Thunar Plugins - en to id translation catalogue (14 entries)

note: prepare the dialog to query the preferred archiver for the user
en: Select an archive manager
id: Pilih manajer arsip

en: _Cancel
id: _Batal

note: add the header label
en: Please select your preferred archive manager
    from the list of available applications below:
id: Silakan pilih manajer arsip kesukaan Anda dari
    senarai aplikasi yang tersedia di bawah ini:

note: tell the user that we cannot handle the specified mime types
en: No suitable archive manager found
id: Tak ada manajer arsip yang cocok yang tersedia

note: execute the action associated with the menu item
en: Failed to extract files
id: Gagal mengekstrak berkas

note: execute the action associated with the menu item
en: Failed to create archive
id: Gagal membuat arsip

en: Extract _Here
id: Ekstrak _Di Sini

en: Extract the selected archive in the current folder | Extract the selected archives in the current folder
id[0]: Ekstrak arsip yang dipilih ke folder saat ini

en: _Extract To...
id: _Ekstrak Ke...

en: Extract the selected archive | Extract the selected archives
id[0]: Ekstrak arsip yang dipilih

en: Cr_eate Archive...
id: Bu_at Arsip...

en: Create an archive with the selected object | Create an archive with the selected objects
id[0]: Buat arsip dengan objek yang dipilih

note: TRANSLATORS: This is the label of the Drag'n'Drop "Extract here" menu item
en: _Extract here
id: _Ekstrak di sini

en: Extract the selected archive here | Extract the selected archives here
id[0]: Ekstrak arsip yang dipilih di sini
