy: Պահել

en: Save as...
hy: Պահել որպես․․․

en: Save copy...
hy: Պահել պատճենը․․․

en: Rename...
hy: Վերանվանել․․․

en: Thonny options
hy: Թոնիի ընտրանքեր

en: Run current script
hy: Գործարկել ընթացիք սցենարը

en: Run current script in terminal
hy: Գործարկել ընթացիկ սցենարը տերմինալում

en: Stop/Restart backend
hy: Կանգ/Վերագործարկել backend֊ը

en: Stop
hy: Կանգ

en: Interrupt execution
hy: Ընդհատել կատարումը

en: Send EOF / Soft reboot
hy: Ուղարկել EOF / Փափուկ վերագործարկում

en: Disconnect
hy: Անջատել

en: Known interpreters
hy: Հայտնի թարգմանիչներ

en: Your interpreter isn't in the list?
hy: Ձեր թարգմանիչը առկա՞ չէ ցանկում։

en: NB! Thonny only supports Python 3.5 and later
hy: NB! Թոնին ունի միայն Python 3.5֊ի և բարձր տարբերակի աջակցություն

en: Create new virtual environment
hy: Ստեղծել նոր վիրտուալ միջավայր

en: Select existing or create a new empty directory
hy: Ընտրել գոյություն ունեցող կամ ստեղծել նոր դատարկ պանակ

en: Python interpreters
hy: Python թարգմանիչներ

en: all files
hy: բոլոր նիշքերը

en: Select empty directory for new virtual environment
hy: Նշել դատարկ պանակ նոր վիրտուալ միջավայրի համար

en: Bad directory
hy: Անհամապատասխան պանակ

en: Selected directory is not empty.
    Select another or cancel.
hy: Ընտրած պանակը դատարկ չէ։
    Ընտրել այլ պանակ կամ չեղարկել։

en: Creating virtual environment
hy: Վիրտուալ միջավայրի ստեղծում

en: Clear shell
hy: Մաքրել վահանակը

en: Plotter
hy: Պլոտեր

en: Clear
hy: Մաքրել

en: Show Plotter
hy: Ցույց տալ Պլոտերը

en: For performance reasons, Shell avoids showing very long lines in full (see Tools => Options => Shell).
    Here you can interact with the original text fragment.
hy: Արտադրողականության նկատառումներից ելնելով, Shell֊ը խուսափում է ցուցադրել 
    շատ երկար տողերն ամբողջությամբ(տես Tools => Options => Shell)։
    Այստեղ դուք կարող եք աշխատել տեքստի բնօրինակ հետ։

en: Wrap text (may be slow)
hy: Տողադարձ (ոչ այնքան շատ)

en: Copy to clipboard
hy: Պատճենել սեղմատախտակին

en: Expand in Shell
hy: Բացազատել տերմինալում

en: Squeezed text (%d characters)
hy: Սեղմված տեքստ (%d տառեր)

en: Plotter visualizes series of
    numbers printed to the Shell.
hy: Պլոտերը վիզուալացնում է տերմինալում 
    արտացոլված թվերի շարքը։

en: See Help for details.
hy: Տես Օգնություն բաժինը մանրամասների համար։

en: Close others
hy: Փակել մյուսները

en: Copying
hy: Պատճենում

en: Copying
      %s
    to
      %s
hy: Պատճենում
     %s
    ֊ից
     %s

en: Cancel
hy: Չեղարկել

en: OK
hy: Լավ

en: Cancel the process?
hy: Չեղարկե՞լ գործընթացը

en: The process is still running.
    Are you sure you want to cancel?
hy: Գործընթացը դեռ աշխատանքի մեջ է։
    Իրո՞ք ցանկանում եք չեղարկել։

en: Select All
hy: Ընտրել բոլորը

en: Shell
hy: Վահանակ

en: The same interpreter which runs Thonny (default)
hy: Նույն interpreter֊ն, որով աշխատում է Թոնին (լռելայն)

en: This virtual environment is automatically maintained by Thonny.
hy: Այս վիրտուալ միջավայրը ինքնաբերաբար սպասարկվում է Թոնիի կողմից։

