Thunar Plugins - en to pt_BR translation catalogue (14 entries)

note: prepare the dialog to query the preferred archiver for the user
en: Select an archive manager
pt_BR: Selecionar um gerenciador de arquivos compactados

en: _Cancel
pt_BR: _Cancelar

note: add the header label
en: Please select your preferred archive manager
    from the list of available applications below:
pt_BR: Por favor, selecione o gerenciador de arquivos
    compactados da sua escolha da lista de
    aplicativos disponíveis abaixo:

note: tell the user that we cannot handle the specified mime types
en: No suitable archive manager found
pt_BR: Nenhum gerenciador de arquivos compactados localizado

note: execute the action associated with the menu item
en: Failed to extract files
pt_BR: Falha ao extrair os arquivos

note: execute the action associated with the menu item
en: Failed to create archive
pt_BR: Falha ao criar o arquivo compactado

en: Extract _Here
pt_BR: Extrair a_qui

en: Extract the selected archive in the current folder | Extract the selected archives in the current folder
pt_BR[0]: Extrai o arquivo selecionado na pasta atual
pt_BR[1]: Extrai os arquivos selecionados na pasta atual

en: _Extract To...
pt_BR: _Extrair para...

en: Extract the selected archive | Extract the selected archives
pt_BR[0]: Extrai o arquivo selecionado
pt_BR[1]: Extrai os arquivos selecionados

en: Cr_eate Archive...
pt_BR: Criar _arquivo compactado...

en: Create an archive with the selected object | Create an archive with the selected objects
pt_BR[0]: Cria um arquivo com o objeto selecionado
pt_BR[1]: Cria um arquivo com os objetos selecionados

note: TRANSLATORS: This is the label of the Drag'n'Drop "Extract here" menu item
en: _Extract here
pt_BR: _Extrair aqui

en: Extract the selected archive here | Extract the selected archives here
pt_BR[0]: Extrai o arquivo selecionado aqui
pt_BR[1]: Extrai os arquivos selecionados aqui
