Thunar Plugins - en to is translation catalogue (15 entries)

note: prepare the dialog to query the preferred archiver for the user
en: Select an archive manager
is: Veldu safnskráastjóra

en: _Cancel
is: _Hætta við

en: _OK
is: Í _lagi

note: add the header label
en: Please select your preferred archive manager
    from the list of available applications below:
is: Veldu þann safnskráastjóra (archive manager)
    sem þú vilt nota að jafnaði úr listanum hér fyrir neðan:

note: tell the user that we cannot handle the specified mime types
en: No suitable archive manager found
is: Enginn hentugur safnskráastjóri fannst

note: execute the action associated with the menu item
en: Failed to extract files
is: Mistókst að afþjappa skrám

note: execute the action associated with the menu item
en: Failed to create archive
is: Mistókst að búa til safnskrá

en: Extract _Here
is: Afþjappa _hér

en: Extract the selected archive in the current folder | Extract the selected archives in the current folder
is[0]: Afþjappa valið skráasafn hingað
is[1]: Afþjappa valin skráasöfn hingað

en: _Extract To...
is: Afþja_ppa í...

en: Extract the selected archive | Extract the selected archives
is[0]: Afþjappa völdu skráasafni
is[1]: Afþjappa völdum skráasöfnum

en: Cr_eate Archive...
is: _Búa til safnskrá...

en: Create an archive with the selected object | Create an archive with the selected objects
is[0]: Búa til safnskrá með völdu atriði
is[1]: Búa til safnskrá með völdum atriðum

note: TRANSLATORS: This is the label of the Drag'n'Drop "Extract here" menu item
en: _Extract here
is: _Afþjappa hér

en: Extract the selected archive here | Extract the selected archives here
is[0]: Afþjappa völdu skráasafni hér
is[1]: Afþjappa völdum skráasöfnum hér
