Thonny - en to ja translation catalogue (388 entries)

en: File
ja: ファイル

en: Edit
ja: 編集

en: View
ja: 表示

en: Run
ja: 実行

en: Tools
ja: ツール

en: Help
ja: ヘルプ

en: Exit
ja: 終了

en: Decrease font size
ja: 文字を小さくする

en: Focus editor
ja: エディタにフォーカス

en: Focus shell
ja: シェルにフォーカス

en: Maximize view
ja: 最大化

en: Full screen
ja: 全画面表示

en: Program arguments
ja: プログラムの引数

en: About Thonny
ja: Thonnyについて

en: Made in
    University of Tartu, Estonia,
    with the help from
    open-source community,
    Raspberry Pi Foundation
    and Cybernetica AS
ja: このアプリケーションは
    オープンソースコミュニティの
    Cybernetica ASと
    Raspberry Pi財団の助けを得て
    エストニアのタルトゥ大学で
    作られています

en: This program comes with
    ABSOLUTELY NO WARRANTY!
    It is free software, and you are welcome to
    redistribute it under certain conditions, see
    https://opensource.org/licenses/MIT
    for details
ja: このプログラムの使用によって起きた
    いかなる事象に対しても一切の保証はありません!
    このプログラムはフリーソフトウェアであり、
    https://opensource.org/licenses/MIT
    に記載された条件のもとで
    自由に再配布することが出来ます

en: Version history
ja: バージョン履歴

en: Report problems
ja: 問題を報告

en: Open Assistant automatically when program crashes with an exception
ja: プログラムが例外を送出して停止したら自動的にアシスタントを開く

en: Open Assistant automatically when it has warnings for your code
ja: コードに警告がある場合にアシスタントを自動的に開く

en: Perform selected Pylint checks
ja: Pylintでチェックする

en: Perform MyPy checks
ja: Mypyでチェックする

en: Disabled checks (one id per line)
ja: 無効にするチェック項目（1行に1つのid）

en: Assistant
ja: アシスタント

en: Auto-complete
ja: オートコンプリート

en: Interpreter
ja: インタプリタ

en: About Birdseye
ja: Birdseyeについて

en: Birdseye is a Python debugger which needs to be installed separately.
    
    Do you want to open the help page and learn more?
ja: BirdseyeはPythonデバッガであり、別にインストールする必要があります。
    
    ヘルプページを開いて詳細を確認しますか?

en: Debug current script (birdseye)
ja: 現在のスクリプトをデバッグ(birdseye)

en: Toggle comment
ja: コメントの切り替え

en: Comment out
ja: コメントアウト

en: Uncomment
ja: コメント解除

en: Undo
ja: 元に戻す

en: Redo
ja: やり直す

en: Cut
ja: 切り取り

en: Copy
ja: コピー

en: Paste
ja: 貼り付け

en: Select all
ja: すべてを選択

en: Run to cursor
ja: カーソル位置まで実行

en: Can't close yet
ja: まだ閉じられません

en: Use "Stop" command if you want to cancel debugging
ja: デバッグをキャンセルするために"Stop"コマンドを使う

en: Dock user windows
ja: ユーザーウインドウをドッキング

en: Highlight matching names
ja: 対応する名前を強調表示

en: Highlight local variables
ja: ローカル変数を強調表示

en: Highlight parentheses
ja: カッコを強調表示

en: Highlight syntax elements
ja: 文法要素を強調表示

en: Highlight current line (requires reopening the editor)
ja: 現在の行を強調表示（エディタの再起動が必要）

en: Show line numbers
ja: 行数を表示

en: Recommended maximum line length
    (Set to 0 to turn off margin line)
ja: 1行の推奨最大文字数
    （0でガイドラインを非表示）

en: Editor
ja: エディタ

en: Export usage logs...
ja: 使用履歴をエクスポート...

