Thunar Plugins - en to ca translation catalogue (15 entries)

note: prepare the dialog to query the preferred archiver for the user
en: Select an archive manager
ca: Seleccioneu un gestor d'arxius

en: _Cancel
ca: _Cancel·la

en: _OK
ca: D'ac_ord

note: add the header label
en: Please select your preferred archive manager
    from the list of available applications below:
ca: Si us plau, seleccioneu el vostre gestor d'arxius preferit
    de la llista d'aplicacions disponibles de més avall:

note: tell the user that we cannot handle the specified mime types
en: No suitable archive manager found
ca: No s'ha trobat cap gestor d'arxius adequat

note: execute the action associated with the menu item
en: Failed to extract files
ca: Ha fallat l'extracció dels fitxers

note: execute the action associated with the menu item
en: Failed to create archive
ca: Ha fallat la creació de l'arxiu

en: Extract _Here
ca: Extreu _aquí

en: Extract the selected archive in the current folder | Extract the selected archives in the current folder
ca[0]: Extreu l'arxiu seleccionat a la carpeta actual
ca[1]: Extreu els arxius seleccionats a la carpeta actual

en: _Extract To...
ca: _Extreu a...

en: Extract the selected archive | Extract the selected archives
ca[0]: Extreu l'arxiu seleccionat
ca[1]: Extreu els arxius seleccionats

en: Cr_eate Archive...
ca: Cr_ea un arxiu...

en: Create an archive with the selected object | Create an archive with the selected objects
ca[0]: Crea un arxiu amb l'objecte seleccionat
ca[1]: Crea un arxiu amb els objectes seleccionats

note: TRANSLATORS: This is the label of the Drag'n'Drop "Extract here" menu item
en: _Extract here
ca: _Extreu aquí

en: Extract the selected archive here | Extract the selected archives here
ca[0]: Extreu aquí l'arxiu seleccionat
ca[1]: Extreu aquí els arxius seleccionats
