Thonny - en to sq translation catalogue (428 entries)

en: File
sq: Kartelë

en: Edit
sq: Redakto

en: View
sq: Shfaq

en: Run
sq: Ekzekuto

en: Tools
sq: Mjete

en: Help
sq: Ndihmë

en: Exit
sq: Dilni

en: Decrease font size
sq: Zvogëlo madhësinë e shkronjave

en: Focus editor
sq: Kalo në redaktues

en: Focus shell
sq: Kalo në shell

en: Maximize view
sq: Maksimizo pamjen

en: Full screen
sq: Ekran i plotë

en: Program arguments
sq: Argumentet e programit

en: About Thonny
sq: Rreth Thonny

en: Made in
    University of Tartu, Estonia,
    with the help from
    open-source community,
    Raspberry Pi Foundation
    and Cybernetica AS
sq: Prodhuar në
    Universitetin e Tartu, Estoni,
    me ndihmën e
    komunitetit me burim të hapur,
    Fondacioni Raspberry Pi
    dhe Cybernetica AS

en: This program comes with
    ABSOLUTELY NO WARRANTY!
    It is free software, and you are welcome to
    redistribute it under certain conditions, see
    https://opensource.org/licenses/MIT
    for details
sq: Ky program ofrohet me
    ABSOLUTISHT ASNJË GARANCI!
    Programi eshtë falas dhe ju jeni të mirëpritur për ta
    rishpërndajë atë në kushte të caktuara, shih
    https://opensource.org/licenses/MIT
    për detajet

en: Version history
sq: Historiku i versionit

en: Report problems
sq: Raporto probleme

en: Open Assistant automatically when program crashes with an exception
sq: Hap Asistentin automatikisht kur prishet programi me një përjashtim

en: Open Assistant automatically when it has warnings for your code
sq: Hap Asistentin automatikisht kur ka paralajmërime për kodin tuaj

en: Perform selected Pylint checks
sq: Kryej kontrollet e përzgjedhura të Pylint

en: Perform MyPy checks
sq: Kryej kontrolle MyPy

en: Disabled checks (one id per line)
sq: Kontrollet e çaktivizuara (një ID për rresht)

en: Assistant
sq: Asistenti

en: Auto-complete
sq: Plotëso automatikisht

en: Interpreter
sq: Interpretues

en: About Birdseye
sq: Rreth Birdseye

en: Birdseye is a Python debugger which needs to be installed separately.
    
    Do you want to open the help page and learn more?
sq: Birdseye është një korrigjues gabimesh python i cili duhet të instalohet veçmas.
    
    Dëshironi të hapni faqen e ndihmës dhe të mësoni më shumë?

en: Debug current script (birdseye)
sq: Korrigjo gabimet e skriptit aktual (birdseye)

en: Toggle comment
sq: Aktivizo komentet

en: Comment out
sq: Komento

en: Uncomment
sq: Moskomentim

en: Undo
sq: Zhbëje

en: Redo
sq: Ribëje

en: Cut
sq: Prije

en: Copy
sq: Kopjoje

en: Paste
sq: Ngjite

en: Select all
sq: Përzgjidh të gjitha

en: Run to cursor
sq: Ekzekuto deri te kursori

en: Can't close yet
sq: Nuk mund të mbyllet ende

en: Use "Stop" command if you want to cancel debugging
sq: Përdorni komandën "Stop" nëse doni të anuloni korrigjimin e gabimeve

en: Dock user windows
sq: Ankoro dritaret e përdoruesit

en: Highlight matching names
sq: Thekso emrat që përputhen

en: Highlight local variables
sq: Thekso ndryshoret lokale

en: Highlight parentheses
sq: Thekso kllapat

en: Highlight syntax elements
sq: Thekso elementet sintaksore

en: Highlight current line (requires reopening the editor)
sq: Thekso vijën aktuale (kërkon rihapjen e redaktorit)

en: Show line numbers
sq: Shfaq numrat e rreshtave

en: Recommended maximum line length
    (Set to 0 to turn off margin line)
sq: Gjatësia maksimale e rekomanduar e vijës
    (Vendos 0 për të çaktivizuar vijën e marzhit)

en: Editor
sq: Redaktor

en: Export usage logs...
sq: Eksporto regjistrat e përdorimit...