en: Location:
hy: Տարածք՝

en: Options...
hy: Ընտրանքներ՝

en: Increase font size
hy: Մեծացնել տառաչափը

en: Change font size
hy: Փոխել տառաչափը

en: Zoom
hy: Խոշորացում

en: Exit Thonny
hy: Փակել Թոնին

en: Quit
hy: Ելք

en: Overwriting theme '%s'
hy: Վերագրանցել '%s' տեսքը

en: Program arguments:
hy: Ծրագրի արգումենտները՝

en: Regular mode
hy: Սովորական ռեժիմ

en: Configuration has been updated. Restart Thonny to start working in regular mode.
    
    (See 'Tools → Options → General' if you change your mind later.)
hy: Կարգաբերումը թարմացվել է։ Վերագործարկել , որպեսզի Թոնին աշխատի սովորական ռեժիմում։
    
    (տես 'Գործիքներ → Ընտրանքներ → Գլխավոր' եթե փոխել եք ձեր միտքը)

en: Program tree
hy: Ծրագրի ծառը

en: Select interpreter
hy: Ընտրել թարգմանիչը

en: Resume
hy: Շարունակել

en: Run / resume
hy: Գործարկել / շարունակել

en: Debug current script
hy: Վրիպազերծել ընթացիկ սցենարը

en: Debug
hy: Վրիպազերծել

en: Debug current script (nicer)
hy: Վրիպազերծել ընթացիկ սցենարը (արագ)

en: Debug current script (faster)
hy: Վրիպազերծել ընթացիկ սցենարը (ավելի արագ)

en: Step over
hy: Քայլ առաջ

en: Over
hy: Առաջ

en: Step into
hy: Քայլ դեպի ներս

en: Into
hy: Ներս

en: Step out
hy: Քայլ դեպի դուրս

en: Out
hy: Դուրս

en: Step back
hy: Քայլ դեպի հետ

en: Back
hy: Հետ

en: Stack
hy: Փաթեթ

en: Exception
hy: Բացառություն

en: Log program usage events
hy: Ծրագրի տեղեկամատյանի օգտագործման իրադարձություններ

en: Debug mode (provides more detailed diagnostic logs)
hy: Վրիպազերծման ռեժիմ (տրամադրում է ավելի մանրամասն ախտորոշիչ տեղեկամատյաններ)

en: UI mode
hy: UI ռեժիմ

en: UI scaling factor
hy: UI մասշտավի գործոն

en: NB! Restart Thonny after changing these options!
hy: NB! Վերագործարկել Թոնին այս ընտրանքները փոփոխելուց հետ։

en: General
hy: Հիմնական

en: INSTALL
hy: ՏԵՂԱԴՐԵԼ

en: Browse the packages
hy: Զննել փաթեթները

en: With current interpreter you can only browse the packages here.
    Use 'Tools → Open system shell...' for installing, upgrading or uninstalling.
hy: Ներկա interpreter֊ի օգնությամբ դուք միայն կարող եք զննել փաթեթները։
    Օգտագործել 'Գործիքներ → Բացել համակարգի վահանակը...' տեղադրելու, 
    վերազինելու կամ ապատեղադրելու համար։

en: Packages' directory
hy: Փաթեթների պանակը

en: Install from PyPI
hy: Տեղադրել PyPI֊ից

en: If you don't know where to get the package from, then most likely you'll want to search the Python Package Index. Start by entering the name of the package in the search box above and pressing ENTER.
hy: Եթե չեք իմանում, թե որտեղից ձեռք բերել փաթեթը, ապա կարող եք փնտրել Python Package Index֊ի օգնությամբ։ Սկսեք մուտքագրելով փաթեթի անունը վերում գտնվող որոնման դաշտում և սեղմեք ENTER։

en: to locate requirements.txt file and install the packages specified in it.
hy: տեղակայեք requirements.txt նիշքը և տեղադրել դրանում նշված փաթեթները։

en: Click
hy: Սեղմել

en: to locate and install the package file (usually with .whl, .tar.gz or .zip extension).
hy: տեղակայել և տեղադրել փաթեթի նիշքը (հիմնակում .whl, .tar.gz or .zip ձևաչափով)։

