Thonny - en to ro translation catalogue (405 entries)

en: File
ro: Fișier

en: Edit
ro: Modificări

en: View
ro: Ferestre

en: Run
ro: Derulare

en: Tools
ro: Instrumente

en: Help
ro: Ajutor

en: Alternative Python 3 interpreter or virtual environment
ro: Interpret alternativ Python 3 sau mediu virtual

en: A special virtual environment (deprecated)
ro: Un mediu virtual special (nerecomandat)

en: Exit
ro: Ieșire

en: Decrease font size
ro: Reduceți dimensiunea fontului

en: Focus editor
ro: Editor Focus

en: Maximize view
ro: Maximizează fereastra

en: Full screen
ro: Ecran complet

en: Program arguments
ro: Argumente ale programului

en: About Thonny
ro: Despre Thonny

en: Made in
    University of Tartu, Estonia,
    with the help from
    open-source community,
    Raspberry Pi Foundation
    and Cybernetica AS
ro: Facut in
    Universitatea din Tartu, Estonia,
    cu ajutorul de la
    comunitate open-source,
    Fundația Raspberry Pi
    și Cybernetica AS

en: This program comes with
    ABSOLUTELY NO WARRANTY!
    It is free software, and you are welcome to
    redistribute it under certain conditions, see
    https://opensource.org/licenses/MIT
    for details
ro: Acest program vine cu
    ABSOLUT FĂRĂ GARANȚIE!
    Este software gratuit și sunteți binevenit la
    redistribuiți-l în anumite condiții, a se vedea
    https://opensource.org/licenses/MIT
    pentru detalii

en: Version history
ro: Versiunea istorică

en: Report problems
ro: Raportați probleme

en: Open Assistant automatically when program crashes with an exception
ro: Deschideți automat Asistentul când programul se blochează cu o excepție

en: Open Assistant automatically when it has warnings for your code
ro: Deschideți automat Asistentul când are avertismente pentru codul dvs.

en: Perform selected Pylint checks
ro: Efectuați verificări Pylint selectate

en: Perform MyPy checks
ro: Efectuați verificări MyPy

en: Disabled checks (one id per line)
ro: Verificări dezactivate (un ID pe linie)

en: Assistant
ro: Asistent

en: Auto-complete
ro: Completare automată

en: Which interpreter or device should Thonny use for running your code?
ro: Ce interpret sau dispozitiv ar trebui să utilizeze Thonny pentru a vă rula codul?

en: Interpreter
ro: Interpret

en: About Birdseye
ro: Despre Birdseye

en: Birdseye is a Python debugger which needs to be installed separately.
    
    Do you want to open the help page and learn more?
ro: Birdseye este un depanator Python care trebuie instalat separat.
    
    Doriți să deschideți pagina de ajutor și să aflați mai multe?

en: Debug current script (birdseye)
ro: Depanare script curent (birdseye)

en: Toggle comment
ro: Comutați comentariul

en: Comment out
ro: Comentează

en: Uncomment
ro: Decomentează

en: Undo
ro: Anulează

en: Redo
ro: Reface

en: Cut
ro: Taie

en: Copy
ro: Copiază

en: Paste
ro: Lipește

en: Select all
ro: Selectează tot

en: Run to cursor
ro: Rulați la cursor

en: Can't close yet
ro: Nu se poate închide încă

en: Use "Stop" command if you want to cancel debugging
ro: Utilizați comanda „Stop” dacă doriți să anulați depanarea

en: Dock user windows
ro: Minimizați ferestrele utilizatorului

en: Highlight matching names
ro: Evidențiați perechile de nume

en: Highlight local variables
ro: Evidențiați variabilele locale

en: Highlight parentheses
ro: Evidențiați parantezele

en: Highlight syntax elements
ro: Evidențiați elementele de sintaxă

en: Highlight current line (requires reopening the editor)
ro: Evidențiați linia curentă (necesită redeschiderea editorului)

en: Allow code completion with Tab-key in editors
ro: Permiteți completarea codului cu tasta Tab în editori

en: Allow code completion with Tab-key in Shell
ro: Permiteți completarea codului cu tasta Tab în Shell

en: Show line numbers
ro: Afișați numerele de linie

en: Recommended maximum line length
    (Set to 0 to turn off margin line)
ro: Lungimea maximă recomandată a liniei
    (Setați la 0 pentru a dezactiva linia de margine)

en: Export usage logs...
ro: Exportați jurnalele de utilizare ...