en: Events
sq: Ngjarjet

en: Files
sq: Skedarët

en: Find & Replace
sq: Gjej dhe Zëvendëso

en: Find:
sq: Gjej:

en: Replace with:
sq: Zëvendëso me:

en: Case sensitive
sq: E ndjeshme ndaj gërmave

en: Up
sq: Të mëdha

en: Down
sq: Të vogla

en: Find
sq: Gjej

en: Replace
sq: Zëvendëso

en: Replace+Find
sq: Zëvendëso+Gjej

en: Replace all
sq: Zëvendëso të gjitha

en: Enter string to be replaced.
sq: Vendos vargun që do të zëvendësohet.

en: The specified text was not found!
sq: Teksti i specifikuar nuk u gjet!

en: Allow only single Thonny instance
sq: Lejo vetëm një instancë të Thonny

en: Reopen all files from previous session
sq: Rihap të gjitha skedarët nga seanca e mëparshme

en: Disable notification sound
sq: Çaktivizo tingujt e njoftimit

en: Font scaling mode
sq: Modaliteti i shkallëzimit të shkronjave

en: Heap mode is on.
    Close Heap view to turn it off.
sq: Modaliteti i grumbullit është aktiv.
    Mbyllni dritaren e grumbullit për ta çaktivizuar.

en: Heap
sq: Grumbull

en: Language
sq: Gjuha

en: This box is meant for your working notes -- assignment instructions, code snippets, whatever.
    
    Everything will be saved automatically and loaded when you open Thonny next time.
    
    Feel free to delete this text to make room for your own notes.
sq: Kjo kuti është menduar për shënimet tuaja të punës - udhëzime për detyrat e caktuara, copa kodi, çfarëdo qoftë.
    
    Gjithçka do të ruhet automatikisht dhe do të ngarkohet kur të hapni Thonny herën tjetër.
    
    Mos ngurroni të fshini këtë tekst për të lënë vend për shënimet tuaja.

en: Notes
sq: Shënime

en: Previous object
sq: Objekti i mëparshëm

en: Next object
sq: Objekti tjetër

en: Object inspector
sq: Inspektori i objektit

en: Outline
sq: Struktura

en: Pygame Zero mode
sq: Modaliteti Pygame Zero

en: Uninstall
sq: Çinstalo

en: Close
sq: Mbyll

en: Click
sq: Kliko

en: here
sq: këtu

en: Upgrade
sq: Azhurno

en: Install
sq: Instalo

en: Could not find the package from PyPI.
sq: Paketa nuk mund të gjendet në PyPI.

en: Latest stable version
sq: Versioni i fundit i qëndrueshëm

en: Latest version
sq: Versioni i fundit

en: Summary
sq: Përmbledhje

en: Author
sq: Autori

en: Homepage
sq: Faqja kryesore

en: Bugtracker
sq: Gjurmues i gabimeve

en: Documentation
sq: Dokumentacioni

en: PyPI page
sq: Faqja PyPI

en: Requires
sq: Kërkon

en: Really uninstall?
sq: Çinstaloni programin?

en: Are you sure you want to uninstall it?
sq: Je i sigurt që dëshiron ta çinstalosh?

en: Back to
    current frame
sq: Kthehu te
    korniza aktuale

en: Variables
sq: Variablat

en: This computer
sq: Ky kompjuter

en: Refresh
sq: Rifresko

en: Focus into
sq: Fokusohu në

en: Error
sq: Gabim

en: You need to select a file!
sq: Ju duhet të zgjidhni një skedar!

en: Overwrite?
sq: Mbishkruaj?

en: Do you want to overwrite '%s' ?
sq: Dëshiron të mbishkruash '%s' ?

en: New
sq: I ri

en: Open...
sq: Hap...

en: Load
sq: Ngarko

en: Recent files
sq: Skedarët e fundit

en: Close all
sq: Mbyll të gjitha

en: Save
sq: Ruaj

en: Save as...
sq: Ruaj si...

en: Save copy...
sq: Ruaj kopje...

en: Thonny options
sq: Opsionet e Thonny

en: Run current script
sq: Ekzekuto skriptin aktual

en: Run current script in terminal
sq: Ekzekuto skriptin aktual në terminal

en: Stop/Restart backend
sq: Ndalo/Rifillo pjesën e pasme

en: Stop
sq: Ndalo

en: Interrupt execution
sq: Ndërprit ekzekutimin

en: Send EOF / Soft reboot
sq: Dërgo EOF / Rindezje e butë

en: Disconnect
sq: Shkëputeni

en: Python interpreters
sq: Interpretuesit e python

en: all files
sq: gjithë skedarët

en: Select empty directory for new virtual environment
sq: Zgjidhni direktorinë boshe për një mjedis të ri virtual

en: Bad directory
sq: Direktori e keqe

en: Selected directory is not empty.
    Select another or cancel.
sq: Direktoria e zgjedhur nuk është bosh.
    Zgjidhni një tjetër ose anulojeni.

