Thonny - en to nn translation catalogue (311 entries)

en: File
nn: Fil

en: Edit
nn: Rediger

en: View
nn: Syn

en: Run
nn: Køyr

en: Tools
nn: Verktøy

en: Help
nn: Hjelp

en: Alternative Python 3 interpreter or virtual environment
nn: Alternativ Python 3 IDE

en: A special virtual environment (deprecated)
nn: Eit spesielt virtuelt miljø (utfaset)

en: Exit
nn: Avslutt

en: Decrease font size
nn: Minke fontstorleik

en: Focus editor
nn: Fokus redigering

en: Focus shell
nn: Fokus shell

en: Maximize view
nn: Maksimer visning

en: Full screen
nn: Fullskjerm

en: Program arguments
nn: Program argument

en: About Thonny
nn: Om Thonny

en: Made in
    University of Tartu, Estonia,
    with the help from
    open-source community,
    Raspberry Pi Foundation
    and Cybernetica AS
nn: 
    Utvikla ved
    University of Tartu, Estonia,
    with the help from
    open-source community,
    Raspberry Pi Foundation
    and Cybernetica AS

en: This program comes with
    ABSOLUTELY NO WARRANTY!
    It is free software, and you are welcome to
    redistribute it under certain conditions, see
    https://opensource.org/licenses/MIT
    for details
nn: Dette programmet  er 
    ABSOLUTT UTAN GARANTI!
    Det er gratis programvare, og du er
     fri til å distributera det vidare under 
    bestemte vilkår, sjå
    https://opensource.org/licenses/MIT
    for detailjar

en: Version history
nn: Versjonshistorie

en: Report problems
nn: Rapportera problem

en: Open Assistant automatically when program crashes with an exception
nn: Opna assistent automatisk når programmet krasjer på 
    grunna eit unntak.

en: Open Assistant automatically when it has warnings for your code
nn: Opna assistent automatisk når det er varsel for koden din.

en: Perform selected Pylint checks
nn: Vel utvalgt Pylint kontroll

en: Perform MyPy checks
nn: Vel MyPy kontroll

en: Disabled checks (one id per line)
nn: Slå av kontroll (en id per linje)

en: Assistant
nn: Assistent

en: Auto-complete
nn: Autofullfør

en: Which interpreter or device should Thonny use for running your code?
nn: Kva for tolk eller eining skal Thonny nytta for å køyra koden din?

en: Interpreter
nn: Tolk

en: About Birdseye
nn: Om Birdseye

en: Birdseye is a Python debugger which needs to be installed separately.
    
    Do you want to open the help page and learn more?
nn: Birdseye er ein Python feilsøkar som må installerast separat.
    
    Ynskjer du å opne hjelp sidan for å lære meir?

en: Debug current script (birdseye)
nn: Feilsøk den aktuelle koden?

en: Toggle comment
nn: Kommentarar av/på

en: Comment out
nn: Merk

en: Uncomment
nn: Ikkje merk

en: Undo
nn: Angre

en: Redo
nn: Gjer om

en: Cut
nn: Klipp ut

en: Copy
nn: Kopier

en: Paste
nn: Lim inn

en: Select all
nn: Vel alle

en: Run to cursor
nn: Køyr til markøren

en: Can't close yet
nn: Kan ikkje lukkast

en: Use "Stop" command if you want to cancel debugging
nn: Bruk "Stopp"-kommandoen om du vil stansa feilsøking.

en: Dock user windows
nn: Forankre brukervindauge

en: Highlight matching names
nn: Framhev matsjende namn

en: Highlight local variables
nn: Framhev lokale variablar

en: Highlight parentheses
nn: Fremhev paranteser

en: Highlight syntax elements
nn: Framhev syntaks element

en: Highlight current line (requires reopening the editor)
nn: Framhev den aktuelle linja (krev at du opner editor igjen).