en: Upgrade or uninstall
hy: Վերազինել կամ ապատեղադրել

en: Start by selecting the package from the left.
hy: Սկսեք ընտրելով փաթեթը ձախ կողմից։

en: Target:
hy: Թիրախ՝

en: virtual environment
hy: վիրտուալ միջավայր

en: user site packages
hy: օգտատիրոջ էջի փաթեթներ

en: This dialog lists all available packages, but allows upgrading and uninstalling only packages from
hy: Այս երկխոսությունը թվարկում է բոլոր մատչելի փաթեթները, բայց թույլ է տալիս արդիականացնել և ապատեղադրել միայն այդ փաթեթները

en: New packages will be also installed into this directory. Other locations must be managed by alternative means.
hy: Նոր փաթեթները ևս կտեղադրվեն այս պանակում։ Այլ վայրերը պետք է կառավարվեն այլընտրանքային միջոցներով։

en: Installed version:
hy: Տեղադրված տարբերակ՝

en: Installed to:
hy: Տեղադրված է՝

en: Please check your spelling!
hy: Խնդրում ենք ստուգել ուղղագրությունը։

en: You need to enter
hy: Դուք պետք է մուտք գործեք

en: Could not find the package info from PyPI.
hy: PyPI- ից չհաջողվեց գտնել փաթեթի տվյալները:

en: Error code:
hy: Սխալի թիվը՝

en: Can't find package name from the list:
hy: Հնարավոր չէ գտնել փաթեթի անունը ցուցակից՝

en: Package '{}' is required for installing and uninstalling other packages.
hy: '{}' փաթեթը պահանջում է տեղադրել և ապատեղադրել այլ փաթեթները։

en: Package
hy: Փաթեթ

en: Manage packages for %s
hy: Կառավարել փաթեթները %s ֊ի համար

en: Confirmation
hy: Հաստատում

en: Looks like you are installing a Thonny-related package.
    If you meant to install a Thonny plugin, then you should
    choose 'Tools → Manage plugins...' instead
    
    Are you sure you want to install %s for the back-end?
hy: Կարծես թե տեղադրում եք Թոնիի հետ կապված փաթեթ:
    Եթե ուզում եք տեղադրել Թոնիի հավելում, ապա դուք պետք է
    ընտրեք 'Գործիքներ → Կառավարել հավելումները...'
    
    Իրո՞ք ցանկանում եք տեղադրել %s  back-end֊ի համար։

en: NB! There may be another version available which is compatible with current Thonny version. Click on '...' button to choose the version to install.
hy: NB! Կարող է լինել մեկ այլ տարբերակ, որը համատեղելի է ընթացիկ Թոնիի տարբերակի հետ: Սեղմել '...' կոճակը տեղադրման տարբերակն ընտրելու համար։

en: Thonny plugin without requirements
hy: Թոնի հավելում առանց պահանջների

en: Looks like you are trying to install an outdated Thonny
    plug-in (it doesn't specify required Thonny version).
    
    If you still want it, then please install it from the command line.
hy: Կարծես փորձում եք տեղադրել հնացած Թոնիի
    հավելում (այն չի նշում պահանջվող Թոնիի տարբերակը)։
    
    Եթե դեռ ուզում եք, ապա խնդրում ենք տեղադրել այն տերմինալի օգնությամբ։

en: Unsuitable requirements
hy: Անհամապատասխան պահանջներ

en: This package requires different Thonny version:
hy: Այս փաթեթը պահանջում է Թոնիի այլ տարբերակ՝

en: If you still want it, then please install it from the command line.
hy: Եթե դեռ ուզում եք, ապա խնդրում ենք տեղադրել այն տերմինալի օգնությամբ։

en: (In this case Thonny's back-end uses same interpreter, so both dialogs manage same packages.)
hy: (Այս դեպքում Թոնիի back-end ֊ը օգտագործում է նույն interpreter֊ը, այնպես որ երկու երկխոսությունն էլ կառավարում են նույն փաթեթները):

