Thunar Plugins - en to pt translation catalogue (14 entries)

note: prepare the dialog to query the preferred archiver for the user
en: Select an archive manager
pt: Selecione um gestor de arquivos

en: _Cancel
pt: _Cancelar

note: add the header label
en: Please select your preferred archive manager
    from the list of available applications below:
pt: Na lista de aplicações abaixo disponíveis,
    selecione o gestor de arquivos preferido:

note: tell the user that we cannot handle the specified mime types
en: No suitable archive manager found
pt: Nenhum gestor de arquivos encontrado

note: execute the action associated with the menu item
en: Failed to extract files
pt: Falha ao extrair ficheiros

note: execute the action associated with the menu item
en: Failed to create archive
pt: Falha ao criar o arquivo

en: Extract _Here
pt: Extrair _aqui

en: Extract the selected archive in the current folder | Extract the selected archives in the current folder
pt[0]: Extrair o arquivo selecionado na pasta actual
pt[1]: Extrair os arquivos selecionados na pasta actual

en: _Extract To...
pt: _Extrair para...

en: Extract the selected archive | Extract the selected archives
pt[0]: Extrair o arquivo selecionado
pt[1]: Extrair os arquivos selecionados

en: Cr_eate Archive...
pt: Cr_iar arquivo...

en: Create an archive with the selected object | Create an archive with the selected objects
pt[0]: Criar um arquivo com o objecto selecionado
pt[1]: Criar um arquivo com os objectos selecionados

note: TRANSLATORS: This is the label of the Drag'n'Drop "Extract here" menu item
en: _Extract here
pt: _Extrair aqui

en: Extract the selected archive here | Extract the selected archives here
pt[0]: Extrair aqui o arquivo selecionado
pt[1]: Extrair aqui os arquivos selecionados