en: Creating virtual environment
sq: Krijimi i një mjedisi virtual

en: Clear shell
sq: Pastro shell

en: Clear
sq: Pastro

en: Show Plotter
sq: Shfaq plotter

en: For performance reasons, Shell avoids showing very long lines in full (see Tools => Options => Shell).
    Here you can interact with the original text fragment.
sq: Për arsye të performancës, Shell shmang shfaqjen e plotë të linjave shumë të gjata (shih Mjete => Cilësime => Shell).
    Këtu mund të bashkëveproni me fragmentin origjinal të tekstit.

en: Wrap text (may be slow)
sq: Mbështille tekstin (mund të jetë i ngadaltë)

en: Copy to clipboard
sq: Kopjo tek mbajtësi i shënimeve

en: Squeezed text (%d characters)
sq: Teksti i shtrydhur (%d karaktere)

en: Plotter visualizes series of
    numbers printed to the Shell.
sq: Plotter vizualizon seritë e
    numrave të shtypur në Shell.

en: See Help for details.
sq: Shiko Ndihmën për detaje.

en: Close others
sq: Mbyll të tjerët

en: Copying
sq: Duke kopjuar

en: Copying
      %s
    to
      %s
sq: Duke kopjuar
      %s
    në
      %s

en: Cancel
sq: Anulo

en: Select All
sq: Përzgjidh të gjitha

en: Options...
sq: Opsione...

en: Increase font size
sq: Rrit madhësinë e shkronjave

en: Change font size
sq: Ndrysho madhësinë e shkronjave

en: Zoom
sq: Zmadhim/Zvogëlim

en: Exit Thonny
sq: Dil nga Thonny

en: Quit
sq: Dilni

en: Overwriting theme '%s'
sq: Duke mbishkruar temën '%s'

en: Program arguments:
sq: Argumentet e programit:

en: Regular mode
sq: Modaliteti i rregullt

en: Configuration has been updated. Restart Thonny to start working in regular mode.
    
    (See 'Tools → Options → General' if you change your mind later.)
sq: Konfigurimi është azhurnuar. Rinisni Thonny për të filluar punën në modalitetin e rregullt.
    
    (Shikoni 'Mjete → Opsionet → Të përgjithshme' nëse ndërroni mendje më vonë.)

en: Program tree
sq: Pema e programit

en: Resume
sq: Vazhdo

en: Run / resume
sq: Ekzekuto / vazhdo

en: Debug current script
sq: Korrigjo gabimet në shkrimin aktual

en: Debug
sq: Korrigjim gabimesh

en: Debug current script (nicer)
sq: Korrigjo gabimet e skriptit aktual (më bukur)

en: Debug current script (faster)
sq: Korrigjo gabimet e skriptit aktual (më shpejt)

en: Step over
sq: Kalo mbi

en: Over
sq: Mbi

en: Step into
sq: Kalo nëpër

en: Into
sq: Në

en: Step out
sq: Kalo jashtë

en: Out
sq: Jashtë

en: Step back
sq: Kalo prapa

en: Back
sq: Prapa

en: Exception
sq: Përjashtime

en: Log program usage events
sq: Regjistro ngjarjet e përdorimit të programit

en: Debug mode (provides more detailed diagnostic logs)
sq: Modaliteti i korrigjimit (siguron regjistra më të hollësishëm diagnostikues)

en: UI mode
sq: Modaliteti UI

en: UI scaling factor
sq: Faktori i shkallëzimit të UI

en: NB! Restart Thonny after changing these options!
sq: Shënim! Rinisni Thonny pasi të keni ndryshuar këto opsione!

en: General
sq: Të përgjithshme

en: INSTALL
sq: INSTALO

en: Browse the packages
sq: Shfleto paketat

en: With current interpreter you can only browse the packages here.
    Use 'Tools → Open system shell...' for installing, upgrading or uninstalling.
sq: Me interpretuesin aktual mund të shfletoni paketat këtu.
    Përdorni 'Mjete → Hap shell i sistemit ...' për instalimin, azhurnimin ose çinstalimin.