en: NB! You need to restart Thonny after installing / upgrading / uninstalling a plug-in.
hy: NB! Հավելումները տեղադրելուց / վերազինելուց / տեղահանելուց հետո դուք պետք է վերագործարկեք Թոնին

en: Thonny plug-ins
hy: Թոնիի հավելումներ

en: Advanced install / upgrade / downgrade
hy: Ընդլայնված տեղադրում / վերազինում / նվազեցում

en: Desired version
hy: Ցանկալի տարբերակ

en: Upgrade dependencies
hy: Վերազինման պահանջներ

en: Requires:
hy: Պահանջում է՝

en: Error:
hy: Սխալ՝

en: Manage packages...
hy: Կառավարել փաթեթները․․․

en: Manage plug-ins...
hy: Կառավարել հավելումները․․․

en: Open replayer...
hy: Բացել վերագործարկիչը․․․

en: Change working directory to script directory on Run / Debug
hy: Փոխել աշխատանքային պանակը սցենարի պանակում Գործարկել / Վրիպազերծել

en: Show function calls (frames) in separate windows
hy: Ցուցադրել ֆունկցիայի կանչերը (շրջանակները) առանձին պատուհաններում

en: Uncheck if you want more traditional experience.
hy: Ապանշեք, եթե հավանում եք ավելի հին փորձը:

en: Open and close Stack view automatically
hy: Ինքնաբերաբար բացել և փակել բուրգանման դիտումը

en: Opens the Stack view on first call and closes it when program returns to main frame.
hy: Բացում է բուրգանման դիտումը առաջւբ կանչից և փակում է այն, երբ ծրագիրը վերադառնում է հիմնական շրջանակին։

en: Allow stepping into libraries (ie. outside of main script directory)
hy: Թույլատրել մուտք գործել գրադարաններ (հիմնական սցենարների պանակից դուրս)

en: May make debugging slower.
hy: Հնարավոր է դանդաղեցնել վրիպազերծումը:

en: Preferred debugger
hy: Նախընտրելի վրիպազերծիչ

en: (used when clicking Debug toolbar button)
hy: (օգտագործվում է, երբ սեղմվում է Debug գործիքագոտու կոճակը)

en: Birdseye port
hy: Թռչնի աչքի port

en: (restart Thonny after changing this)
hy: (վերագործարկեք Թոնիին այս փոփոխությունները կատարելուց հետ)

en: Run & Debug
hy: Գործարկել և վրիպազերծել

en: Terminal emulation
hy: Տերմինալ էմուլացիա

en: supports basic ANSI-colors and styles
hy: աջակցում է պարզ ANSI֊գույներ և ոճեր

en: Maximum number of lines to keep.
hy: Առավելագույն թվով տողեր պահելու համար։

en: NB! Large values may cause poor performance!
hy: NB! Մեծ արժեքները կարող են առաջացնել թույլ արտադրողականություն։

en: Maximum length of line fragments before squeezing
hy: Տողերի հատվածների առավելագույն երկարությունը սեղմելուց առաջ

en: Running current script in terminal
hy: Բացել ընթացիկ սցենարը տերմինալում

en: Present Python REPL after program ends
hy: Ներկայացնել Python REPL֊ը ծրագրի ավարտից հետո

en: Keep terminal window open after Python process ends
hy: Python գործընթացի ավարտից հետո պահել տերմինալի պատուհանը բաց

en: NB! Automatic closing needs to be enabled in Terminal's settings
    (Profiles → Shell → When the shell exits)
hy: NB! Ավտոմատ ելքը անհրաժեշտ է միացնել տերմինալի կարգավորումներից
    (Profiles → Shell → When the shell exits)

en: Terminal
hy: Վահանակ

en: UI theme
hy: UI տեսք

en: Syntax theme
hy: Այլագրի տեսք

en: Editor font
hy: Տառատեսակի խմբագիր

en: IO font
hy: IO տառատեսակ

en: Preview
hy: Նախատեսք

en: This is a comment
hy: Սա մեկնաբանություն է

en: The answer is
hy: Պատասխանն է

en: unclosed_string
hy: չփակված_շարք

en: blah, blah
hy: բլա, բլա

en: NB! Some style elements change only after restarting Thonny!
hy: NB! Որոշ ոճի տարրեր փոխվում են Թոնիի վերագործարկումից հետո։

