Thunar Plugins - en to ar translation catalogue (315 entries)

en: Menu|Add
ar: القائمة|إضافة

en: Add
ar: أضف

en: Menu|Bisect
ar: القائمة | تفرع

en: Bisect
ar: تفرع

en: Menu|Blame
ar: القائمة|اللوم

en: Blame
ar: اللوم

en: Menu|Branch
ar: القائمة | فرع

en: Branch
ar: فرع

en: Menu|Checkout
ar: القائمة|الخروج

en: Checkout
ar: الخروج

en: Menu|Clean
ar: القائمة|تنظيف

en: Clean
ar: نظيف

en: Menu|Clone
ar: القائمة|استنساخ

en: Clone
ar: استنسخ

en: Menu|Commit
ar: القائمة|إيداع

en: Commit
ar: إيداع

en: Menu|Diff
ar: القائمة|الفرق

en: Diff
ar: الفرق

en: Menu|Fetch
ar: القائمة|جلب

en: Fetch
ar: جلب

en: Menu|Grep
ar: القائمة|مجموعة

en: Grep
ar: مجموعة

en: Menu|Init
ar: القائمة|التهيئة

en: Init
ar: التهيئة

en: Menu|Log
ar: القائمة|سجل

en: Log
ar: سجل

en: Menu|Merge
ar: القائمة|دمج

en: Merge
ar: دمج

en: Menu|Move
ar: القائمة|نقل

en: Move
ar: نقل

en: Menu|Pull
ar: القائمة|سحب

en: Pull
ar: اسحب

en: Menu|Push
ar: القائمة|دفع

en: Push
ar: دفع

en: Menu|Rebase
ar: القائمة|إعادة التأسيس

en: Rebase
ar: اعد التأسيس

en: Menu|Reset
ar: القائمة|إعادة تعيين

en: Reset
ar: إعادة تعيين

en: Menu|Remove
ar: القائمة|إزالة

en: Remove
ar: إزالة

en: Menu|Show
ar: القائمة|أظهر

en: Show
ar: اعرض

en: Menu|Stash
ar: القائمة|أخفي

note: gtk_box_pack_start (GTK_BOX (GTK_DIALOG (dialog)->action_area), box, FALSE, TRUE, 0); gtk_widget_show (box);
en: Stash
ar: أخفي

en: Menu|Status
ar: القائمة|الحالة

en: Status
ar: الحالة

en: Menu|Tag
ar: القائمة|العلامة

en: Tag
ar: علامة

en: Action %s is unimplemented
ar: الإجراء %s غير مطبق

en: Menu|Changelist
ar: القائمة|قائمة التغييرات

en: Changelist
ar: قائمة التغييرات

en: Menu|Cleanup
ar: القائمة|التنظيف

en: Cleanup
ar: التنظيف

en: Menu|Copy
ar: القائمة|النسخ

en: Copy
ar: نسخ

en: Menu|Delete
ar: القائمة|حذف

en: Delete
ar: حذف

en: Menu|Export
ar: القائمة|تصدير

en: Export
ar: تصدير

en: Menu|Import
ar: القائمة|استيراد

en: Import
ar: استيراد

en: Menu|Info
ar: القائمة|معلومات

en: Info
ar: معلومات

en: Menu|Lock
ar: القائمة|قفل

en: Lock
ar: أقفل

en: Menu|Edit Properties
ar: القائمة|تحرير خصائص

en: Edit Properties
ar: تحريرالخصائص

en: Menu|Relocate
ar: القائمة|ترحيل

en: Relocate
ar: ترحيل

en: Menu|Resolved
ar: القائمة|محلول

en: Resolved
ar: محلول

en: Menu|Resolve
ar: القائمة|حل

en: Resolve
ar: حل

en: Menu|Revert
ar: القائمة|عكس

en: Revert
ar: عكس

en: Menu|Switch
ar: القائمة|تبديل

en: Switch
ar: تبديل

en: Menu|Unlock
ar: القائمة|فك القفل

en: Unlock
ar: فك القفل

en: Menu|Update
ar: القائمة|التحديث

en: Update
ar: تحديث

en: URL:
ar: المسار:

en: Unknown
ar: غير معروف

en: Revision:
ar: المراجعة:

en: Repository:
ar: مستودع:

en: Modified revision:
ar: المراجعة المعدلة:

en: Modified date:
ar: تاريخ التعديل:

en: Author:
ar: المؤلف:

en: Changelist:
ar: قائمة التغييرات:

note: Translators: Depth as in depth of recursion
en: Depth:
ar: عمق:

note: Translators: svn recursion depth infotmation * Exclude should not apear client side
en: Exclude
ar: إستثنِ