en: Packages' directory
sq: Direktoria e paketave

en: Install from PyPI
sq: Instalo nga PyPI

en: If you don't know where to get the package from, then most likely you'll want to search the Python Package Index. Start by entering the name of the package in the search box above and pressing ENTER.
sq: Nëse nuk dini nga të merrni paketën, atëherë ka shumë të ngjarë të dëshironi të kërkoni në Indeksin e Paketave të Python. Filloni duke futur emrin e paketës në kutinë e kërkimit sipër dhe duke shtypur ENTER.

en: to locate requirements.txt file and install the packages specified in it.
sq: për të gjetur skedarin requirements.txt dhe për të instaluar paketat e specifikuara në të

en: Click
sq: Kliko

en: to locate and install the package file (usually with .whl, .tar.gz or .zip extension).
sq: për të gjetur dhe instaluar skedarin e paketës (zakonisht me shtesa .whl, .tar.gz ose .zip).

en: Upgrade or uninstall
sq: Azhurnoni ose çinstaloni

en: Start by selecting the package from the left.
sq: Filloni duke zgjedhur paketën nga e majta.

en: Target:
sq: Synimi:

en: virtual environment
sq: mjedis virtual

en: user site packages
sq: paketat e faqeve të përdoruesëve

en: This dialog lists all available packages, but allows upgrading and uninstalling only packages from
sq: Ky dialog rendit të gjitha paketat në dispozicion, por lejon azhurnimin dhe çinstalimin vetëm të paketave nga

en: New packages will be also installed into this directory. Other locations must be managed by alternative means.
sq: Paketat e reja do të instalohen gjithashtu në këtë direktori. Vendndodhjet e tjera duhet të menaxhohen me mjete alternative.

en: Installed version:
sq: Versioni i instaluar:

en: Installed to:
sq: Instaluar në:

en: Please check your spelling!
sq: Ju lutemi kontrolloni drejtshkrimin tuaj!

en: Could not find the package info from PyPI.
sq: Nuk mund të gjendet informacioni i paketës nga PyPI.

en: Error code:
sq: Kodi i gabimit:

en: Can't find package name from the list:
sq: Nuk mund të gjendet emri i paketës nga lista:

en: Package '{}' is required for installing and uninstalling other packages.
sq: Paketa '{}' është e nevojshme për instalimin dhe çinstalimin e paketave të tjera.

en: Package
sq: Paketa

en: Manage packages for %s
sq: Menaxho paketat për %s

en: Confirmation
sq: Konfirmimi

en: Looks like you are installing a Thonny-related package.
    If you meant to install a Thonny plugin, then you should
    choose 'Tools → Manage plugins...' instead
    
    Are you sure you want to install %s for the back-end?
sq: Duket sikur jeni duke instaluar një paketë të lidhur me Thonny.
    Nëse keni dashur të instaloni një shtojcë Thonny, atëherë duhet
    zgjidhni 'Mjete  → Menaxho shtesat...'
    
    Jeni i sigurt që doni të instaloni %s për prapavijën?

en: NB! There may be another version available which is compatible with current Thonny version. Click on '...' button to choose the version to install.
sq: Shënim! Mund të ketë një version tjetër të disponueshëm, i cili është i pajtueshëm me versionin aktual të Thonny. Klikoni në butonin '...' për të zgjedhur versionin që do të instaloni.

en: Thonny plugin without requirements
sq: Shtojcë Thonny pa kërkesa

en: Unsuitable requirements
sq: Kërkesa të papërshtatshme

en: This package requires different Thonny version:
sq: Kjo paketë kërkon version të ndryshëm Thonny:

en: If you still want it, then please install it from the command line.
sq: Nëse e dëshironi akoma, instalojeni nga rreshti i komandës.

en: NB! You need to restart Thonny after installing / upgrading / uninstalling a plug-in.
sq: Shënim! Duhet të rinisni Thonny pasi të keni instaluar / azhurnuar / çinstaluar një shtojcë.

en: Thonny plug-ins
sq: Shtojca Thonny

en: Advanced install / upgrade / downgrade
sq: Instalim / azhurnim / degradim i avancuar

en: Desired version
sq: Versioni i dëshiruar

en: Upgrade dependencies
sq: Përditësoni varësitë

en: Requires:
sq: Kërkon:

en: Error:
sq: Gabim:

en: Manage packages...
sq: Menaxho paketat...

en: Manage plug-ins...
sq: Menaxho shtojcat...

en: Open replayer...
sq: Aktivizo përsëritësin...

en: Change working directory to script directory on Run / Debug
sq: Ndrysho direktorinë e punës në direktorinë e skriptit në Ekzekuto / Korrigjo gabimet

en: Show function calls (frames) in separate windows
sq: Shfaq thirrjet e funksioneve (kornizat) në dritare të ndara

en: Uncheck if you want more traditional experience.
sq: Çaktivizo kutinë e zgjedhjes nëse dëshiron përvojë më tradicionale.