en: Enter an integer
hy: Մուտքագրել ամբողջ թիվ

en: Theme & Font
hy: Տեսք և տառաչափ

en: Open Thonny program folder...
hy: Բացել Թոնի ծրագրի պանակը․․․

en: Open Thonny data folder...
hy: Բացել Թոնի տվյալների պանակը․․․

en: Home
hy: Սկիզբ

en: Help contents
hy: Օգնության բովանդակությունը

en: CircuitPython device
hy: CircuitPython սարք

en: MicroPython device
hy: MicroPython սարք

en: Connect your device to the computer and select corresponding port below
hy: Միացրեք սարքը Ձեր համակարգչին և ներքևում ընտրեք համապատասխան port-ը

en: look for your device name, "USB Serial" or "UART"
hy: փնտրեք ձեր սարքի անունը, «USB սերիալ» կամ «UART»

en: If you can't find it, you may need to install proper USB driver first.
hy: Եթե չեք գտնում, գուցե նախ անհրաժեշտ է տեղադրել համապատասխան USB driver-ը:

en: Try to detect port automatically
hy: Փորձեք ավտոմատ կերպով հայտնաբերել port-ը

en: MicroPython (generic)
hy: MicroPython (ընդհանուր)

en: Print...
hy: Տպել․․․

en: Open system shell...
hy: Բացել համակարգի վահանակը․․․

en: Details
hy: Մանրամասներ

en: Install from requirements file
hy: Տեղադրել ներկայացվող նիշքից

en: Install from local file
hy: Տեղադրել տեղային նիշքից

en: This dialog is for managing Thonny plug-ins and their dependencies.
    If you want to install packages for your own programs then choose 'Tools → Manage packages...'
hy: Այս երկխոսությունը կառավարում է Թոնիի հավելումներն ու պահանջները։
    Եթե ցանկանում եք  տեղադրել փաթեթներ ձեր սեփական ծրագրերի համար, ապա ընտրեք 'Գործիքներ → Կառավարել փաթեթները ...'

en: CircuitPython (generic)
hy: CircuitPython (ընդհանուր)

en: Indent selected lines
hy: Հանել ընտրված տողերը

en: Dedent selected lines
hy: Հետարկել ընտրած տողերը

en: Switch to
    regular
    mode
hy: Փոխել
    սովորական
    ռեժիմի

en: Make sure MicroPython has been installed to your micro:bit.
hy: Համոզվեք, որ MicroPython֊ը տեղադրված է Ձեր micro:bit ֊ում։

en: Don't forget that main.py only works without embedded main script.
hy: Մի մոռացեք, որ main.py- ն աշխատում է առանց ներկառուցված հիմնական այլագրի:

en: please wait
hy: խնդրում ենք սպասել

en: Done!
hy: Կատարված

en: Firmware
hy: ՆԾԱ

en: Could not find disk '%s'. Do you want to locate it yourself?
hy: Չհաջողվեց գտնել '%s' սկավառակը: Ցանկանու՞մ եք ինքներդ գտնել այն:

en: Found several '%s' disks. Do you want to choose one yourself?
hy: Գտնվել է մի քանի '%s'  սկավառակ: Ցանկանո՞ւմ եք ինքներդ ընտրել դրանցից մեկը:

en: Can't find suitable disk
hy: Հնարավոր չէ գտնել համապատասխան սկավառակ

en: %d items
hy: %d տարրեր

en: Move to Recycle Bin
hy: Տեղափոխել աղբարկղ

en: Move to Trash
hy: Տեղափոխել աղբարկղ

en: Delete
hy: Ջնջել

en: New directory
hy: Նոր պանակ

en: Properties
hy: Հատկություններ

en: Storage space
hy: Պահեստի տարածքը

en: Path
hy: Ուղի

en: Directory properties
hy: Պանակի հատկությունները

en: File properties
hy: Նիշքի հատկությունները

en: bytes
hy: բայթ

en: Size
hy: Չափս

en: Modified
hy: Փոփոխված

en: Deleting %s
hy: %s ֊ի հեռացում

en: Moving %s to %s
hy: %s ֊ի տեղափոխում %s ֊ի մեջ

en: Loading
hy: Բեռնում

en: Saving
hy: Պահպանում

en: Working...
hy: Մշակում...

