Thunar Plugins - en to hi translation catalogue (15 entries)

note: prepare the dialog to query the preferred archiver for the user
en: Select an archive manager
hi: संग्रह फ़ाइल प्रबंधक चुनें

en: _Cancel
hi: रद्द करें (_C)

en: _OK
hi: ठीक है (_O)

note: add the header label
en: Please select your preferred archive manager
    from the list of available applications below:
hi: कृपया निम्नलिखित अनुप्रयोग सूची में से 
    अपना पसंदीदा संग्रह फ़ाइल प्रबंधक चुनें :

note: tell the user that we cannot handle the specified mime types
en: No suitable archive manager found
hi: कोई उपयुक्त संग्रह फ़ाइल प्रबंधक नहीं मिला

note: execute the action associated with the menu item
en: Failed to extract files
hi: फ़ाइल एक्सट्रेक्ट करने में विफल

note: execute the action associated with the menu item
en: Failed to create archive
hi: संग्रह फ़ाइल बनाने में विफल

en: Extract _Here
hi: यहाँ एक्सट्रेक्ट करें (_H)

en: Extract the selected archive in the current folder | Extract the selected archives in the current folder
hi[0]: चयनित संग्रह फ़ाइल को वर्तमान फोल्डर में एक्सट्रेक्ट करें
hi[1]: चयनित संग्रह फ़ाइलों को वर्तमान फोल्डर में एक्सट्रेक्ट करें

en: _Extract To...
hi: वहाँ पर एक्सट्रेक्ट करें (_E)...

en: Extract the selected archive | Extract the selected archives
hi[0]: चयनित संग्रह फ़ाइल एक्सट्रेक्ट करें
hi[1]: चयनित संग्रह फ़ाइलें एक्सट्रेक्ट करें

en: Cr_eate Archive...
hi: संग्रह फ़ाइल बनाएँ (_e)...

en: Create an archive with the selected object | Create an archive with the selected objects
hi[0]: चयनित वस्तु की संग्रह फ़ाइल बनाएँ
hi[1]: चयनित वस्तुओं की संग्रह फ़ाइल बनाएँ

note: TRANSLATORS: This is the label of the Drag'n'Drop "Extract here" menu item
en: _Extract here
hi: यहाँ एक्सट्रेक्ट करें (_E)

en: Extract the selected archive here | Extract the selected archives here
hi[0]: चयनित संग्रह फ़ाइल यहाँ एक्सट्रेक्ट करें
hi[1]: चयनित संग्रह फ़ाइलें यहाँ एक्सट्रेक्ट करें