en: Events
ja: イベント

en: Files
ja: ファイル

en: Find & Replace
ja: 検索と置換

en: Find:
ja: 検索:

en: Replace with:
ja: 置換:

en: Case sensitive
ja: 大文字小文字の区別

en: Up
ja: 上へ

en: Down
ja: 下へ

en: Find
ja: 検索

en: Replace
ja: 置換

en: Replace+Find
ja: 置換して次を検索

en: Replace all
ja: すべて置換

en: Enter string to be replaced.
ja: 置換される文字列.

en: The specified text was not found!
ja: 指定された文字列が見つかりません!

en: Allow only single Thonny instance
ja: Thonnyが1つしか起動しないようにする

en: Reopen all files from previous session
ja: 前回開いていたファイルをすべて開く

en: Disable notification sound
ja: 通知音を鳴らさないようにする

en: Font scaling mode
ja: 文字の拡大縮小モード

en: Heap mode is on.
    Close Heap view to turn it off.
ja: ヒープモードがオンです。
    オフにするにはヒープビューを閉じてください。

en: Heap
ja: ヒープ

en: Language
ja: 言語

en: This box is meant for your working notes -- assignment instructions, code snippets, whatever.
    
    Everything will be saved automatically and loaded when you open Thonny next time.
    
    Feel free to delete this text to make room for your own notes.
ja: ここにはメモをとることができ、例えばやることリスト・コードスニペットなど、なんでも書き込めます。
    
    すべてのメモは自動で保存され、次にThonnyを起動した時に読み込まれます。
    
    この文章は消してしまっても大丈夫です。

en: Notes
ja: メモ

en: Previous object
ja: 前のオブジェクト

en: Next object
ja: 次のオブジェクト

en: Object inspector
ja: オブジェクトインスペクタ

en: Outline
ja: アウトライン

en: Pygame Zero mode
ja: Pygame Zeroモード

en: Uninstall
ja: アンインストール

en: Close
ja: 閉じる

en: Click
ja: クリック

en: here
ja: ここ

en: Upgrade
ja: アップグレード

en: Install
ja: インストール

en: Could not find the package from PyPI.
ja: PyPIでパッケージを見つけられませんでした。

en: Latest stable version
ja: 最新の安定版

en: Latest version
ja: 最新版

en: Summary
ja: まとめ

en: Author
ja: 作者

en: Homepage
ja: ホームページ

en: Bugtracker
ja: バグの追跡

en: Documentation
ja: ドキュメント

en: PyPI page
ja: PyPIページ

en: Requires
ja: 必須

en: Really uninstall?
ja: 本当にアンインストールしますか？

en: Are you sure you want to uninstall it?
ja: 本当にアンインストールしますか？

en: Back to
    current frame
ja: 現在のフレーム
    へ戻る

en: Variables
ja: 変数

en: This computer
ja: このコンピュータ

en: Refresh
ja: 更新

en: Focus into
ja: フォーカスに入る

en: Error
ja: エラー

en: You need to select a file!
ja: ファイルを選択する必要がある!

en: Overwrite?
ja: 上書く?

en: Do you want to overwrite '%s' ?
ja: '%s' を上書きしますか?

en: New
ja: 新規ファイル

en: Open...
ja: ファイルを開く...

en: Load
ja: ファイルを開く

en: Recent files
ja: 最近利用したファイル

en: Close all
ja: すべて閉じる

en: Save
ja: 保存

en: Save as...
ja: 名前を付けて保存...

en: Save copy...
ja: コピーを保存...