en: Allow code completion with Tab-key in editors
nn: Tillat fullføring av kode med Tab-tast i editor

en: Allow code completion with Tab-key in Shell
nn: Tillat fullføring av kode med Tab-tast i konsoll

en: Show line numbers
nn: Vis linjenummer

en: Recommended maximum line length
    (Set to 0 to turn off margin line)
nn: Anbefalt maksimal linjelengde
    (Sett til 0 for å slå av marglinje)

en: Export usage logs...
nn: Eksporter log...

en: Events
nn: Hendelse

en: Files
nn: Filer

en: Find & Replace
nn: Finn og erstatt

en: Find:
nn: Finn

en: Replace with:
nn: Erstatt med:

en: Case sensitive
nn: Store og små bokstaver

en: Up
nn: Opp

en: Down
nn: Ned

en: Find
nn: Finn

en: Replace
nn: Erstatt

en: Replace+Find
nn: Erstatt + Finn

en: Replace all
nn: Erstall alle

en: Enter string to be replaced.
nn: Skrev tekst som skal erstattes

en: The specified text was not found!
nn: Den valgte teksten ble ikke funnet

en: Allow only single Thonny instance
nn: Tillat bare en enkel Thonne instans

en: Reopen all files from previous session
nn: Gjenåpen alle filer fra forrige seksjon

en: Disable notification sound
nn: Slå av meldingslyd

en: Font scaling mode
nn: Font skaleringsmodus

en: Heap mode is on.
    Close Heap view to turn it off.
nn: Heap modus er på.
    Lukk Heap visning for å slå den av

en: Language
nn: Språk

en: This box is meant for your working notes -- assignment instructions, code snippets, whatever.
    
    Everything will be saved automatically and loaded when you open Thonny next time.
    
    Feel free to delete this text to make room for your own notes.
nn: Denne boksen er ment for arbeidsnotatene dine - oppdragsinstruksjoner, kodebiter, hva som helst.
    
    Alt lagres automatisk og lastes inn når du åpner Thonny neste gang.
    
    Slett gjerne denne teksten for å gi plass til dine egne notater.

en: Notes
nn: Notat

en: Previous object
nn: Forrige prosjekt

en: Next object
nn: Neste objekt

en: Object inspector
nn: Objekt inspektør

en: Outline
nn: Disposisjon

en: Find package from PyPI
nn: Finn pakke i PyPl

en: Uninstall
nn: Avinnstaller

en: Close
nn: Lukk

en: Click
nn: Klikk

en: here
nn: her

en: Upgrade
nn: Oppgradere

en: Install
nn: Installer

en: Could not find the package from PyPI.
nn: Kan ikke finne pakken i PyPI

en: Latest stable version
nn: Siste stabile versjon

en: Latest version
nn: Siste versjon

en: Summary
nn: Oppsummering

en: Author
nn: Forfatter

en: Homepage
nn: Hjemmeside

en: Bugtracker
nn: Feilsporing

en: Documentation
nn: Dokumentasjon

en: PyPI page
nn: 
    PyPI side

en: Requires
nn: Krever

en: Really uninstall?
nn: Vil du virkelig avinstallere?

en: Are you sure you want to uninstall it?
nn: Er du sikker på at du vil avinstallerer det?

en: Back to
    current frame
nn: Tilbake til gjeldende ramme

en: Variables
nn: Variabler

en: This computer
nn: Denne datamaskinen

en: Refresh
nn: Oppfrisk

en: Focus into
nn: Fokuser på

en: Error
nn: Feil

en: You need to select a file!
nn: Du må velge en fil!

en: Overwrite?
nn: Overskriv?

en: Do you want to overwrite '%s' ?
nn: 
    Vi du overskrive '%s' ?

en: New
nn: Ny

en: Open...
nn: Åpen

en: Load
nn: Last

en: Recent files
nn: Nylige filer

en: Close all
nn: Lukk alle

en: Save
nn: Lagre

en: Save as...
nn: Lagre som...

en: Save copy...
nn: Lage kopi

en: Rename...
nn: Gi nytt navn...