en: Open and close Stack view automatically
sq: Hap dhe mbyll pamjen Stack automatikisht

en: Opens the Stack view on first call and closes it when program returns to main frame.
sq: Hap pamjen Stack në thirrjen e parë dhe e mbyll atë kur programi kthehet në kornizën kryesore.

en: Allow stepping into libraries (ie. outside of main script directory)
sq: Lejo të futeni në biblioteka (dmth. Jashtë direktorisë së skriptit kryesor)

en: May make debugging slower.
sq: Mund ta bëjë korrigjimin e gabimeve më të ngadaltë.

en: Preferred debugger
sq: Korrigjuesi i gabimeve i preferuar

en: (used when clicking Debug toolbar button)
sq: (përdoret kur klikoni butonin Korrigjim Gabimesh)

en: Birdseye port
sq: Porta Birdseye

en: (restart Thonny after changing this)
sq: (rinis Thonny pasi ta ndryshoni këtë)

en: Run & Debug
sq: Ekzekuto dhe Korrigjo gabimet

en: Terminal emulation
sq: Emulim terminali

en: supports basic ANSI-colors and styles
sq: mbështet ngjyrat dhe stilet themelore ANSI

en: Maximum number of lines to keep.
sq: Numri maksimal i rreshtave për tu mbajtur.

en: NB! Large values may cause poor performance!
sq: Shënim! Vlerat e mëdha mund të shkaktojnë performancë të dobët!

en: Maximum length of line fragments before squeezing
sq: Gjatësia maksimale e fragmenteve të linjës para se të shtrydhen

en: Running current script in terminal
sq: Gjatë ekzekutimit të skriptit aktual në terminal

en: Present Python REPL after program ends
sq: Paraqit Python REPL pasi të mbarojë programi

en: Keep terminal window open after Python process ends
sq: Mbani dritaren e terminalit të hapur pasi të mbarojë procesi Python

en: NB! Automatic closing needs to be enabled in Terminal's settings
    (Profiles → Shell → When the shell exits)
sq: Shënim! Mbyllja automatike duhet të aktivizohet në cilësimet e Terminalit
    (Profilet → Shell → Kur shell del)

en: UI theme
sq: Tema e ndërfaqes së përdoruesit

en: Syntax theme
sq: Tema e sintaksës

en: Editor font
sq: Shkronja e redaktorit

en: IO font
sq: Shkronja e Shell

en: Preview
sq: Paraqitje

en: This is a comment
sq: Ky është një koment

en: The answer is
sq: Përgjigja është

en: blah, blah
sq: bla, bla

en: NB! Some style elements change only after restarting Thonny!
sq: Shënim! Disa elementë të stilit ndryshojnë vetëm pasi të rifilloni Thonny!

en: Enter an integer
sq: Fut një numër të plotë

en: Theme & Font
sq: Tema dhe Shkronja

en: Open Thonny program folder...
sq: Hapni dosjen e programit Thonny...

en: Open Thonny data folder...
sq: Hap dosjen e të dhënave Thonny...

en: Help contents
sq: Përmbajtja e ndihmës

en: CircuitPython device
sq: Pajisja CircuitPython

en: MicroPython device
sq: Pajisja MicroPython

en: Connect your device to the computer and select corresponding port below
sq: Lidhni pajisjen tuaj me kompjuterin dhe zgjidhni portën përkatëse më poshtë

en: look for your device name, "USB Serial" or "UART"
sq: kërko për emrin e pajisjes tuaj, "Serial USB" ose "UART"

en: If you can't find it, you may need to install proper USB driver first.
sq: Nëse nuk mund ta gjeni, mund të duhet që së pari të instaloni driver e duhur USB.

en: Port
sq: Portë

en: Try to detect port automatically
sq: Mundohuni të zbuloni automatikisht portën

en: MicroPython (generic)
sq: MicroPython (gjenerik)

en: Print...
sq: Printo...

en: Open system shell...
sq: Hap shell-in e sistemit...

en: Details
sq: Detaje

en: Install from requirements file
sq: Instaloni nga skedari me kërkesat

en: Install from local file
sq: Instalo nga skedari lokal

en: This dialog is for managing Thonny plug-ins and their dependencies.
    If you want to install packages for your own programs then choose 'Tools → Manage packages...'
sq: Ky dialog është për menaxhimin e shtojcave Thonny dhe varësive të tyre.
    Nëse dëshironi të instaloni paketa për programet tuaja, atëherë zgjidhni 'Mjete → Menaxho paketat...'

