Thunar Plugins - en to tr translation catalogue (58 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: Artist - Title
tr: Sanatçı - Başlık

en: Track - Title
tr: Parça - Başlık

en: Track - Artist - Title
tr: Parça - Sanatçı - Başlık

en: Track. Title
tr: Parça. Başlık

en: Track. Artist - Title
tr: Parça. Sanatçı - Başlık

en: Artist - Track - Title
tr: Sanatçı - Parça - Başlık

en: Custom
tr: Özel

note: Custom format
en: Cust_om format:
tr: Özel _biçim:

note: Format label
en: _Format:
tr: _Biçim:

en: _Underscores
tr: _Alt çizgi

en: Activating this option will replace all spaces in the target filename with underscores.
tr: Bu seçeneği etkinleştirmek hedef dosyadaki tüm boşlukları alt çizgi ile değiştirir

en: _Lowercase
tr: _Küçük harf

en: If you activate this, the resulting filename will only contain lowercase letters.
tr: Eğer bunu seçerseniz, dosya adı küçük harflerle yazılacaktır.

en: Unknown Artist
tr: Bilinmeyen Sanatçı

en: Unknown Title
tr: Bilinmeyen Başlık

note: Edit tags action
en: Edit _Tags
tr: Etiketleri _Düzenle

en: Edit ID3/OGG tags of this file.
tr: Bu dosyanın ID3/OGG etiketlerini düzenle.

en: Tag Help
tr: Etiket Yardımı

en: Artist
tr: Sanatçı

en: Album
tr: Albüm

en: Genre
tr: Tür

en: Track number
tr: Parça sırası

en: Year
tr: Yıl

en: Comment
tr: Yorum

en: Audio Tags
tr: Müzik Etiketleri

en: Unknown Album
tr: Bilinmeyen Albüm

en: <b>Track:</b>
tr: <b>Parça:</b>

en: Enter the track number here.
tr: Parça numarasını bu alana yazabilirsiniz.

en: <b>Year:</b>
tr: <b>Yıl:</b>

en: Enter the release year here.
tr: Yapım yılını bu alana yazabilirsiniz.

en: <b>Artist:</b>
tr: <b>Sanatçı</b>

en: Enter the name of the artist or author of this file here.
tr: Sanatçı adını bu alana yazabilirsiniz.

en: <b>Title:</b>
tr: <b>Başlık:</b>

en: Enter the song title here.
tr: Parça adını bu alana yazabilirsiniz.

en: <b>Album:</b>
tr: <b>Albüm:</b>

en: Enter the album/record title here.
tr: Albüm adını bu alana yazabilirsiniz.

en: <b>Comment:</b>
tr: <b>Yorum:</b>

en: Enter your comments here.
tr: Bu alana yorumlarınızı yazabilirsiniz.

en: <b>Genre:</b>
tr: <b>Tür:</b>

en: Select or enter the genre of this song here.
tr: Şarkı türünü seçebilir veya yazabilirsiniz

en: Audio
tr: Müzik

note: Set up the dialog
en: Edit Tags
tr: Etiketleri Düzenle

en: _Cancel
tr: _İptal

note: Create save button Save button
en: _Save
tr: _Kaydet

note: Create dialog
en: Audio Information
tr: Müzik Bilgisi

en: _Close
tr: _Kapat

en: %d:%02d Minutes
tr: %d:%02d Dakika

en: <b>Filename:</b>
tr: <b>Dosya Adı:</b>

en: <b>Filesize:</b>
tr: <b>Boyut:</b>

en: <b>MIME Type:</b>
tr: <b>MIME Türü</b>

en: <b>Bitrate:</b>
tr: <b>Kalite:</b>

en: <b>Samplerate:</b>
tr: <b>Örnekleme Sıklığı:</b>

en: <b>Channels:</b>
tr: <b>Kanallar:</b>

en: <b>Length:</b>
tr: <b>Süre:</b>

note: Info button
en: _Information
tr: _Bilgi

en: Display more detailed information about this audio file.
tr: Bu müzik dosyası hakkında ayrıntılı bilgi gösterir.

en: Save audio tags.
tr: Müzik etiketlerini kaydet.