en: Uploading %s to %s
hy: %s  ֊ի վերբեռնում %s ֊ի մեջ

en: Upload to %s
hy: Վերբեռնել %s ֊ի մեջ

en: Downloading %s to %s
hy: Ներբեռնել %s ֊ը %s ֊ի մեջ

en: Download to %s
hy: Ներբեռնել %s ֊ի մեջ

en: Open in system file manager
hy: Բացել համակարգի նիշքի կառավարմամբ

en: Hide hidden files
hy: Թաքցնել գաղտնի նիշքերը

en: Show hidden files
hy: Ցուցադրել գաղտնի նիշքերը

en: Open in Thonny
hy: Բացել Թոնիում

en: Open in system default app
hy: բացել համակարգի լռելայն ծրագրով

en: Configure %s files
hy: կարգաբերել %s նիշքերը

en: What to do with a %s file when you double-click it in Thonny's file browser?
hy: Ի՞նչ անել % s նիշքի հետ, երբ կրկնակի սեղմում եք այն Թոնիի նիշքի զննարկչում:

en: Deleting
hy: Հեռացում

en: Creating directory
hy: Պանակի ստեղծում

en: Loading %s
hy: Բեռնում %s

en: Saving to %s
hy: Պահպանում %s

en: Save All files
hy: Պահել բոլոր նիշքերը

en: Configure interpreter...
hy: Կարգաբերել interpreter֊ը ...

en: Device
hy: Սարք

en: Cancelling
hy: Չեղարկում

en: Starting
hy: Մեկնարկ

en: Authentication
hy: Նույնականացում

en: Enter the passphrase of your private key for
    {}
hy: Մուտքագրեք ձեր անձնական բանալու գաղտնաբառը
    {}

en: Enter your password for
    {}
hy: Մուտքագրեք ձեր գաղտնաբառը
    {}

en: The representation above is an approximate value of this float. The exact stored value is %s which is about %s
hy: Վերևում ներկայացրածը այս կոտորակի մոտավոր արժեքն է: Ճշգրիտ պահված արժեքը %s է, որը կազմում է մոտ %s

en: Search results
hy: Որոնման արդյունք

en: Searching
hy: Որոնում

en: Installing '%s'
hy: Տեղադրում '%s'

en: Upgrading '%s'
hy: Վերազինում '%s'

en: Uninstalling '%s'
hy: Ապատեղադրում '%s'

en: Installing
hy: Տեղադրում

en: Package manager is not available for this interpreter
hy: Փաթեթի կառավարիչը հասանելի չէ այս interpreter ֊ի համար

en: Not supported
hy: Չի աջակցվում

en: Not available
hy: Հասանելի չէ

en: You need to stop your program before launching the package manager.
hy: Փաթեթի կառավարիչը բացելուց առաջ պետք է կանգնեցնել ծրագիրը։

en: Open evaluated values in Object inspector
hy: Բացել գնահատված արժեքները «Առարկա»֊ի հսկիչում

en: Python executable
hy: Գործարկվող Python

en: NB! File selection button may not work properly when selecting executables
    from a virtual environment. In this case choose the 'activate' script instead
    of the interpreter (or enter the path directly to the box)!
hy: NB! Նիշքերի ընտրության կոճակի գործարկումը կարող է ճիշտ չաշխատել
    վիրտուալ միջավայրից: Այս դեպքում interpreter-ի փոխարեն ընտրեք «ակտիվացնելու» սցենարը
     (կամ մուտքագրեք ուղին անմիջապես տուփի մեջ):

en: Remote Python 3 (SSH)
hy: Հեռավար Python 3 (SSH)

en: Not connected
hy: Միացված չէ

en: Advanced options
hy: Ընդլայնված ընտրանքներ

en: Install or update firmware
hy: Տեղադրել կամ թարմացնել ՆԾԱ֊ն

en: Module
hy: Մոդուլ

en: Shadowed items (not importable):
hy: Ստվերված առարկաներ (ոչ կարևոր)

