Thunar Plugins - en to pl translation catalogue (55 entries)

en: Title
pl: Tytuł

en: Artist - Title
pl: Wykonawca - tytuł

en: Track - Title
pl: Ścieżka - tytuł

en: Track - Artist - Title
pl: Ścieżka - wykonawca - tytuł

en: Track. Title
pl: Ścieżka. tytuł

en: Track. Artist - Title
pl: Ścieżka. wykonawca - tytuł

en: Artist - Track - Title
pl: Wykonawca - ścieżka - tytuł

en: Custom
pl: Własne

note: Custom format
en: Cust_om format:
pl: _Własny format:

en: _Underscores
pl: _Podkreślenia

en: Activating this option will replace all spaces in the target filename with underscores.
pl: Zastępuje znaki spacji w nazwie pliku docelowego, znakami podkreślenia

en: _Lowercase
pl: _Małe litery

en: If you activate this, the resulting filename will only contain lowercase letters.
pl: Używa tyko małych liter w nazwie pliku docelowego

en: Unknown Artist
pl: Nieznany wykonawca

en: Unknown Title
pl: Nieznany tytuł

note: Edit tags action
en: Edit _Tags
pl: Edytuj _etykiety

en: Edit ID3/OGG tags of this file.
pl: Modyfikuje etykiety ID3/OGG pliku muzycznego

en: Tag Help
pl: Pomoc etykiet

en: Artist
pl: Wykonawca

en: Genre
pl: Gatunek

en: Track number
pl: Numer ścieżki

en: Year
pl: Rok

en: Comment
pl: Komentarz

en: Audio Tags
pl: Wstawianie etykiet audio

en: Unknown Album
pl: Nieznany album

en: <b>Track:</b>
pl: <b>Ścieżka:</b>

en: Enter the track number here.
pl: Wprowadza numer ścieżki

en: <b>Year:</b>
pl: <b>Rok:</b>

en: Enter the release year here.
pl: Wprowadza rok publikacji

en: <b>Artist:</b>
pl: <b>Wykonawca:</b>

en: Enter the name of the artist or author of this file here.
pl: Wprowadza nazwisko autora lub wykonawcy

en: <b>Title:</b>
pl: <b>Tytuł:</b>

en: Enter the song title here.
pl: Wprowadza tytuł utworu

en: Enter the album/record title here.
pl: Wprowadza nazwę albumu

en: <b>Comment:</b>
pl: <b>Komentarz:</b>

en: Enter your comments here.
pl: Wprowadza własne komentarze

en: <b>Genre:</b>
pl: <b>Gatunek:</b>

en: Select or enter the genre of this song here.
pl: Wprowadza gatunek utworu

en: Audio
pl: Etykiety audio

note: Set up the dialog
en: Edit Tags
pl: Edytuj etykiety

en: _Cancel
pl: _Anuluj

note: Create save button Save button
en: _Save
pl: _Zapisz

note: Create dialog
en: Audio Information
pl: Informacje audio

en: _Close
pl: _Zamknij

en: %d:%02d Minutes
pl: %d:%02d Minut

en: <b>Filename:</b>
pl: <b>Nazwa pliku:</b>

en: <b>Filesize:</b>
pl: <b>Rozmiar pliku:</b>

en: <b>MIME Type:</b>
pl: <b>Typ MIME:</b>

en: <b>Bitrate:</b>
pl: <b>Tempo transmisji:</b>

en: <b>Samplerate:</b>
pl: <b>Częstotliwość próbkowania:</b>

en: <b>Channels:</b>
pl: <b>Ilość kanałów:</b>

en: <b>Length:</b>
pl: <b>Czas trwania:</b>

note: Info button
en: _Information
pl: _Informacje

en: Display more detailed information about this audio file.
pl: Wyświetla bardziej szczegółowe informacje na temat pliku muzycznego

en: Save audio tags.
pl: Zapisuje etykiety audio