en: CircuitPython (generic)
sq: CircuitPython (gjenerik)

en: Indent selected lines
sq: Dhëmbëzo linjat e zgjedhura

en: Dedent selected lines
sq: Ç'dhëmbëzo linjat e zgjedhura

en: Switch to
    regular
    mode
sq: Kalo në
    modalitetin
    e rregullt

en: Make sure MicroPython has been installed to your micro:bit.
sq: Sigurohu që MicroPython të jetë instaluar në mikro:bit-in tuaj.

en: Don't forget that main.py only works without embedded main script.
sq: Mos harroni se main.py funksionon vetëm pa skriptin kryesor të ngulitur.

en: please wait
sq: ju lutem prisni

en: Could not find disk '%s'. Do you want to locate it yourself?
sq: Nuk mund të gjendet disku '%s'. Dëshironi ta lokalizoni vetë?

en: Found several '%s' disks. Do you want to choose one yourself?
sq: U gjetën disa disqe '%s'. Dëshironi të zgjidhni një vetë?

en: Can't find suitable disk
sq: Nuk mund të gjendet disku i përshtatshëm

en: %d items
sq: %d artikuj

en: Move to Trash
sq: Lëviz në Plehra

en: Delete
sq: Fshij

en: New directory
sq: Direktori e re

en: Properties
sq: Vetitë

en: Storage space
sq: Hapsirë ruajtjeje

en: Path
sq: Shteg

en: Directory properties
sq: Karakteristikat e direktorisë

en: File properties
sq: Karakteristikat e skedarit

en: bytes
sq: bajte

en: Size
sq: Madhësia

en: Modified
sq: Modifikuar

en: Deleting %s
sq: Duke fshirë %s

en: Loading
sq: Duke u ngarkuar

en: Saving
sq: Duke ruajtur

en: Upload to %s
sq: Ngarko në %s

en: Downloading %s to %s
sq: Duke shkarkuar %s te %s

en: Download to %s
sq: Shkarko në %s

en: Open in system file manager
sq: Hap në menaxherin e skedarëve të sistemit

en: Hide hidden files
sq: Fshih skedarët e fshehur

en: Show hidden files
sq: Shfaq skedarët e fshehur

en: Open in Thonny
sq: Hap në Thonny

en: Open in system default app
sq: Hap në aplikacionin e paracaktuar të sistemit

en: Configure %s files
sq: Konfiguro skedarët %s

en: What to do with a %s file when you double-click it in Thonny's file browser?
sq: Çfarë të bëjmë me një skedar %s kur e klikoni dy herë në shfletuesin e skedarëve të Thonny?

en: Deleting
sq: Duke fshirë

en: Creating directory
sq: Krijimi i direktorisë

en: Loading %s
sq: Duke ngarkuar %s

en: Saving to %s
sq: Duke ruajtur në %s

en: Save All files
sq: Ruani të gjitha skedarët

en: Configure interpreter...
sq: Konfiguro interpretuesin...

en: Device
sq: Pajisje

en: Cancelling
sq: Anulimi

en: Starting
sq: Duke filluar

en: Authentication
sq: Vërtetimi

en: Enter the passphrase of your private key for
    {}
sq: Vendos frazën e kalimit të çelësit tuaj privat për
    {}

en: Enter your password for
    {}
sq: Vendos fjalëkalimin tuaj për
    {}

en: The representation above is an approximate value of this float. The exact stored value is %s which is about %s
sq: Paraqitja më sipër është një vlerë e përafërt e këtij numri me prejse. Vlera e saktë e ruajtur është %s që është rreth %s

en: Search results
sq: Rezultatet e kërkimit

en: Searching
sq: Duke kërkuar

en: Installing '%s'
sq: Duke instaluar '%s'

en: Upgrading '%s'
sq: Duke përditësuar '%s'

en: Uninstalling '%s'
sq: Duke çinstaluar '%s'

en: Installing
sq: Duke instaluar

en: Package manager is not available for this interpreter
sq: Menaxheri i paketave nuk është i disponueshëm për këtë interpretues

en: Not supported
sq: Nuk mbështetet

en: Not available
sq: I padisponueshëm

en: You need to stop your program before launching the package manager.
sq: Ju duhet të ndaloni programin tuaj përpara se të filloni menaxherin e paketave.