en: Events
ro: Evenimente

en: Files
ro: Dosare

en: Find & Replace
ro: Găsiți și înlocuiți

en: Find:
ro: Găsește

en: Replace with:
ro: Înlocuiește cu:

en: Case sensitive
ro: Sensibil la majuscule

en: Up
ro: Sus

en: Down
ro: Jos

en: Find
ro: Găsește

en: Replace
ro: Înlocuiește

en: Replace+Find
ro: Înlocuiți + Găsiți

en: Replace all
ro: Înlocuiește-le pe toate

en: Enter string to be replaced.
ro: Introduceți șirul de înlocuit.

en: The specified text was not found!
ro: Textul specificat nu a fost găsit!

en: Allow only single Thonny instance
ro: Permiteți doar o singură instanță Thonny

en: Reopen all files from previous session
ro: Deschideți toate fișierele din sesiunea anterioară

en: Disable notification sound
ro: Dezactivează sunetul de notificare

en: Font scaling mode
ro: Modul de scalare a fontului

en: Heap mode is on.
    Close Heap view to turn it off.
ro: Modul Heap este activat.
    Închideți vizualizarea Heap pentru a o dezactiva.

en: Heap
ro: Morman

en: Language
ro: Limba

en: This box is meant for your working notes -- assignment instructions, code snippets, whatever.
    
    Everything will be saved automatically and loaded when you open Thonny next time.
    
    Feel free to delete this text to make room for your own notes.
ro: Această casetă este destinată notelor dvs. de lucru - instrucțiuni de atribuire, fragmente de cod, orice altceva.
    
    Totul va fi salvat automat și încărcat când veți deschide Thonny data viitoare.
    
    Simțiți-vă liber să ștergeți acest text pentru a face loc propriilor note.

en: Notes
ro: Note

en: Previous object
ro: Obiectul anterior

en: Next object
ro: Următorul obiect

en: Object inspector
ro: Inspector de obiecte

en: Outline
ro: Contur

en: Pygame Zero mode
ro: Mod Pygame Zero

en: Find package from PyPI
ro: Găsiți pachetul de la PyPI

en: Uninstall
ro: Dezinstalați

en: Close
ro: Închide

en: Click
ro: Clic

en: here
ro: aici

en: Upgrade
ro: Actualizare

en: Install
ro: Instalare

en: Could not find the package from PyPI.
ro: Nu s-a putut găsi pachetul de la PyPI.

en: Latest stable version
ro: Ultima versiune stabilă

en: Latest version
ro: Ultima versiune

en: Summary
ro: rezumat

en: Author
ro: Autor

en: Homepage
ro: Pagina principala

en: Documentation
ro: Documentație

en: PyPI page
ro: Pagina PyPI

en: Requires
ro: Necesită

en: Really uninstall?
ro: Chiar dezinstalați?

en: Are you sure you want to uninstall it?
ro: Sigur doriți să îl dezinstalați?

en: Back to
    current frame
ro: Înapoi la
    cadru curent

en: Variables
ro: Variabile

en: This computer
ro: Acest calculator

en: Refresh
ro: Reîmprospătare

en: Focus into
ro: Concentrați-vă în

en: Error
ro: Eroare

en: You need to select a file!
ro: Trebuie să selectați un fișier!

en: Overwrite?
ro: Suprascrieți?

en: Do you want to overwrite '%s' ?
ro: Doriți să suprascrieți „% s”?