en: Thonny options
nn: Thonny alternativer

en: Run current script
nn: Kjør gjeldende skript

en: Run current script in terminal
nn: Kjør gjeldende skrip i terminal

en: Stop/Restart backend
nn: Stopp/Omstart backend

en: Stop
nn: Stopp

en: Interrupt execution
nn: Avbryt kjøring

en: Send EOF / Soft reboot
nn: Send EOF / Myk omstart

en: Disconnect
nn: Koble fra

en: Known interpreters
nn: Kjente tolker

en: Your interpreter isn't in the list?
nn: Er ikke din tolk i lista?

en: NB! Thonny only supports Python 3.5 and later
nn: NB! Thonny støtter bare Python 3.5 og nyere

en: Create new virtual environment
nn: Lag et nytt virtuelt miljø

en: Select existing or create a new empty directory
nn: Velg eksisterede eller åpne en ny katalog

en: Python interpreters
nn: Python tolker

en: all files
nn: alle filer

en: Select empty directory for new virtual environment
nn: Velg en tom katalog for nytt virtuelt miljø

en: Bad directory
nn: Feil mappe

en: Selected directory is not empty.
    Select another or cancel.
nn: Valgt katalog er ikke tom.
    Velg en annen eller avbryt.

en: Creating virtual environment
nn: Lag et viruelt miljø.

en: Clear shell
nn: Tøm shell

en: Clear
nn: Tøm

en: Show Plotter
nn: Vis Plotter

en: For performance reasons, Shell avoids showing very long lines in full (see Tools => Options => Shell).
    Here you can interact with the original text fragment.
nn: Av ytelsesgrunner unngår Shell å vise veldig lange linjer i sin helhet (se Verktøy => Alternativer => Shell).
    Her kan du samhandle med det originale tekstfragmentet.

en: Wrap text (may be slow)
nn: Pakk tekst (kan ta tid)

en: Copy to clipboard
nn: Kopier til utklippsbord

en: Expand in Shell
nn: Utvid i Shell

en: Squeezed text (%d characters)
nn: Krymp tekst (%d bokstaver)

en: Plotter visualizes series of
    numbers printed to the Shell.
nn: Plotter virtualiserer serier av
    tall skrevet ut til Shell

en: See Help for details.
nn: Se Hjelp for detaljer

en: Close others
nn: Lukk andre

en: Copying
nn: Kopierer

en: Copying
      %s
    to
      %s
nn: Kopierere
      %s
    til
      %s

en: Cancel
nn: Avbryt

en: Cancel the process?
nn: Avbryt prosess?

en: The process is still running.
    Are you sure you want to cancel?
nn: Prosessen kjører.
    Er du sikker på at du vil avbryte?

en: Select All
nn: Velg Alle

en: The same interpreter which runs Thonny (default)
nn: Den samme tolken som kjører Thonny (standardvalg)

en: This virtual environment is automatically maintained by Thonny.
nn: Det virtuelle miljøet blir vedlikehold av Thonny.

en: Location:
nn: Plassering:

en: Options...
nn: Alternativer...

en: Increase font size
nn: Øk fontstørrelse

en: Change font size
nn: Endre fontstørrelse

en: Exit Thonny
nn: Avslutt Thonny

en: Quit
nn: Avbryt

en: Overwriting theme '%s'
nn: Overskriver tema '%s'

en: Program arguments:
nn: Programargumenter

en: Regular mode
nn: Vanlig modus

en: Configuration has been updated. Restart Thonny to start working in regular mode.
    
    (See 'Tools → Options → General' if you change your mind later.)
nn: Konfigurasjonen er oppdatert. Start Thonny på nytt for å begynne og jobbe i vanlig modus.
    