note: Translators: svn recursion depth infotmation * Empty depth means only this file/direcotry is checked out
en: Empty
ar: فارغ

note: Translators: svn recursion depth infotmation * Files depth means this file/direcotry and all of it's files are checked out
en: Files
ar: الملفات

note: Translators: svn recursion depth infotmation * Immediates depth means this file/direcotry and all of it's files and subdirectories are checked out Translators: svn recursion selection * Immediates means this file/direcotry and the subdirectories are shown * Immediates means this file/direcotry and t
en: Immediates
ar: حالاً Immediates

note: Translators: svn recursion depth infotmation * Infinity depth means this file/direcotry is checked out with full recursion
en: Infinity
ar: ما لا نهاية

en: Print version information
ar: اطبع معلومات الإصدارة

en: Execute add action
ar: تنفيذ الإجراء إضافة

en: Execute blame action
ar: تنفيذ الإجراء اللوم

en: Execute branch action
ar: تنفيذ الإجراء تفريغ

en: Execute clean action
ar: تنفيذ إجراء تنظيف

en: Execute clone action
ar: تنفيذ إجراء استنساخ

en: Execute log action
ar: تنفيذ إجراء السجل

en: Execute move action
ar: تنفيذ إجراء نقل

en: Execute reset action
ar: تنفيذ إجراء إعادة تعيين

en: Execute stash action
ar: تنفيذ الإجراء إخفاء

en: Execute status action
ar: تنفيذ الإجراء حالة

en: Add Related Options:
ar: إضافة خيارات ذات الصلة:

en: Blame Related Options:
ar: لوم الخيارات ذات الصلة:

en: Branch Related Options:
ar: فرع الخيارات المتعلقة:

en: Clone Related Options:
ar: استنساخ الخيارات ذات الصلة:

en: Log Related Options:
ar: تسجيل خيارات ذات الصلة:

en: Move Related Options:
ar: نقل الخيارات ذات الصلة:

en: Reset Related Options:
ar: إعادة تعيين الخيارات ذات الصلة:

en: Stash Related Options:
ar: أخف الخيارات ذات الصلة:

en: Status Related Options:
ar: حالة الخيارات ذات الصلة:

en: Line
ar: السطر

en: Revision
ar: مراجعة

en: Author
ar: المؤلف

en: Date
ar: تاريخ

en: Active
ar: نشط

en: Name
ar: الاسم

en: Branch name:
ar: اسم الفرع:

en: Remove directories.
ar: إزالة المجلدات.

en: Exclude ignored files
ar: استبعاد الملفات التي تم تجاهلها

en: Include ignored files
ar: تتضمن الملفات التي تم تجاهلها

en: Only ignored files
ar: تجاهل الملفات فقط

en: Force clean.
ar: قوة التنظيف.

en: Clone finished
ar: تم الانتهاء من الاستنساخ

en: Cloning ...
ar: يتم الآن استنساخ ...

en: Failed
ar: فشل

en: untracked
ar: غير متعقب

en: Path
ar: المسار

en: State
ar: الحالة

en: Select/Unselect all
ar: اختيار/عدم اختيار الكل

en: AuthorDate
ar: تاريخ التأليف

en: CommitDate
ar: تاريخ الإيداع

en: Message
ar: رسالة

en: Changes
ar: التغييرات

en: File
ar: ملف

en: Move finished
ar: تم الإنتهاء من النقل

en: Move To
ar: انقل إلى

en: Move ...
ar: يتم الآن نقل ...

en: Action
ar: إجراء

en: Notify
ar: تنبيه

en: Reset finished
ar: الإنتهاء من إعادة تعيين

en: Reset ...
ar: يتم الآن إعادة تعيين ...

en: Description
ar: الوصف

en: Stash description:
ar: وصف قصير:

en: Are you sure you want to drop %s?
ar: أمتأكد أنَّك تريد المُضي في إفلات %s؟

en: Are you sure you want to clear all stash?
ar: أمتأكد من أنك تريد مسح القائمة؟

en: _Repository:
ar: _مستودع:

en: Select a folder
ar: حدد مجلد

en: _Directory:
ar: _مجلد:

en: Transfer
ar: حوّل

en: Execute changelist action
ar: تنفيذ إجراء تغيير القائمة

en: Execute checkout action
ar: تنفيذ إجراء الخروج

en: Execute cleanup action
ar: تنفيذ إجراء تنظيف

en: Execute commit action
ar: تنفيذ إجراءات الإيداع

en: Execute copy action
ar: تنفيذ إجراء النسخ

en: Execute delete action
ar: تنفيذ إجراء الحذف

en: Execute diff action
ar: تنفيذ الإجراء الفرق

en: Execute export action
ar: تنفيذ إجراءات التصدير

en: Execute import action
ar: تنفيذ إجراءات الاستيراد

en: Execute lock action
ar: تنفيذ إجراءات القفل

en: Execute properties action
ar: تنفيذ إجراء خصائص

en: Execute resolved action
ar: تنفيذ إجراءات الحل

en: Execute relocate action
ar: تنفيذ إجراءات الترحيل

en: Execute revert action
ar: تنفيذ إجراءات العكس

en: Execute switch action
ar: تنفيذ إجراء التبديل

en: Execute unlock action
ar: تنفيذ إجراء الغاء القفل

en: Execute update action
ar: تنفيذ إجراء التحديث

en: Changelist Related Options:
ar: الخيارات المتعلقة بتغيير القائمة:

en: Checkout Related Options:
ar: الخيارات المتعلقة بالخروج:

en: Cleanup Related Options:
ar: الخيارات المتعلقة بالتنظيف:

en: Commit Related Options:
ar: الخيارات المتعلقة بالإيداع:

en: Copy Related Options:
ar: الخيارات المتعلقة بالنسخ:

en: Delete Related Options:
ar: الخيارات المتعلقة بالحذف:

en: Diff Related Options:
ar: خيارات المتعلقة بالفرق:

en: Export Related Options:
ar: الخيارات المتعلقة بالتصدير:

en: Import Related Options:
ar: الخيارات المتعلقة بالاستيراد:

en: Lock Related Options:
ar: الخيارات المتعلقة بالقفل:

en: Properties Related Options:
ar: الخيارات المتعلقة بالخصائص:

note: gtk_box_pack_start (GTK_BOX (GTK_DIALOG (dialog)->action_area), box, FALSE, TRUE, 0); gtk_widget_show (box);
en: Properties
ar: خصائص

en: Resolved Related Options:
ar: الخيارات المتعلقة بالتحليل:

en: Relocate Related Options:
ar: الخيارات المتعلقة بالنقل:

en: Revert Related Options:
ar: الخيارات المتعلقة بالعكس:

en: Switch Related Options:
ar: الخيارات المتعلقة بالتبديل:

en: Unlock Related Options:
ar: الخيارات المتعلقة بإلغاء القفل:

en: Update Related Options:
ar: الخيارات المتعلقة بالتحديث:

en: Not enough arguments provided
ar: الوسائط المقدمة غير كافية

en: Blame failed
ar: فشل اللوم

en: Cleanup failed
ar: فشل التنظيف

en: Cleanup finished
ar: انتهى التنظيف

en: Cleaning up ...
ar: يتم الآن التنظيف ...