en: New
ro: Nou

en: Open...
ro: Deschis...

en: Load
ro: Incarcă

en: Recent files
ro: Fisiere recente

en: Close all
ro: Inchide tot

en: Save
ro: Salvează

en: Save as...
ro: Salvează ca...

en: Save copy...
ro: Salvați copia ...

en: Rename...
ro: Redenumiți ...

en: Thonny options
ro: Opțiuni Thonny

en: Run current script
ro: Rulați scriptul curent

en: Run current script in terminal
ro: Rulați scriptul curent în terminal

en: Stop/Restart backend
ro: Oprire / Repornire backend

en: Interrupt execution
ro: Întrerupe executarea

en: Send EOF / Soft reboot
ro: Trimiteți repornirea EOF / Soft

en: Disconnect
ro: Deconectat

en: Known interpreters
ro: Interpreți cunoscuți

en: Your interpreter isn't in the list?
ro: Interpretul dvs. nu este pe listă?

en: NB! Thonny only supports Python 3.5 and later
ro: NB! Thonny acceptă doar Python 3.5 și versiunile ulterioare

en: Create new virtual environment
ro: Creați un mediu virtual nou

en: Select existing or create a new empty directory
ro: Selectați existent sau creați un nou director gol

en: Python interpreters
ro: Interpreți Python

en: all files
ro: toate filele

en: Select empty directory for new virtual environment
ro: Selectați directorul gol pentru noul mediu virtual

en: Bad directory
ro: Director greșit

en: Selected directory is not empty.
    Select another or cancel.
ro: Directorul selectat nu este gol.
    Selectați altul sau anulați.

en: Creating virtual environment
ro: Crearea unui mediu virtual

en: Clear shell
ro: Golește shell

en: Clear
ro: Golește

en: Show Plotter
ro: Arată Plotter

en: For performance reasons, Shell avoids showing very long lines in full (see Tools => Options => Shell).
    Here you can interact with the original text fragment.
ro: Din motive de performanță, Shell evită afișarea liniilor foarte lungi în întregime (consultați Instrumente => Opțiuni => Shell).
    Aici puteți interacționa cu fragmentul de text original.

en: Wrap text (may be slow)
ro: Wrap text (poate fi lent)

en: Copy to clipboard
ro: Copiați în clipboard

en: Expand in Shell
ro: Extindeți în Shell

en: Squeezed text (%d characters)
ro: Text stors (% d caractere)

en: Plotter visualizes series of
    numbers printed to the Shell.
ro: Plotter vizualizează serii de
    numere tipărite pe Shell.

en: See Help for details.
ro: Consultați Ajutor pentru detalii.

en: Close others
ro: Închide altele

en: Copying
ro: Copiere

en: Copying
      %s
    to
      %s
ro: Copiere
      % s
    la
      % s

en: Cancel
ro: Anulare

en: OK
ro: O.K

en: Cancel the process?
ro: Anulați procesul?

en: The process is still running.
    Are you sure you want to cancel?
ro: Procesul este încă în desfășurare.
    Esti sigur ca vrei sa anulezi?

en: Select All
ro: Selectează tot

en: The same interpreter which runs Thonny (default)
ro: Același interpret care execută Thonny (implicit)

en: This virtual environment is automatically maintained by Thonny.
ro: Acest mediu virtual este întreținut automat de Thonny.

en: Location:
ro: Locație:

en: Options...
ro: Opțiuni...

en: Increase font size
ro: Măriți dimensiunea fontului

en: Change font size
ro: Schimba marimea fontului

en: Exit Thonny
ro: Ieșiți din Thonny

en: Quit
ro: Ieși

en: Overwriting theme '%s'
ro: Suprascrierea temei „% s”

en: Program arguments:
ro: Argumente ale programului:

en: Regular mode
ro: Mod regulat

en: Configuration has been updated. Restart Thonny to start working in regular mode.
    
