Thunar Plugins - en to tr translation catalogue (15 entries)

note: prepare the dialog to query the preferred archiver for the user
en: Select an archive manager
tr: Bir arşiv yöneticisi seçin

en: _Cancel
tr: _İptal

en: _OK
tr: _Tamam

note: add the header label
en: Please select your preferred archive manager
    from the list of available applications below:
tr: Lütfen tercih etmiş olduğunuz arşiv yöneticisini
    aşağıdaki uygulama listesinden seçin:

note: tell the user that we cannot handle the specified mime types
en: No suitable archive manager found
tr: Uygun bir arşiv yöneticisi bulunamadı

note: execute the action associated with the menu item
en: Failed to extract files
tr: Dosyalar açılamadı

note: execute the action associated with the menu item
en: Failed to create archive
tr: Arşiv oluşturulamadı

en: Extract _Here
tr: _Buraya aç

en: Extract the selected archive in the current folder | Extract the selected archives in the current folder
tr[0]: Seçilen arşivi mevcut dizine aç
tr[1]: Seçilen arşivleri mevcut dizine aç

en: _Extract To...
tr: _Çıkar...

en: Extract the selected archive | Extract the selected archives
tr[0]: Seçilen arşivi aç
tr[1]: Seçilen arşivleri aç

en: Cr_eate Archive...
tr: Arşiv _Oluştur...

en: Create an archive with the selected object | Create an archive with the selected objects
tr[0]: Seçili öğeden arşiv oluştur
tr[1]: Seçili öğelerden arşiv oluştur

note: TRANSLATORS: This is the label of the Drag'n'Drop "Extract here" menu item
en: _Extract here
tr: _Buraya Aç

en: Extract the selected archive here | Extract the selected archives here
tr[0]: Seçilen arşivi buraya aç
tr[1]: Seçilen arşivleri buraya aç
