Thunar Plugins - en to bg translation catalogue (15 entries)

note: prepare the dialog to query the preferred archiver for the user
en: Select an archive manager
bg: Избор на програма за работа с архиви

en: _Cancel
bg: Отказ

en: _OK
bg: _ОК

note: add the header label
en: Please select your preferred archive manager
    from the list of available applications below:
bg: Моля, изберете предпочитаната от вас програма за работа с архиви
    от списъка с изброените по-долу достъпни приложения:

note: tell the user that we cannot handle the specified mime types
en: No suitable archive manager found
bg: Не е намерена подходяща програма за работа с архиви

note: execute the action associated with the menu item
en: Failed to extract files
bg: Неуспешно разархивиране на файлове

note: execute the action associated with the menu item
en: Failed to create archive
bg: Неуспешно създаване на архив

en: Extract _Here
bg: Разархивиране тук

en: Extract the selected archive in the current folder | Extract the selected archives in the current folder
bg[0]: Разархивиране на избраният архив в текущата папка
bg[1]: Разархивиране на избраните архиви в текущата папка

en: _Extract To...
bg: Разархивиране в...

en: Extract the selected archive | Extract the selected archives
bg[0]: Разархивиране на избраният архив
bg[1]: Разархивиране на избраните архиви

en: Cr_eate Archive...
bg: Създаване на архив...

en: Create an archive with the selected object | Create an archive with the selected objects
bg[0]: Създаване на архив с избраният обект
bg[1]: Създаване на архив с избраните обекти

note: TRANSLATORS: This is the label of the Drag'n'Drop "Extract here" menu item
en: _Extract here
bg: Разархивиране тук

en: Extract the selected archive here | Extract the selected archives here
bg[0]: Разархивиране на избраният архив тук
bg[1]: Разархивиране на избраните архиви тук