    (See 'Tools → Options → General' if you change your mind later.)
ro: Configurarea a fost actualizată. Reporniți Thonny pentru a începe să lucrați în modul normal.
    
    (Consultați „Instrumente → Opțiuni → General” dacă vă răzgândiți mai târziu.)

en: Program tree
ro: Arborele programului

en: Select interpreter
ro: Selectați interpret

en: Resume
ro: Reia

en: Run / resume
ro: Rulați / reluați

en: Debug current script
ro: Depanare script curent

en: Debug
ro: Depanare

en: Debug current script (nicer)
ro: Depanare script curent (mai frumos)

en: Debug current script (faster)
ro: Depanare script curent (mai rapid)

en: Step over
ro: Sari peste

en: Over
ro: Peste

en: Step into
ro: Pășește înăuntru

en: Into
ro: În

en: Step out
ro: Iesi afara

en: Out
ro: Afară

en: Step back
ro: Intoarce-te

en: Back
ro: Înapoi

en: Stack
ro: Grămadă

en: Exception
ro: Excepție

en: Log program usage events
ro: Înregistrați evenimente de utilizare a programului

en: Debug mode (provides more detailed diagnostic logs)
ro: Mod de depanare (oferă jurnale de diagnostic mai detaliate)

en: UI mode
ro: Mod UI

en: UI scaling factor
ro: Factor de scalare UI

en: NB! Restart Thonny after changing these options!
ro: NB! Reporniți Thonny după schimbarea acestor opțiuni!

en: INSTALL
ro: INSTALARE

en: Browse the packages
ro: Răsfoiți pachetele

en: With current interpreter you can only browse the packages here.
    Use 'Tools → Open system shell...' for installing, upgrading or uninstalling.
ro: Cu interpretul curent puteți răsfoi doar pachetele de aici.
    Utilizați „Instrumente → Deschideți shell-ul de sistem ...” pentru instalare, actualizare sau dezinstalare.

en: Packages' directory
ro: Directorul pachetelor

en: Install from PyPI
ro: Instalați din PyPI

en: If you don't know where to get the package from, then most likely you'll want to search the Python Package Index. Start by entering the name of the package in the search box above and pressing ENTER.
ro: Dacă nu știți de unde să obțineți pachetul, atunci cel mai probabil veți dori să căutați indexul pachetului Python. Începeți prin a introduce numele pachetului în caseta de căutare de mai sus și apăsați ENTER.

en: to locate requirements.txt file and install the packages specified in it.
ro: pentru a localiza fișierul requirements.txt și a instala pachetele specificate în acesta.

en: Click
ro: Clic

en: to locate and install the package file (usually with .whl, .tar.gz or .zip extension).
ro: pentru a localiza și instala fișierul pachetului (de obicei cu extensia .whl, .tar.gz sau .zip).

en: Upgrade or uninstall
ro: Actualizați sau dezinstalați

en: Start by selecting the package from the left.
ro: Începeți prin selectarea pachetului din stânga.

en: Target:
ro: Ţintă:

en: virtual environment
ro: mediu virtual

en: user site packages
ro: pachetele site-ului utilizatorului

en: This dialog lists all available packages, but allows upgrading and uninstalling only packages from
ro: Acest dialog listează toate pachetele disponibile, dar permite actualizarea și dezinstalarea numai a pachetelor din

en: New packages will be also installed into this directory. Other locations must be managed by alternative means.
ro: Pachetele noi vor fi, de asemenea, instalate în acest director. Alte locații trebuie gestionate prin mijloace alternative.

en: Installed version:
ro: Versiunea instalată:

en: Installed to:
ro: Instalat la:

en: Please check your spelling!
ro: Vă rugăm să verificați ortografia!

en: You need to enter
ro: Trebuie să intri

en: Could not find the package info from PyPI.
ro: Nu am putut găsi informațiile despre pachet din PyPI.

