Thunar Plugins - en to ja translation catalogue (15 entries)

note: prepare the dialog to query the preferred archiver for the user
en: Select an archive manager
ja: アーカイブマネージャーを選択

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: _OK
ja: OK(_O)

note: add the header label
en: Please select your preferred archive manager
    from the list of available applications below:
ja: 以下の利用可能なアプリケーションのリストから
    好みのアーカイブマネージャーを選択してください:

note: tell the user that we cannot handle the specified mime types
en: No suitable archive manager found
ja: 適切なアーカイブマネージャーを見つけられませんでした

note: execute the action associated with the menu item
en: Failed to extract files
ja: ファイルの展開に失敗しました

note: execute the action associated with the menu item
en: Failed to create archive
ja: アーカイブの作成に失敗しました

en: Extract _Here
ja: ここに展開(_H)

en: Extract the selected archive in the current folder | Extract the selected archives in the current folder
ja[0]: 選択したアーカイブを現在のフォルダーに展開する

en: _Extract To...
ja: 別の場所に展開(_E)...

en: Extract the selected archive | Extract the selected archives
ja[0]: 選択したアーカイブを展開する

en: Cr_eate Archive...
ja: アーカイブを作成(_E)...

en: Create an archive with the selected object | Create an archive with the selected objects
ja[0]: 選択したオブジェクトでアーカイブを作成する

note: TRANSLATORS: This is the label of the Drag'n'Drop "Extract here" menu item
en: _Extract here
ja: ここに展開(_E)

en: Extract the selected archive here | Extract the selected archives here
ja[0]: 選択したアーカイブをここに展開する