en: Package is not available at micropython.org. Version at PyPI will be installed.
hy: Փաթեթը հասանելի չէ micropython.org կայքում: Կտեղադրվի PyPI-ի տարբերակը:

en: NB! micropython.org has published version %s of this package and this will be installed by default.
hy: NB! micropython.org- ը հրապարակել է այս փաթեթի %s տարբերակը, և այն կտեղադրվի լռելյայն:

en: For upgrading simply install the package again.
hy: Նորացման համար պարզապես նորից տեղադրեք փաթեթը:

en: For uninstalling delete corresponding files.
hy: Ապատեղադրելու համար ջնջեք կապ ունեցող նիշքերը:

en: Scope
hy: Շրջանակ

en: This dialog lists top-level modules from following directories:
hy: Այս երկխոսությունը գտնվում է հետևյալ պանակների վերին մակարդակի մոդուլներում։

en: New packages will be installed to
hy: Նոր փաթեթներ կտեղադրվեն

en: no absolute lib directory in sys.path
hy: sys.path- ում բացարձակ lib պանակ չկա

en: Version to be installed
hy: Տեղադրման տարբերակը

en: Target device location
hy: Թիրախային սարքի գտնվելու վայրը

en: Target device model
hy: Թիրախային սարքի մոդելը

en: Please wait
hy: Խնդրում ենք սպասել

en: Search on PyPI
hy: Որոնում PyPI ֊ում

en: Delete selected
hy: Ջնջել ընտրածը

en: Open in Thonny's text editor
hy: Բացել Թոնիի տեքստային խմբագրիչում

en: Storage space on this drive or filesystem
hy: Պահպանման տարածք այս սկավառակի կամ նիշքային համակարգում

en: total space
hy: ընդհանուր տարածք

en: used space
hy: օգտագործված տարածք

en: free space
hy: ազատ տարածք

en: Storage info
hy: Պահեստի տեղեկատվություն

en: Replace tabs with spaces
hy: Փոխարինել ներդիրները բացատներով

en: Highlight tab characters
hy: Նշեք ներդիրի նիշերը

en: Indent with tab characters (not recommended for Python)
hy: Ընկղմել ներդիրի նիշերով (խորհուրդ չի տրվում Python- ի համար)

en: Name
hy: Անուն

en: Size (bytes)
hy: Չափս (բայթ)

en: Enter name for new directory under
    %s
hy: Մուտքագրեք նոր պանակի անունը 
    %s

en: Nothing selected
hy: Ոչինչ ընտրված չէ

en: Select an item and try again!
hy: Ընտրեք առարկան և փորձեք նորից:

en: Open from %s
hy: Բացել %s ֊ից

en: Save to %s
hy: Պահել %s ֊ից

en: File name:
hy: Նիշքի անունը՝

en: Value ID
hy: ID արժեք

en: Value
hy: Արժեք

en: Save password
hy: Պահել գաղտնաբառը

en: Function call at %s
hy: Ֆունկցիայի կանչը % s- ով

en: Local variables
hy: Տեղային փոփոխականներ

en: Function
hy: Ֆունկցիա

en: Location
hy: Գտնվելու վայր

en: If last command raised an exception then this view will show the stacktrace.
hy: Եթե վերջին հրամանը բացառություն է առաջացրել, ապա ցույց կտա այս տեսքը stacktrace- ը:

en: Data
hy: Տվյալներ

en: Attributes
hy: Հատկանիշներ

en: Index
hy: Ինդեքս

en: Password
hy: Գաղտնաբառ

en: Source code
hy: Կոդերի աղբյուր

en: Use Tk file dialogs instead of Zenity
hy: Zenity- ի փոխարեն օգտագործեք Tk նիշքի երկխոսությունները

en: Select if the file dialogs end up behind the main window
hy: Ընտրեք, եթե նիշքի երկխոսությունները հայտնվեն հիմնական պատուհանի հետևում

en: Environment variables (one KEY=VALUE per line)
hy: Միջավայրի փոփոխականներ (one KEY=VALUE per line)