en: Error code:
ro: Cod de eroare:

en: Can't find package name from the list:
ro: Nu pot găsi numele pachetului din listă:

en: Package '{}' is required for installing and uninstalling other packages.
ro: Pachetul „{}” este necesar pentru instalarea și dezinstalarea altor pachete.

en: Package
ro: Pachet

en: Manage packages for %s
ro: Gestionați pachetele pentru% s

en: Confirmation
ro: Confirmare

en: Looks like you are installing a Thonny-related package.
    If you meant to install a Thonny plugin, then you should
    choose 'Tools → Manage plugins...' instead
    
    Are you sure you want to install %s for the back-end?
ro: Se pare că instalați un pachet legat de Thonny.
    Dacă intenționați să instalați un plugin Thonny, atunci ar trebui
    alegeți „Instrumente → Gestionați pluginurile ...” în schimb
    
    Sigur doriți să instalați% s pentru back-end?

en: NB! There may be another version available which is compatible with current Thonny version. Click on '...' button to choose the version to install.
ro: NB! S-ar putea să existe o altă versiune disponibilă, care să fie compatibilă cu versiunea actuală Thonny. Faceți clic pe butonul „...” pentru a alege versiunea de instalat.

en: Thonny plugin without requirements
ro: Plugin Thonny fără cerințe

en: Looks like you are trying to install an outdated Thonny
    plug-in (it doesn't specify required Thonny version).
    
    If you still want it, then please install it from the command line.
ro: Se pare că încercați să instalați un Thonny învechit
    plug-in (nu specifică versiunea Thonny necesară).
    
    Dacă îl mai doriți, atunci vă rugăm să îl instalați din linia de comandă.

en: Unsuitable requirements
ro: Cerințe nepotrivite

en: This package requires different Thonny version:
ro: Acest pachet necesită o versiune Thonny diferită:

en: If you still want it, then please install it from the command line.
ro: Dacă îl mai doriți, atunci vă rugăm să îl instalați din linia de comandă.

en: (In this case Thonny's back-end uses same interpreter, so both dialogs manage same packages.)
ro: (În acest caz, back-end-ul lui Thonny folosește același interpret, deci ambele dialoguri gestionează aceleași pachete.)

en: NB! You need to restart Thonny after installing / upgrading / uninstalling a plug-in.
ro: NB! Trebuie să reporniți Thonny după instalarea / actualizarea / dezinstalarea unui plug-in.

en: Thonny plug-ins
ro: Pluginuri Thonny

en: Advanced install / upgrade / downgrade
ro: Instalare / upgrade / downgrade avansat

en: Desired version
ro: Versiunea dorită

en: Upgrade dependencies
ro: Actualizați dependențele

en: Requires:
ro: Necesită:

en: Error:
ro: Eroare:

en: Manage packages...
ro: Gestionați pachetele ...

en: Manage plug-ins...
ro: Gestionați pluginurile ...

en: Open replayer...
ro: Deschideți redarea ...

en: Change working directory to script directory on Run / Debug
ro: Schimbați directorul de lucru în directorul de scripturi în Executare / Depanare

en: Show function calls (frames) in separate windows
ro: Afișați apeluri funcționale (cadre) în ferestre separate

en: Uncheck if you want more traditional experience.
ro: Debifați dacă doriți o experiență mai tradițională.

en: Open and close Stack view automatically
ro: Deschideți și închideți automat vizualizarea Stack

en: Opens the Stack view on first call and closes it when program returns to main frame.
ro: Deschide vizualizarea Stack la primul apel și o închide când programul revine la cadrul principal.

en: Allow stepping into libraries (ie. outside of main script directory)
ro: Permiteți pășirea în biblioteci (adică în afara directorului principal de script)

en: May make debugging slower.
ro: Poate face depanarea mai lentă.