    (Se 'Verktøy → Alternativer → Generelt' hvis du ombestemmer deg senere.)

en: Program tree
nn: Programtre

en: Select interpreter
nn: Velg tolk

en: Resume
nn: Oppsummer

en: Run / resume
nn: Kjør / oppsummer

en: Debug current script
nn: Feilsøk gjeldende skript

en: Debug
nn: Feilsøk

en: Debug current script (nicer)
nn: Feilsøk gjeldende skript (finere)

en: Debug current script (faster)
nn: Feilsøk gjeldende skript (raskere)

en: Step over
nn: Gå over

en: Step into
nn: Gå inn i

en: Into
nn: Inn i

en: Step out
nn: Gå ut

en: Out
nn: Ut

en: Step back
nn: Gå bakover

en: Back
nn: Bakover

en: Stack
nn: Stakk

en: Exception
nn: Unntak

en: Log program usage events
nn: Logg hendelser fra programkjøring

en: Debug mode (provides more detailed diagnostic logs)
nn: Feilsøkingsmodus (tilbyr mer detalsjer diagnoselog)

en: UI mode
nn: UI modus

en: UI scaling factor
nn: UT skaleringsfaktor

en: NB! Restart Thonny after changing these options!
nn: NB! Start Thonny om igjen etter endringene!

en: General
nn: Generelt

en: INSTALL
nn: INSTALLER

en: Browse the packages
nn: Bla gjennom pakkene

en: With current interpreter you can only browse the packages here.
    Use 'Tools → Open system shell...' for installing, upgrading or uninstalling.
nn: Med gjeldende tolk kan du bare bla gjennom pakkene her.
    Bruk 'Verktøy → Åpne systemshell ...' for å installere, oppgradere eller avinstallere.

en: Packages' directory
nn: Pakkekatalog

en: Install from PyPI
nn: Installer fra PyPI

en: If you don't know where to get the package from, then most likely you'll want to search the Python Package Index. Start by entering the name of the package in the search box above and pressing ENTER.
nn: Hvis du ikke vet hvor du skal finne pakken, er mest sannsynlig at du bør søke i Python Package Index. Start med å skrive inn navnet på pakken i søkeboksen over og trykke ENTER.

en: to locate requirements.txt file and install the packages specified in it.
nn: for å finne kravet.txt-filen og installere pakkene som er spesifisert i den.

en: Click
nn: Klikk

en: to locate and install the package file (usually with .whl, .tar.gz or .zip extension).
nn: for å finne og installere pakkefilen (vanligvis med .whl-, .tar.gz- eller .zip-utvidelse).

en: Upgrade or uninstall
nn: Oppgrader eller avbryt

en: Start by selecting the package from the left.
nn: Start med å velge pakker fra venstre.

en: Target:
nn: Mål:

en: virtual environment
nn: viruelt miljø

en: user site packages
nn: brukers egne pakker

en: This dialog lists all available packages, but allows upgrading and uninstalling only packages from
nn: Denne dialogboksen viser alle tilgjengelige pakker, men tillater bare oppgradering og avinstallering av pakker fra

en: New packages will be also installed into this directory. Other locations must be managed by alternative means.
nn: Nye pakker vil også bli installert i denne katalogen. Andre steder må administreres på alternative måter.

en: Installed version:
nn: Installert versjon

en: Installed to:
nn: Installert til:

en: Please check your spelling!
nn: Vennligst sjekk rettskriving!

en: You need to enter
nn: Du trenger å taste inn

en: Could not find the package info from PyPI.
nn: Fant ikke pakkeinformasjonen fra PyPI.

en: Error code:
nn: Feilkode:

en: Can't find package name from the list:
nn: 
    Finner ikke pakkenavn fra listen:

en: Package '{}' is required for installing and uninstalling other packages.
nn: 
    Pakken '{}' kreves for å installere og avinstallere andre pakker.

en: Package
nn: Pakke

en: Manage packages for %s
nn: Administrer pakker for% s

en: Confirmation
nn: Bekreftelse

en: Looks like you are installing a Thonny-related package.
    If you meant to install a Thonny plugin, then you should
    choose 'Tools → Manage plugins...' instead
    
    Are you sure you want to install %s for the back-end?
nn: Det ser ut til at du installerer en Thonny-relatert pakke.
    Hvis du mente å installere et Thonny-plugin, burde du gjøre det
    velg 'Verktøy → Administrer plugins ...' i stedet
    
    Er du sikker på at du vil installere% s for back-end?

en: NB! There may be another version available which is compatible with current Thonny version. Click on '...' button to choose the version to install.
nn: NB! Det kan være en annen versjon tilgjengelig som er kompatibel med gjeldende Thonny-versjon. Klikk på '...' for å velge versjonen du vil installere.

en: Thonny plugin without requirements
nn: Thonny-plugin uten krav

en: Looks like you are trying to install an outdated Thonny
    plug-in (it doesn't specify required Thonny version).
    
