Thunar Plugins - en to oc translation catalogue (15 entries)

note: prepare the dialog to query the preferred archiver for the user
en: Select an archive manager
oc: Seleccionar un gestionari d'archius

en: _Cancel
oc: _Anullar

en: _OK
oc: _D’acòrdi

note: add the header label
en: Please select your preferred archive manager
    from the list of available applications below:
oc: Se vos plai, causissètz vòstre gestionari d'archius preferit
    dins la lista de las aplicacions disponiblas çaijós :

note: tell the user that we cannot handle the specified mime types
en: No suitable archive manager found
oc: Cap de gestionari d'archius apropriat pas trobat

note: execute the action associated with the menu item
en: Failed to extract files
oc: Impossible d'extraire los fichièrs

note: execute the action associated with the menu item
en: Failed to create archive
oc: Impossible de crear l'archiu

en: Extract _Here
oc: Extraire a_icí

en: Extract the selected archive in the current folder | Extract the selected archives in the current folder
oc[0]: Extraire l'archiu seleccionat dins lo dorsièr corrent
oc[1]: Extraire los archius seleccionats dins lo dorsièr corrent

en: _Extract To...
oc: _Extraire cap a...

en: Extract the selected archive | Extract the selected archives
oc[0]: Extraire l'archiu seleccionat
oc[1]: Extraire los archius seleccionats

en: Cr_eate Archive...
oc: Cr_ear un archiu...

en: Create an archive with the selected object | Create an archive with the selected objects
oc[0]: Crear un archiu amb l'objècte seleccionat
oc[1]: Crear un archiu amb los objèctes seleccionats

note: TRANSLATORS: This is the label of the Drag'n'Drop "Extract here" menu item
en: _Extract here
oc: _Extraire aicí

en: Extract the selected archive here | Extract the selected archives here
oc[0]: Extraire l'archiu seleccionat aicí
oc[1]: Extraire los archius seleccionats aicí