en: Thonny options
ja: Thonnyオプション

en: Run current script
ja: 現在のスクリプトを実行

en: Run current script in terminal
ja: ターミナルで現在のスクリプトを実行

en: Stop/Restart backend
ja: 停止/リスタート バックエンド

en: Stop
ja: 停止

en: Interrupt execution
ja: 割り込み発生

en: Send EOF / Soft reboot
ja: EOF / ソフトリセットを送信

en: Disconnect
ja: 切断

en: Python interpreters
ja: Pythonインタープリタ

en: all files
ja: すべてのファイル

en: Select empty directory for new virtual environment
ja: 新しい仮想環境用に空のディレクトリを選択します

en: Bad directory
ja: 不正なディレクトリ

en: Selected directory is not empty.
    Select another or cancel.
ja: 選択したディレクトリは空ではありません。
    他を選択するかキャンセルしてください。

en: Creating virtual environment
ja: 仮想環境を作成中

en: Clear shell
ja: シェルをクリア

en: Plotter
ja: プロッター

en: Clear
ja: クリア

en: Show Plotter
ja: プロッターを表示

en: For performance reasons, Shell avoids showing very long lines in full (see Tools => Options => Shell).
    Here you can interact with the original text fragment.
ja: パフォーマンスの理由から、シェルは非常に長い行を表示することを避けています (ツール => オプション => シェル).
    ここで元のテキストフラグメントを操作できます。

en: Wrap text (may be slow)
ja: テキスト折返し(遅い場合があります)

en: Copy to clipboard
ja: クリップボードにコピー

en: Squeezed text (%d characters)
ja: スクイーズテキスト(%d 文字)

en: Plotter visualizes series of
    numbers printed to the Shell.
ja: プロッターはシェルの一連の数値を
    可視化します。

en: See Help for details.
ja: ヘルプで詳細を見る.

en: Close others
ja: その他を閉じる

en: Copying
ja: コピー中

en: Copying
      %s
    to
      %s
ja: コピー中
      %s
    から
      %s

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Select All
ja: すべてを選択

en: Shell
ja: シェル

en: Options...
ja: オプション...

en: Increase font size
ja: 文字を大きくする

en: Change font size
ja: フォントサイズを変更

en: Zoom
ja: ズーム

en: Exit Thonny
ja: Thonnyを終了

en: Quit
ja: 終了

en: Overwriting theme '%s'
ja: テーマ '%s' を上書く?

en: Program arguments:
ja: プログラムの引数:

en: Regular mode
ja: 通常モード

en: Configuration has been updated. Restart Thonny to start working in regular mode.
    
    (See 'Tools → Options → General' if you change your mind later.)
ja: 構成が更新されました。Thonnyを再起動して、通常モードで開始します。
    
    ('ツール → オプション → ジェネラル' あとで変更することができます。)

en: Program tree
ja: プログラムツリー

en: Resume
ja: 再開

en: Run / resume
ja: 実行 / 再開

en: Debug current script
ja: 現在のスクリプトをデバッグ

en: Debug
ja: デバッグ

en: Debug current script (nicer)
ja: 現在のスクリプトをデバッグ(nicer)

en: Debug current script (faster)
ja: 現在のスクリプトをデバッグ(faster)

en: Step over
ja: ステップ オーバー

en: Over
ja: オーバー

en: Step into
ja: ステップ イン

en: Into
ja: 中に

en: Step out
ja: ステップ アウト

en: Out
ja: アウト

en: Step back
ja: ステップ バック

en: Back
ja: 戻る

en: Stack
ja: ストック

en: Exception
ja: 例外

en: Log program usage events
ja: プログラム利用イベントを記録する

en: Debug mode (provides more detailed diagnostic logs)
ja: デバッグモード (詳細な診断ログを提供します)

en: UI mode
ja: UIモード

en: UI scaling factor
ja: UIスケーリング係数

en: NB! Restart Thonny after changing these options!
ja: NB! これらのオプションを変更したらThonnyを再起動してください!

