Thunar Plugins - en to ru translation catalogue (15 entries)

note: prepare the dialog to query the preferred archiver for the user
en: Select an archive manager
ru: Укажите архиватор

en: _Cancel
ru: О_тмена

en: _OK
ru: О_к

note: add the header label
en: Please select your preferred archive manager
    from the list of available applications below:
ru: Пожалуйста, выберите предпочитаемый архиватор
    из следующего списка доступных приложений:

note: tell the user that we cannot handle the specified mime types
en: No suitable archive manager found
ru: Не найдено подходящего менеджера архивов

note: execute the action associated with the menu item execute the action
en: Failed to extract files
ru: Не удалось извлечь файлы

note: execute the action associated with the menu item
en: Failed to create archive
ru: Не удалось создать архив

en: Extract _Here
ru: Из_влечь сюда

en: Extract the selected archive in the current folder | Extract the selected archives in the current folder
ru[0]: Извлечь из выбранного архива в текущий каталог
ru[1]: Извлечь из выбранных архивов в текущий каталог
ru[2]: Извлечь из выбранных архивов в текущий каталог
ru[3]: Извлечь из выбранных архивов в текущий каталог

en: _Extract To...
ru: _Извлечь в...

en: Extract the selected archive | Extract the selected archives
ru[0]: Извлечь файлы из выбранного архива
ru[1]: Извлечь файлы из выбранных архивов
ru[2]: Извлечь файлы из выбранных архивов
ru[3]: Извлечь файлы из выбранных архивов

en: Cr_eate Archive...
ru: Со_здать архив...

en: Create an archive with the selected object | Create an archive with the selected objects
ru[0]: Поместить выбранный объект в архив
ru[1]: Поместить выбранные объекты в архив
ru[2]: Поместить выбранные объекты в архив
ru[3]: Поместить выбранные объекты в архив

note: TRANSLATORS: This is the label of the Drag'n'Drop "Extract here" menu item
en: _Extract here
ru: Из_влечь сюда

en: Extract the selected archive here | Extract the selected archives here
ru[0]: Извлечь сюда файлы из выбранного архива
ru[1]: Извлечь сюда файлы из выбранных архивов
ru[2]: Извлечь сюда файлы из выбранных архивов
ru[3]: Извлечь сюда файлы из выбранных архивов
