Thunar Plugins - en to ast translation catalogue (13 entries)

note: prepare the dialog to query the preferred archiver for the user
en: Select an archive manager
ast: Esbillar un xestor d'archivos

note: add the header label
en: Please select your preferred archive manager
    from the list of available applications below:
ast: Por favor, escueyi'l to xestor d'archivos preferíu
    de la llista d'aplicaciones disponibles d'embaxo:

note: tell the user that we cannot handle the specified mime types
en: No suitable archive manager found
ast: Nun s'alcontró dengún xestor d'archivos afayadizu

note: execute the action associated with the menu item
en: Failed to extract files
ast: Fallu al estrayer ficheros

note: execute the action associated with the menu item
en: Failed to create archive
ast: Fallu al criar ficheru comprimíu

en: Extract _Here
ast: Estrayer _equí

en: Extract the selected archive in the current folder | Extract the selected archives in the current folder
ast[0]: Estrayer el ficheru esbilláu na carpeta actual
ast[1]: Estrayer los ficheros esbillaos na carpeta actual

en: _Extract To...
ast: _Estrayer en...

en: Extract the selected archive | Extract the selected archives
ast[0]: Estrayer el ficheru esbilláu
ast[1]: Estrayer los ficheros esbillaos

en: Cr_eate Archive...
ast: Cr_ear ficheru comprimíu...

en: Create an archive with the selected object | Create an archive with the selected objects
ast[0]: Crear un archivu col oxetu esbilláu
ast[1]: Crear un archivu colos oxetos esbillaos

note: TRANSLATORS: This is the label of the Drag'n'Drop "Extract here" menu item
en: _Extract here
ast: _Estrayer equí

en: Extract the selected archive here | Extract the selected archives here
ast[0]: Estrayer el ficheru esbilláu equí
ast[1]: Estrayer los ficheros esbillaos equí