en: General
ja: ジェネラル

en: INSTALL
ja: インストール

en: Browse the packages
ja: パッケージを閲覧する

en: With current interpreter you can only browse the packages here.
    Use 'Tools → Open system shell...' for installing, upgrading or uninstalling.
ja: 現在のインタプリタではこのパッケージを閲覧できます。
    インストール、アップグレード、アンインストールは 'ツール → システムシェルを開く...' を利用。

en: Packages' directory
ja: パッケージのディレクトリ

en: Install from PyPI
ja: PyPIからインストール

en: If you don't know where to get the package from, then most likely you'll want to search the Python Package Index. Start by entering the name of the package in the search box above and pressing ENTER.
ja: パッケージの入手方法がわからない場合には、Python Package Indexを検索することをおすすめします。上の検索ボックスにパッケージ名を入力し、エンターキーを押してください。

en: to locate requirements.txt file and install the packages specified in it.
ja: 探した requirements.txt ファイルに指定されているパッケージをインストールします。

en: Click
ja: クリック

en: to locate and install the package file (usually with .whl, .tar.gz or .zip extension).
ja: パッケージファイルを探してインストールします (通常 .whl か .tar.gz, .zipの拡張子)。

en: Upgrade or uninstall
ja: アップグレード or アンインストール

en: Start by selecting the package from the left.
ja: 左からパッケージを選択するところから開始。

en: Target:
ja: ターゲット:

en: virtual environment
ja: 仮想環境

en: user site packages
ja: ユーザーサイトパッケージ

en: This dialog lists all available packages, but allows upgrading and uninstalling only packages from
ja: このダイアログは、利用可能なペッケージの一覧でが、インストールやアンインストールできるのは以下のパッケージだけです

en: New packages will be also installed into this directory. Other locations must be managed by alternative means.
ja: 新しいパッケージもこのディレクトリにインストールされます。他の場所は別の方法で管理する必要があります。

en: Installed version:
ja: インストールバージョン:

en: Installed to:
ja: インストール先:

en: Please check your spelling!
ja: スペルをチェックしてください!

en: Could not find the package info from PyPI.
ja: PyPIでパッケージ情報を見つけられませんでした。

en: Error code:
ja: エラーコード:

en: Can't find package name from the list:
ja: リストからパッケージ名が見つかりません:

en: Package '{}' is required for installing and uninstalling other packages.
ja: パッケージ '{}' は他のパッケージのインストールとアンインストールに必要です。

en: Package
ja: パッケージ

en: Manage packages for %s
ja: %s のパッケージを管理する

en: Confirmation
ja: 確認

en: Looks like you are installing a Thonny-related package.
    If you meant to install a Thonny plugin, then you should
    choose 'Tools → Manage plugins...' instead
    
    Are you sure you want to install %s for the back-end?
ja: Thonny関連パッケージをインストールしているようです。
    Thonnyプラグインをインストールする場合には、
    メニューから 'ツール → プラグインを管理...' を選択してください
    
    バックエンドに %s をインストールしますか?

en: NB! There may be another version available which is compatible with current Thonny version. Click on '...' button to choose the version to install.
ja: NB! 現在と互換性のあるThonnyバージョンが利用できます。'...'ボタンをクリックしてインストールしてください。

en: Thonny plugin without requirements
ja: 要件のないThonnyプラグイン

en: Unsuitable requirements
ja: 要件が不適切

en: This package requires different Thonny version:
ja: このパッケージには別のThonnyバージョンが必要です:

en: If you still want it, then please install it from the command line.
ja: 必要な場合、コマンドラインからインストールしてください。

en: NB! You need to restart Thonny after installing / upgrading / uninstalling a plug-in.
ja: NB! インストール / アップグレード / プラグインのアンインストール後にはThonnyを再起動してください。

en: Thonny plug-ins
ja: Thonnyプラグイン

en: Advanced install / upgrade / downgrade
ja: 高度なインストール / アップグレード / ダウングレード

en: Desired version
ja: 希望バージョン

en: Upgrade dependencies
ja: 依存関係をアップグレードする

en: Requires:
ja: 必須:

en: Error:
ja: エラー:

en: Manage packages...
ja: パッケージを管理...

en: Manage plug-ins...
ja: プラグインを管理...

en: Open replayer...
ja: リプレイヤーを開く...