en: Open evaluated values in Object inspector
sq: Hap vlerat e vlerësuara në inspektorin e Objektit

en: Python executable
sq: Ekzekutues Python

en: NB! File selection button may not work properly when selecting executables
    from a virtual environment. In this case choose the 'activate' script instead
    of the interpreter (or enter the path directly to the box)!
sq: Shënim! Butoni i përzgjedhjes së skedarit mund të mos funksionojë si duhet kur zgjedhni ekzekutueset
    nga një mjedis virtual. Në këtë rast zgjidhni skriptin 'aktivizo' në vend
    të interpretuesit (ose futni shtegun direkt në kuti)!

en: Remote Python 3 (SSH)
sq: Telekomandim Python 3 (SSH)

en: Not connected
sq: Nuk është e lidhur

en: Advanced options
sq: Opsione të avancuara

en: Install or update firmware
sq: Instalo ose azhurno firmware

en: MicroPython (local)
sq: MicroPython (lokal)

en: Scope
sq: Fusha e veprimit

en: This dialog lists top-level modules from following directories:
sq: Ky dialog rendit modulet e nivelit të lartë nga direktoritë vijuese:

en: New packages will be installed to
sq: Paketat e reja do të instalohen në

en: no absolute lib directory in sys.path
sq: asnjë drejtori absolute lib në sys.path

en: Version to be installed
sq: Versioni që do të instalohet

en: Target device location
sq: Vendndodhja e pajisjes së synuar

en: Target device model
sq: Modeli i pajisjes së synuar

en: Please wait
sq: Ju lutem prisni

en: Search on PyPI
sq: Kërko në PyPI

en: Open in Thonny's text editor
sq: Hap në redaktorin e tekstit të Thonny

en: Storage space on this drive or filesystem
sq: Hapësira e magazinimit në këtë disk ose në sistemin e skedarëve

en: total space
sq: hapësira totale

en: used space
sq: hapësira e përdorur

en: free space
sq: hapësira e lirë

en: Storage info
sq: Informacioni mbi hapësirën ruajtëse

en: Replace tabs with spaces
sq: Zëvendëso Tab-et me hapësira

en: Highlight tab characters
sq: Thekso karakteret Tab

en: Indent with tab characters (not recommended for Python)
sq: Dhëmbëzo me karaktere Tab (nuk rekomandohet për Python)

en: Name
sq: Emri

en: Size (bytes)
sq: Madhësia (bajt)

en: Enter name for new directory under
    %s
sq: Vendosni emrin për direktorinë e re nën
    %s

en: Nothing selected
sq: Asgjë e zgjedhur

en: Select an item and try again!
sq: Zgjidhni një artikull dhe provoni përsëri!

en: Open from %s
sq: Hap nga %s

en: Save to %s
sq: Ruaj në %s

en: File name:
sq: Emri i skedarit:

en: Value ID
sq: Vlera ID

en: Value
sq: Vlera

en: Save password
sq: Ruaj fjalëkalimin

en: Function call at %s
sq: Thirrja e funksionit në %s

en: Local variables
sq: Variablat lokale

en: Function
sq: Funksioni

en: Location
sq: Vendndodhja

en: If last command raised an exception then this view will show the stacktrace.
sq: Nëse komanda e fundit ngriti një përjashtim, kjo pikëpamje do të tregojë gjurmën e stack.

en: Data
sq: Të dhënat

en: Attributes
sq: Atributet

en: Index
sq: Indeksi

en: Key ID
sq: Çelës ID

en: Key
sq: Çelës

en: Back to
    %s
sq: Kthehu te
    %s

en: Port or WebREPL
sq: Port ose WebREPL

en: Password
sq: Fjalëkalimi

en: Source code
sq: Kodi i burimit

en: Use Tk file dialogs instead of Zenity
sq: Përdorni dialogët e skedarëve Tk në vend të Zenity

en: Select if the file dialogs end up behind the main window
sq: Zgjidhni nëse dialogët e skedarëve përfundojnë prapa dritares kryesore

en: Environment variables (one KEY=VALUE per line)
sq: Variablat e mjedisit (një KEY=VALUE për rresht)

en: New file
sq: Skedar i ri

en: Rename
sq: Riemërto

en: Rename '%s'
sq: Riemërto '%s'

en: Enter new name
sq: Fusni një emër të ri

en: Paste failed
sq: Ngjitja dështoi

en: There are conflicting folders
sq: Ka dosje në konflikt

en: File already exists
sq: Skedari ekziston tashmë

en: If it is a text file, then you can configure it to open in Thonny by right-clicking it and selecting 'Configure ... files'.
sq: Nëse është një skedar teksti, atëherë mund ta konfiguroni që të hapet në Thonny duke klikuar mbi të me të djathtën dhe duke zgjedhur 'Konfiguro ... skedarët'.