en: At revision: %ld
ar: في المراجعة: %ld

en: Nothing to do
ar: لا يوجد ما يمكن إجراؤه

en: Completed
ar: اكتملت

en: Commit Message
ar: إيداع رسالة

en: Store password a plaintext?
ar: تخزين كلمات المرور بتنسيق نص عادي؟

en: Added
ar: مضافة

en: Copied
ar: تم النسخ

en: Deleted
ar: محذوف

en: Restored
ar: استعادة

en: Reverted
ar: معكوس

en: Revert failed
ar: فشل العكس

en: Skipped
ar: مُتخطى

en: Updated
ar: المُحدّث

en: External
ar: خارجي

en: Modified
ar: معدل

en: Replaced
ar: استبدل

en: Transmitting
ar: إحالة

en: Locked
ar: مقفل

en: Unlocked
ar: غير مقفل

en: Lock failed
ar: فشل القفل

en: Unlock failed
ar: فشل الغاء القفل

en: Exists
ar: موجود

en: Changelist set
ar: قائمة التغييرات

en: Changelist cleared
ar: تم مسح قائمة التغييرات

en: Changelist moved
ar: تم نقل قائمة التغييرات

en: Merge begin
ar: البدء في الدمج

en: Foreign merge begin
ar: البدء في دمج الغريب

en: Replace
ar: إستبدال

en: Property added
ar: تم إضافة الخاصية

en: Property modified
ar: تم تعديل الخاصية

en: Property deleted
ar: تم حذف الخاصية

en: Property nonexisting
ar: الخاصية غير مدرجة

en: Revision property set
ar: مراجعة تعيين الخاصية

en: Revision property deleted
ar: مراجعة حذف الخاصية

en: Merge completed
ar: إكتمل الدمج

en: Tree conflict
ar: تعارض الشجرة

en: External failed
ar: الخارجية فشلت

en: Started
ar: بُدئ

en: Skipped obstruction
ar: تم تخطي العراقيل

en: Skipped working only
ar: تخطي العمل فقط

en: Skipped access denied
ar: تخطي رفض الوصول

en: External removed
ar: تم إزالة الخارجية

en: Shadowed add
ar: تعقب الإضافة

en: Shadowed update
ar: تعقب التحديث

en: Shadowed delete
ar: تعقب الحذف

en: Merge record info
ar: معلومات دمج السجل

en: Upgraded path
ar: مسار الترقية

en: Merge record info begin
ar: البدء في تسجيل دمج معلومات

en: Merge elide info
ar: اسقط دمج معلومات

en: Patch
ar: ترقيع

en: Applied hunk
ar: تطابق الكتل

en: Rejected hunk
ar: الكتل المرفوضة

en: Hunk already applied
ar: الكتل طبقت بالفعل

en: Copied replaced
ar: تم استبدال النسخ

en: URL redirect
ar: إعادة توجيه المسار

en: Path nonexistent
ar: المسار غير موجود

en: Conflict
ar: تعارض

en: Missing
ar: مفقودة

en: Out of date
ar: غير محدث

en: No parent
ar: لا يوجد أصل

en: Forbidden by server
ar: ممنوع من الخادم

en: Skipped conflicted
ar: تخطي التعارض

en: Inapplicable
ar: غير قابل للتطبيق

en: Unchanged
ar: بدون تغيير

en: Obstructed
ar: تمت إعاقته

en: Changed
ar: غُيِّر

en: Merged
ar: دُمج

en: Conflicted
ar: متعارض

en: Source missing
ar: المصدر مفقود

note: N_("None"), N_("Unversioned"),
en: Normal
ar: عادي

en: Ignored
ar: متجاهَل

en: Incomplete
ar: غير مكتمل

en: Error
ar: خطأ

en: Local action
ar: الإجراء المحلي

en: Local copy
ar: النسخة المحلية

en: Copy To
ar: انسخ إلى

en: Local delete
ar: حذف المحلية

en: Delete Message
ar: حذف الرسالة

en: Diff failed
ar: فشل المقارنة

note: Translators: svn recursion selection * Self means only this file/direcotry is shown * Self means only this file/direcotry is updated
en: Self
ar: ذاتي

note: Translators: svn recursion selection * Immediate files means this file/direcotry and the files it contains are shown updated
en: Immediate files
ar: ملفات فورية

note: Translators: svn recursion selection * Recursive means the list is full recursive * Recursive means the update is full recursive
en: Recursive
ar: تكرار

en: Notice ancestry
ar: ﻻحظ اﻷصل

en: Do not show differences for deleted files
ar: لا تعرض الاختلافات للملفات المحذوفة

en: Show copies as additions
ar: اعرض نسخة كإضافات

en: Loading...
ar: يجري التحميل...

en: _Certificate:
ar: _شهادة:

en: Select a file
ar: حدد ملف

en: Remember
ar: تذكّر

en: Certificate
ar: شهادة

en: Import Message
ar: استورد رسالة

en: Log failed
ar: فشل الولوج

en: Stop On Copy
ar: وقوف على النسخة

en: Show Merged Revisions
ar: إظهار المراجعات المدمجة

en: _Username:
ar: _اسم المستحدم:

en: _Password:
ar: _كلمة المرور:

en: Login
ar: تسجيل الدخول

en: Log Message
ar: رسائل السجل

en: Local move
ar: نقل محلي

en: Mime type
ar: أنواع الملفات Mime

en: Notification
ar: تنبيه

note: tsh_properties_dialog_done (dialog);
en: Set property failed
ar: تعيين خاصية الفشل

en: Properties failed
ar: خصائص الفشل

en: Value
ar: قيمة

en: Relocate failed
ar: فشل النقل

en: Relocate finished
ar: تم الإنتهاء من النقل

en: Relocating ...
ar: يتم الآن النقل ...

en: _From:
ar: _من:

en: _To:
ar: _إلى:

en: Status failed
ar: حالة فشل

en: Show Unmodified Files
ar: إظهار الملفات غير المغييرة

en: Show Unversioned Files
ar: اظهر الملفات بدون اصدار

en: Show Ignored Files
ar: إظهار الملفات التي تم تجاهلها

en: Hide Externals
ar: إخفاء الجهات الخارجية

en: Check Repository
ar: تحقق من المستودع

en: Certificate is not yet valid.
ar: الشّهادة ليست صالحة بعد.

en: Certificate has expired.
ar: انتهت صلاحيّة الشهادة.

en: Certificate does not match the remote hostname.
ar: الشهادة لا تطابق اسم المضيف البعيد.

en: Certificate authority is unknown.
ar: المرجع المصدق غير معروف.

en: Other failure.
ar: فشل آخر.

en: Trust
ar: ثقة