en: Change working directory to script directory on Run / Debug
ja: 作業ディレクトリを実行/デバッグ時に変更します

en: Show function calls (frames) in separate windows
ja: 別ウインドウに関数呼び出し(フレーム)を表示

en: Uncheck if you want more traditional experience.
ja: より伝統的な体験が必要な場合チェックを外してください。

en: Open and close Stack view automatically
ja: 自動的にスタックビューを開閉します

en: Opens the Stack view on first call and closes it when program returns to main frame.
ja: 最初の呼び出しでスタックビューを開き、プログラムがメインフレームに戻ったときに閉じます。

en: Allow stepping into libraries (ie. outside of main script directory)
ja: ライブラリへのステップインを許可します(つまり、メインスクリプトのディレクトリ外。)

en: May make debugging slower.
ja: デバッグが遅くなる可能性があります。

en: Preferred debugger
ja: 優先デバッガー

en: (used when clicking Debug toolbar button)
ja: (デバッグツールバーボタンをクリックすると使われます)

en: Birdseye port
ja: バードアイポート

en: (restart Thonny after changing this)
ja: (変更した後、Thonnyを再起動します)

en: Run & Debug
ja: 実行 & デバッグ

en: Terminal emulation
ja: ターミナルエミュレーション

en: supports basic ANSI-colors and styles
ja: 基本的なANSIカラーとスタイルをサポート

en: Maximum number of lines to keep.
ja: 保持する行の最大値。

en: NB! Large values may cause poor performance!
ja: NB! 大きな値の場合パフォーマンスが低下します!

en: Maximum length of line fragments before squeezing
ja: スクイーズする前のラインフラグメント最大長

en: Running current script in terminal
ja: ターミナルで現在のスクリプトを実行中

en: Present Python REPL after program ends
ja: プログラム終了時に Python REPL を提示

en: Keep terminal window open after Python process ends
ja: Pythonプロセスが終わってもターミナルウインドウを開いたままにします

en: NB! Automatic closing needs to be enabled in Terminal's settings
    (Profiles → Shell → When the shell exits)
ja: NB! 自動クローズをターミナルの設定から有効にする必要があります
    (プロファイル → シェル → シェル終了時)

en: Terminal
ja: ターミナル

en: UI theme
ja: UIテーマ

en: Syntax theme
ja: 構文テーマ

en: Editor font
ja: エディタフォント

en: IO font
ja: IOフォント

en: Preview
ja: プレビュー

en: This is a comment
ja: これはコメント

en: The answer is
ja: 答えは

en: blah, blah
ja: などなど

en: NB! Some style elements change only after restarting Thonny!
ja: NB! 一部のスタイルはThonnyを再起動したら反映されます!

en: Enter an integer
ja: 整数を入力

en: Theme & Font
ja: テーマ & フォント

en: Open Thonny program folder...
ja: Thonnyプログラムフォルダを開く...

en: Open Thonny data folder...
ja: Thonnyデータフォルダを開く...

en: Home
ja: ホーム

en: Help contents
ja: ヘルプコンテンツ

en: CircuitPython device
ja: CircuitPythonデバイス

en: MicroPython device
ja: MicroPythonデバイス

en: Connect your device to the computer and select corresponding port below
ja: デバイスをコンピュータに接続し、ポートを選択します

en: look for your device name, "USB Serial" or "UART"
ja: "USBシリアル"または"UART"のデバイス名を探す

en: If you can't find it, you may need to install proper USB driver first.
ja: 見つからない場合には、最初にUSBドライバーをインストールする必要があります。

en: Port
ja: ポート

en: Try to detect port automatically
ja: ポートの自動検出を試す

en: MicroPython (generic)
ja: MicroPython (ジェネリック)

en: Print...
ja: 印刷...

en: Open system shell...
ja: システムシェルを開く...

