Thunar Plugins - en to is translation catalogue (59 entries)

en: Title
is: Titill

en: Artist - Title
is: Flytjandi - Titill

en: Track - Title
is: Númer - Titill

en: Track - Artist - Title
is: Númer - Flytjandi - Titill

en: Track. Title
is: Númer. Titill

en: Track. Artist - Title
is: Númer. Flytjandi - Titill

en: Artist - Track - Title
is: Flytjandi - Númer - Titill

en: Custom
is: Sérsniðið

note: Custom format
en: Cust_om format:
is: Sérs_nið:

note: Format label
en: _Format:
is: _Snið:

en: _Underscores
is: _Undirstrik

en: Activating this option will replace all spaces in the target filename with underscores.
is: Við það að virkja þennan valkost verður öllum bilum í heitum úttaksskráa skipt út fyrir undirstrik.

en: _Lowercase
is: _Lágstafa

en: If you activate this, the resulting filename will only contain lowercase letters.
is: Við það að virkja þennan valkost verða heiti úttaksskráa alfarið í lágstöfum.

en: Unknown Artist
is: Óþekktur flytjandi

en: Unknown Title
is: Óþekktur titill

note: Edit tags action
en: Edit _Tags
is: Brey_ta merkjum

en: Edit ID3/OGG tags of this file.
is: Breyta ID3/OGG merkjum í þessari skrá.

en: Tag Help
is: Hjálp með merki

en: Artist
is: Flytjandi

en: Album
is: Albúm

en: Genre
is: Tegund

en: Track number
is: Númer lags

en: Year
is: Ár

en: Comment
is: Athugasemd

en: Audio Tags
is: Merki á hljóðskrám

en: Unknown Album
is: Óþekkt albúm

en: <b>Track:</b>
is: <b>Spor:</b>

en: Enter the track number here.
is: Settu hér inn númer spors/lags.

en: <b>Year:</b>
is: <b>Ár:</b>

en: Enter the release year here.
is: Settu hér inn útgáfuár.

en: <b>Artist:</b>
is: <b>Flytjandi:</b>

en: Enter the name of the artist or author of this file here.
is: Settu hér inn nafn flytjanda eða höfundi skráarinnar.

en: <b>Title:</b>
is: <b>Titill:</b>

en: Enter the song title here.
is: Settu hér inn heiti lags.

en: <b>Album:</b>
is: <b>Albúm:</b>

en: Enter the album/record title here.
is: Settu hér inn titil plötu/disks.

en: <b>Comment:</b>
is: <b>Athugasemd:</b>

en: Enter your comments here.
is: Settu hér inn athugasemdir.

en: <b>Genre:</b>
is: <b>Tegund:</b>

en: Select or enter the genre of this song here.
is: Settu hér inn tegund eða tónlistarstefnu lagsins.

en: Audio
is: Hljóð

note: Set up the dialog
en: Edit Tags
is: Breyta merkjum

en: _Cancel
is: _Hætta við

note: Create save button Save button
en: _Save
is: _Vista

note: Create dialog
en: Audio Information
is: Hljóðupplýsingar

en: _Close
is: _Loka

en: %d:%02d Minutes
is: %d:%02d mínútur

en: %d KBit/s
is: %d KBit/sek

en: <b>Filename:</b>
is: <b>Skráarheiti:</b>

en: <b>Filesize:</b>
is: <b>Skráastærð:</b>

en: <b>MIME Type:</b>
is: <b>MIME-tegund:</b>

en: <b>Bitrate:</b>
is: <b>Bitahraði:</b>

en: <b>Samplerate:</b>
is: <b>Safntíðni:</b>

en: <b>Channels:</b>
is: <b>Rásir:</b>

en: <b>Length:</b>
is: <b>Lengd:</b>

note: Info button
en: _Information
is: _Upplýsingar

en: Display more detailed information about this audio file.
is: Birta nákvæmari upplýsingar um þessa hljóðskrá.

en: Save audio tags.
is: Vista merkingar hljóðskráa.
