Thunar Plugins - en to es translation catalogue (15 entries)

note: prepare the dialog to query the preferred archiver for the user
en: Select an archive manager
es: Seleccione un gestor de archivadores

en: _Cancel
es: _Cancelar

en: _OK
es: _Aceptar

note: add the header label
en: Please select your preferred archive manager
    from the list of available applications below:
es: Seleccione el gestor de archivadores que prefiera
    de la siguiente lista de aplicaciones disponibles:

note: tell the user that we cannot handle the specified mime types
en: No suitable archive manager found
es: No se ha encontrado ningún gestor de archivadores adecuado

note: execute the action associated with the menu item
en: Failed to extract files
es: No se han podido extraer los archivos

note: execute the action associated with the menu item
en: Failed to create archive
es: No se ha podido crear el archivador

en: Extract _Here
es: Extraer aq_uí

en: Extract the selected archive in the current folder | Extract the selected archives in the current folder
es[0]: Extraer el archivador seleccionado en la carpeta actual
es[1]: Extraer los archivadores seleccionados en la carpeta actual

en: _Extract To...
es: E_xtraer en...

en: Extract the selected archive | Extract the selected archives
es[0]: Extraer el archivador seleccionado
es[1]: Extraer los archivadores seleccionados

en: Cr_eate Archive...
es: Crear un arc_hivador...

en: Create an archive with the selected object | Create an archive with the selected objects
es[0]: Crear un archivador con el objeto seleccionado
es[1]: Crear un archivador con los elementos seleccionados

note: TRANSLATORS: This is the label of the Drag'n'Drop "Extract here" menu item
en: _Extract here
es: Extraer aq_uí

en: Extract the selected archive here | Extract the selected archives here
es[0]: Extraer el archivador seleccionado aquí
es[1]: Extraer los archivadores seleccionados aquí
