Thunar Plugins - en to ur translation catalogue (13 entries)

note: prepare the dialog to query the preferred archiver for the user
en: Select an archive manager
ur: محفوظہ منیجر منتخب کریں

note: add the header label
en: Please select your preferred archive manager
    from the list of available applications below:
ur: ذیل کے دستیاب اطلاقیوں میں سے اپنا
    مجوزہ محفوظہ منیجر منتخب کریں:

note: tell the user that we cannot handle the specified mime types
en: No suitable archive manager found
ur: کوئی مناسب محفوظہ منیجر نہیں مل سکا

note: execute the action associated with the menu item
en: Failed to extract files
ur: فائلیں نکالنے میں ناکامی

note: execute the action associated with the menu item
en: Failed to create archive
ur: محفوظہ بنانے میں ناکامی

en: Extract _Here
ur: _یہیں نکالیں

en: Extract the selected archive in the current folder | Extract the selected archives in the current folder
ur[0]: منتخب کردہ محفوظہ حالیہ فولڈر میں کھولیں
ur[1]: منتخب کردہ محفوظہ جات حالیہ فولڈر میں کھولیں

en: _Extract To...
ur: ن_کالیں تا...

en: Extract the selected archive | Extract the selected archives
ur[0]: منتخب کردہ محفوظہ نکالیں
ur[1]: منتخب کردہ محفوظہ جات نکالیں

en: Cr_eate Archive...
ur: محفوظہ _بنائیں...

en: Create an archive with the selected object | Create an archive with the selected objects
ur[0]: منتخب آبجیکٹ سے محفوظہ بنائیں
ur[1]: منتخب آبجیکٹس سے محفوظہ بنائیں

note: TRANSLATORS: This is the label of the Drag'n'Drop "Extract here" menu item
en: _Extract here
ur: _یہیں نکالیں

en: Extract the selected archive here | Extract the selected archives here
ur[0]: منتخب کردہ محفوظہ یہیں نکالیں
ur[1]: منتخب کردہ محفوظہ جات یہیں نکالیں