en: Preferred debugger
ro: Debugger preferat

en: (used when clicking Debug toolbar button)
ro: (folosit când faceți clic pe butonul Bara de instrumente Depanare)

en: Birdseye port
ro: Portul Birdseye

en: (restart Thonny after changing this)
ro: (reporniți Thonny după ce ați schimbat acest lucru)

en: Run & Debug
ro: Rulați și depanați

en: Terminal emulation
ro: Emulare terminal

en: supports basic ANSI-colors and styles
ro: acceptă culori și stiluri ANSI de bază

en: Maximum number of lines to keep.
ro: Numărul maxim de linii de păstrat.

en: NB! Large values may cause poor performance!
ro: NB! Valorile mari pot cauza performanțe slabe!

en: Maximum length of line fragments before squeezing
ro: Lungimea maximă a fragmentelor de linie înainte de stoarcere

en: Running current script in terminal
ro: Rularea scriptului curent în terminal

en: Present Python REPL after program ends
ro: Prezentați Python REPL după terminarea programului

en: Keep terminal window open after Python process ends
ro: Păstrați fereastra terminalului deschisă după terminarea procesului Python

en: NB! Automatic closing needs to be enabled in Terminal's settings
    (Profiles → Shell → When the shell exits)
ro: NB! Închiderea automată trebuie activată în setările terminalului
    (Profiluri → Shell → Când shell-ul iese)

en: UI theme
ro: Tema UI

en: Syntax theme
ro: Tema sintaxei

en: Editor font
ro: Fontul editorului

en: IO font
ro: Font IO

en: Preview
ro: previzualizare

en: This is a comment
ro: Acesta este un comentariu

en: The answer is
ro: Raspunsul este

en: unclosed_string
ro: șir_deschis

en: blah, blah
ro: bla, bla

en: NB! Some style elements change only after restarting Thonny!
ro: NB! Unele elemente de stil se schimbă numai după repornirea Thonny!

en: Enter an integer
ro: Introduceți un număr întreg

en: Theme & Font
ro: Tema și fontul

en: Open Thonny program folder...
ro: Deschideți folderul programului Thonny ...

en: Open Thonny data folder...
ro: Deschideți folderul de date Thonny ...

en: Home
ro: Acasă

en: Help contents
ro: Conținut de ajutor

en: CircuitPython device
ro: Dispozitiv CircuitPython

en: MicroPython device
ro: Dispozitiv MicroPython

en: Connect your device to the computer and select corresponding port below
ro: Conectați dispozitivul la computer și selectați portul corespunzător de mai jos

en: look for your device name, "USB Serial" or "UART"
ro: căutați numele dispozitivului dvs., „Seria USB” sau „UART”

en: If you can't find it, you may need to install proper USB driver first.
ro: Dacă nu îl găsiți, poate fi necesar să instalați mai întâi un driver USB adecvat.

en: Try to detect port automatically
ro: Încercați să detectați automat portul

en: Print...
ro: Imprimare...

en: Open system shell...
ro: Deschideți shell-ul sistemului ...

en: Details
ro: Detalii

en: Install from requirements file
ro: Instalați din fișierul de cerințe

en: Install from local file
ro: Instalați din fișierul local

en: This dialog is for managing Thonny plug-ins and their dependencies.
    If you want to install packages for your own programs then choose 'Tools → Manage packages...'
ro: Acest dialog este destinat gestionării pluginurilor Thonny și a dependențelor acestora.
    Dacă doriți să instalați pachete pentru propriile programe, alegeți „Instrumente → Gestionați pachetele ...”

en: Indent selected lines
ro: Indentați liniile selectate

en: Dedent selected lines
ro: Dedentează liniile selectate

en: Switch to
    regular
    mode
ro: Schimba cu
    regulat
    modul

en: Make sure MicroPython has been installed to your micro:bit.
ro: Asigurați-vă că MicroPython a fost instalat pe micro: bit.

en: Don't forget that main.py only works without embedded main script.
ro: Nu uitați că main.py funcționează numai fără scriptul principal încorporat.

en: please wait
ro: te rog asteapta

en: Done!
ro: Terminat!

en: Could not find disk '%s'. Do you want to locate it yourself?
ro: Nu s-a putut găsi discul '% s'. Vrei să-l localizezi singur?