    If you still want it, then please install it from the command line.
nn: Det ser ut til at du prøver å installere en utdatert Thonny
    plugin (det spesifiserer ikke nødvendig Thonny-versjon).
    
    Hvis du fortsatt vil ha det, må du installere det fra kommandolinjen.

en: Unsuitable requirements
nn: Uegnede krav

en: This package requires different Thonny version:
nn: Denne pakken krever annen Thonny versjon:

en: If you still want it, then please install it from the command line.
nn: Hvis du fortsatt vil ha det, må du installere det fra kommandolinjen.

en: (In this case Thonny's back-end uses same interpreter, so both dialogs manage same packages.)
nn: (I dette tilfellet bruker Thonnys backend samme tolk, slik at begge dialogene administrerer de samme pakkene.)

en: NB! You need to restart Thonny after installing / upgrading / uninstalling a plug-in.
nn: NB! Du må starte Thonny på nytt etter at du har installert / oppgradert / avinstallert en plugin.

en: Thonny plug-ins
nn: Thonny-plugin-moduler

en: Advanced install / upgrade / downgrade
nn: Avansert installasjon / oppgradering / nedgradering

en: Desired version
nn: Ønsket versjon

en: Upgrade dependencies
nn: Avhengigheter for oppgradering.

en: Requires:
nn: Krever:

en: Error:
nn: Feil:

en: Manage packages...
nn: Administrere pakkerene...

en: Manage plug-ins...
nn: Administrere plug-ins...

en: Open replayer...
nn: Åpen for å kjøre om igjen...

en: Change working directory to script directory on Run / Debug
nn: Endre arbeidskatalog til skriptkatalog på Kjør / Feilsøk

en: Show function calls (frames) in separate windows
nn: Vis funksjonsanrop (rammer) i separate vinduer

en: Uncheck if you want more traditional experience.
nn: Fjern merket for om du vil ha en mer tradisjonell opplevelse.

en: Open and close Stack view automatically
nn: Åpne og lukk Stakk-visningen automatisk

en: Opens the Stack view on first call and closes it when program returns to main frame.
nn: Åpner Stakkvisningen ved første kall og lukker den når programmet går tilbake til hovedrammen.

en: Allow stepping into libraries (ie. outside of main script directory)
nn: Tillat å gå inn i biblioteker (dvs. utenfor hovedskriptkatalogen)

en: May make debugging slower.
nn: Kan gjøre feilsøker mer langsomt.

en: Preferred debugger
nn: Ønsket feilsøker

en: (used when clicking Debug toolbar button)
nn: (brukes når du klikker på Feilsøker knappen)

en: (restart Thonny after changing this)
nn: (start om Thonny etter endring av dette)

en: Run & Debug
nn: Kjør og Feilsøk

en: Terminal emulation
nn: Emulerer terminal

en: supports basic ANSI-colors and styles
nn: støtte grunnleggende ANSI-farger og stiler

en: Maximum number of lines to keep.
nn: Maksimum antall linjer som skal bevares.

en: NB! Large values may cause poor performance!
nn: 
    NB! Store verdier kan medføre lav ytelse!

en: Maximum length of line fragments before squeezing
nn: Maksimal lengde på linjefragmenter før du komprimerer

en: Running current script in terminal
nn: Kjører gjeldende skrip i terminal

en: Present Python REPL after program ends
nn: Vis Python REPL etter at programmet er avsluttet

en: Keep terminal window open after Python process ends
nn: Hold terminalvinduet åpent etter at Python prosessen avsluttes.

