Thunar Plugins - en to de translation catalogue (14 entries)

note: prepare the dialog to query the preferred archiver for the user
en: Select an archive manager
de: Archivverwaltung auswählen

en: _Cancel
de: _Abbrechen

note: add the header label
en: Please select your preferred archive manager
    from the list of available applications below:
de: Bitte Ihre bevorzugte Archivverwaltung aus der 
    folgenden Liste von Anwendungen auswählen:

note: tell the user that we cannot handle the specified mime types
en: No suitable archive manager found
de: Keine unterstützte Archivverwaltung gefunden

note: execute the action associated with the menu item
en: Failed to extract files
de: Dateien konnten nicht entpackt werden

note: execute the action associated with the menu item
en: Failed to create archive
de: Archiv konnte nicht erstellt werden

en: Extract _Here
de: _Hier entpacken

en: Extract the selected archive in the current folder | Extract the selected archives in the current folder
de[0]: Das ausgewählte Archiv in den aktuellen Ordner entpacken
de[1]: Die ausgewählten Archive in den aktuellen Ordner entpacken

en: _Extract To...
de: Entpacken _nach …

en: Extract the selected archive | Extract the selected archives
de[0]: Das ausgewählte Archiv entpacken
de[1]: Die ausgewählten Archive entpacken

en: Cr_eate Archive...
de: A_rchiv erstellen …

en: Create an archive with the selected object | Create an archive with the selected objects
de[0]: Ein Archiv mit der ausgewählten Datei erstellen
de[1]: Ein Archiv mit den ausgewählten Dateien erstellen

note: TRANSLATORS: This is the label of the Drag'n'Drop "Extract here" menu item
en: _Extract here
de: Hierher _entpacken

en: Extract the selected archive here | Extract the selected archives here
de[0]: Das ausgewählte Archiv hierher entpacken
de[1]: Die ausgewählten Archive hierher entpacken
