Thunar Plugins - en to lv translation catalogue (13 entries)

note: prepare the dialog to query the preferred archiver for the user
en: Select an archive manager
lv: Atlasiet arhīva pārvaldnieku

note: add the header label
en: Please select your preferred archive manager
    from the list of available applications below:
lv: Lūdzu norādiet vēlamo arhīvu pārvaldnieku
    no pieejamo lietotņu saraksta:

note: tell the user that we cannot handle the specified mime types
en: No suitable archive manager found
lv: Netika atrasts piemērots arhīva pārvaldnieks

note: execute the action associated with the menu item
en: Failed to extract files
lv: Neizdevās atspiest failus

note: execute the action associated with the menu item
en: Failed to create archive
lv: Neizdevās izveidot arhīvu

en: Extract _Here
lv: A_tspiest šeit

en: Extract the selected archive in the current folder | Extract the selected archives in the current folder
lv[0]: Atspiest atlasīto arhīvu esošajā mapē
lv[1]: Atspiest atlasītos arhīvus esošajā mapē
lv[2]: Atspiest atlasīto arhīvu esošajā mapē

en: _Extract To...
lv: _Atspiest...

en: Extract the selected archive | Extract the selected archives
lv[0]: Atspiest atlasīto arhīvu
lv[1]: Atspiest atlasītos arhīvus
lv[2]: Atspiest atlasīto arhīvu

en: Cr_eate Archive...
lv: I_zveidot arhīvu

en: Create an archive with the selected object | Create an archive with the selected objects
lv[0]: Izveidot arhīvu ar atlasīto vienumu
lv[1]: Izveidot arhīvu ar atlasītajiem vienumiem
lv[2]: Izveidot arhīvu ar atlasīto vienumu

note: TRANSLATORS: This is the label of the Drag'n'Drop "Extract here" menu item
en: _Extract here
lv: _Atspiest šeit

en: Extract the selected archive here | Extract the selected archives here
lv[0]: Atspiest šeit atlasīto arhīvu
lv[1]: Atspiest šeit atlasītos arhīvus
lv[2]: Atspiest šeit atlasīto arhīvu