en: NB! Automatic closing needs to be enabled in Terminal's settings
    (Profiles → Shell → When the shell exits)
nn: NB! Automatisk lukking må være aktivert i Terminalens innstillinger
    (Profiler → Shelll → Når shell avsluttes)

en: UI theme
nn: Tema brukergrensesnitt

en: Syntax theme
nn: Tema syntax

en: Preview
nn: Forhåndsvisning

en: This is a comment
nn: Dette er e kommentar

en: The answer is
nn: Svaret er

en: unclosed_string
nn: ikke_avsluttet_streng

en: blah, blah
nn: bla, bla

en: NB! Some style elements change only after restarting Thonny!
nn: NB! Noen stilelement vil bare endres etter omstart av Thonny!

en: Enter an integer
nn: Skriv et heltall

en: Theme & Font
nn: Tema og font

en: Open Thonny program folder...
nn: Åpen Thonny katalogen...

en: Open Thonny data folder...
nn: Opne Thonny data katalog...

en: Home
nn: Heim

en: Help contents
nn: Innhald hjelp

en: CircuitPython device
nn: CircuitPython eining

en: MicroPython device
nn: MicroPython eining

en: Connect your device to the computer and select corresponding port below
nn: Koble eining din til datamskain og vel riktig port under

en: look for your device name, "USB Serial" or "UART"
nn: sjå etter din eining kalla "USB Serial" eller "UART"

en: If you can't find it, you may need to install proper USB driver first.
nn: Om du ikkje kan finna den, er det moglig at du må installera riktig USB drivar fyrst.

en: Try to detect port automatically
nn: Prøv automatisk detektering av port

en: Print...
nn: Skriv ut...

en: Open system shell...
nn: Open system shell

en: Details
nn: Detaljar

en: Install from requirements file
nn: Installer frå kravfil

en: Install from local file
nn: Installer frå lokal fil

en: This dialog is for managing Thonny plug-ins and their dependencies.
    If you want to install packages for your own programs then choose 'Tools → Manage packages...'
nn: Denne dialogen er for å administrera Thonny plug-ins og deira avhengigheter.
    Omdu ynskjer å installera pakkar for eigne program, vel 'Verktøy → Administrere pakkar...'

en: Indent selected lines
nn: Innrykk valgte linjer

en: Dedent selected lines
nn: Ikkje innrykk valgte linjer

en: Switch to
    regular
    mode
nn: Slå over til standardmodus

en: Make sure MicroPython has been installed to your micro:bit.
nn: Kontroller at MicroPython har blitt installert på din micro:bit.

en: Don't forget that main.py only works without embedded main script.
nn: Ikkje gløym at main.py berrre fungerer utan innebygd hovudskript.

en: please wait
nn: venlegst vent

en: Done!
nn: Ferdig!

en: Could not find disk '%s'. Do you want to locate it yourself?
nn: Fant ikkje desk '% s'. Vil du finne det sjølv?

en: Found several '%s' disks. Do you want to choose one yourself?
nn: 
    Fant fleire '% s' deskar. D?

en: Can't find suitable disk
nn: Finn ikkje egna desk.

en: %d items
nn: %d enheter

en: Move to Recycle Bin
nn: Flytt til Papirkurv (ombruk)

en: Move to Trash
nn: Flytt til Papirkurv

en: Delete
nn: Slett

en: New directory
nn: Ny katalog

en: Properties
nn: Egenskaper

en: Storage space
nn: Lagningsplass

en: Path
nn: Sti

en: Directory properties
nn: Eigenskaper katalog

en: File properties
nn: Eigenskaper fil

en: Size
nn: Storleik

en: Modified
nn: Endra

en: Deleting %s
nn: Slettar %s

en: Moving %s to %s
nn: Flytter %s til %s

en: Loading
nn: Lastar opp

en: Saving
nn: Lagrar

en: Working...
nn: Arbeidar...

en: Uploading %s to %s
nn: Lastar opp %s til %s

en: Upload to %s
nn: Last opp til %s

en: Downloading %s to %s
nn: Lastar ned %s til %s

en: Download to %s
nn: Nedlastning til %s