en: Found several '%s' disks. Do you want to choose one yourself?
ro: S-au găsit mai multe discuri „% s”. Vrei să alegi unul singur?

en: Can't find suitable disk
ro: Nu pot găsi discul potrivit

en: %d items
ro: % d articole

en: Move to Recycle Bin
ro: Treceți la Coșul de reciclare

en: Move to Trash
ro: Aruncă la gunoi

en: Delete
ro: Șterge

en: New directory
ro: Director nou

en: Properties
ro: Proprietăți

en: Storage space
ro: Spatiu de depozitare

en: Path
ro: cale

en: Directory properties
ro: Proprietățile directorului

en: File properties
ro: Proprietățile fișierului

en: bytes
ro: octeți

en: Size
ro: mărimea

en: Modified
ro: Modificat

en: Deleting %s
ro: Se șterge% s

en: Moving %s to %s
ro: Se mută% s la% s

en: Loading
ro: Se încarcă

en: Saving
ro: Se salvează

en: Working...
ro: Lucru...

en: Uploading %s to %s
ro: Se încarcă% s în% s

en: Upload to %s
ro: Încărcați în% s

en: Downloading %s to %s
ro: Se descarcă% s în% s

en: Download to %s
ro: Descărcați în% s

en: Open in system file manager
ro: Deschide în exploratorul de fișiere al sistemului

en: Hide hidden files
ro: Ascunde fișierele ascunse

en: Show hidden files
ro: Arată fișierele ascunse

en: Open in Thonny
ro: Deschide în Thonny

en: Open in system default app
ro: Deschidere în aplicația default a sistemului

en: Configure %s files
ro: Configurare %s fișiere

en: What to do with a %s file when you double-click it in Thonny's file browser?
ro: Ce faceți cu o fila %s atunci când faci dublu click în browser-ul de fișiere din Thonny?

en: Deleting
ro: Ștergere

en: Creating directory
ro: Creare director

en: Loading %s
ro: Încărcare %s

en: Saving to %s
ro: Salvare la %s

en: Save All files
ro: Salvare toate fișierele

en: Configure interpreter...
ro: Configurare interpret...

en: Device
ro: Dizpozitiv

en: Cancelling
ro: Abandonare...

en: Starting
ro: Începere

en: Authentication
ro: Autentificare

en: Enter the passphrase of your private key for
    {}
ro: Introduce parola de la cheia privată pentru {}

en: Enter your password for
    {}
ro: Introduce parola pentru {}

en: The representation above is an approximate value of this float. The exact stored value is %s which is about %s
ro: Reprezentarea de mai sus este o valuare aproximativă al acestui float. Valoarea  exactă este ținută în %s care este aproximativ %s

en: Search results
ro: Rezultatele căutării

en: Searching
ro: Căutare

en: Installing '%s'
ro: Instalare  '%s'

en: Upgrading '%s'
ro: Îmbunătățire   '%s'

en: Uninstalling '%s'
ro: Dezinstalare  '%s'

en: Installing
ro: Instalare

en: Package manager is not available for this interpreter
ro: Managerul de pachete nu este disponibil pentru acest interpret

en: Not supported
ro: Nu este suportat

en: Not available
ro: Nu este disponibil

en: You need to stop your program before launching the package manager.
ro: Trebuie să inchizi programul înainte de a lansa mangerul de pachete

en: Open evaluated values in Object inspector
ro: Deschide valorile evaluate în inspectorul de obiecte

en: Python executable
ro: Executabil Python

en: NB! File selection button may not work properly when selecting executables
    from a virtual environment. In this case choose the 'activate' script instead
    of the interpreter (or enter the path directly to the box)!
ro: NB! Este posibil ca butonul de selectare a fișierelor să nu funcționeze corect la selectarea executabilelor
    dintr-un mediu virtual. În acest caz, alegeți scriptul „activați”
    a interpretului (sau introduceți calea direct la casetă)!