en: Details
ja: 詳細

en: Install from requirements file
ja: 設定ファイルからインストール

en: Install from local file
ja: ローカルファイルからインストール

en: This dialog is for managing Thonny plug-ins and their dependencies.
    If you want to install packages for your own programs then choose 'Tools → Manage packages...'
ja: このダイアログはThonny プラグインとその依存関係を管理。
    独自のパッケージをインストール場合は 'ツール → パッケージ管理...' を選択

en: CircuitPython (generic)
ja: CircuitPython (ジェネリック)

en: Indent selected lines
ja: 選択した行をインデントする

en: Dedent selected lines
ja: 選択した行をインデントする

en: Switch to
    regular
    mode
ja: 通常
    モードに
    変更

en: Make sure MicroPython has been installed to your micro:bit.
ja: MicroPythonがmicro:bitにインストールされていることを確認してください。

en: Don't forget that main.py only works without embedded main script.
ja: メインスクリプトが埋め込まれていない場合のみ main.py が動くことを忘れないでください。

en: please wait
ja: お待ち下さい

en: Could not find disk '%s'. Do you want to locate it yourself?
ja: ディスク '%s' が見つかりません。自分で選択しますか?

en: Found several '%s' disks. Do you want to choose one yourself?
ja: 複数の '%s' ディスクが見つかりました。自分で選択しますか？

en: Can't find suitable disk
ja: 適切なディスクが見つかりません

en: %d items
ja: %d アイテム

en: Move to Trash
ja: ごみ箱に移動

en: Delete
ja: 削除

en: New directory
ja: 新しいディレクトリ

en: Properties
ja: プロパティ

en: Storage space
ja: ストレージ容量

en: Path
ja: パス

en: Directory properties
ja: ディレクトリプロパティ

en: File properties
ja: ファイルプロパティ

en: bytes
ja: バイト

en: Size
ja: サイズ

en: Modified
ja: 変更

en: Deleting %s
ja: 削除中 %s

en: Loading
ja: 読込中

en: Saving
ja: 保存中

en: Upload to %s
ja: %s をアップロード

en: Downloading %s to %s
ja: ダウンロード中 %s から %s

en: Download to %s
ja: ダウンロード中 %s

en: Open in system file manager
ja: システムファイルマネージャで開く

en: Hide hidden files
ja: 隠しファイルを非表示

en: Show hidden files
ja: 隠しファイルを表示

en: Open in Thonny
ja: Thonnyで開く

en: Open in system default app
ja: システムデフォルトアプリを開く

en: Configure %s files
ja: 設定 %s ファイル

en: What to do with a %s file when you double-click it in Thonny's file browser?
ja: Thonnyのファイルブラウザで %s ファイルをダブルクリックするとどうなりますか？

en: Deleting
ja: 削除中

en: Creating directory
ja: ディレクトリを作成

en: Loading %s
ja: 読込中 %s

en: Saving to %s
ja: 保存中 %s

en: Save All files
ja: すべてのファイルを保存

en: Configure interpreter...
ja: インタプリタ設定...

en: Device
ja: デバイス

en: Cancelling
ja: キャンセル中

en: Starting
ja: 開始中

en: Authentication
ja: 認証

en: Enter the passphrase of your private key for
    {}
ja: 秘密鍵のパスフレーズを入力してください
    {}

en: Enter your password for
    {}
ja: パスワードを入力
    {}

en: The representation above is an approximate value of this float. The exact stored value is %s which is about %s
ja: このフロートのおおよその値です。正確な値は %s でこれは約 %s です

en: Search results
ja: 検索結果

en: Searching
ja: 検索中

en: Installing '%s'
ja: インストール中 '%s'

en: Upgrading '%s'
ja: '%s' をアップグレード中

en: Uninstalling '%s'
ja: '%s' をアンインストール中

en: Installing
ja: インストール中

en: Package manager is not available for this interpreter
ja: パッケージマネージャはこのインタープリタでは利用できません

en: Not supported
ja: 未サポート

en: Not available
ja: 利用不可

en: You need to stop your program before launching the package manager.
ja: パッケージマネージャを起動する前にプログラムを停止する必要がある。

