Thunar Plugins - en to id translation catalogue (52 entries)

en: Title
id: Judul

en: Artist - Title
id: Artis - Judul

en: Track - Title
id: Lagu - Judul

en: Track - Artist - Title
id: Lagu - Artis - Judul

en: Track. Title
id: Lagu. Judul

en: Track. Artist - Title
id: Lagu. Artis - Judul

en: Artist - Track - Title
id: Artis - Lagu - Judul

en: Custom
id: Suai

note: Custom format
en: Cust_om format:
id: Format s_uai:

en: _Underscores
id: _Garis Bawah

en: Activating this option will replace all spaces in the target filename with underscores.
id: Mengaktifkan opsi ini akan mengganti semua spasi di nama berkas tujuan dengan garis bawah.

en: _Lowercase
id: _Huruf Bawah

en: If you activate this, the resulting filename will only contain lowercase letters.
id: Jika anda mengaktifkan ini, hasil dari nama berkas hanya akan terdiri dari huruf sosok bawah.

en: Unknown Artist
id: Artis Tak Diketahui

en: Unknown Title
id: Judul Tak Diketahui

note: Edit tags action
en: Edit _Tags
id: Sunting _Tag

en: Edit ID3/OGG tags of this file.
id: Sunting tag ID3/OGG untuk berkas ini.

en: Tag Help
id: Bantuan Tanda

en: Artist
id: Artis

en: Track number
id: Nomor lagu

en: Year
id: Tahun

en: Comment
id: Komentar

en: Audio Tags
id: Tag Audio

en: Unknown Album
id: Album Tak Diketahui

en: <b>Track:</b>
id: <b>Lagu:</b>

en: Enter the track number here.
id: Masukkan nomor lagu di sini.

en: <b>Year:</b>
id: <b>Tahun:</b>

en: Enter the release year here.
id: Masukkan tahun rilis di sini.

en: <b>Artist:</b>
id: <b>Artis:</b>

en: Enter the name of the artist or author of this file here.
id: Masukkan nama artis atau penulis berkas ini di sini.

en: <b>Title:</b>
id: <b>Judul:</b>

en: Enter the song title here.
id: Masukkan judul lagu di sini.

en: Enter the album/record title here.
id: Masukkan judul album/rekaman di sini.

en: <b>Comment:</b>
id: <b>Komentar:</b>

en: Enter your comments here.
id: Masukkan komentar anda di sini.

en: Select or enter the genre of this song here.
id: Pilih atau masukkan genre lagu ini di sini.

note: Set up the dialog
en: Edit Tags
id: Sunting Tag

en: _Cancel
id: _Batal

note: Create save button Save button
en: _Save
id: _Simpan

note: Create dialog
en: Audio Information
id: Informasi Audio

en: _Close
id: _Tutup

en: %d:%02d Minutes
id: %d:%02d Menit

en: <b>Filename:</b>
id: <b>Nama Berkas:</b>

en: <b>Filesize:</b>
id: <b>Ukuran Berkas:</b>

en: <b>MIME Type:</b>
id: <b>Tipe MIME:</b>

en: <b>Bitrate:</b>
id: <b>Bitrasi:</b>

en: <b>Samplerate:</b>
id: <b>Tingkat Contoh:</b>

en: <b>Channels:</b>
id: <b>Saluran:</b>

en: <b>Length:</b>
id: <b>Panjang:</b>

note: Info button
en: _Information
id: _Informasi

en: Display more detailed information about this audio file.
id: Tampilkan informasi yang lebih detail tentang berkas audio ini.

en: Save audio tags.
id: Simpan tag audio.
