Thunar Plugins - en to it translation catalogue (53 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Artist - Title
it: Artista - Titolo

en: Track - Title
it: Traccia - Titolo

en: Track - Artist - Title
it: Traccia - Artista - Titolo

en: Track. Title
it: Traccia. Titolo

en: Track. Artist - Title
it: Traccia. Artista - Titolo

en: Artist - Track - Title
it: Artista - Traccia - Titolo

en: Custom
it: Personalizzato

note: Custom format
en: Cust_om format:
it: Formato pers_onalizzato:

note: Format label
en: _Format:
it: _Formato:

en: _Underscores
it: _Trattino basso

en: Activating this option will replace all spaces in the target filename with underscores.
it: Attivando questa opzione tutti gli spazi nei nomi dei file selezionati saranno sostituiti con un trattino basso.

en: _Lowercase
it: Rendi _minuscolo

en: If you activate this, the resulting filename will only contain lowercase letters.
it: Con questa opzione attivata, il nome del file risultante conterrà solo lettere minuscole.

en: Unknown Artist
it: Artista sconosciuto

en: Unknown Title
it: Titolo sconosciuto

note: Edit tags action
en: Edit _Tags
it: Modifica _tag

en: Edit ID3/OGG tags of this file.
it: Modifica i tag ID3/OGG di questo file.

en: Tag Help
it: Aiuto tag

en: Artist
it: Artista

en: Genre
it: Genere

en: Track number
it: Numero traccia

en: Year
it: Anno

en: Comment
it: Commento

en: Audio Tags
it: Tag audio

en: Unknown Album
it: Album sconosciuto

en: <b>Track:</b>
it: <b>Traccia:</b>

en: Enter the track number here.
it: Inserire qui il numero della traccia.

en: <b>Year:</b>
it: <b>Anno:</b>

en: Enter the release year here.
it: Inserire qui l'anno di uscita.

en: <b>Artist:</b>
it: <b>Artista:</b>

en: Enter the name of the artist or author of this file here.
it: Inserire qui il nome dell'artista o dell'autore del file.

en: <b>Title:</b>
it: <b>Titolo:</b>

en: Enter the song title here.
it: Inserire qui il titolo della canzone.

en: Enter the album/record title here.
it: Inserire qui il titolo dell'album o del disco.

en: <b>Comment:</b>
it: <b>Commenti:</b>

en: Enter your comments here.
it: Inserire qui i propri commenti.

en: <b>Genre:</b>
it: <b>Genere:</b>

en: Select or enter the genre of this song here.
it: Scegliere o inserire qui il genere della canzone.

note: Set up the dialog
en: Edit Tags
it: Modifica tag

en: _Cancel
it: _Cancella

note: Create save button Save button
en: _Save
it: _Salva

note: Create dialog
en: Audio Information
it: Informazioni audio

en: _Close
it: _Chiudi

en: %d:%02d Minutes
it: %d:%02d minuti

en: <b>Filename:</b>
it: <b>Nome del file:</b>

en: <b>Filesize:</b>
it: <b>Dimensione del file:</b>

en: <b>MIME Type:</b>
it: <b>Tipo MIME:</b>

en: <b>Channels:</b>
it: <b>Canali:</b>

en: <b>Length:</b>
it: <b>Durata:</b>

note: Info button
en: _Information
it: _Informazioni

en: Display more detailed information about this audio file.
it: Mostra informazioni più dettagliate su questo file audio.

en: Save audio tags.
it: Salva i tag audio.