en: Open evaluated values in Object inspector
ja: オブジェクトインスペクタで評価値を開きます

en: Python executable
ja: Python実行可能ファイル

en: NB! File selection button may not work properly when selecting executables
    from a virtual environment. In this case choose the 'activate' script instead
    of the interpreter (or enter the path directly to the box)!
ja: NB! 仮想環境から実行可能ファイルを選択するとファイル選択ボタンが正しく起動
    しない場合があります。この場合インタプリタのかわりにアクティブスクリプトを選択します
    (またはパスをボックスに入力します)!

en: Remote Python 3 (SSH)
ja: リモート Python 3 (SSH)

en: Not connected
ja: 未接続

en: Advanced options
ja: 高度なオプション

en: Install or update firmware
ja: インストール or アップデートファームウエア

en: MicroPython (local)
ja: MicroPython (ローカル)

en: Scope
ja: スコープ

en: This dialog lists top-level modules from following directories:
ja: ディレクトリにあるトップレベルモジュールの一覧:

en: New packages will be installed to
ja: 新しいパッケージがインストールされます

en: no absolute lib directory in sys.path
ja: libディレクトリにsys.pathがありません

en: Version to be installed
ja: インストールするバージョン

en: Target device location
ja: ターゲットデバイスロケーション

en: Target device model
ja: ターゲットデバイスモデル

en: Please wait
ja: お待ち下さい

en: Search on PyPI
ja: PyPIを検索

en: Open in Thonny's text editor
ja: Thonnyのテキストエディタで開く

en: Storage space on this drive or filesystem
ja: このドライブまたはファイルシステムのストレージ容量

en: total space
ja: トータル容量

en: used space
ja: 利用容量

en: free space
ja: 空き容量

en: Storage info
ja: ストレージ情報

en: Replace tabs with spaces
ja: タブをスペースに置換する

en: Highlight tab characters
ja: タブ文字を強調表示

en: Indent with tab characters (not recommended for Python)
ja: タブ文字でインデントする (Pythonでは非推奨)

en: Name
ja: 名前

en: Size (bytes)
ja: サイズ(バイト)

en: Enter name for new directory under
    %s
ja: 新しいディレクトリ名を入力
    %s

en: Nothing selected
ja: 未選択

en: Select an item and try again!
ja: アイテムを選択して再試行してください!

en: Open from %s
ja: %s を開く

en: Save to %s
ja: %s を保存

en: File name:
ja: ファイル名:

en: Value ID
ja: 値ID

en: Value
ja: 値

en: Save password
ja: パスワードを保存

en: Function call at %s
ja: %s で関数呼び出し

en: Local variables
ja: ローカル変数

en: Function
ja: 関数

en: Location
ja: 位置

en: If last command raised an exception then this view will show the stacktrace.
ja: 最後のコマンドで例外が発生した場合、このビューにはスタックトレースが表示されます。

en: Data
ja: データ

en: Attributes
ja: アトリビュート

en: Index
ja: インデックス

en: Key ID
ja: キーID

en: Key
ja: キー

en: Back to
    %s
ja: 戻る
    %s

en: Port or WebREPL
ja: ポート か WebREPL

en: Password
ja: パスワード

en: Source code
ja: ソースコード

en: Use Tk file dialogs instead of Zenity
ja: ZenityのかわりにTkファイルダイアログを利用

en: Select if the file dialogs end up behind the main window
ja: ファイルダイアログをメインウインドウの後ろに表示するか選択

en: Environment variables (one KEY=VALUE per line)
ja: 環境変数(1行には1つのKEY=VALUE)

en: New file
ja: 新しいファイル

en: Rename
ja: リネーム

en: Enter new name
ja: 新しい名前を入力

en: Paste failed
ja: 貼り付けに失敗

en: There are conflicting folders
ja: 競合するフォルダがあります

en: File already exists
ja: ファイルがすでに存在します