en: Remote Python 3 (SSH)
ro: Python remote (SSH)

en: Not connected
ro: Deconectat

en: Advanced options
ro: Opțiuni avansate

en: Install or update firmware
ro: Instalare sau update firmware

en: MicroPython (local)
ro: MicroPython(local)

en: MicroPython (SSH)
ro: MicroPython(SSH)

en: Module
ro: Modul

en: Shadowed items (not importable):
ro: Lucruri umbrite (de neimportat)

en: Package is not available at micropython.org. Version at PyPI will be installed.
ro: Pachetul nu este disponibil la micropython.org. Versiunea la PyPI va fi instalată.

en: NB! micropython.org has published version %s of this package and this will be installed by default.
ro: NB! micropython.org a publicat versiunea% s a acestui pachet și aceasta va fi instalată implicit.

en: For upgrading simply install the package again.
ro: Pentru actualizare pur și simplu instalați din nou pachetul.

en: For uninstalling delete corresponding files.
ro: Pentru dezinstalare ștergeți fișierele corespunzătoare.

en: Scope
ro: Spectru

en: This dialog lists top-level modules from following directories:
ro: Această casetă de dialog listează module de nivel superior din următoarele directoare:

en: New packages will be installed to
ro: Pachetele noi vor fi instalate pe

en: no absolute lib directory in sys.path
ro: nu există director lib absolut în sys.path

en: Version to be installed
ro: Versiunea va fi instalată

en: Target device location
ro: Vizați locația dispozitivului

en: Target device model
ro: Vizați modelul dispozitivului

en: Please wait
ro: Vă rog așteptați

en: Search on PyPI
ro: Căutare pe PyPl

en: Delete selected
ro: Delete selectat

en: Open in Thonny's text editor
ro: Deschide în editorul Thonny

en: Storage space on this drive or filesystem
ro: Spațiu de stocare pe această unitate sau sistem de fișiere

en: total space
ro: spațiu total

en: used space
ro: spațiu folsit

en: free space
ro: spațiu liber

en: Storage info
ro: Informații despre stocare

en: Replace tabs with spaces
ro: Înlocuiți filele cu spații

en: Highlight tab characters
ro: Evidențiați caracterele filelor

en: Indent with tab characters (not recommended for Python)
ro: Indentați cu caractere tab (nu este recomandat pentru Python)

en: Name
ro: Nume

en: Size (bytes)
ro: Dimensiune(bytes)

en: Enter name for new directory under
    %s
ro: Inserați nume pentru noul director sub %s

en: Nothing selected
ro: Nu e selectat nimic

en: Select an item and try again!
ro: Selectați un item și încercați din nou

en: Open from %s
ro: Deschide din %s

en: Save to %s
ro: Salvează în %s

en: File name:
ro: Numele fișierului:

en: Value ID
ro: Valoare ID

en: Value
ro: Valoare

en: Save password
ro: Salvează parola

en: Function call at %s
ro: Apel funcțional la% s

en: Local variables
ro: Variabile locale

en: Function
ro: Funcție

en: Location
ro: Locație

en: If last command raised an exception then this view will show the stacktrace.
ro: Dacă ultima comandă a ridicat o excepție, atunci această vizualizare va afișa stacktrace.

en: Attributes
ro: Atribute

en: Key ID
ro: ID cheie

en: Key
ro: Cheie

en: Back to
    %s
ro: Înapoi la %s

en: Port or WebREPL
ro: Port la WebREPL

en: Password
ro: Parolă

en: Source code
ro: Cod sursă

en: Use Tk file dialogs instead of Zenity
ro: Folosiți dialoguri de fișiere Tk în loc de Zenity

en: Select if the file dialogs end up behind the main window
ro: Selectați dacă dialogurile de fișiere ajung în spatele ferestrei principale

en: Environment variables (one KEY=VALUE per line)
ro: Variabile de mediu (o CHEIE = VALOARE pe linie)