en: Python files
sq: Skedarët Python

en: <untitled>
sq: <pa titull>

en: File is gone
sq: Skedari është zhdukur

en: Do you want to also close the editor?
sq: Dëshiron të mbyllësh edhe redaktorin?

en: External modification
sq: Modifikimi i jashtëm

en: Do you want to discard current editor content and reload the file from disk?
sq: Dëshiron të heqësh përmbajtjen aktuale të redaktuesit dhe të ringarkosh skedarin nga disku?

en: Python files usually have .py extension.
sq: Skedarët Python zakonisht kanë shtesën .py.

en: Did you mean '%s'?
sq: E kishit fjalën '%s'?

en: Move / rename...
sq: Zhvendos / riemërto...

en: Go to line...
sq: Shkoni në linjën...

en: Line number
sq: Numri i linjës

en: Do you want to save files before closing?
sq: Dëshironi të ruani skedarët përpara mbylljes?

en: Do you want to save file before closing?
sq: Dëshiron ta ruash skedarin përpara mbylljes?

en: Save On Close
sq: Ruaj në Mbyllje

en: Command not available
sq: Komanda nuk disponohet

en: This command is not available if Thonny is run via Flatpak
sq: Kjo komandë nuk është e disponueshme nëse Thonny ekzekutohet përmes Flatpak

en: Support Ukraine
sq: Mbështesni Ukrainën

en: Which kind of interpreter should Thonny use for running your code?
sq: Cilin lloj përkthyesi duhet të përdorë Thonny për ekzekutimin e kodit tuaj?

en: Show parameter info
sq: Shfaq informacionin e parametrave

en: Automatically show parameter info after typing '('
sq: Shfaq automatikisht informacionin e parametrave pasi të shtypësh '('

en: Automatically propose completions while typing
sq: Propozoni automatikisht plotësimet gjatë shtypjes

en: Automatically show documentation for completions
sq: Shfaq automatikisht dokumentacionin për plotësimet

en: Request completions with Tab-key in editors
sq: Kërkoni plotësime me tastin Tab në redaktues

en: Request completions with Tab-key in Shell
sq: Kërkoni plotësime me tastin Tab në Shell

en: Could not find definition
sq: Nuk mund të gjejë përkufizim

en: Clear Shell before starting new process (Run, Debug, Stop/Restart, ...)
sq: Pastro Shell-in përpara fillimit të procesit të ri (Ekzekuto, Korrigjo, Ndalo/Rinis, ...)

en: Thonny's Python
sq: Python i Thonny

en: Interrupt working program on connect
sq: Ndërprit programin e punës në lidhje

en: Synchronize device's real time clock
sq: Sinkronizoni orën në kohë reale të pajisjes

en: Use local time in real time clock
sq: Përdorni kohën lokale në orën e kohës reale

en: Restart interpreter before running a script
sq: Rinisni interpretuesin përpara se të ekzekutoni një skript

en: This doesn't look like MicroPython/CircuitPython package.
    Are you sure you want to install it?
sq: Kjo nuk duket si paketë MicroPython/CircuitPython.
    Jeni i sigurt që dëshironi ta instaloni?

en: Moving to Trash
sq: Duke zhvendosur në Kosh

en: Move %s to Trash?
sq: Të zhvendoset %s te Koshi?

en: Moving %s to Trash
sq: Duke zhvendosur %s në Kosh

en: Open in default external app
sq: Hape në aplikacionin e jashtëm të parazgjedhur

en: Opening remote files in external app is not supported.
sq: Hapja e skedarëve në distancë në aplikacionin e jashtëm nuk mbështetet.

en: If the file needs to be opened in external app, then download it to a local directory and open it from there!
sq: Nëse skedari duhet të hapet në një aplikacion të jashtëm, atëherë shkarkojeni atë në një direktori lokale dhe hapeni prej andej!

en: Looks like '%s' was deleted or moved.
sq: Me sa duket '%s' është fshirë ose është zhvendosur.

en: Looks like '%s' was modified outside of the editor.
sq: Me sa duket '%s' është modifikuar jashtë redaktuesit.

en: NB! Thonny only supports Python %s and later
sq: Shënim! Thonny mbështet vetëm Python %s dhe më tej

en: Go to line
sq: Shkoni te rreshti

en: Support
sq: Mbështetje
