Thunar Plugins - en to fr translation catalogue (57 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Artist - Title
fr: Artiste - Titre

en: Track - Title
fr: Piste - Titre

en: Track - Artist - Title
fr: Piste - Artiste - Titre

en: Track. Title
fr: Piste. Titre

en: Track. Artist - Title
fr: Piste. Artiste - Titre

en: Artist - Track - Title
fr: Artiste - Piste - Titre

en: Custom
fr: Personnalisé

note: Custom format
en: Cust_om format:
fr: F_ormat personnalisé :

note: Format label
en: _Format:
fr: _Format :

en: _Underscores
fr: _Tirets bas

en: Activating this option will replace all spaces in the target filename with underscores.
fr: Activer cette option remplacera tous les espaces dans le nom du fichier cible par des tirets bas.

en: _Lowercase
fr: _Minuscules

en: If you activate this, the resulting filename will only contain lowercase letters.
fr: Si vous activez cette option, le nom du fichier résultant ne contiendra que des lettres minuscules.

en: Unknown Artist
fr: Artiste inconnu

en: Unknown Title
fr: Titre inconnu

note: Edit tags action
en: Edit _Tags
fr: Modifier les _balises

en: Edit ID3/OGG tags of this file.
fr: Modifier les balises ID3/OGG de ce fichier.

en: Tag Help
fr: Aide balise

en: Artist
fr: Artiste

en: Track number
fr: Numéro de piste

en: Year
fr: Année

en: Comment
fr: Commentaire

en: Audio Tags
fr: Balises audio

en: Unknown Album
fr: Album inconnu

en: <b>Track:</b>
fr: <b>Piste :</b>

en: Enter the track number here.
fr: Entrez le numéro de la piste ici.

en: <b>Year:</b>
fr: <b>Année :</b>

en: Enter the release year here.
fr: Entrez l’année de sortie ici.

en: <b>Artist:</b>
fr: <b>Artiste :</b>

en: Enter the name of the artist or author of this file here.
fr: Entrez le nom de l’artiste ou de l’auteur de ce fichier ici.

en: <b>Title:</b>
fr: <b>Titre :</b>

en: Enter the song title here.
fr: Entrez le titre de la chanson ici.

en: <b>Album:</b>
fr: <b>Album :</b>

en: Enter the album/record title here.
fr: Entrez le titre de l’album / de l’enregistrement ici.

en: <b>Comment:</b>
fr: <b>Commentaire :</b>

en: Enter your comments here.
fr: Entrez vos commentaires ici.

en: <b>Genre:</b>
fr: <b>Genre :</b>

en: Select or enter the genre of this song here.
fr: Sélectionnez ou entrez le genre de cette chanson ici.

note: Set up the dialog
en: Edit Tags
fr: Modifier les balises

en: _Cancel
fr: _Annuler

note: Create save button Save button
en: _Save
fr: E_nregistrer

note: Create dialog
en: Audio Information
fr: Informations audio

en: _Close
fr: _Fermer

en: %d:%02d Minutes
fr: %d:%02d minutes

en: %d KBit/s
fr: %d Kbit/s

en: %d Hz
fr: %d Hz

en: <b>Filename:</b>
fr: <b>Nom du fichier :</b>

en: <b>Filesize:</b>
fr: <b>Taille du fichier :</b>

en: <b>MIME Type:</b>
fr: <b>Type MIME :</b>

en: <b>Bitrate:</b>
fr: <b>Débit :</b>

en: <b>Samplerate:</b>
fr: <b>Fréq. d’échantillonnage :</b>

en: <b>Channels:</b>
fr: <b>Canaux :</b>

en: <b>Length:</b>
fr: <b>Durée :</b>

note: Info button
en: _Information
fr: _Informations

en: Display more detailed information about this audio file.
fr: Afficher des informations plus détaillées à propos de ce fichier audio.

en: Save audio tags.
fr: Enregistrer les balises audio.
