Thunar Plugins - en to ja translation catalogue (59 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Artist - Title
ja: アーティスト - タイトル

en: Track - Title
ja: 曲 - タイトル

en: Track - Artist - Title
ja: 曲 - アーティスト - タイトル

en: Track. Title
ja: 曲. タイトル

en: Track. Artist - Title
ja: 曲. アーティスト - タイトル

en: Artist - Track - Title
ja: アーティスト - 曲 - タイトル

en: Custom
ja: カスタム

note: Custom format
en: Cust_om format:
ja: カスタム形式(_O):

note: Format label
en: _Format:
ja: 形式(_F):

en: _Underscores
ja: アンダースコア(_U)

en: Activating this option will replace all spaces in the target filename with underscores.
ja: このオプションを有効にすると、ファイル名のすべてのスペースをアンダースコアで置き換えます。

en: _Lowercase
ja: 小文字(_L)

en: If you activate this, the resulting filename will only contain lowercase letters.
ja: このオプションを有効にすると、ファイル名の大文字を小文字へ置き換えます。

en: Unknown Artist
ja: アーティスト不明

en: Unknown Title
ja: タイトル不明

note: Edit tags action
en: Edit _Tags
ja: タグを編集(_T)

en: Edit ID3/OGG tags of this file.
ja: このファイルの ID3/OGG タグを編集します。

en: Tag Help
ja: タグのヘルプ

en: Artist
ja: アーティスト

en: Album
ja: アルバム

en: Genre
ja: ジャンル

en: Track number
ja: トラック番号

en: Year
ja: 年

en: Comment
ja: コメント

en: Audio Tags
ja: オーディオタグ

en: Unknown Album
ja: アルバム不明

en: <b>Track:</b>
ja: <b>曲番:</b>

en: Enter the track number here.
ja: ここに曲番を入力してください。

en: <b>Year:</b>
ja: <b>リリース年:</b>

en: Enter the release year here.
ja: ここにリリース年を入力してください。

en: <b>Artist:</b>
ja: <b>アーティスト:</b>

en: Enter the name of the artist or author of this file here.
ja: ここにアーティストか著作者の名前を入力してください。

en: <b>Title:</b>
ja: <b>タイトル:</b>

en: Enter the song title here.
ja: ここに曲のタイトルを入力してください。

en: <b>Album:</b>
ja: <b>アルバム:</b>

en: Enter the album/record title here.
ja: ここにアルバム/レコードタイトルを入力してください。

en: <b>Comment:</b>
ja: <b>コメント:</b>

en: Enter your comments here.
ja: ここにコメントを入力してください。

en: <b>Genre:</b>
ja: <b>ジャンル:</b>

en: Select or enter the genre of this song here.
ja: ここに曲のジャンルを選択するか入力してください。

en: Audio
ja: オーディオ

note: Set up the dialog
en: Edit Tags
ja: タグの編集

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

note: Create save button Save button
en: _Save
ja: 保存(_S)

note: Create dialog
en: Audio Information
ja: オーディオ情報

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: %d:%02d Minutes
ja: %d:%02d 分

en: %d KBit/s
ja: %d Kbit/秒

en: <b>Filename:</b>
ja: <b>ファイル名:</b>

en: <b>Filesize:</b>
ja: <b>ファイルサイズ:</b>

en: <b>MIME Type:</b>
ja: <b>MIME タイプ:</b>

en: <b>Bitrate:</b>
ja: <b>ビットレート:</b>

en: <b>Samplerate:</b>
ja: <b>サンプルレート:</b>

en: <b>Channels:</b>
ja: <b>チャンネル数:</b>

en: <b>Length:</b>
ja: <b>演奏時間:</b>

note: Info button
en: _Information
ja: 情報(_I)

en: Display more detailed information about this audio file.
ja: このオーディオファイルの詳細情報を表示します。

en: Save audio tags.
ja: オーディオタグを保存します。
