Thunar Plugins - en to it translation catalogue (14 entries)

note: prepare the dialog to query the preferred archiver for the user
en: Select an archive manager
it: Selezionare un gestore di archivi

en: _Cancel
it: _Cancella

note: add the header label
en: Please select your preferred archive manager
    from the list of available applications below:
it: Selezionare il gestore di archivi preferito
    dal seguente elenco di applicazioni disponibili:

note: tell the user that we cannot handle the specified mime types
en: No suitable archive manager found
it: Non è stato trovato alcun gestore di archivi adatto

note: execute the action associated with the menu item
en: Failed to extract files
it: Impossibile estrarre i file

note: execute the action associated with the menu item
en: Failed to create archive
it: Impossibile creare l'archivio

en: Extract _Here
it: Estrai _qui

en: Extract the selected archive in the current folder | Extract the selected archives in the current folder
it[0]: Estrae l'archivio selezionato nella cartella corrente
it[1]: Estrae gli archivi selezionati nella cartella corrente

en: _Extract To...
it: _Estrai in...

en: Extract the selected archive | Extract the selected archives
it[0]: Estrae l'archivio selezionato
it[1]: Estrae gli archivi selezionati

en: Cr_eate Archive...
it: Cr_ea un archivio...

en: Create an archive with the selected object | Create an archive with the selected objects
it[0]: Crea un archivio con l'oggetto selezionato
it[1]: Crea un archivio con gli oggetti selezionati

note: TRANSLATORS: This is the label of the Drag'n'Drop "Extract here" menu item
en: _Extract here
it: Estrai _qui

en: Extract the selected archive here | Extract the selected archives here
it[0]: Estrae qui l'archivio selezionato
it[1]: Estrae qui gli archivi selezionati
