Thunar Plugins - en to fr translation catalogue (15 entries)

note: prepare the dialog to query the preferred archiver for the user
en: Select an archive manager
fr: Sélectionner un gestionnaire d’archives

en: _Cancel
fr: _Annuler

en: _OK
fr: _Valider

note: add the header label
en: Please select your preferred archive manager
    from the list of available applications below:
fr: Veuillez choisir votre gestionnaire d’archives favori
    dans la liste des applications disponibles ci-dessous :

note: tell the user that we cannot handle the specified mime types
en: No suitable archive manager found
fr: Gestionnaire d’archives approprié introuvable

note: execute the action associated with the menu item
en: Failed to extract files
fr: Impossible d’extraire les fichiers

note: execute the action associated with the menu item
en: Failed to create archive
fr: Impossible de créer l’archive

en: Extract _Here
fr: Extraire _ici

en: Extract the selected archive in the current folder | Extract the selected archives in the current folder
fr[0]: Extraire l’archive sélectionnée dans le dossier courant
fr[1]: Extraire les archives sélectionnées dans le dossier courant

en: _Extract To...
fr: Extraire _vers…

en: Extract the selected archive | Extract the selected archives
fr[0]: Extraire l’archive sélectionnée
fr[1]: Extraire les archives sélectionnées

en: Cr_eate Archive...
fr: Créer une _archive…

en: Create an archive with the selected object | Create an archive with the selected objects
fr[0]: Créer une archive avec l’objet sélectionné
fr[1]: Créer une archive avec les objets sélectionnés

note: TRANSLATORS: This is the label of the Drag'n'Drop "Extract here" menu item
en: _Extract here
fr: _Extraire ici

en: Extract the selected archive here | Extract the selected archives here
fr[0]: Extraire l’archive sélectionnée ici
fr[1]: Extraire les archives sélectionnées ici
